Temná věž (2017)

Průměrná přímočará fantasy, která byla asi hodně přestříhávaná, ale stále dává smysl (zdravím Suicide Squad). Jako zapomenutelná jednohubka je to celkem v pohodě. Největším nepřítelem je pak znalost originální, propracované knižní předlohy, protože pak vidíte ten promarněný potenciál. Doufám, že brzy někdo udělá restart a natočí Temnou věž pořádně.

Místo u moře (2016)

Pomalý film, který po shlédnutí zůstane a zraje. Civilní drama, které skvěle pracuje s věcmi, které zůstávají nevyřčeny.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Překvapivě pěkná a zábavná pohádková fantasy. Ano, zasloužila by ucelený příběh místo epizodního chytání potvor. Ale tempo vyprávění, akční scény, hudba, vykreslení hrdinů, to vše je výborné. Yates (režie) je holt jiná liga než Rowling (scénář).

Doktor Strange (2016)

Mohla to být o něco lepší Marvelovka, ale nakonec je to jenom stejně průměrně zábavné jako všechny ostatní. Kdyby to v půlce úplně dementně neskočilo v čase (třeba Rocky umí skvěle trénovat v krátkém sestřihu, proč to tady nejde?), byl bych spokojenější.

Zúčtování (2016)

Cool hrdina v příběhu, který čím je delší, tím je horší. Mám rád kýčovitého Warriora, ale tohle je na mě moc velké béčko.

Nerve: Hra o život (2016)

Sympatičtí hrdinové v nočním neonovém městě. Úplně jsem nepochopil, kdo jim zadává ty úkoly (byl to nějaký organizátor nebo to bylo skupinové rozhodnutí?). Zajímavý rozjezd, funkční v malém měřítku, ale čím se sázky zvětšují, tím víc jsem si říkal, jaká je to konina.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Možná jsem od toho čekal moc (ostatně ještě teď to má 91 % na ČSFD), ale byl jsem zklamán. Doufal jsem, že první polovina dodá hrdinovi psychologickou hloubku, ale nestalo se. Ukázala sice hrdinu v různých situacích, ale nepřiblížila mi ho. Druhá část pak sice ukazuje válečné peklo, ale tak nějak z rychlíku (fakt se to vlastně odehrává během dvou dní?). Raději bych koukal na pochybujícího muže než na naivního mladičkého prosťáčka. Zajímavý příběh, který ale (zřejmě) trpí tím, že je podle skutečných událostí. Promarněná příležitost.

Za láskou vzhůru (2016)

Průměrná odpočinková francouzská komedie, která neurazí ani nenadchne. Párkrát jsem se zasmál, párkrát pousmál a celé to velmi rychle uběhlo. Film si v podstatě vystačí se základní premisou, kterou nijak nerozvíjí, jen na ní řetězí vtipy a situace. Příběh filmu nikam nesměřuje a krize v poslední třetině filmu přijde odnikud, jen aby mohl snímek po nezbytném usmíření skončit (s tím, že o údělech vedlejších postav se nic nedovíme).

Tohle je náš svět (2016)

Uvědomuju si, že hodnocení jsem přepálil. Ale v poslední době jsem neměl moc štěstí na filmy, které by se mi líbili a tak to schytal Captain Fantastic. Mám k tomu filmu spoustu výhrad, z nichž asi největší směřuje ke konci. Ten zbaběle uhne z koleje, která směřuje zajímavým a odvážným směrem, k malé nudné zastávce s názvem Rychlý happy end. To ale nemění nic na tom, že bych rád strávil více času ve společnosti téhle rodinky a pozoroval, jak se vyrovnává se skutečným světem (a skutečný svět s ní). Viggo Mortensen je navíc chodící charisma a už kvůli němu film stojí za to vidět.

Tumbledown (2015)

Klasický indie film, ve které komediální část funguje díky vtipným dialogům fajn postav. Filmu podráží nohy hlavně poslední čtvrtina, kterou jsem u podobných filmů viděl tisíckrát, na druhou stranu je na tenhle snímek podivně neorganicky naroubovaná. Jakoby původní verze vypadala jinak a někdo se zalekl netradičního konce a tak rychle napsal a dotočil něco naprosto fádního a neurážlivého. Hlavně mít happy end. Druhá věc, která mi na filmu vadila byla ta "zázračná hudba", která je v konečném důsledku stejně generická jako zbytek filmu. Mám ten hudební směr celkem rád a asi o to víc mě uráží, když mi někdo předhodí líné rádoby líbivé akustické balady zpívané vysoko položeným mužským hlasem jako něco mimořádného.