REC 4: Apokalypsa

• Španělsko [REC] 4: Apocalipsis (více)

Další z řady úspěšné hororové série REC. Mladá reportérka je zachráněna z budovy a odvezena do ropného tankeru, který je třeba prozkoumat. Nikdo však neví, že sebou nese tajemný, démonický virus... (TV Horor Film)

JASON_X

(Jen pro pořádek - čtvrtý díl je v podstatě díl třetí, protože dějem přímo navazuje na jedničku a dvojku, kdežto trojka byla de facto filmem samostatným.) Moc nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení - v brakovém B-žánru je REC 4 myslím hodně dobrá pecka. A nebýt zhovadile skákavé kamery, neměl bych příliš co vytknout. Působivé efekty, dobrá výprava i hudba, dobří herci, navíc Manuele to v tílku zatraceně sluší, zombie jsou správně drsní (a nejlepší z nich jsou naštvané zombie-opice), no a ke konci dojde trochu i na skrytý humor a nadsázku (rubací... totiž frézovací scény s lodním motorem). Trochu jiný šálek kafe než první dva RECy, ale chutnalo mi minimálně stejně dobře. "Vezmi ten hasičák!" "Nevím jak funguje!" "Jebni ho s ním po hlavě!" ()

ricci.s

Jaume Balagueró ma tentokrát sklamal. Nehovorím, že by pohorel úplne, pretože stále sa jedná o pomerne solídnu krvavú zábavu, ale všetky dobré nápady očividne vyčerpal v prvých dvoch častiach. Toto je len čistá akcia a lodná naháňačka s infikovanými. Vojačikovia, zombíci, streľba, krik, krv - a týmto to končí. Akurát infikované opice predtým chýbali, ale tie sa dali vidieť aj inde. Filmu chýba zaujímavý príbeh, strach a atmosféra. V koľkých lodných hororoch sme už totiž videli, ako skupinka ľudí bojuje o prežitie a napokon sa snaží odtiaľ vyhrabať skôr, ako to celé vyletí do vzduchu? Takže žiaľ, skĺzlo to do tuctového klišé. Ale stále lepšie ako hrdzavým drôtom do oka. Navyše, hlavná hrdinka sympatická ako vždy. Masky a gore myslím chváliť netreba, to som už režiséra čakal automaticky. Stiesnených pocitov, z ktorého temného kúta vyskočí nejaký zombík, sa však divák nedočká. Vlastne ani neviem, či sa mi to páčilo viac ako predchádzajúca časť. Asi nie... 5/10. ()

virus10

Po vynikajícím prvním a druhém snímku REC spatřil světlo světa díl třetí, nesoucí podtitul Génesis. Ten byl všemi kritizovaný a vcelku oprávněně, protože kouzlo série REC se úplně vytratilo. Zatímco první dva filmy natočili Jaume Balagueró a Paco Plaza spolu, další měl na starost každý zvlášť, a tak Plaza natočil Génesis a Balagueró Apocalipsis. Dost lidí mělo za to, že oním důvodem poklesu kvality série je právě post režisérské stoličky, a proto se mnohem více nadějí vkládalo do čtvrtého dílu. A i když se třetí REC moc nepovedl, tedy ohledně důstojného pokračování svých skvělých předchůdců, člověk se u toho aspoň slušně bavil a nebýt nálepky REC, nebylo by zklamání z filmu určitě tak velké. Naopak čtvrtý REC postrádá veškerou šťávu a hraje se spíš na kecy. Jasně, nějaký vysvětlení je důležitý, ale mohlo by se tam toho dít víc. Pro mě bohužel nejhorší díl. Největší plus je návrat Ángely Vidal. ()

maddy

Hotová apokalypsa ako inak nazvať film, na ktorý som čakal vyše dva roky a nakoniec dopadol takto?! Je to zvláštne, pretože práve Balaguera som považoval (vzhľadom na jeho predošlú tvorbu) za stávku na istotu a za toho ktorý dá zabudnúť na chabý „komediálny“ Rec 3: Genesis. Bohužiaľ, stalo sa nečakané a Apocalypse je ešte o malý kúsok horší prírastok ako zbytočná tretia časť od Plaza. Pretože tam kde bol aj ten Genesis aspoň kúsok zábavný (pokiaľ sa človek odpútal od toho, že je to Rec) a mal minimálne jednu ikonickú scénu (nevesta s motorovou pílou) nemá Apocalypse vôbec nič. Do deja síce vráti postavu Angely z prvých dvoch filmov, ale samotný príbeh takmer nijako nerozvíja a ak aj áno tak pomerne dementne. Z uzavretej budovy presúva dej do pútavého prostredia tankeru, ale ani to v podstate nemá absolútne žiadnu úlohu, nakoľko celé je to natočené bez jediného nápadu, bez jediného momentu napätia pri naháňačkách so zombies (pardon, v prípade RECu skôr s fanatickými veriacimi), nemá to kúsok atmosféry, je to zdĺhavé, ukecané (prvých 40 minút je úplne zbytočných) a hlavne nehorázne neprehľadne natočené. Film síce opäť po vzore Genesis upustil od found footage formy, čo nemám najmenší problém akceptovať, ale v skutočnosti tu je toho vidieť ešte menej ako keby dianie točili priamo aktéri príbehu. Neviem, či kameraman trpel pokročilým štádiom Parkinsona alebo Balagueró to skutočne zamýšľal takto natočiť (asi skôr to druhé), no celé je to až tak neuveriteľne roztrasené. Vo výsledku som snáď ani nepostrehol ako vyzerali masky nakazených/posadnutých, keďže na ne nebol ani jeden statický záber. Pár momentov síce poteší, napríklad záverečný útek v daždi, ale to sú doslovne sekundy. A ten záver s digitálnou rybou, to už radšej pomlčím, lebo by som musel byť zlý, veľmi zlý. Na Apocalypse som sa skutočne tešil, no najlepšie bude túto sériu ukončiť, pretože je veľmi smutné vidieť kam môže až klesnúť. Chápal by som to v prípade, ak by sa jednalo o lacné videopokračovania, ale v rukách tých istých tvorcov ktorí stáli pri jej zrode? Veď prvý REC bol priam geniálny horor! Ako sme sa vlastne dopracovali až ku Apocalypse? Nič, nič, nič, len nudná rutina bez nápadu, pri ktorej ani raz necítiť napätie, adrenalín, strach alebo čokoľvek okrem tej nudy. Dve hviezdičky za to, že to je REC (chabé zdôvodnenie, ale spomienka na svetlé momenty tejto série mi bránia byť ešte prísnejší), no nič to nemení na fakte, že sa jedná o najslabší článok série a päťku už skutočne nikdy netočiť, ani vo dvojici Balagueró + Plaza. Po ich chabých sólo príspevkoch do série neverím už ani jednému. CELKOVO: 2* (4/10) ()

sniper18

Je to nadpriemerný akčný horor, ktorý je záverečným dielom tejto slávnej série. Má pomerne dobrý príbeh o niekoľkých preživších, ktorým sa podarilo dostať z infikovaného domu vrátane moderátorky Angely a príslušníka zásahovej jednotky, pričom boli prevezení na špeciálnu loď ďaleko od ostatných ľudí. Tu sú izolovaní a strážení, aby sa predišlo prípadnej katastrofe, pričom vedci sa snažia získať liek na tento mimoriadne nebezpečný vírus, lenže všetko sa pokazí, keď je väčšina osadenstva lode nakazená a tak preživší musia bojovať o svoje životy. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak som čakal o niečo viac. Síce ma určite trochu mrzí, že z pôvodného štýlu tu nezostalo takmer nič a toto pokračovanie už na prvý pohľad minimálne zápletkou pôsobí úplne bez nejakých ambícií, ale aj tak z toho stále mohlo byť kvalitné žánrové béčko, no ani toto nevyšlo úplne ideálne. Spočiatku mi to v rámci možností sadlo, úvod slušne prepojí s udalosťami prvého dielu, vráti do deja moderátorku Angelu, čo je rozhodne kladom, ale aj celkovo tá dlhá zoznamovania fáza pôsobí dobrým dojmom a keď sa to už rozbehne, je sa nejaký čas na čo pozerať, aj keď ten spôsob nakazenia väčšiny posádky mi príde vzhľadom na bezpečnostné opatrenia dosť mimo. A tiež by to chcelo opäť niečo zaujímavé ohľadne toho vírusu, tu sa vlastne nič nenájde. Ale po tej hodine ma to už prestalo baviť, síce nemôžem tvrdiť, že by sa znížila celková kvalita, alebo, že by sa nič nedialo, ale predsa len to upadne do úplného stereotypu, chýba nejaký lepší nápad, ktorý by to dokázal dlhšie oživiť a tak už je to len čakanie na koniec. Po hororovej stránke som tiež skôr sklamaný, o atmosféru tu už nejde, napätie som tiež vôbec nepocítil, všetko to ustúpilo akcii, lenže aj tá ma dosť rýchlo prestala baviť. Ešte v prvej hodine je akcia správne dávkovaná a tých niekoľko prvých naháňačiek a stretov s nakazenými pôsobí aspoň dynamicky a surovo, ale potom mi to už prišlo ako taký obyčajný survival, kde je tých lepších momentov alebo záberov len veľmi málo. Herecké obsadenie je na tom dobre, najviac poteší Manuela Velasco v hlavnej úlohe, bavil ma aj príslušník zásahovej jednotky, pričom spolu vytvorili sympatický žánrový pár, ale aj celkovo mi to zloženie prišlo pre potreby filmu úplne ideálne. A čo sa týka réžie a technickej stránky, potreby žánru to bez problémov spĺňa, ale Jaume Balagueró je predsa len iná úroveň a tak som od neho čakal viac. Škoda, prvý diel mám veľmi rád, považujem ho za jeden z vrcholov hororového žánru, ale všetky pokračovania boli už len také vlažné, iba mierne žánrové nadpriemery a to sa týka aj tohto záverečného dielu. Ale na jedno pozretie môže byť. 60% ()

• Tristana Medeiros (Javier Botet), posadnuté dievča, ktoré začalo nákazu, je jediná postava, ktorá sa objavila vo všetkým štyroch dieloch série. (Crybaby)
  • První díl série, který nebyl vůbec natočen metodou "found footage". Pouze začátek předchozího dílu REC 3: Počátek (2012) byl natočen jako "found footage". (Fritaaa)
  • Většina filmu se natáčela na skutečné lodi s ropnou plošinou. Některé části lodi musely být vytvořeny ve studiu, aby byl prostor pro natáčení a kaskadérské kousky. (LUKICKK)