Okja (2017)

Také filmové peklíčko, kde sa každý pitvorí, je preafektovaný ako v rozprávke od Trošku. Keby to ostalo v tejto rovine po celý čas ako nejaký detský film o kamarátstve, možno by som bol k tomu zhovievavejší. Ale ten vážny koniec tomu ale vôbec nesedí a úplne ma minul. A ani ako agitka proti GMO to vôbec nefunguje. No proste hrôza. Film, v ktorom sa veci začnú hýbať až po prvej hodine je vážne k zamysleniu. 3/10

Domek z karet - Série 5 (2017) (série)

Už dávno to nie je udalosť sezóny, ale aj napriek repetetivnosti určitých liniek ma to stále baví, pretože konkurencia spí a v bedni z politického prostredia nič nebeží, čo by sa tomu aspoň trošičku približovalo a to v dobe, kde sa spoločnosť polarizuje a každé voľby sú takmer jedno veľké prekvapenie. Kvitujem využívanie reálnych udalostí z nášho sveta pre potreby seriálu, aj keď ako celok to nedrží vôbec pokope a rozpadlo by sa to ako ten domček z karát o mnoho skôr. 7/10 PS: A áno, má to stále boží soundtrack od Jeffa Beala.

Jako zabít ptáčka (1962)

Gregory Peck si tu strihol jedneho z najpamätnejších oteckov v histórii filmu. Film pekne kopíruje knihu, bohužiaľ už nemá čas úplne vykresliť všetky linky z knihy, ktoré by výsledok ešte viac podčiarkovali. Preto odporúčam siahnuť radšej po knihe. 8/10

V paprscích slunce (2015)

Najšťastnejšia krajina na svete a jej propaganda v plnej paráde. Viete, čo asi uvidíte, ale na ten koniec vás to aj tak nepripraví a rozoberie vás to ako kocky lega, ktoré ešte polámete na márne kúsky. Pretože je to ľudský moment, ktorý mal zostať niekde v strižni a nemal nikdy uzrieť svetlo sveta a vydá aj za 100 vykonštruovaných smutných filmových koncov, aké ste kedy videli. Dúfam, že Zin Mi sa po realesnutí nič nestalo. #proletarivsechzemivyliztesiprdel

Ženy 20. století (2016)

Zlatý Glóbus pre Benning zaslúžený a milujem Gretu Gerwig . Skvelá indie vec, ktorá mi spravila krásny večer . Škoda, že to tak prešumelo popri Manchestru. Beginners budem dobiehať určite v najbližšej dobe. 8/10

Naprostí cizinci (2016)

Genovese ako keby natočil prequel k Sorrentinvej rooftop scéne z Veľkej nádhery, kde Jep nakladá Stefanii a odhalí všetky jej klamstvá, o ktorých kadžý vie. Genovese ide na to troška inou cestou a analyzuje dnešné vzťahy 40tnikov medzi partiou priateľov a parnetrov, kde na prvý pohľad vládne harmónia a otvorenosť, s malými problémami na povrchu, ale pod povrchom pláva riadny ľadovec. Jedna nevinná hra počas jedného večera (zatmenie mesiaca, ktoré by ako vystihovalo tie temné tajomstvá, ktoré si každý zamykáme do mobilu) s telefónmi sa zvrtne. Môžte tomu vyčítať prepálenosť a nereálnosť udalostí, že všetka špinavá bielizeň sa vyperie počas jedného večera, ale Genovese skôr iba ukazuje na všetky veci, ktoré si nechávame pre seba a nepovieme ani priateľom od detstva, životným parnterom lebo nevieme ako na to zareagujú ostatní, alebo to posunú ďalej. Začíname malými klamstvami so súcitu až po tie najčastejšie a najodpornejšie. Koniec iba nastavuje zrkadlo a zanecháva tu nevyslovenú otázku, na ktorú si každý z nás musí odpovedať sám. Jednoduchý námet, jednoduché posolstvo so skvele vybraným castom a hromadou úžasného talianského jedla a vína, po ktorom sa vám budú zbiehať sliny + to ma neskutočne krásnu Kasiu Smutniak. Pochybujem, že tento rok uvidím niečo podobne komediálne a dramatické zároveň. 8/10

Bosch - Season 3 (2017) (série)

Stále najlepšia bežiaca kriminálka v "bedni" a vývoj a psychológiu hlavnej postavy mu proste musia závidieť aj jeho najväčší konkurenti. Naviac tvorcovia si evidentne šetria strelný prach do 4. série. Nováčikovia tiež nesklamali a najmä Paul Calderdon idúci Boschovi po krku je proste skvelý. Bosch tie kriminálne klišé podáva s takou gráciou, že má bližšie k TD1 ako televíznej zábavke typu Criminal Minds alebo NCIS a k tomu sa dokáže venovať čas aj ďaľším postavám a zabaliť to do skvelého vizuálu. Prekvapuje to niekoho pri Connellym a E. Overmyerovi (The Wire)? Bosch je presne ta látka pre seriál, kde si užívate tú partiu na policajnej stanicii, zákulisné hry.... chválabohu, že to Hollywood posral a vrátil práva Connellymu, ktorý ich predal Amazonu. 9/10.

The Discovery (2017)

Hodne uťahaný a melancholický film, ktorý je zaujimavý skôr v tom aké existenčné otázky pokladá, ako v tom ako na ne odpovedá. Vizuál, hudba, herci skvelí a ideálny TV film na sobotu večer k vínu, Nietzschemu a krabičke Xanaxu. Ja som bol spokojný, aj keď chápem tie výtky, ktoré nevedia prekúsnuť ostatní diváci. 7/10

Masaryk (2016)

"Ako chcete liečit šialeného človeka, v tomto šialenom svete." J. Masaryk Neriešte historickú presnosť a dostanete ďalší skvelý český film, so skvelým Rodenom a s britským surovým audiovizualom. 7/10

Agnus dei (2016)

Ďalší smutný príbeh po II. svetovej vojne, kde po kapitulácii Nemecka sa páchali hrôzy na ľuďoch aj naďalej. Tentokrát svoj príbeh rozprávajú ženy a rozprávajú ho inak ako ste zvyknutí od mužškých hrdinov z filmov a kníh. Film a tému, ktorú len tak často na plátne neuvidíte. Natočené s citom, so skvelým ženským triom na čele s Agatou Buzek. Určite odporúčam. 8/10