Arifureta šokugjó de sekai saikjó - Season 1 (2019) (série)

Žánr isekai je v japonsku opravdu populární a na rozdíl od jiných tady dostane hrdina pořádnou nakládačku, než se dostane k moci. V rámci úvodní nakládačky napůl zešílí, takže obvykle hladký průběh získávání sil v podobných příbězích získá trochu temnější odstín a hrdina trochu psychotickou povahu. Jinak tradiční klišé mladého japonce přeneseného ze současnosti do fantasy světa, kde má porazit zlo a získat schopnosti. Pochopitelně se na něho začnou lepit místní slečny i ty přenesené z japonska spolu s ním, ale opět netradičně nejde jen o cudné svádění, ale s první z nich skončí okamžitě v posteli a bere ji jako manželku. Škoda vyloženě ohavné 3D animace některých monster do jinak pěkné klasické 2D animace a brutálně zkratkovitého příběhu. Ve výsledku nadprůměrný seriál svého žánru.

Batman (2022)

Detektivka s vrahem odhalujícím skutečnou i domělou korupci na nejvyšších místech. Vše laděno v temných barvách a většina v noci, ale občas se Batman ukáže i v záři slunce. Přes atmosférické temné město plné reálné i opisné špíny je Batman jen muž v obleku s několika málo udělátky, který problémy řeší pěstí i v dešti kulek, které ho záhadně nikdy netrefí do odkryté části obličeje. Matt Reeves vnesl do série nejvíc realistické vyjadřování a také nejvíc příběhu, který je napínavý, obejde se bez superhrdinů (a superpadouchů) i bez větších logických děr. U herců nemám připomínky, jen Robert Pattinson v roli Bruce Waynea je až příliš depresivní a fixovaný na své alterego. Paradoxně výborný film, jehož největší slabinou je Batman sám.

Ďáblova kořist (2022)

Jeptiška věří, že je schopná provádět exorcismus, což je však povoleno jen mužským kněžím. Film přináší zajímavý pohled na nemocnici pro posedlé a školu exorcistů mimo Vatikán, ale jinak se utápí v klišé a debatách o traumatu. Zásadním kladem filmu je charismatická hlavní postava jeptišky ztvárněné málo známou Jacqueline Byers. Virginia Madsen jako psychiatrička je zajímacé cameo. Docela bych si dokázal představit, že tento film je pilot seriálu, ale samostatně neobstojí.

Wednesday (2022) (seriál)

Wednesday s uhrančivým pohledem, hláškami, gotickou image a Věcí je úchvatná. Jenna Ortega je pro svou roli jako stvořená, i když je této středoškolačce reálně dvacet let. Po seznamovacím začátku se seriál stále víc přiklání k fantasy detektivnímu žánru a wensdyina kniha začíná mít autobiografické rysy, když se pasuje do role detektiva. Addamsovic rodina je výborně připodobněna comicsu, kde Gomez není žádný krasavec. Výborná je i Gwendoline Christie ve své roli ředitelky, Christina Ricci jako učitelka a především Emma Myers jako spolubydlící Enid. Bohužel jsou oproti dříve jmenovaným ostaní poněkud nevýrazní a upozadění, i když někteří hrají příběhově výrazné role. Vadí mi i rozehrané vedlejší příběhy bez konce, jako je příběh sirén nebo tajná společnost. Tvůrci také trochu tápou v osobnosti Wednesday, která osciluje mezi autistkou bez zájmu o ostatní a křehkou teenagerkou ukrytou za gotickým image a sarkasmem. Celkově přesto výborný seriál, i když staví hlavně na grafice a výrazných postavách.

Škola dobra a zla (2022)

Už námět mi přijde úplně na palici - škola dobra a zla, kde se učí klaďasové a záporáci? Děti slavných hrdinů pohádek a legend pěkně dohromady bez ohledu na časové zasazení legendy. Pěkně černá a bílá, dobro a zlo, nic mezi. Žádné budování historie, zasazení do reálného světa, jen hra na strašně zlé zlouny a medově sladké klaďasy, kteří jsou strašně, ale opravdu strašně cool. Příběh dvou kamarádek z vnějšího světa sám o sobě už není vyloženě špatný, ale doplácí na nedomyšlený svět a přehnanou afektovanost. Dokonce i hvězdy formátu Laurence Fishburnea a Charlize Theron vypadají, že si se svými rolemi usazenými v prázdnotě bez kontextu neví rady. Asi jediný, kdo si roli opravdu užívá je Sophia Anne Caruso, jejíž školačce je mimochodem 21 let. Ne ne, i young adult se musí umět.

Pekelná díra (2022)

Poláci natočili pro Netflix americký okultní brak a šlo jim to nečekaně dobře. Do kláštera sice v osmdesátkách, ale přesto zamrzlého ve středověku bez elektřiny a telefonu se infiltruje v převleku za mnicha policista vyšetřující podezřelá zmizení žen v okolí. Mniši bloudí temnými vlhkými chodbami, modlí se, pojídají ohavně vypající jídlo a pořádají exorcismy, kde hoří kříže, poskakují postele a démoni řvou na kněze, až jim hábity vlají. To vše v atmosféricky temných a oslizlých prostorách staré a nepříliš udržované budovy. První hodina je budování atmosféry a náznaky podivností, které se někdy vysvětlí přirozeně a někdy ne. A pak už následuje zvrat za zvratem a čekání, kam až to scénáristé dotáhnou. Nečekaná je i syrová brutalita a velký počet mrtvých, což bych na Netflixu tak úplně nečekal. Asi to nebude film pro každého, ale já jsem spokojen.

Úsměv (2022)

Film je zpracovaný po technické stránce výborně, Sosie Bacon v hlavní roli je překvapivě dobrá a pěkně vystihuje osobu postupně užíranou děsivými halucinacemi. Problém je scénář a jeho mírně řečeno neoriginální námět i celé sekvence "inspirované" filmy jako Kruh nebo It Follows. Mimo toho se polovinu filmu psychiatrička snaží přesvědčit okolí, že není blázen a dělá to převážně vykřikováním "já nejsem blázen", což má pochopitelně přesně opačný účinek. To mi nepřipadne jako věrohodně napsaná postava, čekal jsem nějakou logickou analýzu situace a rozumné chování, když už se psychiatrií živí. Ve výsledku mohu zhodnotit, že se jedná o nadprůměrný film, ale působivosti výše jmenovaného Kruhu nedosahuje ani náhodou.

Ve chvíli, kdy se probudíš mrtvý (2022)

Drama o normálních lidech z amerického maloměsta, kteří jdou za penězi doslova přes mrtvoly a podíl pro ně není dost nikdy dost velký. V hlavních rolích Jaimie Alexander a Cole Hauser, oba hrají výborně, i když jde o herce známé spíše z vedlejších rolí a seriálů. Žádná velká výprava, ale dobře napsaný scénář a zajímavé zvraty. Mile překvapilo.

Men (2022)

Po výborné první polovině, kde režisér zdatně buduje atmosféru tajemného anglického venkova přijde zlom do bizarní fantasmagorie bez vysvětlení. Na další artovou pózu nejsem zvědavý.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Zjevně nejsem cílová skupina tohoto seriálu, protože mi nepřišel vtipný ani zajímavý a nepochopil jsem, co měl vlastně sdělit. Nejdřív scénáristé sdělují, že chlapi jsou na nic a Jennifer Waltersová i She Hulk si je mažou na chleba. Hulk přeměnu zvládá roky, She Hulk ji zvládne v mžiku oka, ale vše je zapomenuto o pár dílů později, kdy najednou stačí trocha indiskrétnosti a She Hulk začne řádit. První díly navnadí na soudní drama se superhrdinkou v roli právničky, ale myšlenka je opět brzy zapomenuta a rozplyzne se v brouzdání po seznamkách a hledání krejčího. Seriál jen tak klouže od ničeho k ničemu a postupně se stává neuchopitelnou směsicí scének, kde nakonec jediná koukatelná postava je Emil Blonský, protože je konzistentní a svůj. Ne, tohle není pro mě.