Dej mi své jméno (2017)

Když jsem před deseti lety četl knížku, nějak zásadně mě to neoslovilo. Byl to takový příliš dlouhý milostný dopis a já k tomu nemohl najít cestu. Filmový zpracování je musím uznat povedený - a téměř doslovný podle předlohy. Film líbil, víc takovejch. // Update po čtyřech letech (březen 2022): Film jsem si znova pustil a zvedám hodnocení ze 4* na 5*.

Baisers cachés (2016) (TV film)

Další evropský gay film - a těch není nikdy dost. Můj nejoblíbenější film to nebude, ale je to důstojnej zástupce francouzský televizní tvorby.

Příchozí (2016)

Jak je důležité míti dobré lingvisty aneb scifi pro intelektuály.

The Real O'Neals (2016) (seriál)

A feel good series, při který se dobře usíná. Co víc si v dnešní době přát.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Je to lepší a vtipnější než jsem čekal. Nejsladší je Emma Thompson a Patrick Dempsey. A body plus jsou za Years & Years na soundtracku. Jen provar byl, že jsme omylem šli na dabovaou verzi. Eh.

4 králové (2015)

Pokud se někomu zajídá nucené vánoční veselí a romantické veselohry, pak tomu jistě přijde vhod dobré německé psychodrama o vánocích v psychiatrické léčebně. Celovečerní prvotina v Oxfordu vystudované politoložky (!) Theresy von Eltz (*1978) není černobílou studií o dobru a zlu nebo přičetnosti a pomatenosti. Pomalu plynoucí, hezky nasnímané obrazy umně vykreslují čtyři narušené teenagery a jejich okolí, kde můžete být na všechny naštvaní a zároveň jim rozumíte, máte je rádi, a je vám jich všech líto. Sedlo mi to, je to originální, dobře natočené a skvěle zahrané. Z velmi povedeného castingu (všichni jsou výborní, vč. uklízečky) stojí za vyzdvihnutí zde výborná a v Německu opěvovaná Jella Haase (její Lara je bezchybná a věřil jsem jí všechno) a dále nováček Jannis Niewöhner, který si z Berlinale 2015 odnesl cenu pro nadějné herce EFP Shooting Star (drsoň Timo mě dostal v tom dlouhém záběru rozhovoru s Alex na vycházce v lese...). Z české provenience mi to připomnělo můj ultraoblívený Kachyňův snímek Městem chodí Mikuláš (1992), kde rovněž mají o svátcích problémy nejen malí pacienti (ale s dobrým srdcem!), nýbrž i personál nemocnice. Každopádně Němcům tyhle filmy o mladých pomatencích jdou, viz bronzový "lev" za nejlepší film pro 4 Könige na Deutschen Filmrpeis 2016, nebo rovněž povedené drama o psychicky narušených městských vyděděncích Silent Youth (2012).

Země bouří (2014)

Některé sekvence, střihy, momenty mi přišly geniální. Ta atmosféra konce světa. Pak ale byly chvíle, kdy jsem to chtěl přetáčet nebo snad líp vypnout. Takovej průměr.

Kniha džunglí (2016)

Mauglí byla první knížka, co jsem v životě přečetl. A tohle je vizuálně famózní.

Bach v rytmu samby (2015)

Originální hudební taškařice, co mě chytla za srdce.