Kniha přežití (2010)

Celý film se nese až na minimum potyček v takovém poklidném postapokalyptickém tempu připomínající western. Drsný a charismatický Denzel, na kterém celý film stojí si to jako chodec s mačetou a tajemnou knihou spokojeně vykračuje po zaprášených silnicích směrem na západ. Po cestě samozřejmě potká několik výlupků, kteří si ho chtějí dát k obědu, ale v tu chvíli zjistíme, že mačetu s sebou nenosí na ořezávání tužek do svého penálu, ale vyklube se s ní smrtící nástroj na oddělování končetin. V tomto duchu se film pomalu sune dál, kdy souvislosti kdo, co a jak se dozvídáme velmi pomalu dokud přibližně v půlce filmu mi došla utajovaná identita tajemné knížky kvůli které se vlastně všechno točí. To začalo zavánět průserem dokud se poté nestalo několik později nevysvětlených nadpřirozených událostí. A to už průser byl. Alespoň já to tak vidím. Ať to tedy shrnu: Postapokalyptický snímek s cool hrdinou i záporákem, trefnou hudbou i vizuálem, nezvykle poklidným tempem a stupidně mýtickým závěrem.

Robin Hood (2010)

Maximus Hood Longstride, tak asi nejlépe vystihuji osobu zbojnického generála pod taktovkou oblíbeného režiséra. Z opětovného spojení Crowe - Scott jsem čekal maximum, místní komentáře mě před návštěvou kina zchladily, výsledek ale rozhodně tragický nebyl. Chyběla mě velkolepost bitev, nezapomenutelné okamžiky, charisma hrdiny a vtažení do děje. Ovšem nechyběl zde lehký ale vkusný humor, nádherná krajina a netradiční příběhová linie.

Agora (2009)

Bylo pro mě bolestné sledovat osud této ženy, pro kterou bylo vědění, logika a svoboda její náboženství, jak uvízne v síti fanatiského křesťanského extrémismu, protože se stala nepohodlnou. Nicméně tento příběh dobře reflektuje současnost. Nemyslím konkrétně křesťanství, kde věřím, že většina jsou vzdělaní lidé, kteří vidí boha každý pod svým úhlem a neberou Bibli jako neotřesitelný fakt, ale spíše současný stav Islámu. Ten nejlépe vystihuje tehdejší situaci - kdo není s námi, je proti nám. Démonizuje cokoli, co by mohlo ohrozit jeho pozici a využivá nevzdělanosti lidí k dosažení vlastních cílů jakýmkoliv způsobem. Vypálení alexandrijské knihovny, centra všeho tehdejšího vědění byl počátek doby temna, kdy se k moci začínalo dopracovávat křesťanství a byl potlačen rozum.

V moci ďábla (2005)

Exorcismus před soudem ... zajímavé téma, jednoduše a víceméně dobře zvládnuté navození mrazivé atmosféry. Oceňoval jsem námitky a vysvětlení obžaloby, které nabízely vždycky alterantivní pozemské vysvětlení. Dávalo by to možnost neustále pochybovat kde je pravda, což by mohlo být až do závěru ještě zajímavější nebýt (pozor možný spoiler) nočních setkání z démonem, která už ale nedávaly jinou možnost.

Bílá smrt (2009)

Exotické prostředí a krásná Kate jsou jediné dva důvody proč se na tuhle kriminálku stojí za to podívat.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Úchvatné až dehberoucí záběry na všechny nádherné i nehezké místa naší planety v doprovodu s relaxační hudbou by z tohoto díla vytvořily dokonalost, nebýt až přílišných eko-řečí doprovázených vlastně celou stopáž.

Legie (2010)

Nejlepší je, když od filmu který chystáte shlédnout nic nečekáte. Nemůže se stát, že budete zklamáni. V tomto případě jsem udělal chybu. Prominu, že veškeré teologické pravidla jsou postavené na hlavu (Bůh má emoce - chvilku je nasraný, pak si to zase rozmyslí. A proč vlastně by chtěl vyhladil lidstvo tak bizardním způsobem, když by to mohl udělat lusknutím prstu? Andělé jsou zde vlastně krvelačné monstra dychtící po smrti nenarozeného kojence.) Neprominu ale ubohé zpracování, nelogické chování postav, žádné vtažení do děje nebo sympatie k jakkékoliv postavě a jestli jsem měl mít při projekci strach, tak se efekt minul účinkem. Takže dva body alespoň za dva archanděly drsňáky.

Na hraně temnoty (2010)

Mel is back! Tak s tímto pocitem nadšení jsem se konečně dočkal comebacku mého oblíbeného herce a režiséra. Nyní po několika letech vystoupil z poza kamery na druhou stranu. A po shlédnutí je jasné jedno, je to zase on! Sice zub času na něm zapracoval a potřebuje se zase trochu zahřát v hereckém kostýmu, ale to nic neubírá na jeho charismatu. Roli detektiva, hledající vrahy své dcery, kterou mu scénář připsal je mu šitá na míru. Je pravda, že celkově by to chtělo trochu víc akce. Na mě tam bylo až moc tajností a spikleneckých teorií. Závěr, ale částečně vše vynahradil a nasadil vše do správných kolejí na které jsem u Mela zvyklý.

Generation Kill (2008) (seriál)

Celé to na mě zapůsobilo spíše jako válečný dokument, taková sonda mariňáků při obsazování Iráku. Vše vypadá maximálně realisticky až cynicky. Žádné pocity při zabíjení civilistů nebo vojáků vám nikdo nebude chtít vnutit. Nikdo tady není vyložený klaďas ani záporák, zato blbců ve velení je dost. Akce (ikdyž skvělé) je zde poskrovnu, ale vše vynahrazují bezvadné dialogy vojáků mezi sebou.

Den trifidů (2009) (TV film)

Knihu od Johna Windhama podle které vznikl tento film jsem četl dvakrát, takže mé srdce zaplesalo, když jsem zjistil, že tento skvělý příběh někdo zfilmoval. Jak to ale bývá nemilým zvykem, zfilmování většinou degraduje knižní předlohu. Naštěstí, není to tento případ. Je jasné, že od televizní produkce nemůžeme čekat zázraky a taky nedostatek peněz je na trikové stránce filmu znát, ale na mě film přesto zapůsobil. Měl jsem pocit, že Trifid je zde mnohem zdatnější a nepřemožitelný protivník než v knize, podle níž se scénář někdy více a někdy méně držel. Tíživá atmosféra přeživších slepých po katastrofě, jejichž osud je zpečetěn, je všudypřítomná a scény jako kdy pětiletá holčička vede za ruku svého slepého otce ulicí Londýna, který se zmítá ve smrtelné křeči pádu civilizace se vám zaryje do paměti.