• Krátkometrážní

Splintertime (2015)

Presne takéto niečo by sa malo premietať v autoškole adeptom na vodičák.↵ Originálna myšlienka i stvárnenie, pútavé a zrozumiteľné aj bez názorných scén, ale najmä to zanechá hlbokú stopu azda v každej mysli.

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Veľmi dobre vystavaná krátka ľakačka. Dobre približuje atmosféru neskorého večera v opustenej kancelárii. A stačí na to len jeden počítač a kamera.

In Extremis (2014)

Výborne a poctivo vybudovaná strašidelná atmosféra s tým správnym koncom.

Polínka (2015)

Pekne animovaný kraťas so zaujímavou myšlienkou.

Tin & Tina (2013)

Príjemná duchárska scénka s nádychom recesie.

A stále drží (2013)

Reklama na lak na vlasy otrocky dovedená do bizarnosti.

Obětiny (2015)

Zápletka slušne graduje, ale koncu chýbala trocha prekvapenia a inšpirácie - asi ju tvorcovia dostatočne nenasýtili.

Zlej kluk #2 (2014)

Potenciálne dobrá myšlienka bezmyšlienkovito utopená v litroch krvi a sprostých rečiach.

Krakatit (1948) odpad!

Môj úplne prvý odpad!, po 214 ohodnotených filmoch, dávam s čistým svedomím. A súčasne som pochopil, prečo je takéto hodnotenie k dispozícii.↵  Na začiatku filmu je upozornenie: "Děj se odehrává ve fantasii horečného snu". A skutočne, film vyzerá akoby šlo o divokú fantáziu horúčkovitého sna ministra Václava Kopeckého zodpovedného za komunistickú propagandu po prevrate.↵  Film nie je primárne protivojnový, ale protiburžoázny a proti západným krajinám. Buržoáziu vykresľuje ako ľudí, ktorí bažia výhradne po tom, aby rozpútali vojnu a západné krajiny ako základňu, ktorá má slúžiť tomuto cieľu. Emigranti (z krajín mierumilovnej ľudovej demokracie) sa tam prijímajú jedine preto, aby pomohli vo vojne (proti východnému bloku). Táto ideológia sa prvoplánovo (bez nejakých metafor) hustí do diváka hodinu v kuse, čo je tak úbohé, až je to smiešne. Obdivuhodné je, ako táto zvrátenosť graduje až do finále, ktoré je ako vystrihnuté z propagandistickej nástenky KSČ v nejakej továrni.↵  Niet potom divu, že v tejto fraške potom nemôžu vierohodne fungovať bežné filmové motívy ako love story. Jediné, čo sa dá ako tak vážne vyzdvihnúť, je hudba, ktorá občas dobre prispieva k ponurej atmosfére. A ešte vizuálne efektné titulky.↵  Hlavné ponaučenie z tohto filmu pre mňa je: dávať si veľký pozor na akékoľvek ďalšie filmy, ktoré režíruje Otakar Vávra, či v ktorých má hlavnú rolu Karel Höger, pretože práve títo dvaja mi tu symbolizujú silnú kolaboráciu s komunistickým režimom.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Príťažlivo natočený "teenagerizovaný" recyklát vezúci sa na cunami nostalgie.↵  Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden droid na púštnej planéte, ktorý uchovával tajnú správu pre Povstanie. Ten droid natrafil na sirotu, ktorá mala dar Sily, no netušila o tom. Tušila však schopnosť pilotovať vesmírnu loď bez toho, aby kedy za kormidlom nejakej funkčnej lode sedela. Táto dvojica sa vydala na palube lode Millennium Falcon na cestu na povstaleckú základňu na planéte Alderaan. Joj, pardon, na planéte D'Qar - toto vlastne nie je epizóda IV.↵  V tej fyzika a logika nedostávali zabrať toľko ako tu. Ako kompenzáciu sme dostali podmanivé vizuály, sympatickejšiu hrdinku a odpornejšieho záporáka, ktorému však akné ustúpilo len pred pár dňami. Navyše tu máme aj náznaky zaujímavejších rozhodovaní (útek vs. boj, Kylo Ren o otcovi a opačne), ktoré určite mohli byť rozvinuté viacej.↵  Príbehom Star Wars nikdy nevynikali, ani táto epizóda, ale aspoň očarovali novými fantastickými vecami a rasami, táto epizóda len recykluje. V tomto ohľade boli určite viac "starwarsové" aj epizódy 1-3.