Když utichly trumpety (1998) (TV film)

Podle mě úžasný a trochu nedoceněný film, který doplatil na to, že přišel ve stejném roce jako vojín Ryan. Žádný patriotismus, hrdinství, ódy na muže ve zbrani.. jen všudypřítomný strach a snaha přežít. Film je plný syrových, ale zatraceně trefných narážek na válku (jídlo před útokem, povýšení na velitele čety jen za přežití, zákon padajícího hovna..) a při "opakování" úvodní scény už jsem jen zíral. A jde to i bez Spielberga a Hankse.

Vlajky našich otců (2006)

Sakra, tenhle film mohl mít na víc.. Ze začátku tak i vypadal. Dobře natočené boje (s nostalgií se mi okamžitě vybavil vojín Ryan), správná atmosféra, pro mě velmi atraktivní záběry (první střet s nepřítelem, pohled z kokpitu stíhačky nebo z kopce na námořní svaz) - v podstatě až do onoho vztyčení vlajky film za něco stál. Ale ty neustálé flashbacky (zvlášť v druhé polovině filmu) při každé druhé ráně, záblesku nebo volání na dotyčného, to byla hrůza. A trochu jsem měl i zmatek v postavách, dokud většina z nich nezemřela nebo prostě v "novějším flashbacku" či přítomnosti nebyla. Takový byl záměr? ... 50%

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Žádnou knihu HP jsem nikdy nečetl, ale v rámci filmů mě Fénixův řád mile překvapil. Dětský a pohádkový Potter (1. a 2. díl) nabírá nový směr (3. díl), poněkud zakopává (4. díl) a vrací se zpět lepší než kdy předtím. Konečně se film věnuje hlavní postavě trochu jinak, je o něco hlubší než předchozí pohádko-fantasy-skorothrillery. Nějak mi nesedly drobné skoky (prázdniny, "střih a jsme jinde, starosti nemáme"), ale jinak jsem spokojen. A to přesto, že Harryho Pottera v lásce moc nemám. Dokud je bude mít na starost David Yates, jsem zvědav i na další díly.

Far Cry (2008)

Uwe Boll v celé své dokonalosti. Dejte mu námět, on ho znemožní. Dejte mu peníze, on je vyhodí. Myslím, že vlastník práv na stejnojmennou počítačovou hru se z tohoto výtvoru musí vzteky i studem propadat. Proč mu to tedy ale svěřovali? // WTF momenty: jméno Jack Carver zajisté bude německého původu | střela z čehosi alá RPG-7 letící jako naváděná | hořící benzin na autě, od kterého NEvzplane ten samý benzin v prostřeleném kanystru na tomtéž autě | kde vůbec žoldáci, oblečení do přebytků Bundeswehru a vest z armyshopu, vzali tolik kusů Humwee? | hlavní hrdina několik okamžiků po zasáhu z kulometu, který nevypadá zrovna na malou ráži, suše pronese: "Jen škrábnutí." | všechny zbraně zní spíše jako kuličkovky.. asi domácí výroba | "postelová" scéna: "To je tvoje pistole?" - "Nikdy bez ní do postele nejdu." | první setkání s Emiliem - doufám, že to byl účel, ale nedivil bych se takové příhodě při natáčení.. u Uweho Bolla ne :-) | Možná jen blbě vidím, ale zdálo se mi, že Emilio a Jack byli zády k sobě připoutáni jedněmi pouty. Chtěl bych vidět jak. A další a další, tolik si toho ani pamatovat nejde.. // Podobnost předloze: 20% ... z Pacifiku, pláží a tropického porostu do kanadského lesíku a dřevozpracujícího závodu? Uwe, jdi radši do ... // Hodnocení: * (za červenou košili a kupodivu ne tak moc příšernou bitku "mutantů" s "žoldáky")

District 9 (2009)

Neill Blom.. kdo?? Před pár dny jsem ani netušil, že někdo s tímhle jménem existuje, teď jen hluboce smekám. Víceméně náhodou jsem narazil na Alive in Joburg a s trochu smíšenými pocity jsem byl zvědavý na District 9. A? Naprostá pecka. Již od začátku jsem byl uchvácen pojetím filmu, které umocňovala atmosféra "stěhování kreveťáků" a přeměny hlavní postavy, načež vše vygradovalo v docela slušné akci. Jen ta náhlá změna z hlavně pomoci sobě na za kámoše i život jako by přilétla odjinud.. Měl bych toho na jazyku více, ale jen bych citoval C.C.Baxtera. Něco k zamyšlení: jak dlouho jste pro ostatní lidi člověkem a nikoliv lovnou zvěří či něčím podřadným? Dokud vypadáte jako oni a hrabete na stejném písečku? ;-)

Quantum of Solace (2008)

Po Casinu Royale trochu zklamání.. "Nový" Bond, ztvárněný Danielem Craigem, zde již tolik nepřekvapí ani nešokuje (zaryté fanoušky starých Bondovek), protože ho dobře známe z předchozího dílu. Ze začátku film upoutá svižným tempem a parádními scénami, pak ale jako by někdo dal nohu z plynu a nedokázal úplně navázat na to, co začal. Kdyby bylo Quantum of Solace ještě o něco delší, už bych se i přes nespočet akčních scén docela nudil, a to mi k Bondovce prostě nesedí.

Max Payne (2008)

Už když jsem poprvé slyšel o tom, že se připravuje film, děsil jsem se co z toho vyleze.. Samotné okopírování příběhu MP1 (nebo dvojky - ta by za to stála víc..) by podle mě zaručilo slušný film, ale né, tady si někdo musí všechno "vylepšovat", a pak z toho vznikají takovéhle sra... hrůznosti.. Z nas*aného poldy hezounek s tváří bez schopnosti projevit emoce? Z profesionální vražedkyně šlapka?? A další postavy jsou jinak -nebo nejsou vůbec- PROČ?! To snad i to nedorostlý děcko Hitman byla menší pohroma než tohle. Doufám, že nikoho ani nenapadne točit pokračování!!!

Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel (2008) odpad!

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller ??? Ani ve snu. Spíš přihlouplá sci-fi komedie s příšerným.. úplně vším. Ale musím uznat, že tak jako za prvních cca 5 minut zde, jsem se u jiného filmu už dlouho nezasmál.. (letící lopata rulez!) Zlatá jednička!

Aeon Flux (2005)

Podprůměrné sci-fi, s podprůměrnými akcemi, víceméně podprůměrnou zápletkou a až na výjimky i s podprůměrnými hereckými výkony. Což mě přivádí k úvaze: za co vlastně dávám 2*? Neusnul jsem u toho, neuzíval jsem se k smrti, pár okamžiků (obvykle nějaké "důležité" zjištění) mě celkem i překvapilo a zajímal mě konec. Ale to je na dobrý film zatraceně málo.

Transformers (2007)

Po shlédnutí tohoto "trháku" jsem byl opravdu trochu mimo. To co začíná napínavým tajemstvím, pomalu se před divákem za ostré akce odkrývá a pořád to ještě má jakýsi šmrnc, "graduje" a končí jakoby snad inspirované tupým komiksem z roku raz-dva, jenž se někdo rozhodl zapsat do dějin JEN A POUZE monstrózním, vizuálně chytlavým zpracováním. Opravdu to tak muselo být? Jako průměrný Američan či milovník komiksů s frekvencí výbuchů 30ks na stránku bych u Transformers asi poslintal celou obrazovku, ale tady jsme v Evropě a do mého vkusu se tedy autoři rozhodně netrefili. Hlavně zkaženým dobrým nápadem a spoustou tupých hlášek. A že to z mého pohledu nezachránila ani půvabná Megan Fox nebo výborně bojující Josh Duhamel, to už je opravdu co říct!