• Krátkometrážní

Počestné paní pardubické (1944)

Kde ten Frič chodí na také enormne vykonštruované námety? To neviem.↵  A prečo si tentokrát vybral historickú dobu? Na to mám hypotézu: aby mohol natočiť film s hrdinkami ešte omnoho afektovanejšími, prudérnejšími, obmedzenejšími a otravnejšími než obyčajne.↵  Okrem toho nanešťastie vo filme chýbal humor, ktorým by sa tieto postavy pranierovali (možno s výnimkou scény na súde) a urobili film znesiteľnejším. Miesto toho bol dej filmu mimoriadne vykonštruovaný s cieľom happyendu - šťastia dobrých pokrokových ľudí a zahanbenia tých obmedzených. To, ako všetky okolnosti do seba účelne zapadajú je síce obdivuhodné, ale tiež očividné a divák cíti, že víťazstvo dobra je neodvratné napriek akémukoľvek úkladu.

Báňský chlebíček (2012)

Stručná no úprimná sonda do toho čím žijú a ako zmýšľajú niektorí obyvatelia malej bývalej baníckej dediny Rakovnica, v ktorej už dávno skapal pes.↵  Mám pocit, že autor sa vôbec nesnaží manipulovať zobrazenú skutočnosť, takže neraz má priestor všednosť, ale ukáže i pár veselých udalostí a nebojí sa prezentovať i radikálnejšie názory obyvateľov.↵  Paradoxne sila tohoto dokumentu tkvie v pestrosti ponúknutých záberov a v ich vzájomných kontrastoch. A zlatým klincom sú zábery spievajúce Zuzany Birkovej.

Mlhy na blatech (1943)

Prostý príbeh o obrátení jedného papľuha po tom, čo je pobodaný. Nečakajte žiaden postupný či zložitý proces. Počas celého filmu je Vojta nepríjemný pytliak, potom ho bodnú, urobí sa okolo toho scéna, Vojta sa kajá a zrazu seká (nielen) dobrotu. Koniec.↵  ↵  Na filme som naozaj nemusel Vojtovo neustále štekanie, ktoré asi malo slúžiť na ovplyvnenie sympatií diváka. To sa podarilo až moc - celý čas som mal chuť dať cez držku - avšak režisérovi Františkovi Čápovi. Vďaka Bohu, že výkony ostatných hercov sa mu zmrviť nepodarilo.↵  Ani ukotvenie v realite nie je režisérova silná stránka. Vojta pobodaný do hrude vstane a odíde po svojich domov cez bažinu za zvuku dramatickej hudby, ktorá korunuje holú nezmyselnosť celej scény.↵  V priebehu filmu vo mne navyše rástlo presvedčenie, že film je natočený podľa nejakej hutnej knihy, z ktorej sa na plátno však vošlo len niekoľko scén, ktoré na seba nie vždy dobre naväzovali. Žiarivým príkladom je scéna, kde pantáta Vojtu chváli do neba, a tá je zakrátko nasledovaná scénou, v ktorej by ho nechal umrieť potom, čo Vojta príde pobodaný. Odstup medzi nimi je desať minút a v nich dôjde len k pobodaniu a návratu Vojtu.

Zpívání v dešti (1952)

Veselý muzikál o muzikáli, v ktorom sa (i vďaka tomu) prirodzene prelínajú spievané pasáže s hranými. Hlavní hrdinovia sú navyše veľmi sympatickí. Akurát ku koncu už bolo toho spievania na mňa veľa.

Štyridsaťštyri (1957)

Príbeh vzbury slovenského vojenského oddielu (drotári) proti vojne a zaobchádzaniu zo strany rakúsko-uhorských dôstojníkov.↵  Scéna samotnej vzbury je veľmi vydarená a napätie pri nej by sa dalo krájať, také scény sa vo filmoch moc nevidia. Ostatné scény sú však zbytočne patetické, najmä výkon Juraja Sarvaša je dosť toporný.↵  Občas som strácal súvislosti (kto, kde, prečo niečo koná), čo je spôsobené i mojou neznalosťou histórie 1. svetovej vojny, ale aj nedostatočným uvedením do jednotlivých scén či do príslušných súvislostí. Nepomohlo tomu ani to, že postavy všetkých národností hovorili prakticky vždy slovensky.

Případ pro začínajícího kata (1969)

Zbierka absurdných metafor o smerovaní našej spoločnosti pod vedením komunistickej strany (nielen) v 50. a 60. rokoch 20. storočia.↵  ↵  Pre človeka neznalého detailne spoločenskú situáciu a kultúrne dianie v 50. a 60. rokoch je to nezrozumiteľné a nehodnotiteľné. Pre takého človeka by bolo treba vytvoriť sprievodcu, ktorý by vysvetľoval jednotlivé scény filmu, prípadne na čom fičal P. Juráček v čase ich tvorby.↵  Pred sledovaním filmu odporúčam pozrieť si film Postava k podpírání a prečítať si Alicu v ríši divov a Guliverove dobrodružstvá.↵  ↵  Začínajúci kat = šéf barrandovských ateliérov od roku 1970, ktorého agendou bolo odstavenie nelojálnych filmárov od možnosti tvorby.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Milá muzikálová rozprávka okorenená dávkou recesie.↵  O úroveň vyššie ju dvíha mimoriadna výprava, najmä kostýmy a masky, ktoré hravo zatienia aj dnešnú produkciu.↵  Toto sa skutočne oplatí vidieť v kine či na veľmi veľkej a kvalitnej obrazovke.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Zakončenie trilógie ako vystrihnuté z rozprávky - všetci zlosynovia boli potrestaní a žiaden klaďas nezomrel (teda okrem jedného na starobu, pár plyšákov a rebelov).↵  Asi bolo na škodu, že výborný začiatok filmu nastavil očakávania veľmi vysoko. Najmä keď neskoršia pozemná bitka na Endore vyznela dosť uletene.↵  Finálny súboj Luka následne dvíha úroveň výbornou atmosférou a pozoruhodne pacifistickým posolstvom. Odhliadnuc od súboja je ďalším kľúčovým článkom happyendu to, že R2-D2 (pre)žije!

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Podobne ako Epizóda 4 aj tento film je podaný ako jednoduchá, no príťažlivá, sci-fi rozprávka a opäť uvádza na scénu veľa nových postáv, rás či konceptov.↵  Vítanými vylepšeniami však sú zamotanejší a napínavejší príbeh, nové postavy, ktoré už nie sú čiernobiele (Lando Calrissian či bounty hunter Boba Fett), údernejšie dialógy (najmä v podaní Yodu či Landa) a lepšie vystavané scény s napätím či momentom prekvapenia (tréning u Yodu, zrada Landa a samozrejme scéna s Vaderom a Lukom).