Truman Show (1998)

Jeden z tých výnimočných filmov, ktoré vďaka originálnemu a hlavne nenútenému poňatiu jednoznačne majú niečo do seba a dokážu zanechať obzvlášť silný dojem. A čo je dôležité, tentokrát mi výnimočne nevadil ani Jim Carrey, bezpochyby jeho doterajší najlepší výkon. Truman Burbank je skutočne výstavným kúskom v celej jeho kariére. Som rád, že si tentokrát odpustil tie svoje hlúpe grimasy a podobne, bolo skvelé vidieť ho konečne v o čosi dramatickejšej polohe. Lenže stačilo k nemu ako hercovi, chválu si zaslúži v prvom rade film ako celok. Ťažko sa mi hľadajú nejaké negatíva, i keď určite by sa nejaké nájsť dali a som si stopercentne istý, že ich tu už niekto predo mnou kedysi vypísal. V porovnaní s tým neopakovateľným dojmom, ktorý Truman vo mne v plnej miere zanechal sú to však len zanedbateľné maličkosti, takže tak. Tvorcovia si za tento snímok každopádne zaslúžia obrovskú poklonu - myslím, že označiť to za jeden z diamantov svetovej kinematografie vôbec nie je až tak prehnané. 5/5

Soudce Dredd (1995)

Uff, tak toto je teda dosť silná káva, to ako vážne Sly? :-) Pretože ísť do takéhoto niečoho, to chce guráž. Od začiatku to pôsobí dosť ako fraška, je to naivné, plytké a žiaľ aj trápne. Dúfam, že teraz nenaštvem sci-fi nadšencov, no pripadá mi to asi ako Spy Kids v dospeláckej verzii, pretože stupídnosťou sú takmer rovnaké. No a účasť Roba Schneidera tomu tiež zrovna nepomáha, i keď je vidno, že si ho podržali na uzde a nemá teda veľký priestor na tie jeho typické vtípky. No a prečo tomu vlastne dávam dve hviezdičky? Pretože keď som sa na to po chvíľke začal dívať z iného uhla pohľadu - odmyslel som si, že je to celé neskutočná fraška a šiel som do toho s nadsázkou - je to pomerne vtipná sci-fi paródia, ktorú netreba brať nejak extra vážne. Stačí si užívať ten milý amatérsky prístup, s akým je to natočené a všetky zaujímavé faktory okolo toho (kostýmy, efekty atď) a nič viac neriešiť. Zmieriť sa proste s tým, že ide o komixovú adaptáciu a zabudnúť na nejaký zmysluplnejší obsah. Prvoradá je tu forma a nejaký ten celkový akože šmrnc, v čase vzniku to vtedajšie decká pravdepodobne zbožňovali. Viac pozitív som žiaľ ani pri tej najväčšej snahe nájsť nedokázal. 2/5

Truchlivé dědictví (2004)

Na americké pomery ide o celkom netradičný snímok, ktorý to však hlavne po emocionálnej stránke zvláda na výbornú. A podobne je to so zakomponovaním mystických prvkov, ja som im to vážne zožral všetko až do poslednej bodky. Mysterious Skin s určitosťou má niečo do seba, je v mnohých ohľadoch inovatívny a zároveň má potenciál osloviť širokú divácku základňu. Oceňujem snahu o takéto ojedinelé kúsky oplývajúce obrovskou kreativitou, navyše keď sú ešte k tomu všetkému na tak vysokej kvalitatívnej úrovni. A ozaj, skvelý Joseph Gordon-Levitt, podľa mňa ide o doposiaľ jeho najlepší výkon vôbec. 4/5

Pokrevní pouto (2013)

Po vizuálnej stránke sa tvorcom nedá vytknúť prakticky nič, pretože film skutočne má presne tú retro atmosféru, o akú sa snažia mnohí, lenže v konečnej podobe sa to podarí len výnimočne. Preto ešte raz veľká pochvala, niečo takéto sa dnes už často nevidí a ako už niekto písal, k dokonalosti chýba už len Al Pacino "za mládí" :-)) O kúsok horšie je to už so samotným dejom filmu, kde to je o niečo jednoduchšie a tiež postavy sú celkom dosť plytké, rozobrať viac do hĺbky by rozhodne neuškodilo. Takto jasne vidno, že obsah na plnej čiare zaostáva za formou, čo v konečnom dôsledku snímku s určitosťou čosi na celkovej kvalite uberá. Našťastie nie príliš veľa, keďže v iných rovinách je brilantný. Okrem už spomínaného vizuálu a atmosféry k tomu určite radím aj herecké obsadenie, ktoré mi sadlo perfektne a dalo by sa povedať, že je presne podľa môjho gusta (Caan, Kunis, Cotillard, Saldana atď). Čiže ak to všetko mám zhrnúť, napriek pomerne dlhej stopáži ani trochu neľutujem, túto kriminálku pokladám za dôstojnú poctu starej škole. 4/5

Memento (2000)

Neviem ani vlastne, čo také by som vôbec mal napísať. Slovo originalita, ktoré k tomu pasuje najviac, mi v spojení s Mementom znie tak trochu už ako otrepané klišé, ktoré v komentároch píše drvivá väčšina. Niečo na tom asi predsalen bude, nemyslíte? Vynikajúco zvládnutý film, ktorým Nolan jednoducho nedáva divákovi vôbec žiadnu šancu vydýchnuť, namiesto toho dôsledne a bez akýchkoľvek zaváhaní udržuje jeho maximálnu sústredenosť. Zostať len pri jednom pozretí je v tomto prípade prakticky skoro nemožné, naozaj. 90%

Na lovu (1980)

Miestami dosť ťažko stráviteľný - aj keď sa v žiadnom prípade nepovažujem za homofóba, tých kožených oblečkov a holých zadkov tam na mňa bolo až príliš - avšak tiež veľmi atmosferický film, ktorý si rozhodne neberie pred ničím servítku. A práve štatút kontroverzný ho podľa môjho názoru robí tým, čím momentálne je. Bez neho by pravdepodobne už dávno upadol do zabudnutia, nie je totižto ničím oslnivý, jedine ak témou a odvážnou formou jej spracovania. Podobne je na tom aj Al Pacino, ktorý aspoň mňa osobne svojím výkonom tentokrát zas až tak neohúril, skôr len taký štandard (ale priznajme si, čo by za takýto "štandard" dala väčšina iných hercov). Uvítal by som hlavne o niečo viac priestoru pre Karen Allen, škoda že jej postava tu bola v podstate iba zanedbateľná... Ako celok na mňa Cruising príliš veľký dojem nespravil, možno taký lepší priemer. A to aj napriek nesporným režijným kvalitám, ktorými Friedkin určite disponuje. Nebol som v tom proste až natoľko ponorený, ako by asi v danom žánri bolo vhodné. 3/5

Půlnoční vlak (2008)

V prvom rade sa mi zdalo, že Vinnie Jones vo svojej úlohe strašne tápal, úplne bez šance predviesť niečo zo svojho talentu. Bradley Cooper mal tých šancí vzhľadom na svoju postavu omnoho viac, paradoxne sa tiež nijak extra nepredviedol, odviedol iba taký nevýrazný štandard. Buď bude chyba vo mne ako divákovi alebo Kitamura s týmto vcelku kvalitným obsadením, minimálne čo sa týka hlavných postáv, naložil vážne katastrofálne. Posúdiť musíte sami. Film ako taký ma tiež moc neoslovil, k scénam vo vlaku sa ani nemá zmysel vyjadrovať, zapáchajú obrovským amaterizmom. A záver? No neviem, ťažko sa mi k tomu zaujíma postoj, keďže pôvodnú poviedku som nečítal. Keby áno, možno by na mňa film ako celok pôsobil úplne odlišne, ktovie. 2/5

Serpico (1973)

Mierne zostarnutý film, pod ktorým sa už očividne podpísal zub času, čo možno mnohých odrádza. Mne to však až natoľko neprekáža, staré filmy sa mi páčia, pozriem si ich veľmi rád a prakticky kedykoľvek, keď sa dá. Majú totiž takú neopísateľnú charakteristickú atmosféru, ktorá dnešným filmom jednoducho chýba, česť výnimkám samozrejme... Chváliť Al Pacina už vlastne ani nemá nejaký zmysel, veď predsa jeho brilantné stvárnenie policajta Serpica je tu spomenuté takmer v každom jednom komentári. Vo svojej obdivuhodnej hereckej kariére má síce "na rováši" aj kultovejšie postavy, tentokrát ale ukázal, že na pľaci dokáže zahrať prakticky čokoľvek, ľavou zadnou. Napríklad pospevovanie v aute, pri tom som sa vcelku zasmial, a podobne aj pri nesporne kvalitných baletných kreáciách :-) Jediná vec, ktorú by som možno vytkol, je zbytočne premrštená dĺžka, zopár hluchých miest by sa našlo. Pod to sa však určite podpísal aj fakt, že ide o životopisný snímok, pre ktoré je niečo takéto typické. A možno ešte absencia človeka, ktorý by bol Pacinovi aspoň sčasti schopný konkurovať, je to viacmenej také jeho sólo predstavenie. Stále je to však nepopierateľne luxusný film, Lumet to opäť zvládol a to vo veľkom štýle. 85%

Vesnice (2004)

K takémuto filmu je veľmi ťažké niečo obšírnejšie napísať, tento Shyamalanov počin jednoducho treba vidieť a následne si v kľude utvoriť vlastný názor. Poniektorým sa páči a veľmi, iným naopak ani omylom, čo z toho vytvára vskutku rozporuplný a možno aj kontroverzný film. A práve to ho podľa mňa robí výnimočným a vcelku sa mi páči. Aj napriek tomu, že ani zďaleka nepatrím k tvrdému jadru spomínaného režiséra, to vôbec - jeho cameo pokladám za absolútne zbytočné, i keď sa s tým celkom dosť pohral. Páči sa mi najmä skvelo vybudované napätie (dá sa to aj bez krvi), všadeprítomná symbolika (červená farba,...) a tiež pomerne kvalitný záver, ten sa vážne vydaril. Ale množstvo rozdielnych komentárov chápem, na tento film je potrebné byť správne naladený, inak je to neznesiteľne otravné a nudné pozeranie. 4/5

Lokal TV (2011) (seriál)

Približne tri až štyri časti sa mi páčili, potom sa mi začínalo zdať, že celková úroveň sitcomu začala rapídne klesať, nápady dochádzali, až som nakoniec tie zvyšné diely vynechal úplne. Každopádne oceňujem snahu vytvoriť prvý slovenský animovaný sitcom, podobne ako originalitu ústredných tém v jednotlivých častiach. Som rád, že si zbytočne nebrali servítku a vtipne si vzali na mušku aj také veci ako napríklad upadajúca ("chátrajúca") slovenská verejnoprávna televízia. Občas som sa naozaj celkom dobre zasmial, hoci to samozrejme malo nejaké tie mušky. A občas mi naopak dosť liezlo na nervy, akým štýlom a možno aj kým boli animované postavičky nadabované. Mladému Kronerovi však určite budem fandiť aj naďalej a som zvedavý na jeho ďalšie projekty, párkrát ma už jeho tvorba vcelku príjemne prekvapila. 2/5