Osudový dotek (2004)

Film presne vychádza zo svojho motta, aj jeden malý detail môže zmeniť v budúcnosti celé veci. A tak sa z problémového chlapca plného malérov a smutných udalostí vďaka záhadnej zmene stáva hybateľ osudu. Veď preto sa mu v mladosti stalo kopec tragédií, aby mohol v druhej polovici filmu svoj mizerný život neúspešne napravovať. Myšlienka a nápad je to dobrý, ale prevedenie jednoducho NIE. Áno, zo začiatku je to poriadne mysteriózne a pár krát v sedačke poskočíte, ale postupom času sa to vytratí a ostane iba falošný pocit ľútosti za Evana (ten pocit je fakt falošný - bol to hajzel) a pachuť slabého hrania obsadených hercov, či už detských (čo ešte prepáčim) ale aj dospelých - Kutcher slabý, jeho matka (Melora Walters) ešte slabšia a tak by som mohol pokračovať ďalej, kým prejdem všetky postavy. Jednoducho som im hranie ani na sekundu neveril a nemohol som sa lepšie vciíiť do deja. Tu už asi prestanem, je nad slnko jasné, že sa mi obsadenie nepozdávalo. Štruktúrou je to jeden z tých filmov, ktorého záver má priniesť veľkú pointu, ktorá zasiahne diváka. Mňa zasiahla, ale asi úplne inak, ako chceli režiséri. Zlé vyústenie, ktoré mi nebolo po chuti. A to som ceý film dúfal, že tá veštica nebude dôležitá....Director's cut. PS: Zmena ostáva celý film nevysvetlená, skrátka sa stáva. Čo je ďalšia vec, ktorú by som ohundral.

Hartova válka (2002)

Typický americký film z druhej svetovej - Američania ešte aj ako zajatci sa tvária maximálne odhodlane a správne (minimálne sa to týka hlavných postáv) a Bruce Willis sa tvári drsňácky snáď aj pri natieraní chleba maslom, tak samozrejme, že aj v zajateckom tábore bude kruto prísny a neoblomný. Film sa snaží zaujať hraním na "rasovú otázku" a naznačuje, že ani jedna strana v skutočnosti nie je veľmi odlišná (viete, čo tým myslím) ale veľmi sa mu to nedarilo. Ani hru na súdny proces som od začiatku do konca nespapal. A i keď budeme svedkami jedného poriadne dobrého dejového zvratu a naopak jedného veľmi zlého dejového zvratu, toto súkolie mi jednoducho škrípalo. Všetko podtrhujú záverečné slová o odvahe a česti a rodine blablabla...ach, ja na tie americké patriotické žvásty som vari alergický. (i keď ich opodstatnenie úplne chápem, len ich nemám rád)

Úkryt (2002)

Samostatná matka, dcéra, ich problémy a zaujímavo namiešaná zostavička zlodejských záporákov (nesympatický hyperaktívny ukecanec, čo si myslí, že tomu velí, technik dobráčisko a záhadný, na všetko odhodlaný tajomný zorro :D ). Mix plný napätia? Ani nie. Bohužiaľ, viac ako napätie sa mi pri filme dostávalo nečakane - humoru. Scénky ako rozhovor cez interkom kde dcéra našepkáva matke pri nadávaní, propán a zopár ďalších sú prekvapivo vtipné. Čo rozhodne pri tomto žánri nečakáte, či dokonca nehľadáte. Popri tom sa ale objavia aj jasné nelogickosti a vzájomné odporovanie si vopred povedaného vo filme, čo film zráža, napríklad - úkryt má vlastné vetranie, no i tak sa tam zlodeji napichnú s plynom za minútku, dvere krytu sa zatvárajú aj keď majú prekážku...Až po hodine skôr nezáživného sledovania nastane pár napínavých momentov, keď sa vo forme naháňačky po dome objaví kúsok napätia. Ale myslel som si, že z tohto zaujímavého námetu vyžmýkajú tvorcovia viac. A čo je horšie, pamätám si ako Úkryt išiel pred asi 14 rokmi v telke, vtedy to bol väčší napínák (no hej, ale vtedy som mal tak 11 rokov :D ) Slabé tri.

Interview (2007)

Pôvodne som si myslel, že ide o jeden z tých menej výrazných/podarených filmov o diskusnom krúžku nesúrodej dvojice pozostávajúcej z psychicky nevyrovnanej hĺúpučkej hereckej hviedzičky a racionálne poučujúceho otravu, pričom väčšinu času si sledujúci myslí, že o nič viac tu nejde, ale našťastie ku koncu sa to aspoň nachvíľu poriadne rozbehne. Niežeby bol zvyšok zlý, no v ostatných častiach filmu sa nájde iba niekoľko ďalších zaujímavých chvíľok a zvyšok je iba prázdna vata do počtu, čo sa týka hlavne prvej polovice. Bod plus - vo filme Interwiev je dobre vidieť, že kvalitné interview je vždy obojstranná záležitosť.

Moje levá noha (1989)

Jedna jediná dojemná scéna, to je trochu málo na životopisný film opisujúci príbeh životom a slabosťami ťažko skúšaného Cristyho z veľkej pobožnej írskej rodiny. Okrem kvalitnej scény z reštaurácie a výborného (Oscar zaslúžený) hrania D. Day-Lewisa ale nie je čo vypichnúť. Iba priemerný film o nepriemernej osobe.

Zmizení (2013)

Dobre spravený thriller so šikovne diabolským vyústením (ktoré ale môže niekoho sklamať a rozladiť) a potom aj tie dve a pol hodiny vám môžu zbehnuť ako nič. Nebojte sa, v tomto filme vrahom/trýzniteľom/hajzlíkom určite nie je záhradník. Veľmi dobrý film, ale niečo na plné hodnotenie mi predsa len chýbalo. Dobré postavy, slušne zahrané, premyslený dej, výborné prostredie, dostanú sa k slovu aj "husokožie" momenty, ale tá povestná čerešnička na torte mu chýba. Videl som už aj vypätejšie thrillery, pri ktorých mi srdce o preteky bilo viacej.

Baron Prášil (1961)

Jasnejšia definícia poetického vedecko-fantastického filmu snáď ani nemôže existovať. Jeden fantastický obraz strieda druhý a všetko je doplnené s typickým českým jasnozrivým humorom plného dôvtipu. Vizuál je jednoducho nenapodobiteľný, film pôsobí ako listovanie v bohato ilustrovanej verneovke. Razom sa ocitnete niekde v deväťnástom storočí. Pekný poetický príbeh s krásnou pointou, ale človek sa aj pri tej malej stopáži pristihne, že ho to občas nudí.

Na plný plyn (2003)

Prvýkrát som tento film videl asi pred 12 rokmi, keď som mal okolo 13 rokov. Vtedy som to celkom hltal, rýchle autá, jasný jednoduchý príbeh, kočky za volantom aj mimo neho. A teraz? Francúzska odpoveď na americký film Driven - je to podobný blivajz. Jediným bodom plus je veľké množstvo eye candy vymazlených záberov a pretekárskej akcie so skutočnými autami a nie počítačovými modelmi. Naopak, veľkým mínusom je pridaná akčna vložka a samozrejme množstvo absurdností, ktoré si každý fanúšik rýchlych kolies jednoducho musí všimnúť, pričom jeho oči ťažko-preťažko zabolia (striedanie jazdcov ako sa šéfom zapáči, tankovanie obyčajného benzínu na pumpe, zaujímavý kvalifikačný formát na pretek, pobehovanie po trati, záchranárske vozidlo zaflekuje na tráve :D lebo ho riadi pretekár atď., je toho skutočne veľa). Film o pretekoch, ale pre ľudí, ktorí nepozerajú preteky, alebo radšej pre vôbec nikoho. Nedávam odpad iba preto, že ide o môj obľúbený pretek 24 hodín Le Mans (ale poriadne ho sprznili).

Creed (2015)

Prvú hodinu to je veľmi priemerný (možno až podpriemerný) športový film a rovnako aj veľmi priemerný film z Rocky série. Našťastie sa to v druhej polovici mierne nakopne, ale na viac ako tri ťažko vydobyté hviezdičky to nemá. Príliš obyčajné, vyfabrikovaný film bez výraznejšieho svetlého momentu.

Rocky Balboa (2006)

Decentný spomienkový film, ktorý si postava Rockyho zaslúžila mať a aj ho dostala. Asi začínam byť sentimentálny, ale pár krát som mal počas filmu slzy na krajíčku. Taký pekný malý film, nič výnimočné, ale o to úprimnejšie a prvýkrát som titulky z Rocky série dopozeral až dokonca PS: Plus prekvapko v podobe camea Mikea Tysona, Joe Corteza a Michaela Buffera poteší tiež...