Manželské etudy po 35 letech - Mirka a Antonín (2018) (epizoda)

Velmi zajímavý díl. Tímto dílem se pro mě příběh Mirky a Antoníny stal zajímavým, nejen tím, že jsou jedním ze 2 párů z celkem 6, jimž manželství vydrželo i po 35 letech. Linka vztahu se synem a toho, jak pro něj bylo důležité, že nad ním rodiče nezlomili hůl, je velmi poučná. Hlavní postavou je samozřejmě Antonín. K Mirce bych nebyl tak přísný, jak tady můžeme číst. Jednak v každém díle vidíme jen cca 1/2 hodiny z jejího života, jednak není evidentně tak sžitá s kamerou a natáčením jako Antonín a má problémy vystupovat zcela přirozeně a uvolněně. Je ale vidět, že má svoji rodinu a svého manžela velmi ráda a umí být jeho oporou v náročných chvílích. Její hodnotová katarze je podle mě jeden z nejdůležitějších momentů dokumentu. Kromě toho je z ní - poprvé za celou dobu časosběrného dokumentu - opravdu hezká ženská.

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Zklamání. Film je inspirován skutečnými událostmi (od nichž se dost odchyluje), ale je dost nudný. Jediné, co mě opravdu bavilo byla hudba.

Zrození národa (1915) odpad!

Řemeslná zručnost, výpravnost ani snad průkopnickost nemohou vyvážit, že jde o vyhroceně rasistický, fantasmagorický snímek, natočený se sentimentálním voláním po duchu starého amerického jihu z doby před občanskou válkou (jejíž hlavním motivem bylo, zda bude zachováno otroctví či nikoli). Nazývat tohle klasikou je asi jako nazývat klasikou Žida Süsse, Heimkehr (1941) nebo Botostroj.

Kauza perník (2014) (studentský film)

Velmi zdařilá a kouzelná studentská variace známé pohádky o Jeníčkovi a Mařence, která je současně parodií na různé konspirační dokumenty. --- Jako povoláním trestní právník bych rád upozornil pana Radka, že činy nesoucí podobu trestného činu spáchané ovšem dětmi mladšími patnácti let se řeší v rámci tzv. soudnictví nad mládeží a mohou za ně být ukládána tzv. výchovná opatření. V tomto směru tedy film není mimo, narozdíl od komentáře pana Radka.

Deník komorné (2015)

Zoufalá nuda. Mezi postavami nelze vytušit žádný vztah, který by podle popisu mezi nimi měl být. Je Célestine ambiciózní? Skutečně se musí vyrovnávat se sexuálními návrhy svého pána? Je fascinována Josephem (nebýt toho, že to sama na konci filmu řekne, se to nijak nepodává)? Snad jen Josephův antisemitismus je neskývaný (o sklonech už dávno nemůže být řeč). Děj skoro chybí, zápletka taky. Tam, kde člověk čeká, že konečně nastane nějaký vývoj/zvrat, film náhle končí.

Čas zabíjet (1996)

Zklamán. Nevím zda to bylo tím, že jsem film viděl prakticky 20 let od jeho natočení nebo českým dabingem, ale nejen jako právník jsem neskutečně trpěl. Téma mě zaujalo, ale provedení je schématické, místy patetické.

Thelma a Louise (1991)

Téma je určitě na pět hvězd, bohužel filmu hodně ubírá to, že scenář stojí na nelogičnostech: jak Brat Pitt třikrát znovu narazí na hlavní hrdinky, jak na ně znovu narazí oplzlý kamioňák, proč si volají s policií? Dávám čtyři hvězdy za parádní finále.

Nabít a zabít (2006)

Kdepak tohle nejsou Obvyklí podezřelí. Od začátku do konce je to průhledné a plytké, žádný velký obrat se nekoná. Odpočátku tušíte, o co jde a kdo je kdo.

Leon (1994)

Tenhle film je jednoznačným zklamáním. Odstup času a patrně ani dabing tomu rozhodně nepomohly. Těžko se zakryje, že příběh je vlastně poměrně plytký (možná v době vzniku filmu nebyl – ale s odstupem času přestala být zápletka jakkoli originální). Prostředí je těžko uvěřitelné, stejně jako hlavní záporák a zásahy federální policie, kterou zneužívá ke svým účelům. Pozitivně tak hodnotím jen herecké výkony Natalie Portman a Jeana Rena. Ocenil bych i hudbu, protože ve filmu zazní několik opravdu dobrých písniček od Björk a Stinga, ale např. v momentě, kdy Gary Oldman jako hlavní záporák v ústředním momentě popisuje, jak má rád Bacha, slyšíme naprosto průměrnou filmovou muziku.

Nostradamus: 2012 (2009) (TV film) odpad!

O tom, co vše může být v knize, která může být údajnou ztracenou knihou Nostradamovou, což může souviset se svobodnými zednáři a tajemnými symboly na katedrálách, kříži ve francouzském Hendey, mayským kalendářem.... BUM blíží se konec světa. Snad ještě 30. prosince 2012 to pro někoho mohla být pecka, teď je skutečnost, že jde o 120 minut pitomostí, doufám zjevná každému. Není nic neužitečnějšího než studovat současnost skrze Nostradamova čtyřverší. Neznám jedinou událost, kterou by někdo podle nich předpověděl (= pověděl o ní dopředu něco konkrétního dřív, než se stala). Místo toho jsme pravidelně svědky toho, jak se čtyřverší násilně roubují na minulé události a vymýšlejí se souvislosti, aby to sedělo. Natáčí-li si takové "dokumenty" kanál History je mi to celkem jedno, ale nevím, proč by za podobné nesmysly měla utrácet televize veřejné služby (ČT) z našich koncesionářských poplatků.