Gran Torino (2008)

Ja prostě ty Eastwoodovy naivní drsňácký pravdy a konce, kdy někdo hrdinně zhebne zkrátka nemám rád. Tam kde ostatní nacházejí hloubku, nebo jsou dojati, já čato vidim jen plochou kovbojku. Chápu, že určitá přímočarost plus vyprávění zdlouhavým přednesem se "špatným" koncem je na americké poměry zajímavá věc a že se někomu může styl Clinta Eatwooda líbit. Jde o to, že mě ne. Asi vidíme každý svět jinýma očíma.

Česká RAPublika (2008)

Ty jo, ten Orion je už úplně vymletej. Jinak ale docela zábavná podívaná, kdy se z daného tématu vytřískalo, co se dalo. Ačkoliv nejsem fanoušek ani chlapců, ani současného českého rapu, musím uznat, že jsou kluci místy docela vtipní. Při scéně na úřadě jsem se válel smíchy. Výlet do ghetta je docela zajímavou sociální vsuvkou a při ostatních konfrontacích si člověk říká, že je fakt síla, jak je většinová společnost buranská.

Děti noci (2008)

Sestříhat to na čtvrtinu, tak je to docela zajímavej krátkej školní film. Jinak teda ale bída.

Zašlapané projekty (2008) (seriál)

Oceňuji záměr natočit pořad o neraealizovaných projektech. Lidé, kteří za těmito projekty stáli si nějaké dodatečné vyzdvižení čí zadostiučinění ve většině případů jistě zaslouží. Bohužel, výsledek mě chvilkama poněkud nadzvedával. Opomeňme podprůměrné zpracování, kdy jsou historické záběry tím jediným, co pořad táhne. To co v mých očích seriál ohromě shazuje, jsou komentáře toho pána, co pořadem provází. Hodnotí tendenčně a účelově, jako by měl patent na pravdu. Dopouští se pak úžasných demagogií a blábolů především při komentování procesů, které za neuskutečněním projektů stály. Samozřejmě, byla škoda, že se někdy opravdu z těžko ospravedlnitelných důvodů některé z projektů nerealizovali, jenže tady má člověk chvilkama pocit, že sleduje propagandistický pořad z doby, kterou se tento cyklus snaží kritizovat.

Rošťák (1970)

Skoro typická francouzská krimi ze sedmdesátejch, tedy jedna z těch vybroušenějších s ultraprofesionálním Jean-Louis Trintignantem alias Švýcarem v hlavní roli. Film má vše, co bychom od něj očekávali, ale především perfektní zápletku, která nepodceňuje diváka a ani neobsahuje závažnější logické chyby. Nečtěte oficiální text distributora, pokud nechcete mít spoiler jako prase.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Parádní výprava, kamera, supr scény, výborné hercké výkony. Jenže dohromady to zase až tolik nefungovalo. Není asi lehké udržet se historických skutečností a pojmout mnoho postav a příběhů a toto všechno slepit tak, aby to i divácky fungovalo. Není asi lehké ani zachovat objektivitu a nepodsouvat divákovi prefabrikovaný názor. Myslím že se obojí autorům úplně na sto procent nepovedlo. Jinak ale film hodnotím spíše kladně a úvodní demonstrace nebo atentáty byly po technické stránce opravdu perfektně natočené.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Rozcajdané, ufńukané, rozvleklé, kýčovité. Všemi opěvované zpracování masky hlavního hrdiny mě osobně přišlo trapné. Vychvalované herecké výkony? Unylost, prkenost. Zajímavý námět je utopen v přeplácaném ději, který se nevyvýjí, neeskaluje, nudí a ve chvílich, kdy jakoby autoři nevěděli kudy kam, je nám předkládáno jedno scénáristické klišé za druhým. A nemůžu si pomoct, hlavní postavy mi byly dost nesympatické A těch třináct nominací nebudu ani komentovat.

Milionář z chatrče (2008)

Po delší době film, u kterého jsem se dobře bavil. Skvělý videoklip na vynikající hudbu. Úžasná kamera, humor a vůbec to, že si Danny Boyle střihnul takovouto záležitost v Indii... Filmu také nelze upřít dokumentárnost a sociální podtext, když paradoxně poeticky líčí podmínky lidí a především dětí žijících ve slumech. Škoda jen, že ke konci film trochu ztrácí dech a vůbec, začíná být dost naivní, možná že šlo o inspiraci bolywoodem, mě to ale moc nesedělo. Jinak ale fakt paráda. A zmińovaný design titulků a závěrečné taniny podle mě taky supr.

Justice: Křížem krážem vesmírem (2008)

Ačkoliv se mi jejich muzika líbí, tak z těhle kluků nejsem zase až tak moc vydřenej a přestože film přináší docela zajímavej kritickej pohled na státy, neni to vlastně o moc víc, než natočená jedna trochu delší a drsnější kalba prostřihaná záběry z koncertů.

Retro (2008) (seriál)

Nemůžu říct, že by se mi pořad Retro z počátku nelíbil, obzvlášť některé díly, např. o metru, o počítačích, nebo o automobilismu byly velmi povedené. Slečna co pořad uvádí mi v prvních dílech přišla docela charismatická a vtipná. Co bych ale autorům vytkl je výběr některých hostů podílejících se na komentářích a samotné komentáře, které jsou v některých dílech na můj vkus až příliš tendenční a zjednodušující. Bohužel, postupem času začala kvalita rapidně upadat.