• Mysteriózní

Terror at Tenkiller (1986)

Tu bude veľmi záležať na tom, čo od filmu očakávate. Pokiaľ už podľa obalu čakáte nízkonákladový slasher, natočený prakticky na kolene, s "regionálnym šarmom", kde "herecky" aj technicky vypomohli ľudia z okolia oblasti, kde sa natáčalo, a podľa toho to aj vyzerá, budete spokojný. Príbeh nie je žiadne novum, ale funguje, hneď na začiatku je solídna gore scéna, film má veľmi pomalé, ospalé letné tempo, killer nemá žiadnu masku a je známy prakticky od začiatku. Napriek tomu, alebo vďaka tomu, som sa solídne bavil a všetko menované som si náležite vychutnal. Ale kto nemá pochopenie a cit a lásku pre neznáme, zapadnuté slashery z VHS éry, ktoré logicky nemôžete prirovnať k veľkým bratom ako Halloween alebo Friday The 13th, nepochodí. "Poor man's cheesy slasher wannabe", ale práve v tom je to čaro.

Scanners (1981)

V podstate sa tomu nedá nič vytknúť. Geniálny scenár, perfektne zahráte(démonický Ironside a krásna Jennifer O'Neill!), natočené, premyslené od prvej do poslednej minúty, s perfektným záverom. Niektoré efekty sú stále až nechutné, kam sa hrabe CGI. Je to temné, tmavé, psychologicky prepracované, násilné,  mestské, zimné a depresívnym spôsobom veľmi pôsobivé. Niet čo dodať.

Paganini Horror (1989)

Late 80s taliansky horor s vcelku originálnym námetom, ktorý ale mohol byť minimálne o dva hviezdičky lepší. Bohužiaľ, tak trošku klame telom. Najskôr to vyzerá, že to bude fajnový slasher s netradičným killerom, to sa ale nekoná, killer je tu na začiatku a na konci a trošku medzitým, ale hraje druhé husle. Pokulháva aj gore, niektoré vraždy sú trestuhodne offscreen, a tam, kde to nečakáte, sa vynorí vcelku krvavá scéna, o žiadny gorefest sa ale nejedná. Potom film flirtuje s témou strašidelného miesta, z ktorého niet úniku, kliatbou, ale ani to nie je poriadne dotiahnuté, a ku koncu akosi zmätené, ako keby tvorcovia nevedeli, ktorou cestou sa vydať. No a nakoniec tu máme snahu o sureálny presah, o čosi naviac, o Argentovske nasvietenie a štylistiku, ale Cozzi bohužiaľ nie je Argento ani Soavi a bije sa to s príznaným 80s zamerikanizovaným hororom. Pritom vila je parádna, príbeh originálny, maska killera skvelá, krásne dievčatá... Potenciál tu bol, občas vykukne vcelku zaťažkaná atmosféra, pozerá sa to dobre a je to sympatický počin, ktorý ale mohol byť oveľa viac.

Knižní klub zabijáků (2023)

Sympatický kúsok na jedno pozretie. Nenudí, maska killera ujde, príbeh si síce požičiava, kde sa dá, ale je zaujímavý. Horšie je na tom digitálna krv, absencia nejakých zapamätateľných kills a celkovo je to také..."budem si to za týždeň pamätať?" Digitálnej krvi je škoda, pretože keď sa objaví nejaký praktický efekt, je solídny, parádne sú lokacie starej školy a jej okolia, super je, že sa film často odohráva v knižnici, medzi knihami a podobne a hlavní hrdinovia hľadajú stopy tam, namiesto rozoberania filmov alá Scream, od ktorého sa film inšpiruje asi najviac. Aj rozuzlenie je veľmi podobné, o naháňačkách ani nehovoriac. Nevadí mi to, inšpirácia bola, je aj bude, len mohol film ponúknuť čosi, prečo by si ho človek zapamätal viac ako len na jedno spomínané prostredie.

Unleashed Perversions of Emanuelle (1983)

Žiadny obsah by to asi nevystihol lepšie, ako ten, ktorý je tu napisaný. Ale ten patchwork scén mi nejako veľmi nevadil, spojené to bolo vcelku umne, hrala do toho tona typickej talianskej 70s prog jazzy exploitation hudby a malo to takú tú  ušmudlanú talianskú atmosféru. Nejaký spy príbeh alá už bol potom vedľajší, ale bol tu. Je to hlavne pre hardcore fanúšikov týchto sleazy italo raritiek, ak už máte z týchto filmov niečo napozerané.

Le notti porno nel mondo (1977)

Pornografické na filme nebolo absolútne nič. V podstate je to dokument o sexuálnych praktikách vo svete, uvádzaný božskou Laurou Gemser, a väčšinou je to prehliadka zábavných ultra cheesy sleazy softcore scén, kde zďaleka najviac sexy je prezliekajúca sa Emanuelle. ALE potom príde, celkom nečakane, scéna kastrácie a sťatia hlavy, ako trest za cudzoložstvo, a scéna macumby s chudákom kohútom. Kastrácia je ešte grafickejšia ako v kultovom Cannibal Ferox, sťatie je tiež nemálo grafické a animal violence s kohútom je odporné, ale tak nejak aj tá kvapka znechutenia k tomu patrí. K tomu hudba ako z Feroxu a v závere Laura popíjajúca whisky J&B a srdce sleazy fanúšika neostane bez odozvy. Nie je to lepšie ako Amatove Black Emanuelly, alebo ako prvý diel, ale taký malý sleazy exploitation klenotík to je.

Poltergeist (1982)

Perfektný "rodinný" horor, ktorý ale hlavne nezabúda aj desiť a nijak svojich potencionálnych mladších divákov nešetrí. Klaun, strom, vyskakujúce mŕtvoly a perfektná backstory, ktorá myslím v tej dobe ešte nebola až tak ošúchaná. Profi hudba e efekty sú samozrejmosťou a vlastne ani za tie roky nijako nezostarli. Perfektné je aj herecké obsadenie, malá Carol Anne stále dokáže nahnať zimomriavky. Po práve nestarnúca klasika.

La casa con la scala nel buio (1983)

Výborne "malé" giallo/ slasher, sústreďujúce sa zväčša na jedno miesto, zopár postáv a jedno desivé tajomstvo. Výborná hudba, jedna pomerne explicitná vražda, výborná hudba, skvelá réžia, miestami prechádzajúca do "Argento worship" alá Tenebre a kúsoček Profondo Rosso. Vila je atmosférická a miestami je film naozaj strašidelný a napínavý, skvelé je aj pomerne jednoduché, ale efektívne rozuzlenie.

La frusta e il corpo (1963)

Keď sa mi to v hlave rozleží, pôjdem možno až na maximálne hodnotenie. Škoda možno len otravnej a opakujúcej sa hudby, lepšia by film ešte vyšperkovala, ale aj tak je to prepracovaná, filmársky neskutočná klasika a asi najlepšia 60s gotika, ktorú som doteraz videl. Neskutočné farebné stvárnenie, kompozície záberov, nápady, uhly kamery, atmosféra a výprava. Nejednoznačný príbeh s prvkami masochizmu, ktorý je tak akurát naťuknutý aby v ňom mohli svoje herecké umenie rozvinúť krásna Daliah Lavi, démonický Christopher Lee, veterán Tony Kendall a moja milovaná giallo kráska Evelyn Stewart, ktorá tu dostala až prekvapivo veľkú úlohu. Zámok pri mori len podtrhuje sugestívnu, pomalú, gotickú atmosféru. Klasika!

Critters 4 (1992)

Poctivé 90s béčko, ktorému sa podarene darí skrývať malý rozpočet za umnú hororovú atmosféru, až tak, že na critters neostane veľa miesta. Je to škoda, pretože efekty a masky sú podarené, critters poctivo rozpohybovaní a je to asi najmenej vtipné z celej série, rozumej najviac hororové. Aj gore by možno stálo za to, ak by ho bolo viac ako tá jedna scéna. Akoby ho producenti nepustili cez strižňu, čo je docela dobre možné. Ale inak nostalgická "podívaná", kričiaca 90s, VHSky, s ako vždy výborným Dourifom a začínajúcou Angelou Bassett.