• Krátkometrážní

Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky (1971)

Solídna talianska kriminálka z prostredia mafie ozvláštnená tým, že hlavný hrdina (policajný komisár) berie spravodlivosť do vlastných rúk, pretože štátne orgány nedokážu hlavu mafie potrestať štandardnou cestou.↵  Zvláštne je to, že hrdina nie je vykreslený ako pomstiteľ, ale ako martýr, ktorý presadenie spravodlivosti berie ako svoje životné poslanie. Nejedná sa o nejaký temný príbeh, ale skôr o takú "dokumentárnu" adoráciu policajtov so zmyslom pre spravodlivosť, navyše v konfrontácii s idealistickým prokurátorom, ktorý sa zase snaží postupovať striktne v duchu zákona.

Comeback (2014)

Fail! Dokument, ktorý dáva jednostranný pohľad alebo šokujúci film, ktorý cieľovka neuvidí.↵  Film sa primárne venuje osudom dvoch skrachovancov, ktorým pojmy ako morálka či pracovitý život moc nehovoria. Zobrazuje (nielen ich) život v base a neberie si pritom servítky, takže sa dozvieme kadejaké nechutnosti (medzi iným i ich predstavy o živote po prepustení). Potom sa venuje ich prepusteniu a obdobiu, ktoré nasleduje po ňom. Ak niekoho nešokovala prvá časť, tak ho snáď zhnusí aspoň druhá, keď sa dozvie, že niektoré z tých predstáv si vyplnili. "Happyendom" je vynesenie verdiktu týkajúceho sa odvolania hlavného skrachovanca, v ktorom hrá rolu procesná chyba.↵  ↵  Prečo fail? Lebo nenapĺňa svoje ciele:↵  1) Vystríhať ohrozenú mládež pred životom na hrane zákona: FAIL↵  Film je vďaka hrubému jazyku a surovosti líčených zážitkov prístupný len 18+ a STV ho vysiela cenzurovaný.↵  2) Podporiť diskusiu o účinnosti väzenia pri náprave zločincov: FAIL↵  Ide o kritiku jedného javu, chýba pohľad na iné prípady či pokus o návrh funkčnejších riešení. Z toho mála ľudí, ktorí ho uvidia, bude veľká časť presvedčená, že týmto ľuďom už nieto pomoci a je lepšie, že sú izolovaní od sveta.

Rašómon (1950)

Pútavo podaná úvaha v niekoľkých dejstvách o tom, ako je človek schopný klamať, aby si zachoval svoju česť v očiach iných.↵  Jednotlivé dejstvá boli dostatočne napínavé a divák čakal, čo nového sa dozvie. Vyhovovali mi aj komentáre "moderátorov" v spojovacej scéne v bráne Rašómona.↵  Natočené je to skutočne pôsobivo, len mi vadí pocit, že som buď nepochopil celkové vyznenie ("sdělení") filmu (čo pri mojej neznalosti dobových reálií hrozí) alebo film nakoniec vyznel až smiešne pateticky.

Marťan (2015)

Typická hollywoodska rozprávka so svojimi kladmi i zápormi.↵  Klady: výborná vizuálna stránka, dobre využité 3D, triezvy no zaujímavý príbeh s dejovými zvratmi (využitie Pathfinderu) Zápory: prílišné dramatizovanie i tam, kde to nie je treba (zranenie Marka, alternatíva Richa Purnella); zbytočná namistrovanost (veda nakope zadok Marsu); úlety od reality (zranenie Marka by znamenalo výbušnú smrť, k explózii Habu by nemohlo dôjsť, rozbitá helma by nešla zalepiť zvonku, vesmírna loď by nešla rozumne hacknúť)↵  ↵  Ak však tento film prispeje k lepším americko-čínskym vzťahom či skoršiemu letu na Mars, tak nech sú všetky jeho chyby zabudnuté.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Trochu bláznivejšie pokračovanie v šľapajách prvého dielu. Stávka na návrat k deju prvého dielu sa vyplatila, pretože táto pasáž filmu bola najzábavnejšia.↵  Dvojka má v porovnaní s jedničkou viac akcie a menej humoru. Až mi trošku vadilo, že z Martyho sa tu stáva temer superman, aspoň podľa toho, koľko úderov rochodil a z koľkých nebezpečných situácii šťastne vyviazol. Diváka sa film snaží ohromiť skôr vizuálnou stránkou než konverzačnou. Aj tak je to ale dôstojné pokračovanie (tak na 4,5 hviezdičky), a divák sa nemôže dočkať tretieho dielu.

Postava k podpírání (1963)

Vydarená kritika absurdnosti komunistického režimu, ktorý neustále propaguje, ako spoločnosť a hospodárstvo napreduje, zatiaľčo skúsenosť občanov so štátnou byrokraciou a vlastnou ekonomickou situáciou je stále horšia a absurdnejšia. A práve absurdita byrokracie je predmetom tohto trefného filmíku.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Dobrodružný, napínavý a trochu temný príbeh o tom, že žiaden poklad nevyváži pevný charakter a dobrých priateľov.↵  V úvode je síce dej trochu nezáživný a dialógy občas ako pre blbých, no dobre to poslúži na vykreslenie postáv. Dráma začína až s príchodom Jima Codyho, ale potom už napätie temer neprestáva a hrdinovia čelia jednému problému za druhým.↵  Páči sa mi, ako film (občas dosť názorne) vykresľuje zatemnenie mysle pominuteľným bohatstvom v kontraste s trvalejšími hodnotami veľkodušnosti, priateľstva či lásky. Spomedzi hereckých výkonov ma najviac zaujal Walter Huston v roli skúseného zlatokopa Howarda a nemenej i Alfonso Bedoya za jeho stvárnenie vodcu banditov.

Krásy divokého Slovenska (2015) (TV film)

Výborný poučný dokumentárny film o slovenskej prírode, ktorý zrozumiteľne podáva odkaz: Vážte si a ochraňujte tú prírodu, ktorú máte.↵  Tento film by sa mal premietať deťom na školách. Pretože je vizuálne veľmi pekný, dokáže spoľahlivo upútať pozornosť, nevenuje sa len pár prefláknutým druhom, ale ukazuje pestrosť prírody v jej plnej šírke, a tiež dopad ľudského konania na biodiverzitu.

Jurský svět (2015)

Najlepším aspektom filmu bolo zobrazenie parku, atrakcií a dinosaurov. Zábery na park boli príťažlivé, atrakcie zaujímavé a dinosaury temer ako živé.↵  Príbeh už taký vymakaný nebol, a zlepšováky, ktoré ho mali vyšperkovať sa zmenili na logické nezmysly (izolovaný dinosaurus prechytračí ľudský intelekt, malé deti naštartujú auto po 20 rokoch rozkladu, velociraptory poslúchajú človeka viac než alfa-raptora, no a špeciálne brána číslo deväť, ktorá nám zariadi happyend v prípade potreby).↵  Najviac ma ale prekvapila úbohosť scenáristu, ktorý sa rozhodol s pár klišé vysporiadať trochu netradične "komicky", ale tá komika bola tak na úrovni pripitého pubertiaka.

Na kometě (1970)

Snaha skĺbiť zložitý dobrodružný príbeh s absurdným humorom priniesla dosť slabý výsledok. Miesto príbehu tu je niekoľko nesúrodých scén, ktoré moc nenaväzujú a navyše občas nie je zrejmá ani motivácia niektorých skupín (kto bojuje proti komu a prečo?).↵  Využívanie kulís kladie o to väčšie nároky na presvedčivé výkony hercov, neraz však sledujeme opak - pomerne bezduché a nezaujaté prechádzanie sa po pľaci (trebárs oslobodenie obchodníka s hrncami sa odohrá bez akejkoľvek emócie).↵  Výsledok potom sotva niekoho môže zaujať.↵  Dve veci ale predsa len môžem pochváliť:↵  - zjavnú narážku na zmeny spoločenskej atmosféry v priebehu a po Pražskej jari↵  - krásny exotický zjav mladej Magdy Vášaryovej