Gravitace (2013)

Po IMAX projekci (napoprvé jsem viděl v normal 3D) nabývám dojmu, že si z nás Cuarón pěkně střílí. Ale já mu to žeru, protože kombinace scén hutných jak UHPC a dynamicky dokonale se odvíjející zvukové linky přebije i evidentní mírné nedostatky (příběh, scénář a sem tam porušování fyzikálních zákonů, i když je to prý jako opravdu). Za mě oscar: efekty, zvuky, hudba, výprava, kamera, mužská vedlejší role, režie.:)) My ale akademii známe.

Noční hlídka (2004)

Koukat na tenhle film bych přirovnal k tomu, jako kdybyste měli z fleku běžet závod v orientačním běhu a i jednoduchá automapa by pro vás byla španělskou vesnicí. Místy nekoukatelné a nepochopitelné (nepochopené?).

Rivalové (2013)

Že má tohle Howard v malíku, je mi jasné už od Apolla 13. Nepřináší zhola nic nového (fetišistické zabírání strojů zevnitř - taky asociace na Apollo), ale podává tyhle dva sympaťáky neuvěřitelně uvěřitelně, až je člověku šumafuk, kolik si toho vymyslel navíc. Žeru Hemswortha (a to jsem heterosexuál), ale co udělal Brühl s Laudou, se jen tak nevidí (minimálně nominaci si zaslouží, a nejspíš to nebude nominace pro film jediná). Přes veškeré klady asi nebude Rush filmem mého srdce... Krásná exkurze do dob, kdy formule 1 nebyly kosmické lodě, piloti jak ve skafandru a na okruzích se skutečně závodilo.

Tři králové (1999)

Russel je neortodoxní zjevení v Hollywoodu, už jenom proto stojí za to vidět Three Kings. Dalším důvodem se pak může stát velice netradiční obsazení, kdy pokud si nejprve přečtete jména herců, musíte si podle mě klást otázku, zda-li tohle bude fungovat? A ono to funguje, aspoň na mě. Soundtrack hodně hravě dokresluje povahy jednotlivých sekvencí. Koukněte na to.

Ranař (2011)

Finále na mě působilo hodně příjemně a poutavě, což v kontrastu se zbytkem současných komedií, kde v posledních minutách očekáváte schéma, ono se stane a ani Vás ničím nepřipoutá nebo nepřekvapí, hraje prim. I když se ale žádné velké překvápko nekoná - super finální hláška. Co bych ale chtěl vyzdvihnout nejvíce, je sekvence před závěrečným zápasem. To je fakt masakr a nejlepší scéna v takovém druhu filmu, kterou jsem za posledních pár let viděl! Jinak mi občas zvláštně kontrastovala ona fekální hrubost (zde pouze slovní - vivat!) se skutečně zajímavými režisérskými vychytávkami a scénami. V několika momentech jsem se zasmál hluboce od srdce a to se mi nestává při sledování filmů poslední dobou moc často! Vřele doporučuji (komu nevadí ostřejší komedie) a myslím, že jsem Goon neviděl naposled.

Světová válka Z (2013)

Rodina, láska, mír, odpovědnost, trest, zombíci a Brad Pitt. Vivat Forster and his crew.

Elysium (2013)

Když jsem se povznesl nad prostinký scénář, který navíc nabízí zvláštních momentů (jednou se povstalci na Elysium nedostanou, pak přistanou jakoby se nechumelilo) a vykonstruovaných náhod (většina zásadních situací, které posouvají děj dopředu) vskutku přehršel, uviděl jsem velice uvěřitelné motivace všech postav. Vůbec veškeré charaktery jsou napsány bez okolků a hodně reálně. Jejich chování naopak od příběhu dává mnohem lepší smysl. No a pak když člověk slintá u skělé výtvarné stránky a triků, modelů všech lodiček a vesmírných vychytávek, ochotně přehlídne hudební vykrádání Zimmera a Giacchina. Korunu všemu u mě nasadila brutální akce a jeden z nejlepších záporáků za poslední roky. Už dlouho mě akční sekvence nedostávaly tak, jako u Elysia, je tu hutné, krvavé a skvěle natočené. 70 - 80% PS: Předzávěrečná sekvence útěku chodbami před final fightem ve mě příjemně evokovala první dva Alieny.

Království nebeské (2005)

Skvělé obsazení, úchvatný soundtrack a samozřejmě bezchybná režie. Ze začátku jsem i tolik zatracovaného Orlanda celkem žral, ale je prostě rozdíl, když se díváte na postavu bez vývoje, která furt jede v jedné poloze a tak nějak jí všechno padá do klína jak švestky tři hodiny anebo 90 minut. Plusy bohužel nezamaskují rovný scénář, ten na druhou stranu nabízí příjemné rozuzlení. Království je u mě rozhodně lepší a chytřejší film než Gladiátor, příjemná reklama na mír se z něj vyklubala. Přesto Tě, Ridley, budu mít vždy nejraději v budoucnosti nebo ve vesmíru, a když ne tam, tak alespoň co nejblíže současnosti.

Mládeži nepřístupno (2013)

Vůbec ne taková hrůza, jak by mohl výtah z místního hodnocení napovídat. Chápu, pro někoho je to těžce stravitelné a některé epizody pro mě byly za hranicí, ale někdy vyústily naopak do skvělého zakončení a pointy. Vúbec celkové pojetí humoru je mi dost blízké, ale hodně nevyrovnané (epizoda s Chloë vypadá ze začátku fakt nechutně a slabě, ale nástupem vedlejších postav nabírá na dokonalosti, naopak z úvodního Jackmana se dalo vytřískat mnohem víc a Anna Faris je zcela mimo mísu). Říkám si, že takhle nějak by mohl vypadat Sakrapes, kdybych měl víc peněz. Nejslabší na celém projektu je pro mě ústřední dospívající trio, které reprezentuje zajímavý tmelící prvek, nicméně jako postavy je naprosto nezajímavé. Vrcholem jsou pro mě intermezzové pasáže (žralok, děti v elektrických zařízeních, reklama na iBabe), za které přihazuji onu třetí hvězdu.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Herci hrají prim. A to je to nejdůležitější u takového typu filmů. Protože abych mohl hodnotit komedii naplno, musí tam být něco navíc.. Alespoň náznak rozbití klasické šablony, na kterou tradičně najede v závěru i CSL, aby se nás na konci pokusila rozbrečet (mimochodem proslovy ve finále na středoškolské půdě byly hrůza). Jenže jinak je to super legrace - Ryan a Emma jsou velice příjemně svěžím vánkem mezi herci a u Carella je vidět, že umí i vážnější polohy, když chce, nebo je požádán. A o Julianne.. o té raději nebudu moc psát, pro tu jsem měl vždy velkou slabost a bude se mi líbit, i kdyby hrála asi fakt špatně, její výkon nebudu umět nikdy relevantně posoudit.:) Super sametový feeling z celého filmu.