Rocky V (1990)

Boxerský film, ktorý nie je o boxovaní. Ale aby to nestačilo, je to aj biedne spravený film o rodine boxera. Zámer je jasný (možno až príliš), odcudzenie syna od otca kvôli boxu, ale pozerá sa na to zle. A dokonca sa to aj zle počúva - kde je Eye of the tiger alebo tradičná hudba pri vybehávaní schodov? Tu do zápasov a tréningu kecá hip-hop. Rodinná dráma - ťažko, športový duel - ani nie, akčnák - ledva. Vo výsledku je z toho nejaky patvar, čo ma vôbec nebavil a s duchom pôvodnych filmov toho nemá veľa spoločného. PS: Aj hlavný protivník je nejaký výpredajoví makač, v živote predtým, ani potom som ho nevidel (OK, je to dobrý boxer, ale herecká kariéra oproti Mr. T ci Lundgrenovi takmer žiadna). Najslabší Rocky.

Rocky IV (1985)

Potenciálne ultimátny športový film, s údernou hudbou výborne podfarbujúcou atmosféru a s jasne definovanými protivníkmi (východ proti západu, dobrí proti zlým, modrý proti červenému, čistý proti dopingu atď.). Spája to najlepšie z predchádzajúcich filmov - čisté vyznania lásky, priateľstvo, cesta za odvetou, súboj jedného proti jednému, motivačné príhovory o športe a živote...no zároveň spája aj to najhoršie - politiku, propagandu, predsudky, klišé, škatuľkovanie a zjavné polarizovanie....(Rocky cvičí ako staroveký Grék len tak v drsnej divočine, zatiaľ čo Drago sa spolieha na najnovšie laboratórne postupy atď.) Z Rockyho IV. som v rozpakoch. Dnes naňho pozerám asi inak, ako keby som to videl v polovici 80-tych rokov. Alebo inak povedané, keby som bol Američan a videl by som to v polovici 80-tych rokov, bol by som nadšený, keby som bol Slovák a videl by som to 90-tych rokoch, bol by som tiež nadšený. Ale pozerať to ako Slovák v roku 2016, pardon to už je dokonca rok 2017, film mi len vytvára úsmev na perách... Situáciu, keby som bol Rus ani nebudem rozoberať, asi bezpredmetné. :D

Rocky III (1982)

S tretím Rockym prichádza zaujímavá zmena, rovnako ako z filmovej série, sa tu aj samotný box stáva modernou komerčnou šou. Aby nestačilo, že tu je asi 10 minútový exhibičný zápas s Hulkom Hoganom, hlavným záporákom sa stáva nevymáchana čierna (veľká) huba, ktorá akoby z oka vypadla z nekonečného zástupu už bývalých vyzývateľov Klička, no úžas, kde sme sa v boxe/Rockym dostali.... V spojení s "vynikajúco reálne praktickou" taktikou v záverečnom súboji, ma to už jednoducho nebavilo a nezachráni to ani Apollo a Mickey, moje dve vždy obľúbené postavy.

Rocky II (1979)

Z amerického sna, späť do reality. Zatiaľ čo v jednotke som úprimne fandil "vymetenej hlave" - boxeristovi z dna, v dvojke sa situácia trochu mení, tu si "gádžo s peniazmi" myslí, že vďaka jednému zápasu si bude žiť na vysokej nohe, ale prerátal sa a tak všetko smeruje k ďalšiemu zápasu. Na druhú stranu, sa dej dá opísať ako verné zobrazenie osudu človeka, ktorý nie je pripravený na zisk veľkého množsta peňazí - rýchlo prišli a aj rýchlo odišli. I keď mi v prvej polovici filmu bol Rocky nesympatický svojim odtrnutím od reality a márnou snahou o život na úrovni, v druhej polovici sa z neho opäť stane ten local hero, ktorého ľudia (a diváci) zbožňujú. Dôkazom je aj tréningová scéna dotiahnutá do extrému. Ale už to nemá čaro ako prvý film.

Rocky (1976)

Rocky I a.k.a. bad mood simulator (všetci stále rozprávajú o svojej zlej nálade). Hviezdy a pruhy z toho sršia ako fontána, ale prežil som to. Do deprimujúceho prostredia robotníckej triedy v priemyselnom veľkomeste vpadne svetlo nádeje doslova ako z amerického sna. A z podradného boxera sa môže vďaka jeho zvučnej prezývke a niekoľkotýždňovému usilovnému tréningu stať potencionálny šampión a tak zmeniť svoj život. Rozprávka pre chlapov. Ale každý predsa potrebuje snívať a tento film je taká rozprávka zo skutočného sveta, ktorá sa musí páčiť - príbeh o ceste zdola nahor... Samozrejme nesmie chýbať uz legendárna tréningová scéna s vynikajúcou hudbou, pri ktorej sa každý citi ako king.

Adele - recitál 2015 (2015) (koncert)

Moje prvé hodnotenie a komentár ku koncertu. Som toho názoru, že hodnotenie hudobného výkonu je ešte subjektívnejšie ako hodnotenie kinematografických diel (lebo okrem prezentácie koncertu, hodnotíte aj výkon a prejav speváka a určite svoju rolu zohrajú aj sympatie). Musím sa priznať, že i keď počúvam prevažne rockovú hudbu, Adele a jej celosvetový úspech si musel všimnúť každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o súčasnú populárnu hudbu a ja nie som výnimkou, čiže tých naj 5-6 pesničiek poznám aj ja. Treba ale povedať, že za jednu hodinku toho Adele neodspieva veľa, piesne sú výborné, ale pomerne zdĺhavé rozhovory (najmä v prvej polovici) sa mi zdali nadbytočné, hlavne keď sú pomerne povrchné a všeobecné. Skrátiť interview, pridala by sa jedna, možno i dve skladby a bolo by to za plný počet.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Priznám sa, že od Rogue One som nemal veľké očakávania. Mal som pochyby ako môže kvalitne zaujať film, pri ktorom jasne viete ako skončí. A splnili sa moje neblahé predtuchy? Čiastočne. S prehľadom sa to dalo urobiť o dosť priamočiarejšie a polopatisticky. Vo výsledku som sa pri filme nudil, ale nie z dôvodu márneho príbehu. Dôvod bol iný. Ale poďme po poriadku. Dej je inovovaný o súčasné reálie, čiže k slovu sa dostanú aj radikálni teroristi. Najlepšie to vidieť v púštnom meste Jedha, ktoré akoby z oka vypadlo historickému centru súčasného Jeruzalemu a nemyslím len na architektonickú stránku - máme tu náboženských fanatikov, teroristov, "ručnikárov" a vojenskú posádku, ktorá sa snaží o relatívny pokoj, ale hlavne im ide o svoje ciele. Nedá sa uprieť snaha filmárov o odklonenie od hlavnej série. Odzrkadľuje sa to napríklad hneď pri úvodných titulkoch alebo pri hudbe. Je iná a neviem s istotou povedať, či je to dobre. Ono, keď už sa akcia rozbieha a prichádzajú úvodné tóny známych melódií, v podvedomí sa už začínam tešiť a pohmkávať, ale pri odpálení hudby na "plné gule" sa zrazu melódia pozmení a nastáva mierne sklamanie (teda u mňa to tak bolo - veď ked idem na SW chcem si vypočuť Main theme alebo Imperial march tak ako ich poznám). Čo sa mi vyslovene páčilo, bola vizuálna príťažlivosť exteriérov, toto sa s každým novym dielom neustále zlepšuje. Tiež pekná bola hra s kompozíciou svetla a tieňa, v pár scénach sa s tým pekne vyhrali, čiže ako vždy su SW aspoň záruka pekných obrázkov, ak vás nič iné nezaujme. Čo sa týka vedľajších postáv dostaneme klasickú zostavičku pomáhačov, o ktorých ste asi mali zaujímať, ale nazáležalo vám na nich. Kombinácia dvoch kamošov, ktorí sa vzájomne doplňujú a podporujú (veľkého a malého) + postava akože vtipného robota, ktorého humor vsádza na jeho pichľavú prostorekosť a nekonečné analyzovanie nie je je ničím zaujímavá alebo nová. Naopak, potenciál skutočne zaujímavej postavy Saw Gerrera (Whitaker) je úplne stratený a Saw sa na obraze objaví dokopy asi tak trikrát. Ja len dúfam, že keď už tvorcovia nebudú vedieť kam so spinoffmi a pokračovaniami, nejaký filmík sa raz ujde aj Sawovi. Chcel by som o jeho pozadí vedieť viac.* Našťastie krízu podporného obsadenia zachraňuje one and only SW superstar lord Vader. Na neho sa môžete spoľahnúť vždy. Celý film som bojoval s takzvanou sínusoidovosťou - raz to bolo celkom v pohode, o 10 minút už menej, ako na hojdačke. Úvod ma nijak veľmi neohromil, prostredná časť bola asi to najlepšie čo film ponúkol, k slovu sa dostali pre SW nie až tak typické emotívne prednesy a monológy plné pátosu. Na druhej strane, nekonečný záver ma opäť sklamal a pri ňom som sa neraz pozrel na hodinky a zúfal som si, ako dlho to ešte budú naťahovať, veď aj tak vieme ako to skončí - to sa týka iba hlavnej zápletky. Našťastie tvorcovia sa odvážili trochu zaexperimentovať, ale nebudem viac prezrádzať. Čo ma vyslovene vytáčalo bola tradičná tragická nemohúcnosť stormtrooperov. Ich schopnosť vbehnúť do strely sa rovná samovražedným sklonom. Takto Imperátor, lord Vader a ich banda posluhovačov nikdy nad rebelmi nevyhrajú, veď povstalcom bude stačiť držať spúšť. Príklad za všetky drobné, hrdina ozbrojený palicou prebije 20 stormtrooperov, pričom všetci, opakujem všetci! sú vyzbrojení puškami. Ako je to možné? Jednoducho, oni pušky nechali puškami a chceli sa s ním biť ručne stručne. Vo výsledku to je o kúsok lepšie ako SW7, ale film, ktorý ma svojim večne naťahovaným záverom ťahal z kina preč, nemôže odo mňa dostať 3*. PS: Všimli ste si, že jedna katastrofická scéna bola viac ako mierna kópia podobnej scény z Emmerichovho filmu 2012? :D ***EDIT: OK, musím sa opraviť, pozadie Saw-a Gerreru je mierne naznačené v animovaných Clone Wars, ktoré som videl až dlho po tomto filme (moja chyba, priznávam), ale stále to nie je úplne ono.

Krvavý diamant (2006)

Možno teraz budem znieť ako najväčší cynik na planéte, ale ako povedal Jon Lajoie v jednom zo svojich komediálnych klipov: "There ale literally millions of people starving to death on this planet as we speak and I am not one of them, so I don't give a fuck." (v prenesenom význame sa to hodí aj k situácii s diamantmi) Je smutné, alebo až šokujúce čo sa pre svôj osobný zisk a pochybné ciele v Afrike deje. Ale tento príbeh so mnou nepohol.

Učitelka (2016)

Môžem povedať, že som konečne videl celkom dobrý slovenský film. Zuzana Mauréry si podľa mňa s pokojom na duši zaslúži ocenenia, ktoré dostala za svoju rolu učiteľky, veľmi presvedčivo zvládnutá postava. Veľmi presvedcivo je vykreslená aj situácia, ba celá doba, v ktorej bolo potrebné si navzájom "vypomáhať" - inak povedané, pchať sa tam, kde mi to pomôže. Príjemne potešila aj netradična kompozícia - ťažiskom deja je triedna schôdza, kde sa krásne ukáže šikana a skepsa zabudovaná priamo v celej spoločnosti, pričom doplnkové scénky pekne skáču medzi uplynulými a nasledujúcimi dejmi, kde sa stretávame bližšie s osudmi trízniteľov a ich trpiteľov. Vadila mi ale dĺžka filmu, mali to spraviť buď kúsok kratšie, aby sa autori vyhli vykopávaniu otvorených dverí neustálym znásobovaním manipulovania, alebo mohol byť film naopak dlhší a hlbšie preberať osudy jednotlivých rodín. Chvíľu som rozmýšľal nad 4*, ale sklamalo ma spomenuté zbytočné tlačenie na pílu, pretože aj tak vďaka nelinenarite deja od začiatku vieme o čo vo filme ide a ako skončí. Epilóg trpko poteší, všetko vyrieši prehodenie kabátov a karavána ide ďalej, pripomína to niekomu niečo? Veď dodnes su zásadový ľudia trestaný za svoju "správnosť". Smutné.

Ostrov (2005)

Čo môžem určite pochváliť je vizuál, na ňom sa určite nešetrilo, vyzerá to ako vysokorozpočtové sci-fi a to aj je. No nastáva tu menší problém - Ostrov sa hraje na niečo, čo nie je. Zďaleka to nie je prvý (ani posledný) film o dystopickej budúcnosti, kde ľudia žijú v domnelom sne, ale ten sen je vlastne nočná mora. Samozrejme nesmiete priveľmi rozmýšľať, lebo potom vám neujdú také detaily ako napríklad - postava A:" Sú na úteku 4 hodiny." postava B: "Dobre, zriadime okruh hľadania o priemere 8 kilometrov" (To išli utečenci rýchlosťou 2km/h? Oni sa plazili? A toto vám zaperlí bývalý prislušník GIGN - asi preto je bývalý.) Prvú hodinu to ujde a potom je to už typický Bay, jedna efektná akcia (akcia na efekt) strieda druhú, druhý tesný útek (alebo utekanie) tretí a výbuchy sa kumulujú čoraz viac sa blížite k záveru. Jednoduchá odpočinková zábava. Len nerobte tú istú chybu ako ja, preboha nepozerajte Island druhý krát.