Přehlídka národů (1938)

Jedná se o film, který určitě má své kvality- zejména některými záběry. Pro mě byl ale nejvíc zajímavý v tom, že jsem zde měl možnost vidět Jesse Owense, Giselu Mauermayerovou a další velikány své doby, slavnou pokaženou německou štafetu. A poté také v tom, jak prakticky všechny národy vzdávaly hold Adolfu Hitlerovi. A jednou jsem se dočkal, že byl záběr na jedu československou sportovkyni, to bylo asi tak vše. Nicméně určitě daleko, daleko zajímavější, než ta tragédie v podání Triumfu vůle.

Politické vraždy: Smrt faraona (2000) (TV film)

Napůl hraný dokument o legendární vraždě prezidenta Anvara Sadáta. Bohužel se nesnaží vidět věci příliš v souvislotech a několikrát zdůrazňuje především notoricky známé pravdy.

Zimní válka (1989)

Zajímavý snímek z doby sovětsko-finské zimní války. Režisérovi se podařilo pěkně vyjádřit ty obrovské Finské obavy na začátku války, ale i těžké a hrdiné boje finských vojáků. Brutalita války je ve filmu vykreslena opravdu velmi sugestivně (například scéna rozpůlení finského vojáka dělostřeleckým granátem). Celkově ale filmu uškodila jeho přílišná délka. Děj tak časem upadá bohužel do stereotypu.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Snímek, který u mě okupuje příčku nejlepšího českého respektive československého filmu. Otakaru Vávrovi se podařilo ve filmu navodit strhující atmosféru v které můžeme sledovat hrůzné činy katolické církve. Životní roli zde zahrál bezesporu Vladimír Šmeral coby inkvizitor. Svůj potenciál poprvé ukázala i mladá Soňa Valentová. Na svou dobu se ve filmu vyskytuje i abnormálně velké množství obnažených hereček (včetně Valentové). Zajímavou i když trochu nenápadnou roli mnicha si zde střihl i Václav Lohniský.

Romance pro křídlovku (1966)

Doba vrcholu tvorby Otakara Vávry. Spolu s Kladivem na čarodějnice asi jeho nejlepší film. K uvedeným komentářům není potřeba nic moc dodávat, snad jen vyzdvihnout Janusze Strachockiho v roli starého dědečka, který trpí sklerózou a svět jde již úplně mimo něj. To bylo zahráno opravdu velmi přesvědčivě.

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Jedna z těch výborných komedií, která se z mě nepochopitelných důvodů, prakticky nevysílá. Pavel Landovský v životní roli borce, který loví babu na inzerát. Dobrá je i Jorga Kotrbová coby nápadnice a Regina Rázlová jako stopařka. Zejména ve druhé části filmu je sice pár hluchých míst, ale i tak se jedná celkově o velmi slušné cvičení pro divákovu bránici ...

Haló, haló! (1982) (seriál)

Opravdu velmi zdařilý komediální seriál, který je zasazen do okupované Francie. Tvůrci zde svérázným způsobem zesměšňují jak francouzský odboj, tak Němce, Britské vojáky, Italy, ... Z hereckých rolí si krom Gordona Kaye v roli Reného zaslouží vyzdvihnout především Sam Kelly coby kapitán Geering, Kenneth Connor jako monsieur Alfons a Arthur Bostrom v roli policajta. Za zmínku určitě stojí i to, jak dobře se dokázali tvůrci seriálu vyrovnat s úmrtím nebo odchodem některých herců během deseti let natáčení. Je sice pravda, že ke konci už seriál upadl do jistého stereotypu, ale přesto si dokázal stále udržet vysokou úroveň.

Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem (1989)

Pěkný a velmi netradiční způsob odhalení povahy Stalina a jeho povedené party. Ve filmu se před námi odkrývá celá plejáda sovětských státníků třicátých let od Stalina, přes Berju, Vorošilova až po Kalinina, které pozval na oslavu jejich kavkazský soudruh Nestor Lakoba. Pod závojem umělého veselí se ve vzpomínkách hlavního hrdiny (člen taneční skupny) i přímé konfrontaci seznamujeme s povahou vůdců sovětského státu. Vše je přitom prokládáno charakteristickými kavkazskými tanci a muzikou. Na filmu je zajímavé i to, že byl natočen ještě v Sovětském svazu.

Hrátky s čertem (1956)

Tento snímek považuji určitě za nejvtipnější pohádku, která byla vůbec kdy natočena. Proslovy otce Školastyka a loupežníka Sarky Farky jsou úžasné. A korunu všemu dává Alena Vránová v roli princezny: "... kolikrát nemohu samou touhou ani usnout." :-) Z této pohádky mi vyplývá, že stačí primitivní kulisy, pár dobrých herců a když je dobrý scénář lze udělat dílo, které se nepřežije snad nikdy!

Kopretiny pro zámeckou paní (1981)

Zdařilý dětský film, který je dle mého názoru tak trochu neprávem opomíjen. V hlavní roli zde exceluje překrásná Sylva Julinová, která bohužel ve výčtu herců tady na ČSFD chybí. A navíc vždy mě spolehlivě dostane nezapomenutelná hláška: "A pane řediteli, musí mít člověk hodně známých, aby se v tak mladém věku mohl stát ředitelem?" :-)