• Romantický

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Dokáži odpustit různé klišé a nelogičnosti v tomto snímku, které kompenzuje hudba a příjemné prostředí. Musím však připustit, že polovina filmu pro mě byla velmi kritická. Nudila jsem se a nedokázala jsem si představit, jak se bude děj vyvíjet dál. Měla jsem hrůzu, zdali bude tato zamilovaná romance pokračovat stejným tempem i další hodinu. Naštěstí tomu tak nebylo...

Ptačí klec (1998)

Emocionálně silný příběh o dvou dívkách, které spolu žijí v jedné domácnosti. Zajímavá je pro mě pomyslná tenká hranice jejich přátelského až milostného vztahu, kterou zde vnímám.

Kokuhaku (2010)

Tajemství ukryto v mléku. Opravdu to mléko učitelka infikovala virem HIV, anebo to byla pouhá lež? Celý snímek je jedna velká psychologická hra na kočku a myš, jejíž podstata se odhalí až v samém velkolepém závěru. Moment, kdy se bestiálnímu, šílenému chlapci vlivem psychické trýzně spustí krev z nosu byl dechberoucí. Byl to sice jen detail, ale i tento detail posadil v mých očích celému strašlivému závěrečnému rozuzlení korunu na jeho imaginární hlavu. Silná podívaná.

Balada o Narajamě (1983)

Hrdiny jsem si způsobem, jakým byli zachyceni, připodobňovala ke zvířatům. Animálnost a surový naturalismus bez estetizace odkrývá dobové záležitosti přesně takové, jakými skutečně byly. Velmi působivý a silný snímek, na který jen tak nezapomenu. Podruhé už ho ale paradoxně pro svou přesvědčivost vidět nemusím.

Melancholie (2011)

To je náročný film. Pro mě jakože nuda, nuda, nuda. Sice je tam pár věcí, co se mi líbí, třeba kamera a střih, jenže to prostě nestačí. Určitě bych si mohla pokládat celou řadu filosofických otázek, ale upřímně se mi to nechce. Nechápu, jak jsem se na to vydrželo dívat až do konce, když mě k tomu nic nenutilo. Takže pokud chcete neopakovatelný filmový zážitek (nabízí se dvě hodiny nudy, která by se dala krájet), běžte do toho, pevně věřím, že na tento film budete ještě dlouhou dobu vzpomínat!

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

V tomto případě jsem snad poprvé vděčná za to, že jsem nečetla literární předlohu. Můžu si tak naplno užívat tuto skvělou podívanou, aniž bych byla ovlivněná kvalitou zpracování. Samozřejmě tedy nemůžu posuzovat, jak moc je film věrný knize, i když je mi jasné, že tempo takto uznávané detektivky nedrží. A to ani nemůže. Žádný film nám svým zpracováním nedokáže naplnit naše představy. To nejde. Knihy jsou prostě subjektivní. Celá filmová trilogie mně nadchla. Evropské pojetí detektivek a zločinů všeho druhu je jiné než americké. Drží se totiž při zemi a je věrohodnější, což je příjemná změna. Navíc je fajn sledovat vývoj vztahu mezi Lisbeth a Mikaelem, který (přiznejme si,) je vodítko zbylých dvou dílů. Je tam mezi nimi to správné jemné napětí, vážně mě to baví.

Kód Enigmy (2014)

Nemám k němu výhrady, líbil se mi. Jako jeden z mála filmů, které jsem v poslední době viděla, na mě dokázal emocionálně zapůsobit. Je mi jasné, že to byl primární záměr tvůrců. V mém případě se jim to prostě skvěle povedlo. Určitě neočekávejte pravé špionážní drama z druhé světové, ale příběh zvláštního, pro běžný život nepraktického muže, který má své vlastní démony. Benedict Cumberbatch se sem skvěle pasoval a jeho herecký výkon se mi líbil, nevím, jak na vás, ale na mě působil prostě tak realisticky...

Temný rytíř povstal (2012)

Když se z narativního hlediska oprostím od toho, že se Batman nesnaží být klasickým hrdinou, a přitom jím stejně tak jako tak je, a že se v každém díle objeví nějaký šílenec, který nevraždí pro peníze ani pro pomstu, ale prostě jen tak pro nějaký nejspíš "vyšší" princip, musím uznat, že tato batmanská trilogie je super. První díl mě opravdu bavil od začátku až do samého konce. Jak už vypovídá z názvu, Batman prostě začíná, a tak se teda příznivci těchto nebo podobných žánrů nemůžou nudit. Nevím čím to je, ale prostřední díly těchto filmových sérií mi vždycky přijdou nudnější, než ty počáteční a konečné v řadě, ať už se jedné třeba o Pottera nebo o LOTRA. I přesto, že je v Temném rytíři dokonalý Heath Ledger jako šílený Joker, díl mi přišel natahovanější. A ať si každý říká, co chce, problémem je prostě hrozitánská délka. Nemůžu opomenout ani zklamání z toho, že hlavní ženskou postavu už nehraje stejná herečka jako v prvním díle. Pokud se toto tvůrcům stane nezáměrně, je to škoda a nedá se s tím, bohužel, nic dělat. Pokud ji ale režisér vyšoupl zcela vědomě, je to podle mě zásadní chyba, která by se neměla stávat. Tak či tak mi prostě vadí to vizuálno. Kazí to dojem. Každopádně Temný rytíř povstal už se opět vrací ke stejnému tempu, jako tomu bylo u prvního dílo. I když jsou všechny filmy stejně dlouhé, tento mě ani chvíli nenudil. Objevují se nové postavy, nové příběhy a dozvídáme se, že záporní vraždící šílenci nejsou jen monstra, ale že mají vypracovanou svoji vlastní psychologii, nad kterou můžeme přemýšlet. Shrnu to asi tak, líbí se mi scénář, líbí se mi herecké obsazení, kamera, efekty, líbí se mi Batman.

Čmuchalky (1999) odpad!

I'm sorry, neukamenujte mě, prosím.... ale prostě nemůžu jinak... Kromě pár vtípků je to prostě odpad. Nevím, jestli někdy změním názor.

Noční rozhovor (1959)

Kromě toho, že na mě byl film docela zdlouhavý a já bych ho nejraději o nějakých těch pár minut zkrátila, protože jsem ztrácela pozornost a prostě jsem se nudila, je to fajn podívaná, u které se ještě ke všemu nasmějeme :)