Mluv se mnou (2023)

Překvapivě dospělý australský horor sice nepřináší nic převratného, ale je bezchybně naspsaný, výborně natočený a září v něm výborní začínající herci. Mimo toho film vyčnívá i svým přesahem, který poskytuje interpretační volnost v poli zneužívání psychotropních látek, vyrovnání se s traumatem sebevraždy matky i v tématu psychických chorob. Škoda mírného poklesu tempa v závěru, jinak by to byl v podstatě bezchybný film.

Pok-sun nesmí přežít (2023)

Tohle je přesně to, proč v mých očích korejská produkce válcuje zbytek světa. Film o nájemné vražedkyni nemusí být nepřetržitá akční řežba, drama nebo komedie - může to být všechno dohromady. A pokud to podpoříte výborným scénářem, režií a hereckými výkony, dostanete nejlepší Netflix film za hodně dlouhou dobu. Srovnání s Wickem není příliš přesné, spíš bych řekl, že je to nejlepší Tatantinův film, který nenatočil. Scény brutálního násilí střídají debaty o výchově teenage dcery, postavy ve vypjatých chvílích dělají nečekané věci a hovor při fingování stop na místě činu je vyloženě perla. Kdo čekal dvě hodiny řežby bude zklamán, ale za mě plná spokojenost.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Další příklad toho, jak fascinace počítačovou animací dokáže zabít film. Herci nevědí, co mají hrát a bezcílně bloumají před zeleným plátnem. Animátorům zjevně zbyly nějaké scény z Příšerek s.r.o., tak je nacpali sem jako říši kvant i s těmi příšerkami, hlavně že mají veselé barvy a divné tvary. Celé to připomíná slepenec, kdy jste každých pět minut v jiném filmu Příběhem hraček počínaje a Star Wars konče. Atmosféra připomíná infantilní animáky jako Mašinka Tomáš i s jejími dialogy. Sešlo se množství známých herců, kde ovšem část z nich je již za zenitem (Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, Bill Murray), Paul Rudd toho nemá herecky co nabídnout a kvalitní herečky Evangeline Lilly a Kathryn Newton nedostaly dost prostoru, aby film vytáhly ode dna. Původní zábavný civilně pojatý Ant-Man přerostl až do přeplácaného nerealistického spektáklu, kde herci a příběh jsou upozaděni ve prospěch kýčovitých animovaných postaviček z dětského filmu.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Nemohu říct, že by byl film špatně udělaný, ale chybí mu základní rysy série Evil Dead. Chybí humor, charismatická hlavní postava a atmosféra - je to jen další horor s tématem posednutí, který vyniká dobrými maskami, ale bohužel i děravým scénářem a špatnou prací s postavami. Paradoxně nejlepším hercem na place byla Alyssa Sutherland jako posednutá, což je trochu problém, pokud mám cítit obavy o ostatní postavy a nechat se vtáhnout do děje. Není to vyloženě špatný film, ale je to velmi špatný Evil Dead.

Patient Zero (2018)

Je s podivem, že s nadprůměrnými herci jako Natalie Dormer, John Bradley, Stanley Tucci a Matt Smith se dá natočit takhle mizerný film. Každá průměrná epizoda The Walking Dead je výrazně lepší než toto dílo z hlediska režie, hereckých výkonů, scénáře i kulis. Za dobré herce se zdržím hodnocení odpad, i když by si ho film i herecké výkony zasloužily.

Slumber (2017)

Spánková paralýza je vděčné téma, ale režisér by ho nemusel pojmout formou ukázky. Při sledování tohoto filmu sice spánek přichází rychle, ale naštěstí bez paralýzy a je možné v případě potřeby říct stop. Režisérům se scénáristy se podařilo vytvořit dokonale nudný film, se kterým neudělá nic ani výborná Maggie Q, která se může snažit jak chce.

Becky (2020)

Zajmout rodinku na chatě v lesích u jezera zní jednoduše, pokud jste šéf bandy vrahounů, kteří zrovna uprchli z vězení. Špatné ovšem je, když na první dobrou nechytíte i frustrovanou teenagerku, která si konečně má na kom vybít vztek. Kriminálníků začíná ubývat a blonďatý andílek (skvělá Lulu Wilson) se topí v krvi. Jasně, není to žádné veledílo, ale ta obrácená logika, kdy místo vrahouna cupujícího bandu teenagerů je to teenager cupující bandu vrahounů je opravdu zábavná. A Becky není navíc žádný MacGyver, ale prostě jen vzteklá holka, která popadne první ostrou věc, která je někde poblíž. Dobře jsem se bavil.

Papežův vymítač (2023)

Pevně jsem doufal, že tvůrci chytí příležitost za pačesy a natočí inovativní film o exorcismu a ne stokrát přežvýkaný prostý příběh bez jakéhokoliv zvratu. A dostal jsem stokrát přežvýkaný prostý příběh bez jakéhokoliv zvratu. Jediná zajímavá odbočka je, že se hrdinové snaží zmateně tvrdit, že španělská inkvizice byla dílo ďáblovo, jinak je příběh tristně lineární a předvídatelný. Russell Crowe má už své nejlepší roky dávno za sebou, ale naštěstí laťku držel Daniel Zovatto. Ve výsledku je pořád lepší si znovu pustit Exorcistu, který má stále co říci i po padesáti letech.

Noc oživlých protinožců (2014)

Krvavá zombie komedie, která nijak nepopírá svou béčkovou kvalitu. Nádech potrhlých nápadů ve stylu Taika Waititiho se mísí s rychlou akční jízdou. Z herců vynikají Leon Burchill a Bianca Bradey. Pobavilo.

Sabrina (2018)

Indonéské horory nebývají špatné, ale tentokrát jen scénáristé splácali několik známých amerických filmů počínaje Annabelle a vytvořil nezajímavý slepenec bez vnitřní logiky a atmosféry, který bohužel místy přecházel proti vůli autorů do absurdní komedie. Herecké výkony nebyly vyloženě špatné, ale nepřekonaly tristní režii a mizerný scénář.