• Krátkometrážní

Babička (1940)

Babička, a čo to je "strojený"?↵  Holátka moje, to je takô, keď máte hrať dedinské deti a ste pritom nesvoji, naobliekaní a stále nastúpení v jednej formácii.↵  Babička, a čo to je "patetický"?↵  Barunka, to je Tvoj výraz, keď sa na mňa pozeráš. Ale neboj, ostatní herci sú na tom podobne.↵  Babička, a prečo má tento film na ČSFD aj tak vysoké hodnotenie?↵  Ach vnúčatká, predsa kvôli mne, ako vás viem prístupnou formou o dôležitých veciach poučiť, od šetrnosti cez postoj k čudným ľuďom až po otázku smrti.

Mládí (2015)

Film Mladosť buď nazýva veci opačnými menami alebo sa mal volať Staroba, no ako marketingový trik ho pomenovali Mladosť. Venuje sa totiž prevažne spomienkam dvoch starčekov a glosovaniu ich situácie. Ich odlišné postoje sú vykreslené citlivo a inteligentne (žitie minulosťou vs. budúcnosťou).↵  Ku koncu som netrpezlivo vyčkával pointu, no nedočkal som sa. Ak teda nepočítam ten nevierohodný obrat starého Freda Ballingera o 180°. A neobyčajné obrazy absenciu pointy nezachránia.

Crash (2004)

Prekvapivo poiticky nekorektná dráma na tému "Ako predsudky nikomu nepomohli".↵  Film vyniká najmä temnou atmosférou ukotvenou v pomerne realistickom prostredí nebezpečného veľkomesta. Zobrazuje vierohodné príbehy rozličných ľudí, ktorí sa rôznymi spôsobmi vyrovnávajú so svojimi problémami a predsudkami.↵  Najzaujímavejšou postavou bol policajt John Ryan v podaní Matta Dillona, no asi zákonite i najmenej realistickou.

Jan Hus (1954)

Veľkolepá fraška o spore medzi cirkvou a Janom Husom pre divákov chudobných duchom.↵  Mnohé scény, a špeciálne tie s chamtivým kňazom Peklo, sú totiž prepálené ako majster Hus na hranici v Kostnici. Až tak, že sú na smiech. Tak sa z vážnej záležitosti stala fraška, i keď bohato vypravená.↵  Pri tendenčnom zobrazení kostnického procesu s Husom sa tvorcovia asi viac inšpirovali komunistickými monstrprocesmi, než skutočnosťou; cieľom procesu totiž nebolo zosmiešniť Husa, ale primäť ho k odvolaniu i za cenu miernych ústupkov voči nemu, samotný proces je považovaný za pomerne spravodlivý.↵  ↵  Avšak vo filme sú našťastie aj zaujímavé myšlienky (tie prezentované Husom) a i pár dramatických scén, na ktoré sa dobre pozerá.

Temný rytíř povstal (2012)

Ako len závidím tomu, kto si pozrel prvé dva diely trilógie a práve sa chystá na tento film do kina!↵  Veruže, bál som sa, že TDKR sa nevyrovná svojmu predchodcovi príbehom, akciou a ani záporákom. Prvá akčná scéna, po ktorej som v kine hľadal spadnutú sánku, ma však bleskovo vyviedla z omylu. Aj po rokoch mám zimomriavky, keď si na ňu spomeniem. Následné zoznamovanie s Baneom odhalilo, že sa jedná o záporácku extratriedu, z ktorej ide tak mrazivý strach, že ani nepotrebuje vlastnú chladničku. Ten strach pritom nevyplýva tak z jeho moci, ako z jeho absencie zábran a schopnosti ovládať masy - Babiš s Putinom sú proti nemu okúňaví altruisti.↵  Silnejší než Bane je aj tak samotný príbeh, kedy Bruce Wayne príde temer o všetko a Batman sa dostane až na dno, z ktorého sa bude môcť vyškriabať len po kolmej stene. Jeho statočné pozviechanie sa je nie o sile, ale o charaktere. Takto sa totiž v skutočnosti bojuje o víťazstvo.↵  Tento hutný príbeh sa úspešne vyhýba pátosu aj vďaka Catwoman, ktorá nedáva pred Batmanom najavo žiaden rešpekt, ale chrlí naň jednu hlášku za druhou. Navyše vo svojich obľúbených vysokých lodičkách okrem tvrdých súbojov zvláda i jazdu na Batpode. A vďaka vzájomným kontrastom to medzi ňou a Batmanom po celý film nebezpečne iskrí.

Divá Bára (1949)

Ej, veru, boli to temné časy na dedine, keď sa verilo na čary a povery, keď najväčšou perspektívou mladého dievčaťa bolo klofnúť slizkého starého dvorana, a keď mládencovi jeho matka pred celou dedinou vyhubovala, ak si dovolil očkom zazrieť na vysnívanú rovesníčku, ktorá mala v kruhu klebetných matiek povesť čarodejnice. Ťažký bol život nekonformnej krásavice v prostredí predsudkov, povier a intríg. Ak by nebolo pár osvietených mužov bez (hubatých) manželiek (menovite farár a mladý horár), ktorí sa jej vždy ochotne zastali, jej sny a túžby by ľahli popolom skôr než by ste stačili vyfajčiť cigaru pri márnici z práchnivého dreva.↵  No a tieto temné časy sa podarilo veľmi presvedčivo a vierohodne priblížiť v tomto filme. Keď s veľkou námahou odhliadnem od zvodnej Vlasty Fialovej v bielej košeli, tak vidím aj pekné zábery prírodných scenérií, ktoré vhodne podkresľujú dej. Film prakticky nemá hluché pasáže, čo je poznať i na kratšej stopáži.

Věznice parmská (1948)

Príbeh z červenej knižnice v majestátnych kulisách historickej Parmy.↵  Exteriéry sú veľkolepé, kostýmy padnú ako uliate, herci hrajú presvedčivo - žiaľ v prehnane romantickom a idealistickom príbehu (životná láska na jediný pohľad, útek chorého z väzenia s maličkým pilníkom, ohrozenie vlastného života kvôli pohľadu na milú).↵  Škoda, pretože príbeh má aj zaujímavejšie a realistickejšie stránky - zneužívanie moci, obeta v prospech lásky, boj za občiansku slobodu.

Tři veteráni (1983)

Bizarní pohádkové pacifistické satirické podobenství o politicko-společenských poměrech ve východním bloku.↵  Pro člověka, který nezažil začátek 80. let, jsou narážky (na vojenskou rozpínavost SSSR, studenou válku, manipulaci davu, celní prohlídky, nemožnost cest na Západ či vztahy se Západem, nízkou úroveň služeb atp.) hůř odhalitelné, takže přichází o podstatnou část zábavy. Avšak zůstanou pro něj ještě nějaké spíš dospělácké vtípky (kulky vs. písmena) a bizarní scény (chodící trojkadibudka, nos na cestách). Kromě těch scén v tom není mnoho zajímavého asi ani pro děti, ale pohádkovost zřejmě sloužila jako maskování, aby tento film vůbec mohl vzniknout. Vyniká akorát přesvědčivými hereckými výkony hlavních protagonistů a zejména téměř dokonalými efekty se skřítky či s dlouhým frňákem na výletě.↵  Tipnul bych si, že do '89 tohle asi v televizi nevysílali; pokud ano, pak měli soudruzi smysl pro sebeironii.↵  Kmotři a jejich voliči to zřejmě jako děti nikdy nedokoukali dál než po okradení veteránů. Jinak by z nich přece nemohli vyrůst kmotři (=zloději).

Pelíšky (1999)

Odľahčená komédia o bežnom živote za totality, ktorá vypovedá o Čechoch možno viac než by chceli.↵  Zo statočného vojnového veterána-invalida a zásadového kresťana, ktorý neobrátil kabát, totiž urobia autori najnepríjemnejšiu postavu filmu - to je tak české. Veď aj v skutočnosti sa k takým český národ nezachoval najlepšie.↵  A vygumovaného dôstojníka ČSLA (obdivovateľa komunistickej cesty, ktorému až do 21.8.1968 nedošlo, čomu vlastne fandí) autori nechajú zázračne precitnúť a doprajú mu rehabilitáciu pomocou pokusu o obesenie sa, nad čím by taký človek v skutočnosti nikdy ani neuvažoval. Tiež dosť české.↵  ↵  Inak sa mi zobrazenie postáv zdá byť nadmieru realistické, čo u komédie dosť oceňujem. Napriek tomu ma tento film moc za srdce nechytil, moju mamu však áno. Z toho usudzujem, že Pelíšky sú primárne zamerané na pamätníkov okupácie, nám mladším asi nemajú toľko čo povedať.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Milá a výchovná rozprávka pre dievčatá.↵  Na chlapcov je tam totiž málo dobrodružsta a moc šiat a tancovania. Inak je to perfektný príklad rozprávky, ktorá je príjemná na pozeranie (pestré vizuály, milé postavy a záživné veršované dialógy) a pritom vtipne a nenásilne formuje charakter (od umývania rúk cez odsúdenie nezdravej lásky k majetku či vlastnému egu až po čistú lásku, ktorá je silnejšia než moc a peniaze). A s nechuťou musím uznať, že ak tá "protiburžoázna" a "protináboženská" vsuvka (ľud povstal a vyhnal "z boží vůle krále" Kazisvěta) bola zámerná, tak bola vsunutá celkom prirodzene a účinne (takto nejak si predstavujem efektívnu propagandu na deťoch).