• Mysteriózní

Motel Auvajs (1980)

Docela šialený kult a úlet, niekde medzi čiernym humorom najhrubšieho zrna, bizarnými nápadmi a vážnym hororom zo skvelou hudbou. Každopádne úletový nepokojný prístup prevažuje, niektoré nápady svet ešte nevidel(a potom už ani nikdy neuvidí), parádne to "rifuje" aj okolo "Texas chainsaw massacre" vidláckej atmosféry, dvaja hlavní záporáci sú nezabudnuteľní, pamätné je aj chainsaw finále.

Night Screams (1987)

Film je potravou najmä pre zjazvených 70s/80s veteránov, ktorí si ešte vo videopožičovniach radi pustili aj v podstate skoro celkom neznámy film a potom, doma, to bol rozporuplný zážitok. Ale tá krása neznámeho a vzrušenie z objavovania tam bola! Film trávi zbytočne mnoho času rozhovormi medzi nezaujímavými postavami, ďalej pridáva flashbacky na tú istú vec, dookola. Aj ženské osadenstvo sme v slasheroch veru videli atraktívnejšie, utečenci z väzenia sú tu úplne zbytoční a zabúdal som pravidelne, že tam vôbec sú. Asi mali slúžiť na to, aby odviedli pozornosť od skutočného vraha.  Potom je škoda, keď sa objaví pomerne technicky zdatný záber, podfarbený atmosferickou hudbou, vlastne koľkým slasherom by sa o solídnom technickom zázemí mohlo iba zdať! Kills nie sú nič extra, ale ujdú, potešia čierne rukavice, ktoré pripomínajú giallá. Množstvo 80s hudby, typické oblečenie, prostredie letného Texasu a záver sú podarené ingrediencie. Film splní účel VHS éry obskurnosti a fandovia si ho napriek výhradám vcelku užijú.

Zombi Holocaust (1980)

Nostalgická jazda džungľou, ktorá každou minútou evokuje všetky nechvalne známe talianske gorefesty z kraja 80s. Masky sú horšie ako povedzme v Zombi 2, nemá to presah ani atmosféru, alebo sociálny podtext kanibalských flákov. Ani natočenie nie je tak parádne ako u Fulciho. Ale ... Hudba je skvelá, gore fantastické, Alexandra Delli Colli úchvatne sexy a vôbec, každý fanda early 80s talianskych splatterov a rýchlodabingových VHS peciek tu bude drvivo nostalgicky ihneď doma.

Strašák (1980)

Krásna hlavná hrdinka, prostredie farmy a malého mestečka a zaujímavý príbeh, kde sa kombinuje slasher s nadprirodzenom. Hudba pripomenie Exorcistu, kills sú snaživo krvavé, atmosféra ranných slasherovitých 80s skvelá, tempo je trošku ležérne a rozkúskované, ale to vôbec nevadí, nuda to nie je, práve naopak. Výborný záver. Spokojnosť.

Cristiana monaca indemoniata (1972)

Výborne nunsploitation. Krásne Taliansko, leto, nádherný historický kláštor, sexy hlavná hrdinka, jej milostné "dobrodružstvá" a pomerne tragický, prekvapivý koniec. Pekný vizuál, božská titulná pieseň ako z nejakého westernu. Pokušenie tela vs kláštor, rituály prijímania do kláštora, kláštorný život versus zhýralosť a telesné rozkoše. Bez depresie, ide hlavne o nahotu, vo verzii, ktorú som videl boli aj hardcore vsuvky, ktoré sa tam vôbec nehodili. I tak ale pre fandov 70s exploitation výborný film.

La cripta e l'incubo (1964)

Zo všetkých b&w gothic chillers ma dosiaľ asi najviac zaujal tento snímok. Zvodná a hypnotická Ambesi, klasický príbeh, ktorý má svoju gotickú poetiku, ale nezabúda byť aj temným hororom a v závere dokáže aj prekvapiť. Krásne natočené(kontrast medzi svetlom a tmou, tiene), nádherný autentický zámok a príroda okolo, tvorcovia sa našťastie za každú cenu nesnažia o špeciálne efekty a pekne to držia v rovine hrozostrašnej atmosféry a príbehu, ktorý neservíruje všetko polopate. Trošku mi zasa škrípala tá 60s hudba, ale to už je rokom vzniku. Ale inak naozaj dobrý, atmosferický a parádne nakrútený snímok.

Děs v prádelně (1995)

Je to niekde medzi vážnou, až gotickou atmosférou a na druhej strane totálnou anarchiou. Nervný policajt, fungujúci na práškoch, naozaj slizký Englund a jeho manické, energické herectvo a občas perfektné praktické gore efekty. Tie praveké počítačové na konci, to už je iná kapitola, ale je to takým nostalgickým spôsobom milo naivné a našťastie toho nie je veľa. Kingova poviedka je pekne rozvinutá, záver ma vcelku prekvapil. Hooper režíruje s chuťou a energiou. Nielen nostalgická VHS spomienka ale stále dobrý 90s kulťáčik.

Le Journal intime d'une nymphomane (1973)

Výborná free spirited dráma, popretkávaná naozaj krásnymi a sexy ženami, množstvom vzrusujúcej erotiky, odohrávajúca sa v krásnom prímorskom prostredí a v nočných kluboch. Výborný je aj progrockový, miestami až sabbathovský a samozrejme jazzový soundtrack, voľný, ale rýchlo ubiehajúci dej, Franco v malej úlohe vyšetrovateľa. Naozaj dobrý Franco, vybrusujúci svoj nezameniteľný štýl.

La vendetta di Lady Morgan (1965)

Fajn gotický kúsok, aj keď miestami trošku pomalý, ale s tým treba pri týchto starších filmoch rátať. Príbeh klasika- majetok, šialenstvo, vražda, pomsta zo záhrobia. Vytŕča tu krásna mladučká Erika Blanc, veterán Paul Müller, ktorý pozdejšie hral v mnohých filmoch Jessa Franca a démonický sluha Gordon Mitchell. Kostýmy a autentické prostredie hradu sú krásne a skvelá je ešte aj upirska nadstavba na záver. Sú aj lepšie gotické kúsky, ale pohoda.

Přízraky v Benátkách (2023)

Branagh je vo svojej úlohe skvelý, príbeh od Agathy Christie fenomenálny, zahraté je to výborne, výprava a kostýmy miestami úchvatné. Ale hororová duchárska časť je jedno veľké klišé, všetko to búchanie dverami, všetkým, je tak nejak bez efektu, zbytočne hlučné a pompézne, o strašnom CGI duchovi v závere škoda hovoriť. Oveľa lepšie sú tie čiernobiele flashbacky a giallo style killer v závere. Zbytočne hollywoodske a menej je niekedy viac.