Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)

Jednička je pro mě klasika a taky nejlepší film z JCVD, dvojka byla nedívatelný splašek, tohle je někde uprostřed. Celý film je vlastně čekání až se konečně Van Damme dostane do pořádné akce. Co se ale upřít nedá, je ponurá zimní atmosféra vyhaslého Černobylu a zápas dvou vyhaslých hvězd. Ale jednu donebevolající věc si neodpustím (jinak bych hodnotil ****). Proč za všechny tři díly nikoho nenapadlo, že nejlepším způsobem jak zlikvidovat UniSoldier (místo nekonečného kalení do vesty) je jedna mířená do čela?

2012 (2009)

Trikově vypracovaná destrukce světa, jaká tu ještě nebyla. Jinak ovšem prázdný film s jasnou dějovou linkou bez překvapení nebo zvratu. Jen slušná podívaná.

Avatar (2009)

Technicky dokonalé, strhující a ještě umocněné prvním 3D zážitkem. Svět Pandora je dokonalý hlavně ve svých detailech a fantastické přirozenosti. Myslím, že i po několika shlédnutí budu objevovat nové momenty, které mě předtím ušly. Na filmech oceňuji kvalitu technického zpracování, kterému dal Avatar novou dimenzi. Slyšel jsem myšlenku, že jestli to takhle půjde dál, zda se bude ještě jednat o filmy? Já na to: Zaleží na tom? Já si zapamatuju Avatara jako necelé tři hodiny špičkové zábavy, které si určitě hodlám znova zopakovat. A o to tu jde, ne? Po odchodu z kina mě napadla myšlenka: Nebudu se teď u dalších filmů nudit?

Push (2009)

Zoufalý mix Heroes a X-menů. Dokázal bych si ho představit jako pilot k dalšímu seriálu k tématu, které už tady jsou a nepřináší vůbec nic nového. Mám stejný názor jako Renton.

Smrtící parazit (2009)

Průměrné depresivní drama, hororem bych tenhle film nenazval, protože pocit strachu se zde nedostavil. Bod z celku, ale sráží neuvěřitelně zpackaný závěr.

G. I. Joe (2009)

Adrenalinová jednohubka zasazená do pseudotechnické přítomnosti tajných armádních složek. Dobře dívatelné, ovšem druhý den si nezvpomenete o čem to vlastně bylo. Kvůli obrovskému množství výborných digitálních efektů lituju, že jsem neviděl v HD. Velké plus za honičku v ulicích Paříže a "Crysis" oblek. Doporučuji ale na ty dvě hodiny vypnout mozek, protože kvůli tolika nelogičnostem by vás to jinak nebavilo.

Cestování na okraj vesmíru (2008) (TV film)

Perfektní vizuální stránka tohoto dokumentu spolu s poutavým komentářem a rozměrově gradující linií znamená pro mě zatím to nejlepší, co jsem v oblasti vesmírné tématiky pro úplné laiky viděl.

Nostradamus: 2012 (2009) (TV film)

Snůžka spekulativních teorií o zániku světa, které nelze potvrdit ani vyvrátit. Tímto způsobem může tvrdit kdokoliv cokoliv. Vzpomeňte si na jakoukoliv katastrofu a tady ji určitě najdete v souvislosti s Nostradamovým proroctvím. Faktická a informační hodnota tohoto dokumentu je pouze rovna rčení: Co by, kdyby ...

Strážci - Watchmen (2009)

Netradičně pojatý komix s přidanou hodnotou, která nutí k zamyšlení. Ani po dvou dnech ho nemůžu dostat z hlavy. Pro mě obrovské překvapení.