• Krátkometrážní

Unaveni sluncem (1994)

Krásný příběh, bohužel v první polovině trochu pokulhává scénář, dialogy mi nepřišly vždy úplně promyšlené. Nicméně je zde skvěle dramaticky zachycen vyhrocený milostný trojúhelník, obrazově je film dokonalý a vyvrcholení též stojí za zmínku. A ústřední polský valčík se nadlouho zapíše do paměti.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Mladý filmový fanoušek moderní generace je již znaven náročnými psychologickými dramaty, jež se snaží nahlédnout do divákovy duše a zároveň posunout jeho vnímání kamsi výše, aby si lépe uvědomil význam své existence a třeba i konečně našel své místo na tomto světě. V tu chvíli přichází Sylvester Stallone se svými kumpány, aby nám naservíroval film plný absurdní akce, CGI výbuchů a postarších pánů, již do sebe buďto bezhlavě střílí, nebo se brutálně mlátí. Dostalo se mi příjemného odpočinkového filmu, který si nehraje na něco hlubokomylsného, kde logika nehraje zásadní roli a v němž jde hlavně o vnější estetiku. Již potřetí jsem se pobavil.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Tento film je nezvratným důkazem, že perfektní dílo nemusí být nezbytně opulentní, nepotřebuje dechberoucí výpravu, úchvatné masky ani drahé triky. Je postaven na geniálním scénáři, komorní atmosféře a hereckých výkonech dvanácti odlišných osobností. Psychologie postav je nesmírně propracovaná, gradace neskutečná, zajímavé jsou též určité detaily (kapka potu stékající po čele jednoho z porotců ve vypjatém okamžiku). Zajímá mě, jak by vyšetřování pokračovalo, tento film by si dle mého názoru zasloužil kvalitní pokračování.

Nine Inch Nails - Closer (1994) (hudební videoklip)

Geniální videoklip nevhodný pro děti, mladistvé, slabé nátury, křesťany a odpůrce násilí. Pro ostatní lidi klenot aneb i perverzita může být uměním. Ke zhlédnutí zde.

Casino (1995)

Zpočátku dokonalost. Fascinující úvod, skvělý a hlavně sprostý černý humor a výborný soundtrack plný Rolling Stones. Přibližně v polovině film ovšem ztratil tempo, zmizel původní náboj, najednou mi něco chybělo. Možná to bylo stopáží, jež je jen o minutu kratší než Vlk z Wall Street. Přesto hodně kvalitní záležitost, výborně zpracovaný námět.

Most přes řeku Kwai (1957)

"Madness! Madness!" Mé první setkání s Davidem Leanem dopadlo trošičku rozpačitě. První polovina filmu je pocitová, soustředí se na psychologii britského důstojníka a mě osobně příliš nebavila. V druhé části se divákovi ovšem dostane toho, co může od válečného filmu očekávat; zvýší se napětí a také akce. Posledních dvacet minut je strhujících, netřeba slov. Filmu bych ovšem vytkl klišovité opakování některých frází a mouder v jeho průběhu.

Planeta opic (1968)

Klasická, leč místy trochu zvláštně zrežírovaná podívaná. Chvílemi překvapivě zábavný film s nezpochybnitelným poselstvím a silnou myšlenkou.

The Price Is Right (1993) (pořad)

Tak tady odstartoval svou kariéru Aaron Paul...

Perníkový táta (2008) (seriál)

Tento komentář NEobsahuje spoilery, tudíž si ho můžete v klidu přečíst. U tohoto seriálu jsem strávil přibližně pětadvacet dní svého života a rozhodně toho nelituji. První série je skvělá a nastaví očekávání na druhou, jež mi bohužel přišla dosti natahovaná, místy nudná. Ve třetí sérii se gradace vrátí, čtvrtá je scénáristicky pravděpodobně nejdokonalejší. Za vrchol seriálu považuji třináctý a čtrnáctý díl páté série, tam se dějí úžasné věci. Mírným zklamáním pro mě byl neskutečně vyzdvihovaný závěr seriálu. Ne, že by byl špatný, ale nechápu, co na něm ostatní vidí. Mně osobně přišel moc sentimentální a ubrečený; poslední čtvrthodina je sice pěkná, ale Breaking Bad nabídlo v některých předchozích dílech mnohem víc. Každopádně jde o něco, co by se mělo vidět, jelikož zde lze nalézt některé z nejpamátnějších filmových scén všech dob a opomenout nesmím ani geniální soundtrack Davea Portera, tak pestrá směs skladeb se najde málokde (malá ukázka zde).

Troopers (2011) (seriál)

"Já se díky princezně cítím tak živě…" - "Deset lidí se kvůli ní cítí mrtvě." Geniální, doslova jen hodinový seriál z dílny CollegeHumor se řadí k absolutnímu vrcholu tvorby této skupiny (ne-li celého Youtube). Autoři si zde neuvěřitelným a originálním způsobem utahují z celých Star Wars. Přitom nejde o pouhé kopírování, ale tvorbu vlastních brilantních scének.