• Krátkometrážní

Líza, liščí víla (2015)

Čistá esencia romantickej komédie.↵  Áno, komédia - vo význame: zabavíte sa, aj bez premýšľania. A áno, ozaj romantická, teda nie prihlúplo nasladnutá, ale naopak, výborne sa podarilo zobraziť aj ozaj nezištnú lásku, z plátna na vás priam dýchne.↵  Osobne si pochvaľujem i pozoruhodnú koexistenciu skutočného a imaginárneho sveta. Líza síce má imaginárneho kamaráta, ale on do diania v skutočnom svete priamo nezasahuje, všetky udalosti sú uveriteľné len na základe kauzality.↵  Navyše film na konci výborne graduje, a to aj napriek tomu, že na začiatku filmu je úryvok z konca!↵  Keď to zhrniem - je to vydarený, zábavný a širokému publiku zrozumiteľný film, ktorý odľahčenou formou prezentuje i trochu hlbšieho citu. Napriek tomu sa v ČR nepremieta v multiplexoch, aj keď sa tam vyslovene pýta. To majú všetci väčší distribútori klapky na očiach? Alebo to snáď producenti nechcú dopriať masám? A Slovákom už vôbec nie?

Sedm statečných (1960)

Rozprávka o siedmich uvedomelých pištoľníkoch, ktorá sa neberie až tak vážne.↵  Vďaka zopár recesistickým hláškam a scénkam z toho nie je čiernobiely prvoplánový heroický western, ale odľahčená rozprávka, v ktorej sa síce mnohé veci ťažko veria, ale ľahko prijímajú. Trebárs pohrebná scéna, slúžiaca v tom čase na idylické vyrovnávanie sa s rasistickou minulosťou. Či pochybnosti skúsených nájomných pištoľníkov o tom, či by ich viac nenapĺňala práca na farme. Ale najmä veľkodušné konanie hlavného záporáka, ktorým si pod sebou píli konár.↵  Základom úspechu je ale neskutočne charizmatické obsadenie všetkých siedmich statočných v čele s trojicou Yul Brynner (Chris), Steve McQueen (Vin) a James Coburn (ostrý ako Brittva). No a samozrejme nezabudnuteľná ústredná melódia Elmera Bernsteina.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Boj proti drogám vo vlastnej krajine, vlastnom meste, vlastnej komunite i vlastnej rodine.↵  Ktorá z týchto štyroch rovín je náročnejšia? A ktorá je dôležitejšia?↵  V troch realistických, no príťažlivo natočených príbehoch Steven Soderbergh ponúka námet na zamyslenie. Každý z nich má svoju silnú stránku - príbeh policajta Javiera akciu a napätie (a výborný výkon Benicia del Toro), príbeh dílera Carla presvedčivé charaktery a príbeh sudcu Wakefielda zas dominuje emocionálne (a mňa oslovil najviac).

Zbrusu Nový zákon (2015)

Ak po 50 rokoch prichádza zbrusu nová vlna hippies, tak potom toto je jej manifest.↵  Nesie sa v pacifistickom, anti-ideologickom až anarchistickom duchu. Odkazuje "prevratné" posolstvo, že žiadna ideológia nerieši všetky problémy, a preto by sa ľudia nemali žiadnej ideológii podrobovať, ale konať len to, čo uznajú za vhodné. Spochybneniu sa tu jednoducho nevyhne nič - všetci budete relativizovaní! Akýkoľvek odpor je márny! Sme hippies!↵  V kontraste s touto myšlienkovou prostotou je forma, ktorá spája originalitu s naivnosťou a bizarnosťou. Neraz sa objaví i humor založený prevážne na nadsázke.

Libo-li flek (1988)

Je to viac o technikách boja plastelínových postavičiek než o nejakej myšlienke.

Ukradená vzducholoď (1966)

Nepríliš pútavá fašírka z Verneoviek.↵  Verneovky sa hltajú kvôli vzrušujúcemu dobrodružstvu, no jediné vzrušenie v tomto filme je pri pohľade do výstrihu Jany Sedlmajerovej. Dej je síce prostý, ale paradoxne príliš roztrieštený (špeciálne tí piráti mi tam prišli pridaní trochu nasilu). Film vsádza skôr na komiku a skutočne sa v ňom nájde zopár dobrých gagov, najmä tie s Karlom Effom či s dvoma malými cirkusantami. Zvyšok je však celkom prízemná zábava, až na (doslova) pár protirežimných odkazov.↵  Žiaľ, iba zaujímavá animačná technika ešte nerobí dobrý film. Vidím to tak na 2,5 *.

Mordová rokle (1950) odpad!

Neskrývaná bohapustá komunistická propaganda, ktorá potláča elementárnu logiku.↵  Otec zabije seba a svojho syna, len aby zachránil nepodstatného maníka nadchnutého komunizmom.↵  Dedinčania, čeliaci hrozbe násilného vysťahovania, majú na výber:↵  a) zostanú a budú hospodáriť pod vedením fašistu↵  b) predajú svoje domy fašistovi a začnú žiť inde↵  c) nepredajú a budú vysťahovaní↵  A niektorí, najmä oduševnení komunisti, si naozaj vyberú c) s nádejou, že nacizmus raz bude porazený a oni sa budú môcť slobodne vrátiť.↵  A dokonca otvorene zaznie i manifest, že porážkou fašistov to nekončí, ale bude potreba bojovať proti všetkým, ktorí nezdieľajú komunistické videnie.↵  ↵  Čo dodať? Prečítajte si komentár užívateľa Crocuta.

Sázka na nejistotu (2015)

Radi by ste sa "poďakovali" za finančnú krízu, ale neviete komu/čomu? Tak toto je film práve pre Vás!↵  Otvorí Vám oči, vysvetlí podstatu krízy, podá stráviteľnú výpoveď o fungovaní bánk a regulátorov v USA a ešte sa na tom hnuse aj dobre pobavíte. Ale najlepšie je asi to napätie až do prasknutia (realitnej bubliny). Je skvelé, že takýto populárne-poučný film vznikol, a žiaden investor by si ho nemal nechať ujsť.↵  Chýbal mi azda len trochu detailnejší záber na ohromný tlak, ktorému museli byť dlho vystavení tí "odvážlivci", ktorí v dobe rastu realitnej bubliny vsádzali na jej prasknutie.

Moucha (2013)

Dobrý nápad s nezaujímavým až ledabolým spracovaním - neni to ani vtipné, ani napínavé.

Odrůbežení (2015)

Trailer na bláznivú prerábku hororu The Shining. Nie je to však ani zábavné, ani to nemá pointu (ktorú by som chápal - i keď som The Shining videl). Je to taká priblblá bizarnosť z dlhej chvíle.