Jeptiška (2013)

Film, ktorý sa utápa vo svojom ponižovaní a nadržanej Huppert, ktorá pôsobila komicky než ako posadnutá satanom, aby nakoniec nepovedal absolútne nič. Nechápem, čo viedlo Isabelle zahrať si v tomto filme a čo videla vo svojej postave. Verím, že predloha od Diderota mohla byť skvelá, ale prevedenie na plátno je proste otras. Hviezdičku za pekné zábery francúzskych kláštorov. 1/10

Za láskou vzhůru (2016)

Strašne príjemná romantická jednohubka na večer so šarmantným Jeanom Dujardinom a francúzskou Katherine Heigl. O tom, že čo treba robiť, keď princ na bielom koni nechodí a stretnete muža, ktorého ste si úplne nevysnívali a nespĺňa všetkých 20 bodov na vašom zozname. Film, ktorý stoji a padá na charizme Jeana Djurdina. 7/10

Odysea (2016)

Krásne vizuálny film so skvelou ústrednou melódiu, ktorý žiaľ trpí klasickými životopisnými nešvárami a to povedať všetko za 120 min, aby vlastne nepovedal poriadne nič. Stačilo si iba vybrať dve základné dramatické linky - vzťah syna a otca + dobývanie prírody vs jej chránenie - a venovať sa im poriadne a bolo by to lepšie. Takto iba kĺza po povrchu lebo musí zabrúsiť do ďalších 4 tém a tu konfrontáciu medzi synom a otcom im proste nakoniec neveríte. 6/10

Elle (2016)

Skvelá žánrovka od Verhoevena s ešte skvelým castom. Som rád, že sa Isabelle dostalo uznania aspoň na Glóboch. Človek ocení jej herectvo ešte viac, keď si číta, že Verhoven jej dal úplnú voľnosť pri hraní a tvorbe charakteru postavy. Provokatívne, netradičné, skvelo natočené a zahrané. Nevadí, že človek vie odhadnúť hneď, kto sa skrýva pod maskou, ale ten film na tom, ale aj tak vôbec nestojí. Som rád, že Verhoeven sa nesnaží o lacnú provokáciu typu Gaspara Noého. Po druhom zhliadnutí idem ešte vyššie. Z toho posledného úsmevu mrazí. Jeden z najlepších európskych filmov roka 2016 9/10.

Tanečnice (2016)

Skvelé tanečné čísla s úžasnou hudbou, vizionárska a tvrde pracujúca Isadora patria k najväčším devízam filmu, ale tvoria len malý zlomok snímku. Ako náhle debutujúca režisérka začne rozprávať príbeh lásky, tak sa jej to sype pod rukami a vy iba neveriacky kývate hlavou. Nezachraňujú to ani skvelý herci na čele s Gaspardom. 5/10

Přes kosti mrtvých (2017)

Agnieszka Holland má svoje remeslo zvládnuté na výbornú a jej Hoříci Ker milujem. Je to skúsená filmárka, bezprostredná a veľmi milá pani. Avšak, tento mysteriózno-detektívno-dramatický experiment o týraní a zabíjaní zvieratok v Poľsku sa nepodaril, či už po scénaristickej, hereckej alebo príbehovej stránke. Po prvých 20 minútach vám je jasné, ako sa to celé bude odohrávať ďalej a kto je vrahom, ak nemáte za sebou lobotomiu. Takže poteší krásny hudobný úvod a nádherné scenérie z Klodzkej kotliny, malá rola Miroslava Krobota a to je asi tak všetko. Neviem, za čo si Anežka odniesla Strieborného medveďa z Berlinale resp. kde porotcovia nechali hlavu. Som sklamaný. 4/10

Proti vlastní krvi (2016)

Fassy a Gleason perfektní, škoda, že nemajú čo hrať a nemôžu zo seba vymáčknuť viac. Skvelá surovosť z toho srší na 100 honov. Skvelý rozjazd, ale niekde v polovici sa zasekne prevodovka a Chad nemôže zaradiť o jeden rýchlostný stupeň viac. Vrcholná konfrontácia medzi synom a otcom je tak nezvládnutá až beda. Ten horko-sladký až parodický koniec mi tiež úplne nesadol ako aj hlavný predstaviteľ na strane zákona. Má to však premakaný soundtrack od Chemical Brothers, titulnú pieseň Forgive Me, ktorú si hmkám už dva dni a jednu skvelú automobilovú naháňačku. Škoda, že to do rúk nedostal niekto skúsenejší, pretože to mohla byť fakt pecka, takto iba za 7/10.

Takoví normální vozíčkáři (2016)

Určite väčšina z vás sa bavila a roztopila ako sviečka pri Intouchables. Maďari zobrali tento koncept o kus ďalej a rozhodli sa príbeh vozíčkarov zasadiť do drsného prostredia srbských a maďarských gangstrov. Nekorektná čierna komédia, ktorá na konci pohladí aj to srdiečko. S dvoma pivami a pár poldecákmi je to skvelá zábava na večer. Síce dramatické linky o láske a otcovste nefungujú úplne dobre, ale ako náhle sa náš hitman so svojimi dvoma pomocníkmi vydáva na ďalšiu misiu, nebude núdza o nekoretnú zábavu. Scéna na rybačke TOP!!! 7/10

Pátá loď (2017)

Prvý výraznejší slovenský úspech filmu v novodobej histórii za hranicami Slovenska (Krištálový Medveď z Berlinale v kategórii Generation KPLUS). Bol som mile prekvapený, je to asi môj prvý slovenský film v kine asi po 10 rokoch. Prvú polovicu by som dosť prestrihal a učesal, pretože sa tam toľko až nedeje, ale ako náhle sa ocitáme v chatke vo Vinohradoch, tak sa začne herecký koncert dvoch malých detí, ktoré boli fakt dobre obsadené. Bol som vážne prekvapený z kamery a že slovenskí filmári si konečne zvolili aj inú paletu farieb a nie je to klasický šedivý filter a la Instagram. Zdravíme tvorcov Únosu. 7/10

Jackie (2016)

Oscarový životopis na zakázku, so skvelou Natálkou, troma mrazivým scénami a úžasne znepokojivou hudbou od Mica Leviho a jeho nominácia na Oscara za hudbu úplne zaslúžená. Proste taký poetický film, ktorý ukazuje svoju silu vo svojom tichu a hudbe. 6/10