V peřině (2011)

Marně přemýšlím, kterou cílovou skupinu chtěl Brabec oslovit. Kulisy, ostré barvy, určité záběry kamery a stylizace některých postav (Nina Divíšková) evokují Burtonovy pohádky pro celou rodinu, začátek (nevyužité) zápletky s krámkem vykladačky snů a chlapík s pytlem jakoby vypadly s Kingových knih, hudebně nikterak napadnuté skladby zase míří na návštěvníky muzikálů o Drákulovi. Muzikálová čísla obecně film nezvedají, Rypar (Support Lesbiens) a Fanánek napsali krotké skladby bez silných momentů (s jednou dvěma svěžími výjimkami). Do toho se obejví děti rapující, breakující (máme rok 2012!) nebo se vynoří Vašut se Šteindlerem v ala landovském (brr) dupáku. Celé se to prostě trochu rozpadá. Na druhou stranu na rovinu napíšu, že radši od Brabce uvidím tenhle trochu nepovedený muzikál než odpudivou kýčařinu Máje. Jistou atmosféru film má, Roden, barbína Moravcová nebo Goldflam nejsou nezajímaví a nějaká ta skladba vyloženě nenudí(druhé shlédnutí - některé skladby byly dokonce fajn). Lehký průměr.

S čerty nejsou žerty (1984)

Dlouho jsem ji měl za čtyři, ale vlastně není důvod. Stoprocentně pohádková atmosféra, jsme přímo v pohádkovém příběhu, nesledujeme herce v oblecích, jak je tomu bohužel v českých poohádkách poslední léta zvykem. Výtečné obsazení (Vetchý, Dlouhý, Preiss, Nárožný, Kretchmerová), dobrý scénář, prostš klasika z osmdesátek.

Vánoční skřítek (2003)

Očekávaná variace na oživení ducha Vánoc s důrazem na rodinné hodnoty, navíc s televizně plyšovým začátkem a Santou Klausem jako hlavním hybatelem svátků.. Ale přesto musím hodnotit vysoko. Možná je to vánoční atmosférou, ale mě film posunul do takové nálady, že jsem si na na konci měl chut zazpívat Santa Klaus is coming to the Town a celý záběr naCentral Park mě vyloženě dojmul. (Ano, hned po Vánocích si zajdu k psychologovi). Kromě Ferrella se mi líbilo i zbývající obasazení: roztomilá Zoey Deschanel (500 dnů se Summer), "přednosta" Dinklage nebo tatínek (dříve Kmotr, Misery) James Caan.

Apocalypto (2006)

Brutální podívaná, nic pro holčičky. Jednoduchý děj, ale velmi působivý a nabitý akcí. Nevím, nakolik realistická byla celá příhoda, dějiny Střední Ameriky zrovna dvakrát neovládám, ale něco, pokud vím, smysl dávalo (jaguár jakožto uctívané zvíře, shromáždění davů během obětování na pyramidách). Krutá civilizace, která požírá jinou civilizaci, aniž tuší, že ji požere ještě krutější. Má to všechno nějaký smysl, když jediní štastní nebyli schopni svůj životní prostor chránit? Jistěže. Konečně, byli i tací z okolí Jaguáři tlapy, kteří to nezvládnuli nejhůř a dokonce se z celé té patálie poučili.(tak jsem se snad vyhnul spoileru:))

Poslední samuraj (2003)

Zwickovi se podařilo zachovat poměrně slušně japonské realie, výtečně natočit bojové scény a celé to podat jako dojemný a přitom chlapský příběh. Cruise (ne, naštěstí není tím posledním samurajem) měl světlou chvilku a zásobuje nás solidními postřehy, které by některým mohly změnit život ("Všude kolem jsem viděl lidi, kteří se od rána snažili zlepšit ve všem, co dělali"). Po třetím shlédnutí je pro mě tenhle film na maximu možného.

Lovci hlav (2011)

Lovci hlav nabízejí většinu toho, co nabízí Jo Nosbe ve svých knihách: hlavního hrdinu, který není bez chyb a který má chvilku svůj svět pod kontrolou a chvilku zase ne, atmosféru severských měst (v knize ji Nosbe ozvláštnuje po vzoru Murakamiho např často citací rockových skladeb), dějové zvraty, drsné okamžiky, originální postavy a překvapivou, někdy vrstvenou, pointu. Filmu se přesto úplně nedaří prodat Nosbeho nesmírně čtivý styl s mnoha postavami, detaily a náznaky, takže třeba desetiminutový úprk beze slov bych si raději přečetl než ho sledoval znovu. Aksela Hennie by v remaku jistě nahradil Steve Buscemi, kdyby se film točil před dvaceti lety (nebo Christopher Walken, kdyby se točil před čtyřiceti), ale i tak by to nebylo ono, Aksel má holt úplkě přesnou výšku:)

Grošák (1966)

Marlon Brando vypadá celou dobu jako typ, který svůj pokus získat zpět koně nedokáže dotáhnout, protože na to prostě nemá. Zajímavě pojatý, pomalý western z mexicko-americké hranice s důrazem na hovory a výrazy obličeje. Slušný standard.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Kdo nemá vlastní život, může se dívat na náhražku v televizi. Že by ale měl někdo až takovej nedostatek jakejkoliv vzruchů?. Asi jo, zdá se. Tak hlavně, kdo se divá, at se dívá dál, nevstává a nezačíná žit tak, jak odkoukáno v bedně. Nerad bych se s těmi diváky setkával v reálu. Děkuji.

Eva tropí hlouposti (1939)

Tak jsou tady dvě možnosti: Bud to je to fakt povedená prvorepubliková crazy komedie nebo..musím se zeptat Zdenka. Celé to stojí na Nataše Gollové, která má úžasný šmrnc a Oldřichu Novém, který má styl, jako ostatně vždy. Ela Nollová a Raul Schránil jsou, také jako vždy, mírně prkení, ale nějak zvlášt to nevadí. V porovnání - kolik českcýh crazy komediií jsme viděli, aniž by byly trapné neob úplně blbé?

Nevada Smith (1966)

Film nepříjemně drhne v detailech, nevýrazný je i konec, ale Steve Mc Queen diváka nenechá před oním koncem odejít. Nemůžu se zbavit dojmu, že snímek měl být syrovější a drsnější než jakým nakonec je a že Steve měl působit ještě víc solitérně a zarputileji než jak nakonec působí. Ale možná, že jen film mailnko zestárnul.