Zlatý věk formule 1 (2013)

Obsahovo kvalitné (kopec glosujúcich majstrov sveta a iných osobností - fajn, archívne zábery - super, najväčšie príbehy - jasné), ale vadil mi ten agresívny "hurá" spôsob prezentovania - rýchle prestrihy, časté preskakovanie z jednej témy na druhú tému a púšťanie hudby do onboardových záberov! (to fanúšikovia motorizmu nerobia)....našťastie tento rýchly trend sa drží hlavne v úvode, potom sa na to už pozerá lepšie. Plnohodnotné zhrnutie minulosti F1.

Ayrton Senna: Závodění mám v krvi (1995)

Pozerať sa na Sennove jazdenie alebo počúvať jeho rozhovory, to ma nikdy neomrzí. Veľmi dobrý dokument natočený v najlepších Sennových rokoch. Ale bohužiaľ, novší film (z 2010) sa mi páči o niečo viac. "We are made of emotions."

Sport, Mafia et Corruption (2012) (TV film)

Solídny dokument, vďaka ktorému tak trochu nahliadneme pod pokrievku manipulovania zápasov za účelom vsádzania a prania špinavých peňazí. Zistíme, o čo tam ide a ako to funguje. Samozrejme sa dokument točí hlavne okolo futbalu a upriamuje svoju pozornosť na Taliansko. Úvod s Neapolom mi prišiel obvzlášť podarený, lebo som si hneď spomenul na Mareka Hamšíka a jeho vzťahy s domácimi (myslím, že ho už párkrát okradli bezvýznamní zlodeji, ale keď sa to dozvedela miestna mafia, zlodejíčkovia zo strachu hneď vrátili ukradnuté veci). Očividne sa z minulosti nič nezmenilo. Rozhodne by som si pozrel prípadné pokračovanie po 5 rokoch, veď len pohľad na Seppa Blaterra ako rozpráva o korupcii bol trpko úsmevný. Dokument o ňom by bol na zvlášť dlhú celovečernu stopáž. Najlepšia pasáž bola spojená s vysvetľovanim taktiky mafie v nižších talianskych ligách podoprená očitým "svedkom" - podplateným brankárom. Ostané časti boli skôr fajn ako výborné. Záver tiež zaujal. Už je skutočne celý profesionálny šport desaťročia jeden veľký biznis a je treba urobiť potrebné kroky, aby sa z neho nestalo (bábkové) divadlo. No ale keď občas vidím futbalové zápasy, rozmýšľam, či už nie je neskoro. Analógia s wrestlignom bola veľmi trefná, možno až príliš. (videl som kratšiu alternatívnu verziu)

Godzilla: Final Wars (2004)

Fúú, Godzilla mixtnutá s Xmenmi (+ ďalších asi 8 filmových hitov k tomu) a úvod hneď vyzeral ako trailer na nejakú bláznivú PC hru alebo akčný film. Akcia v tempe, kde pomaly človek nestíha s obrazom. Poriadne sa japončíci vybúrili. Keď si myslíte, že úvod bol na ohúreneie a zvyšok bude lážo-plážo, ste na omyle, bol to iba začiatok audiovizuálnej smršte, ktorá na vás po zvyšok filmu čaká (ani Indovia sa na toto nechytajú). Keď už sme pri Indoch, ani tu nechýbajú vtipné zvukové efekty(afekty?) ako pískanie pneumatík pri šmýkani Anguirusa, alebo každý pohyb vojakov je doprevádzaným svišťaním vetra ako z komixu... naviac, každá scéna je doprevádzaná nabušenou rytmickou hudbou aj keď sa nič nedeje. Bláznivá zábava (duel na motorkách hovorí za všetko...). Načo príbeh, keď na maxibitke všetkých (skutočne všetkých) monštier ho i tak budete ignorovať. Prečo Colonel Gordon vyzerá ako Stalin? Preto! Pri tomto filme nesmiete rozmýšlať. Mozog mi hovorí odpad, ale už len za ten štýlový príchod Godzilly v polovici filmu si to zaslúži oveľa, oveľa viac. Nemôžem byť asi momentálne pri zmysloch, keď tomu dávam 4 hviezdičky a to vo filme je aj detská Zilla a gýčovy záver ako z amerického slaďáku. Godzilla film ako žiadny iný pred ním a možno ani po ňom. Zabudnite na staré filmy, kde boli nekonečné a žiaden výsledok neprinášajúce nudné bitky, tu sa killuje epickými fatalitami ako z Mortal Kombatu (americká G. exportne zmasakrovaná za hučania rockovej vypaľovačky). Toto je Godzilla na steroidoch - k*rva nářez! a neskutočná zábava, asi zo všetkých kaiju filmov som sa tu nasmial najviac. PS: Neviem, či som v inom filme videl viacej výbuchov. PS2: Veta, ktorá najviac vystihuje moje pocity z Final Wars - Inteligentne dementné, ďakujem Ancientone, tvoj komentár to vystihol perfektne!

Godzilla vs. Mothra vs. Mechagodzilla: Tokio SOS (2003)

Teraz budem stručný. Keď je vo filme Mothra, víly a Infant island spolu so slabučkou zápletkou, hodnotenie je jednoznačné. Tento film mi nechutil. Niet čo chváliť.

Godzilla tai Mechagodzilla (2002)

Ani neviem, či som oprávnený hodnotiť tento film, kedže som ho videl bez titulkov, v pôvodnom znení a moja japončina sa obmedzuje asi na 4 slová, ktoré poznám (Gojira, Tai, Mekagojira, saké). I keď v týchto filmoch je príbeh skôr podružný (a často sa recykluje kombinovaním starších filmov) a ide hlavne o vizuálnu stránku, snažil som sa samozrejme z obrázkov niečo pochytiť. Na tomto mieste sa chcem poďakovať užívateľovi Limovi, ktorý ma videné asi všetky Zilla filmy a vo svojom komentári podal podrobný opis dejovej linky. Vo výsledku teda niečo o filme viem a čo neviem, si domyslím. :D Dejovo OK (mohlo to byť aj horšie), vizuálne na celkom slušnej úrovni, ale výnimky sa nájdu. Radšej som sa rozhodol pre skôr konzervatívnejšie hodnotenie. Čo mi ale jednoznačne udrelo do očí bolo, ako sa Godzilla pasívne nechala drtiť Mechagodzillou. Len tak tam stála, aby do nej rakety lietali. Ona je na práškoch, alebo to tak bolo vždy a všimol som si to až teraz?

Godzilla, Mothra, King Ghidorah: Daikaidžú sókógeki (2001)

Lacný fantasy horor, ktorý zobrazuje prácu redaktorov lacných fejkových fantasy hororových správ. Náhoda? :D V tomto alternatívnom poňatí sa Godzilla neukázala 50 rokov, Mothra je zlá k ľuďom, Baragon vyzerá ako mončičák z Teletubbies a americký dabing už tak biednej kvalite rozhodne nenapomáha. Návrat tragikomických bitiek chlapíkov v oblekoch, ktoré sú komentované natešenými televíznymi reportérmi nemohol byť smutnejší. Spolu s bizarným výberom hudobných motívov a ďalšími problémami ani neviem kde mám tento film zaradiť - guilty pleasure? odpad? zábavné Béčko? Prekvapivé spárovanie dvoch polarizujúcich postáv (Mothra - u mňa najmenej obľúbená, King Ghidorah zase najobľúbenejší a spolu?) mi rozhodovanie o hodnotení vôbec neuľahčilo. Tvorcovia ako keby chceli čo najviac najznámejších monštier pospájať do jedného filmu, pričom príbeh mal byť čo najjednoduchší a triky, herci a vlastne všetko ostatné čo najlacnejšie. Tento biznis model ma neoslovil.

Godzilla tai Megaguirus: G šómecu sakusen (2000)

Kde začať... svieži (i keď tradične prestrelený) nápad bol prehlušený neskutočným nákladom hlúpostí zo všetkých strán - vedci pracuju s čiernou dierou a pri vzniku časovej brány len sucho poznamenajú, že to je len časová brána, necháme ju tak...dôvod zatopenia Tokia mi ostal neodhalený.... Jeden počítačovo generovaný model vážky skopírovany tisíckrát vyzerá na obraze presne tak ako si myslíte, zle (začiatok nového tisícročia, čo si budeme hovoriť). Vážky len tak pre nič zanič letia ku Godzille presne v správny čas...tak by som mohol pokračovať ďalej a rozpitvávať tento kúsok dopodrobna, ale radšej vás ušetrím, pozrite si ho sami! Plus divné druhé moštrum, herecké výkony nekomentovaniahodné, maximálne nevydarené triky - vidieť závesné motúziky, pri niektorých sekaných záberoch som myslel, že mám problém s počítačom a ono to je súčasť filmu, dokonca príde aj na bullet time z Matrixu! ....Nepodarený film. dá sa povedať, že je to tak zlé až je to zábavné, takže bod plus za guilty pleasurness. Začínam mať podozrenie, že tento film bol robený zle úmyselne. V množstve hlúposti sa približuje na Jadro, ale naňho nemá ešte zďaleka.

Godzilla 2000: Millenium (1999)

Ehm, nejako neviem čo napísať. Dosť fádne, mimozemšťanský šuter chce zničiť civilizáciu tým, že zmaže počítačové dáta a ľudia ho chcú zničiť tým, že odstrelia vrchol mrakodrapu, na ktorom zaparkoval. A je tu niekde aj Godzilla a na posledných 15 minút príde aj iné monštrum (na viac asi nevydalo). Divné a hlavne nudné. PS: Efekty su tak zlé, že sú až dobré :D

Godzilla VS Destoroyah (1995)

Ďalší návrat k pôvodnému filmu, teraz prostredníctvom jednotlivých postáv, ich rodinných naviazaní a s etickým rébusom, ktorý prináša nová G. a zbraň, ktorá ju možno dostane pod kytičky (alebo nie). Dostalo sa nám aj menej tradičné intermezzo takmer ako s pavúkmi z vesmírnej pechoty (plameňomet má svoj štýl). Solídny kaiju film, ktorý zrážajú hlavne doslova primitívne dialógy ("He is going to his nest. And if Godzilla is chasing him, that means, he is heading that way." alebo "Oxygen destroyer, it can destroy everything. Its power is that awesome. Destroyer.") a bezohľadné pohrávanie sa s dejom. Občas sa pritrafí aj veselá chybička, malé monštrá vyliezajú zo zeme - je slnečno, armáda sa rozhodne na nich streľať - zrazu je večer a prší...nenápadný detail, ale na podobné lapsusy sme si pri tejto produkcii už asi zvykli. Čakal som, že dymiaca Godzilla a veľký tučný Destroyer bude veľkolepý fight. A BOL. Z mojej strany zatiaľ najlepšia 90tková Godzilla, má správny mix pre takýto podžáner. Má svoje chyby, ale svojim atypickým spôsobom je to zažitok sledovať. A záver ma takmer dojal, ach tý blaziniví japončíci. PS: Zistíme, že nie všetci sú nesmrteľný. EDIT: Vesmírna pechota vznikla až po tomto filme, čiže som použil zlé prirovnanie...