Kundun (1997)

Svojim spôsobom jednoznačne prekrásne dielo, aké by som od režiséra Scorseseho formátu skutočne nečakal. Ten teda vie človeka prekvapiť! Hodnotná snímka, ktorá upúta i po stránke vizuálnej/estetickej - je vidno, že si na tom tvorcovia skutočne dali záležať a vyšperkovali to do posledného detailu, bez akýchkoľvek chybičiek. V neposlednom rade nutno vyzdvihnúť i skvelú sprievodnú hudbu, ktorá veľmi pekne dotvárala celkovú atmosféru. Pozoruhodná záležitosť, za ktorú som rád. 85%

Obhájce (2011)

Film z právnického prostredia, kde hlavnou postavou je trochu arogantný obhajca (McConaughey), ktorý sa dostal k jednoduchému prípadu za veľké peniaze. Lenže ako to tak už býva, nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Prípad sa začína zamotávať a celé sa to vyostruje. Musím priznať, že prvá polovica sa mi príliš nepáčila. Jej hlavným cieľom bolo vytvoriť čo najviac cool atmosféru, snaha o sebavedomie z každého uhla, avšak pripadalo mi to skôr ako nie príliš podarená póza. Celkový dojem však trochu vylepšila druhá polovica, v ktorej sa prípad začína zamotávať. Tá sa celkom podarila. Filmy tohto štýlu mám rád, lenže tu mi niečo proste vadilo. Nebolo to dosť dramatické, riešenie prípadu mohlo byť kľudne aj komplikovanejšie a celé to mohlo vyznieť viac dramaticky, filmu by to pomohlo. 3/5

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Tento film z dielne Stevena Spielberga (hoci som tomu moc nechcel veriť :-)) určite neurazí. Dobre sa na to pozerá, hlavná postava stvárnená DiCapriom je sympaťák, no a zúfalosť agenta FBI (Tom Hanks) vás miestami pri jeho neúspešnom love bude až mrzieť. Kto však v tomto filme naprosto dominoval bol Christopher Walken, ktorý bol vo svojej vedľajšej roli naozaj presvedčivý, klobúk dole. Sympaticky pôsobiaca životopisná dráma s humornými prvkami a taktiež zaujímavá položka v Spielbergovej tvorbe. Na plný počet to síce tentokrát nie je, aj tak však hodnotím ako veľmi dobrý a príjemný kúsok. 4/5

Don Jon (2013)

Don Jon je režisérskou prvotinou Josepha Gordona-Levita, ktorý je mimochodom tiež talentovaným mladým hercom a sám stvárnil hlavnú postavu. O kvalite tohto filmu by sa dalo celkom polemizovať, s určitosťou však môžem povedať, že film je iný. Naozaj. Po zhliadnutí trailerov som čakal niečo diametrálne odlišné, ako sme napokon dostali. Nie je to typická romantická komédia, akých sa v Hollywoode točí každý rok neúrekom. Z filmu je cítiť autorov rukopis, Gordon-Levit proste nechce točiť tuctovky, chce zaujať inak. A to sa mu, podľa môjho názoru (i napriek niekoľkým nedostatkom) celkom podarilo, som zvedavý na ďalšie projekty pod jeho režisérskou taktovkou, ktorých sa snáď niekedy ešte dočkáme. Stále ho však beriem predovšetkým ako herca s pozoruhodným talentom, na režisérsku stoličku má ešte času dosť. 3/5

Gangy New Yorku (2002)

Prostredie New Yorku zhruba v polovici 19. storočia v tomto filme vyzerá fajn, po vizuálnej stránke nemám čo príliš filmu vytknúť. Napriek tomu musím povedať, že pokladám Gangs of New York za jeden z tých slabších spomedzi Scorseseho filmov. Príbeh ako taký je celkom dobrý, vadilo mi však zbytočné naťahovanie deja - mohlo to byť kľudne kratšie tak o pol hodinu a na kvalite by to filmu neubralo, možno dokonca pridalo (snímok totiž nezvládol udržať kvalitné tempo po celý čas, niekedy som dokonca u seba spozoroval až príznaky znudenia). Ešte mi vadil na môj vkus až príliš chaotický záver, v ktorom som sa trošku strácal. To je však iba môj názor, niekomu sa to možno bude zdať fajn. Na samý záver chcem vyzdvihnúť kvalitné herecké výkony, hlavne Day-Lewisa. 70%

Rocky (1976)

Životná filmová rola Sylvestera Stalloneho. Kultový snímok o splnení amerického sna, asi tak nejak by sa dal popísať Rocky, najznámejší film z prostredia boxérskeho ringu. Príbeh o neznámom a nevýraznom boxérovi z Filadelfie, ktorý čisto náhodou dostane šancu boxovať s obhajcom titulu Apollom Creedom. Rocky Balboa - premrhaný talent, veľký outsider, italský žřebec - volajte ho ako chcete, dostane šancu postaviť sa dosiaľ neporazenému svetovému šampiónovi. Čaká ho však dlhá cesta, musí podísť tvrdý tréning, rozhodne žiadna prechádza ružovou záhradou. A popritom všetkom stretáva svoju osudovú lásku. Tento film je proste klasika, ktorú pozná takmer každý. Pevne verím, že si obľúbite všetky kľúčové postavy - Rocky, Mickey, Paulie, Adrian či dokonca aj Apollo - tí všetci sú proste nezabudnuteľní. Prvý diel série vám pravdepodobne prirastie k srdcu, hoci je v podstate veľmi jednoduchý. Jeho čaro spočíva v tom, ako dokáže človeka motivovať, nakopnúť. 100%

Zjizvená tvář (1983)

Každý z nás má nejaké tie filmové postavy, ktoré mu jednoducho prirástli k srdcu. Môžu to byť postavy kladné, no taktiež aj záporné (takzvaní antihrdinovia). Jedným z takýchto záporákov/antihrdinov, ktorí vás dozaista nenechajú chladným a budete mu fandiť napriek všetkým jeho chybám, je kubánsky "sympoš" Tony Montana (I always tell the truth. Even when I lie.). Kultová filmová postava, ktorú dnes už pozná takmer každý. Ťažko opísateľné jedinečné čaro tohto De Palmovho filmu úzko súvisí s tým, že hoci už je vyše tridsať rokov starý, stále dokáže poľahky zaujať (či skôr očariť) nových a nových priaznivcov. Že ste Scarface ešte nevideli? Ak skutočne nie, odporúčam to čo najskôr napraviť. Tony Montana, najznámejší a zároveň najambicióznejší filmový "Kubánec" v podaní fantastického Al Pacina je stručne a jasne legendou (You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!). Veľká poklona Pacinovi, opäť raz podal bravúrny, či priam nadľudský výkon, a do svojej postavy sa doslova vžil. Film ako taký je k tomu ešte aj neskutočne štýlový - "potoky" peňazí, krvi, kokaínu, zbraní, cigár a iných "chlapáckych záležitostí", a aby toho nebolo málo, tak aj nezabudnuteľných scén a hlášok (tých je tu ostatne toľko, že by kľudne mohli byť "rozdelené" aj do desiatich filmov.)... K tomu všetkému tu máme navyše vynikajúci dramatický príbeh o vzostupe a páde muža, ktorý mal svoju hrdosť, a navyše netúžil drieť ako otrok v podradných zamestnaniach a brodiť sa v chudobe a sračkách. Tak radšej proste ovládol Miami, bodka... Tony je obrovský hajzlík, a nie že nie, záporák toho najvyššieho kalibru, no predsa mu chtiac-nechtiac budete zaručene fandiť od začiatku až do konca, nakoľko je zásadový a má charizmu, že by sa z nej dalo krájať. Veľká škoda, že dnešní filmári už nedokážu vo svojich filmoch navodiť takúto pravú a skutočnú atmosféru poctivej gangsterky. Kultovka, na ktorú nedám dopustiť. The world is yours! 100%

Warrior (2011)

Kvalitná športová dráma zo zápasníckeho ringu, snímok o dvoch bratoch, ktorí si prechádzajú ťažkým životným obdobím. Východiskom zo zlej situácie by mohol byť turnaj zmiešaných bojových umení. Prepracované súboje v klietke, dobrá dramatická línia, kvalitné herecké výkony hlavných postáv. Taký je Warrior. V hlavných úlohách Tom Hardy a Joel Edgerton, pričom ani jeden z nich sa nenechal zahanbiť. Opäť raz vyzdvihnem hlavne Hardyho vynikajúci výkon. Ten chlap vyzerá, že sa pre takéto typy postáv proste narodil a sú pre neho ako keby šité na mieru. Tejto dvojici kvalitne sekunduje Nick Nolte v úlohe ich otca, taktiež pozoruhodný výkon. Musím povedať, že takéto poctivé filmy z prostredia bojových športov mám naozaj rád. O to viac, ak sú obohatené o dobrú dramatickú líniu, čo sa nevidí u takýchto filmov príliš často. A hoci je záver filmu ľahko predvídateľný, koho to trápi? Dôležité je, že film ako celok zanecháva dobrý dojem. 5/5

Vlk z Wall Street (2013)

Tri hodiny na Wall Street, vo svete plnom peňazí, divokých žúrov a všadeprítomnej zábavy. Vlk z Wall Street je naozaj filmom, ktorý šlape na plný plyn od prvej minúty až po záverečné titulky. Opäť je vidno, že Scorsese sa s tým pohral, aby nám priniesol niečo prvotriedne a štýlové. Ďalší snímok, v ktorom sa točia veľké peniaze na štýl Mafiánov či Kasína, tentokrát však bez účasti mafie a krvi. DiCaprio v životnej forme! Veď kto iný by mohol takto bravúrne stvárniť Jordana Belforta? No a popritom mu kvalitne sekunduje Jonah Hill, táto dvojica sa postará o mnoho mimoriadne vtipných momentov (spomeniem napríklad scénu s Lamborghini, keď to nejde tak to nejde :-)) Keď sa k nim pridá ešte Matthew McConaughey s jeho minirolou svojského makléra, máme o zábavu postarané. Pre mňa osobne ide o to najlepšie, čo nám rok 2013 ponúkol v rámci filmu. Stačí sa jednoducho odosobniť a nemoralizovať konanie postáv, proste si vychutnávať film ako taký... edit: vážne sa čudujem, že Ceny Akadémie tento film v plnej miere minuli. Vážne v tom cítim akýsi náznak zaujatosti :-) 100%

Cesta k ráji (1978)

Film z prostredia chudobných štvrtí New Yorku krátko po druhej svetovej vojne. Zachytáva príbeh trojice bratov, talianskych prisťahovalcov, ktorí sa životom prebíjajú ako len vedia. Najviac ambíciózny z nich je Cosmo, ktorý sa chopí každej príležitosti. O to viac, keď u svojho brata spozoruje talent na wrestling... Film ma zaujímal hlavne z dôvodu, že ide o Slyov režisérsky debut, ide o takú jeho malú generálku. Bol som naozaj zvedavý, ako ju zvládol. A musím povedať, že ma príjemne prekvapil, napriek tomu, že obsahuje niekoľko hluchých miest a zopár pomerne veľkých chýb (také autá v tých rokoch ešte asi naozaj neboli :-)). Film je sympatický, mierne neohrabaný (taký na Stalloneho spôsob), netypický a občas, v niektorých momentoch pripomína staré dobré grotesky. Pozoruhodné je, že Stallone sám hrá pre neho pomerne netypickú rolu ukecaného chlapíka, ktorý má veľké reči a pritom takmer žiadne skutky. Dokonca ani raz nepoužije päste, čo by čakal iba málokto. Je to však príjemná zmena. 70%