Flynn Carsen 3: Jidášův kalich (2008) (TV film)

Na záver celej trilógie som sa len definitívne utvrdil v tom, čo sa mi zdalo už pri predchádzajúcej časti. A tým je, že samotné diely sú postupom času slabšie a slabšie. Jednotka bola fajn - myslím tým naozaj fajn a to aj napriek všetkým klišé a "vykrádačkám", ktoré obsahovala. Bolo mi to šumafuk, proste to v konečnom dôsledku tak či tak bola sympatickou oddychovkou. S dvojkou prišiel mierny kvalitatívny pokles, no napriek tomu to bolo stále viacmenej pozerateľné a v konečnom dôsledku taktiež celkom sympatické. Vlastne v onom podobnom duchu ("znesiteľné, nič extra") sa nesie aj táto časť, podľa mňa vôbec najslabšia spomedzi všetkých troch. Neviem či to bude tým, že by som už mal knihovníka plné zuby, to však moc nepredpokladám (na ten nový seriál zálusk stále mám). Veď predsa Noah Wyle je sympaťák, na tom sa ani tentoraz nič nezmenilo, triky sú taktiež stále rovnako lacné ako minule, Stana Katic krásna (tentokrát výber chválim, narozdiel od dvojky). Skôr ma vôbec nezaujala hlavná dejová línia o upíroch, tá bola vážne biedna. Samozrejme, že obsahovo sa ani jedna z častí v žiadnom prípade nedá považovať za nijaký skvost, to vôbec, lenže vždy to dokázalo aspoň pobaviť, keď už nič iné. Za môj celkový nezáujem mohlo do veľkej miery pravdepodobne aj prostredie, v ktorom sa to odohrávalo, chýbala tam exotika z predchádzajúcich dielov - lokácie amerického veľkomesta sa k dobrodružnému žánru jednoducho nehodia a o opaku ma nepresvedčí nikto. Keď tak nad tým uvažujem, tou druhou hviezdičkou si spätne až taký istý nie som, jedna by tomuto filmu možno aj stačila. 2/5

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Ďalší kúsok z kategórie filmov, u ktorých vopred naozaj ani len netuším, čo by som od nich mal čakať. A táto moja nevedomosť vyústila do prekvapivo zábavného psychadelického úletu, ktorý mňa osobne potešil viac než dosť. Chápem, že niektorých to enormné drogové pozadie môže od filmu fatálne odradiť, s tým sa žiaľ nedá nič robiť - lenže treba si uvedomiť, ako tu už tiež niekde bolo spomínané, v žiadnom prípade nejde o reklamu na drogy. Akurát je to tak trochu bez škrupúľ. Ale priznajme si, čo iné sa dalo čakať od snímku Terryho Gilliama na takúto tému? Niečo prijateľnejšie? Ale no táák! Nech už to je akokoľvek, zvládol to podľa mňa perfektne, a to aj napriek absencii akéhokoľvek súvislého deja, ktorý skrátka nie a nie prísť. No za to jašteríc, chvostov, či pohybujúcich sa vzorov na koberci alebo iných podobných halucinogénnych "vychytávok" tu je skutočne neúrekom. Vidno, že na vcítenie do role feťáka si dali skutočne záležať (celé to ešte umocňuje kamera a strih, to fakt vyšlo, páni). A hoci tu viackrát padol názor, že najmä Depp to v hraní trošku preháňal a vyzeral premotivovane, mne to tak neprišlo vôbec. Podľa mňa to on aj Del Toro zvládli vysoko nad očakávania. Či už všetky najrôznejšie stavy (od kokaínu, cez meskalin až po acid), alebo naopak aj kruté dojazdy (špeciálne Benicio a ten jeho výstup vo vani). Celkovo drog sa tu objavilo naozaj "požehnane", miestami to vyzeralo ako taká malá príručka respektíve rýchlokurz pestrej škály psychadelík - slušná bodka za érou "detí kvetov". Keď nad tým tak rozmýšľam, asi to naozaj nebude film pre každého a je pochopiteľné, že viacerí ho len tak ľahko nestrávia. Stáva sa. Mne sa však táto psychadelická jazda a všetky bizarnosti naokolo páčili veľmi. A just nabudúce možno pridám aj ten posledný :-) 4/5

Aussig (2010)

Buď ma absolútne minulo, čo týmto filmom Laue sledoval a jednoducho som ho nepochopil, to je možnosť prvá. Pravdepodobnejšia je však tá druhá, a to že tento film je skutočná fraška "se vším všudy". Humor väčšinu času viac trápny než vtipný, kamera biedna, dialógy chabé, príbeh nulový (donekonečna omieľané dialógy o "big bossovi z Ameriky" ma vážne nebavili), pointa žiadna... A v podobnom duchu sa niesli aj výkony ústredného hereckého dua Pitetsky-Laue, ktorých herecké remeslo zjavne minulo v plnom rozsahu. Vlastne ani neviem, načo som to pozeral a ako ma mohla úvodná scéna s ceduľkami zaujať a následne to dopozerať až do konca (t.j. vyslobodenie). Nechcem byť až prehnane nepríjemný ale podľa môjho názoru sú takéto filmy viacmenej zbytočné, šancu by si zaslúžili možno iní. Bodík dávam iba ak za ojedinelý náznak humoru - ktorý aj tak neustále vychádza iba zo vzájomného nepochopenia, jazykovej bariéry a podobne, čo tiež časom omrzelo - a výber prostredia, ktoré bolo zakomponované vcelku fajn. Ako celok to však pokladám za jedno veľké tápanie a tiež absolútne zbytočný počin, bez ktorého by sa český film jednoznačne a v kľude zaobišiel. 1/5

Sledování (1998)

Mať pri svojom mene uvedený ako debut práve tento film, navyše s tak nízkym rozpočtom, aký bol k dispozícii na natáčanie, tak to musí byť naozaj luxus. Nolan naň môže byť podľa mňa právom pyšný. A taktiež by s ním mohol slúžiť ako príklad začínajúcim režisérom, že aj za malé peniaze sa dá natočiť niečo zaujímavé a nie len pseudo-artová fraška či tuctovka. Treba však hlavne mať nejaký nápad, tak ako v tomto prípade. Film totiž neťaží z vynikajúcich hereckých výkonov (také tu skutočne nie sú, herci skutočne ničím nevynikali), efektov a podobne, to vôbec. Ťaží práve z originality, to má Nolan zmáknuté na výbornú. Paradoxne trošku možno uškodilo, že film som mal možnosť zhliadnuť až po Memente, ktoré je celkovo ešte o niečo lepšie a prešpikovanejšie (samozrejme už aj s diametrálne odlišným rozpočtom, všakže). Keby som ho videl pred ním, možno by som pri svojom hodnotení nemal také pochybnosti, ako mám teraz. Zvažoval som totiž ubrať ešte jednu hviezdičku a to z prostého dôvodu. Film očarí prakticky až približne v záverečnej dvadsaťminútovke, v ktorej sa postupne približujeme k tej donekonečna omieľanej šokujúcej pointe. Kým som sa k nej dostal, môj celkový dojem bol o poznanie slabší. Ale ako vravím, na prvotinu za minimálny rozpočet je to naozajstný luxus. 75%

Mladý Indiana Jones: Peklo v zákopech (1999)

Netreba čakať prehnane veľa, vôbec neporovnávať s pôvodným Indym, neriešiť občasné dejové slabšie chvíľky a proste iba vypnúť. Za týchto okolností sa to dá považovať za celkom fajn oddychovku, taký nenápadný sympatický počin pre celú rodinu (samozrejme nejaká tá krv sa tam predsalen nájde, takže toto moje zaradenie je mierne otázne). Ale ako som písal na začiatku, hlavne od toho netreba čakať niečo extra. Ako vyšité na nedeľné doobedie. 3/5

Models (1999)

Hoci je to až nepríjemne realistické, drsné a autentické, niečo mi tam tak či tak chýbalo. Presnejšie povedané, trochu som sa pri tom celom nudil. Stopáž je pridlhá, na to, že sa v celom filme nič podstatné neudeje. Chápem, že šlo o zobrazenie komunity modeliek ako takých, ich snahu preraziť, frustráciu a podobne, lenže v tomto prípade by stačilo aj o takých dvadsať minút menej. A bolo by to svižnejšie. Na druhej strane však beriem do úvahy, že ide o psychologický film so zreteľnými prvkami dokumentárnosti, takže to u mňa v kľude vytiahne na ten priemer. A chápem, že pre iných to môže byť ešte oveľa hodnotnejšie. 3/5

Flynn Carsen 2: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006) (TV film)

Aj keď je to oproti Indymu a podobným dobrodružným filmom iba slabý odvar (čo je vzhľadom na diametrálne odlišné rozpočty logické), mne sa táto televízna trojdielna séria o knihovníkovi tak či tak vcelku páči. Najmä kvôli tomu, že je to tak príjemne odľahčené (Právě jste se utřel do turínského plátna). Oproti prvému dielu však o niečo slabšie, stratilo to iskru, respektíve čiastočne možno došli zaujímavé nápady, ťažko povedať. Čo by som ešte vytkol, sú v prvom rade tragicky vyzerajúce lacné filmové triky, tie boli vážne katastrofálne; no a trošku možno aj obsadenie Gabrielle Anwar do hlavnej ženskej role, ktorá mi príliš sympatická nebola. Stále je to však vcelku pozerateľný film a na tohtoročný seriál sa do istej miery teším, možno sa k nemu niekedy v blízkej dobe dostanem, uvidíme. Taká nenápadná, no svojím spôsobom celkom milá oddychovka. Nič to ale nemení na fakte, že raz stačilo. 2/5

Zběsilý útěk (2006)

Po druhom pozretí musím konštatovať, že sa mi to zdá ešte o niečo lepšie ako naposledy. A teda už brilantné, nemôžem si jednoducho pomôcť. Rovnako ako nemôžem pochopiť tunajšie hodnotenie, ktoré sa mi opäť raz zdá neadekvátne, príliš nízke. Ale fajn, veď predsa každému pasuje niečo iné, sto ľudí sto chutí... Ja som však vážne spokojný nadmieru. Má to skvelú atmosféru, dynamické tempo, kúsok tej akcie a hlavne, maximálne absurdný a zároveň svojím spôsobom geniálny dej (no dobre, uznávam, to som asi trošku prehnal). A presne také mám ja rád. Spleť niektorých postáv, ich vopred nepredvídateľné konanie, náhodné stretnutia a vlastne celá tá absurdnosť mi trošku pripomenula subžáner špinavých britských gangsteriek (už tu chýbal iba ten humor), čiže pre mňa osobne ďalší plusový bodík navyše. Dokonale zvládnutá bola podľa mňa aj vsuvka so záhadným manželským párom, ktorá paradoxne na dianie vo filme nejakú výraznú nadväznosť nemala a dalo by sa dokonca povedať, že ňou Kramer celkom výrazne vybočil z celkového rámca, no napriek tomu zafungovala vynikajúco. Na tak malý rozpočet proste skvelá záležitosť, na výbornú. A treba podotknúť, že vo vysokej miere aj štýlová, presne podľa môjho vkusu. Nejaké tie mušky by sa síce určite našli (efekty, isté dejové nedostatky, najmä záver), no v konečnom dôsledku dám tak či tak plný počet. Hlavne z dvoch dôvodov - prvým je samotný Paul Walker (u ktorého to bol asi bez debát najlepší výkon v jeho žiaľ veľmi krátkej kariére) a druhým mne veľmi sympatické poňatie celého snímku plné originálnych nápadov. No a Roden tiež pobavil luxusne. 5/5

Vrahouni (2010)

No v prvom rade treba uznať, že páni scenáristi sa tentokrát príliš nevyznamenali, týmto kúskom sa asi priveľmi chváliť nemôžu. Spomenuté je to tu už hádam stokrát, no keby náhodou - dejovo je to vážne obrovská hlúposť, stupídne ako hrom. A treba povedať, že to celkom škoda, pretože z takéhoto obsadenia (Kutcher - Heigl) sa určite dalo vytvoriť aspoň čosi v rámci možností priemerné, čím myslím pozerateľné. Vznikol z toho však jeden veľký nepodarok. Ale poďme po poriadku, tie akože akčné scény boli prevedené katastrofálne (až škoda reči...) a humor tiež fungoval fakt iba výnimočne, väčšinu času bol trápny a nevkusný. Chýbal tomu nejaký nápad, bez ktorého sa takýto film jednoducho nemá ako zaobísť. Táto absencia bola až tak výrazná, že napriek pomerne krátkej stopáži to pre mňa bolo až nechutne zdĺhavé, pričom koniec bol stále príšerne vzdialený. Aspoň čiastočne ma potešila účasť Toma Sellecka, hoci miestami mi ho bolo vcelku aj ľúto. Bolo to totiž celé viacmenej fraška. 1/5

Expres (2008)

Športových drám natočených podľa skutočnosti nikdy nie je dosť a tak v tomto ohľade nevidím absolútne žiaden problém. Problém ale následne nastáva, ak je snímok otrepanou kopírkou, čo sa však našťastie tentokrát nekonalo. Film bol viac než len znesiteľný a to hlavne vďaka rasovému kontextu, ktorého poňatie sa mi naozaj páčilo. A síce americký futbal ako taký moc nemusím, dokonca nemám ani len najmenšiu šajnu o pravidlách tejto u nás nie moc populárnej hry, tentokrát mi to absolútne neprekážalo. Sympatický film s množstvom emócií (avšak nepôsobí to prehnane) a viacerými silnými scénami (najmä v Texase), kde človek proste hlavnému hrdinovi musí fandiť. Má to niečo do seba. 4/5