Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Čistá šialenosť. SIlne mi to pripomínalo serial Fargo. Čierny humor, hlášky, rôzne dialogy - hlavne prosperita a teplo ma dostali, rovnako ako pôvod prezývok - a orignálne oznámenie o smrti postav v podobe krížika (alebo židovskej hviezdy) spolu s menom. Práve posledne menované udržuje prehľad v postavách a menách, ktoré sa často vo filme ani nespomenú. Vo všeobecnosti ide o klasicky revenge thriller ale ma to niekoľko zaujímavych nápadov a hlavne ústrednu dvojicu Skarsgard a Grauz, ktoré to dvíhaju nad priemer. Takisto, keďže ide o severský film, je tu úplne iná atmosféra a úžasne prostredie zasneženého Nórska

Fargo (2014) (seriál)

Krásny dôkaz toho čo nás učia rodičia: Nerozprávaj sa s cudzími ľuďmi. Lester neposlúchol a začína šialená jazda. Thorton a Freeman sú jednoznačne ťahúňmi ale ani vo vedľajších postavach a menej známych hercoch (pre mňa) sa nenájde slabé miesto. Logika a zároveň šialenosť scenára je neuveriteľne uveriteľná. Celý serial je dôkazom toho, že aj v dnešnej dobe sa da natočiť veľmi kvalitné dielo, a že často ani bombastické kinotrháky sa nevyrovnajú kvalitnej televíznej tvorbe.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Zatiaľ to nebudem nejako hodnotiť. Akurát som sa vratil z kina a ťažko utriedim pocity. Hlavnou chybou bol česky dabing, ktorý nútil do plaču ak človek počul hovoriť Smauga, Bilba, Tauriel ci Gandalfa. Nehovoriac o tom, že aj scény, ktorí mali byť emocialne vypäte sa menili vďaka nerečovému prejavu na frašku. Vizuál je nádherny, bitky krásne spracované, záverečný súboj skvelý. Ale celkové hodnotenie až po pozretí v originali.

REC 4: Apokalypsa (2014)

Nebolo to vôbec zlé. Len mi je ľúto, že si Balagueró viac neveril a upustil od ručnej kamery. Teda ručnej typu REC 1 a 2. Po dejovej stránke je to na úrovni prvých dvoch dielov aj keď pribudlo predvídateľnosti. Na trojku to nadväzuje v podobe jednej babičky, ktorú ak by škrtli, tak sa vôbec nič nestane. Stiesnené priestory, tma a zombie vytváraju slušnú atmosféru ale nie je to atmosferá hororová. Skôr sa hodí k nejakému thrilleru o nakazených. Zvukové efekty a hudba sú na úrovni, maskéri sa zahanbiť tiež nedali. Je tu dosť odkazov na prvé časti a zopár vysvetliviek. Celkovo ide o pohodové nenudiace pozeranie a to aj vďaka veľmi rozumnej stopáži a minimálnemu naťahanovaniu.

REC 3: Počátek (2012)

Toto je zlý sen pre fanúšikov prvých dvoch dielov a pre fanúšikov hororu je to nočná mora., Vo filme nefungje nič. Žiadna atmosféra, napätie, herci tam nie su žiadny. Dej tam nie je, všetko jasné a nalinkované len tak aby bolo. Hlavný hrdina je pako. a ta mátoha v bielyh šatách ma štvala od začiatku. Od prvej minúty som jej prial smrť aj keď som tušil že to tak skoro nebude. Najdesivejší je začiatok. 20 minút čučíte na nejaku svadbu o ktorej protaganistoch nič neviete, je vám to ukradnuté a ešte aj nudné. Najväčší bonus prvých časti, a to ručná kamera za každú cenu je tu uplne vymenené za klasiku filmu. Soundtrack a filmova hudba su des a hrôza. Ktokoľvek sprasil takéto niečo by mal byť hneď infikovaný a zožraný. O víruse sa dozviete prd. To že ho šíri pohryznutie psa vieme už z prvého dielu. Zbytočnosť najjvyššieho kádru.

3 dny na zabití (2014)

Objektivne povedané, mal by som dať len tri hviezdy. Štyri sa zdajú trochu veľa. Ale ono je to tak na pomedzí. Film ma slušne tempo, nemá hluché miesta, obsadenie je viac než solídne. Dej je čisté béčko ale to som už čakal aj podľa popisu. Tak či tak, napriek klišoidnému a predvidateľnému deju film nenudí, Costner je tu hlavný šéf, je tu veľa pohodových scén, akčné sú tak správne a akurát dávkované a je tu takisto slušné množstvo humorných scén, vďaka ktorým si človek uvedomuje, že nejde ani tak o akčný film ako o rodinnú akčnú komédiu. Pre niekoho kto má tento typ filmov rád je to ako stvorené, rovnako ako pre niekoho kto hľadá príjemnú oddychovku na jeden večer. Kto však hľadá klon Taken tak nech radšej hľadá ďalej.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Divím sa ľuďom, ktorí pri tomto filme nadávaju na historické nepresnosti. Tento film nemal byť a vďakabohu ani nebol žiadnym historickým traktátom o krutom vládcovi. Toto mala byť zábavna fantasy a tak to aj bolo. Samozrejme aj v tomto žánri su hranice ale tento film sa v nich drží celý čas. Dej je dosť šablonovitý a klišé sa tam tiež nájde ale je to plynulé, bez zadrhávania. Luke Evans je perfektná voľba a už len jeho charisma dáva danej postave iný rozmer. Bohužiaľ je to zároveň aj kameň úrazu, keďže nikto iný výrazny tam nie je a tak to často pôsobí ako sólo jedného muža. (Možno to bol zámer tvorcov, ale v tomto prípade si ja osobne myslím že spravili chybu. ) Samotné postavy sú až na Drakulu ploché, bez nejakeho zámeru zapojenia do hlbšieho deja. Čiastočnou chybou bol rozpočet, kde je vidno pri niektorých efektoch, že nejde o dnešnu top kvalitu. Ale nie je to žiadna do oči bijúca taškarica. Len pri niektorých scenách by si to človek vedel predstaviť lepšie. V konečnom dôsledku sa to pozrieť oplatí, ale nejaký výrazny prínos to nemá. Až na jeden detail kvôli ktorému dávam 4tu hviezdičku: Konečne niekto pochopil, čo je to upír a ako ma vyzerať.

Interstellar (2014)

Vynikajúci film. Zatiaľ rozhodne prekvapenie roka pre mňa. Nolan znova ukazuje, že je niekde inde. Film graduje od začiatku do konca. Obsadenie je vynijakúce, herci do toho dávaju maximum. Dejový námet je síce v v zjednodušení otrepaný ale dej ako taký je prepracovaný z každého uhla. Všetko sadlo. Samozrejme, najskôr sa nejaké fyzikálne zákony aj porušili ale toto je sci-fi a nie dokument. A dane porušenia nie su žiadne wtf momenty. Kamera je výborna, strih pracuje ako má. Ale čo dáva filmu atmosféru je skvelá hudba Hansa Zimmera a výborne zvukové efekty. Vizuál je už len čerešnička na torte.

Nevyřízený účet (2013)

Objektivne si to asi 4 hviezdy nezaslúži. Ale čo tam po tom. Bavilo ma to. Civilnejšie spracované ako Stathamova bežná tvorba. Klasické béčko so všetkým čo ma byť.

Ironclad 2: Battle for Blood (2014)

Prostredie a výprava sa celkom dala, hudba bola príjemným prekvapením. Zvyšok pochovala kamera. Takéto trasenie som ešte snaď ani nevidel. Herci su skrz naskrz priemerný, dokonca ani Michelle Fairly tu nič nepredvedie, keďže scenár tu neexistuje. Príbeh bol tupý aj v jedntoke takže tu ma to ani neprekvapilo. Čo ma prekvapilo je uroveň bojov. V jednotke to kazil strih, tu to preistotu kazili všetci. Škoda. Mohlo to byť rovnako zábavne ako jednotka,