Případy detektiva Murdocha (2008) (seriál)

Ide síce o veľmi jednoduchú jednohubku, ale predsalen je to lahôdka. Taká pre spríjemnenie večera, prípadne na nedeľné popoludnie alebo do pozadia pri inej činnosti. Hlavní protagonisti sú umelo uhladení, čo ale vôbec nie je príliš. Herci sympatickí, dej premyslený, zdanie prvotnej jednoduchosti dosť klame - detektívne prípady sú často skutočne zamotané a výsledok neraz prekvapí. Bonbónikom sú zakomponované detailíky, ako napr. spolupráca s Arthurom Conanom Doylom, pán Fox ktorý je inžinierom vo firme pána Teslu, objaví sa aj William Frederick Cody prezývaný Buffalo Bill, spomína sa tu aj Shakespeare a jeho diela, hlavný hrdina cestuje na novodobom vynáleze - bicykli (či skôr velocypéde?), atď. Nechýba ani romantika, či občasné "hlody" utrhnuté z reťaze (keď kapitán polície nazýva gayov "teplouši", alebo keď si Murdoch v jednej chvíli predstaví vášnivé bozkávanie s kolegyňou doktorkou). Dej je doplnený tiež najrôznejšími (plytkými, i veľmi hlbokými) myšlienkami o náboženstve, viere, presvedčení, životných prioritách, zásadách, láske, histórii, umení a pod. Vo svojom žánri ide o top.

Deset malých černoušků (1987)

Som verný fanúšik diel od Agathy Christie, avšak jednu jej knihu považujem za úplný prešľap. Áno, ide práve o 10 malých černoškov. Áno, viem, že kniha bola bestseller, ale zamyslime sa: Kto (opakujem, kto?) by sa správal tak nelogicky v "dome hrózy", ako postavy z príbehu? Kto z nás by šiel pokojne spať sám do izby, keby sa v dome diala jedna vražda za druhou? Nehovoriac o tom, že niektoré spôsoby vraždy boli úplne náhodné a "o šťastí", a to do príbehu vraha-detailistu vôbec nezapadá (napr. vražda pomocou sochy medveďa). Nuž, toľko k príbehu, filmu však niet veľmi čo vytknúť keď si vzal knihu za predlohu.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Negatíva: Absurdný humor sa nie úplne hodí do tohoto žánru. Okrem toho, vždy si veľmi dlho zvykám na postavy nesympatických "blbečkov", ktorých je aj v tomto filme niekoľko, a ktorí mi hneď zo začiatku znepríjemňujú celý filmový zážitok (napr. turista). Pozitíva: Celková fantazijno-humorná atmosféra, predloha, scenár a filmový príbeh, originálne osobnosti aj rekvizity. Jednoduchosť kulís či počítačových efektov nemá vplyv na dojem z filmu, ide o vtipne šibnutý príjemný filmík.

Zpátky do studia (2007) (seriál)

Pre mňa podpriemerný seriál, ktorému však úroveň zvyšuje výborný herec Kelsey Grammer. Hlavná myšlienka seriálu tiež nie je zlá, len škoda že jej potenciál nebol kvalitne využitý.

Taková nenormální rodinka (2010) (seriál)

100 Questions (2010) (seriál)

Joan z Arkádie (2003) (seriál)

Nemôžem ohodnotiť niečo, čo nebolo dokončené! A je mi jedno, že dôvodom predčasného ukončenia natáčania je údajne neúspech u divákov. Nerozumiem, prečo sa (nielen v Amerike) točia seriály takýmto spôsobom: Natočí sa pilotný diel, následne sa zistí či majú o daný žáner a typ seriálu diváci záujem. Ak nie, viac sa už nenatáča. (Prípadne sa natočí jedna séria, potom MOŽNO ďalšia séria, potom MOŽNO ďalšia séria...) Chápem, že ide o biznis, ale čo je veľa, to je veľa. Najhoršie pre kinematografiu dnešnej doby je, že sa scenár píše dodatočne. Amazonka, Crusoe, Terra Nova, Joan z Arkádie, 100 Questions, Rodinka úžasných...všetko predčasne ukončené! Čo tak napísať scenár (CELÝ!) a potom natáčať? Z tohto dôvodu ma takmer nikdy nesklamú životopisné filmy a filmy natáčané podľa už existujúcej predlohy (väčšinou ide o staršie a overené literárne diela). Za to, čo stihlo byť natočené, dávam plných 5 hviezd.

Terra Nova (2011) (seriál)