Neymar: Dokonalý chaos (2022) (seriál)

Na Neymarovi nejvíc vidím, jak ten čas letí... Jakoby se ještě před pár dny rojily zprávy o geniálním mladíkovi s čírem, který dribluje lépe než Leo.. Je to jeden z hráčů, které když vidím, říkám si, že se narodil pro Barcelonu. Menší, tahový s perfektním driblinkem... Tenhle klub mu byl souzen, Neymar ho pomohl nakopnout, dát mu ještě tu LM, ale současně ho i nepřímo poslat do největších sraček v dějinách klubu... Jak? Ne tím, že odešel, ale protože jeho odchod vynesl Barceloně 222 milionů €. Zní to jako dobrý deal a super byznys, jenže klub peníze úplně promrhal, koupil několik hráčů a všichni úplně propadli. Od té doby každý nákup za větší částku přiblížil klub je kolapsu... Neymer byl perfektní rychlé křídlo, které svým pohybem s míčem drtilo každého soupeře. Přes všechny negativní stránky - simulace a extravagance - je výborným hráčem. Ale touha za tím být nejlepší ho stála všechno, touha vymanit se z Messiho stínu ho stála kariéru. Jeho odchod k ropákům do PSG je jeden z největších fotbalových ouvej, jaké běžící století nabídlo.. Má to navždy napsané na čele, stál neuvěřitelných 222 milionů a odstartoval šílené přestupy pod Eiffelovu věž.. Na hřišti se nikdy nedokázal prosadit jako ten úplně nejlepší. Ale proč je nakonec tak kritizovaný, nebude to simulace, to vidí jen povrchní divák... Je to jeho přístup! Každý o něm bude mluvit, jak je pozitivní, jak je super kamarád, jak to a to.. Ale faktem je, že je to pohodář, což značí, že je líný. Pro karnevaly a oslavy je schopný předstírat zranění či kdoví co ještě. Klub tedy PSG pro něj nikdy nebylo to nejvíc.. Když vidíte v jakém prostředí si žije, jaký vliv má na něj jeho tatík, jak neumí jednat dospěle. Jak si radši sedne k CS:GO, jak si dá pivka d kamarády, či pozve všechny na karneval... To znamená býti společenský? Býti štědrý? Možná, ale hlavně je to neúcta vůči tomu co dělá, vůči takovým, kteří by snědli travník, kteří by odnesli míč za brankovou čáru v zubech, kteří by si pro tým nechali zlomit nohu a stejně by zápas dokulhali.. Neymar je možná hráč s několika parádičkami a obrovským talentem, ale současně úplný ubožák, který promrhal co šlo. Takovým stačí be francouzské Ligue 1 hrát na půl plynu a stačí to k pěkným číslům, ale v kterékoli jiné lize by už na to neměl.. To jeho bříško je krásným důkazem, jaké úlevy má, a jak málo musí splňovat, aby 222milionový pytel peněz hrál. I přesto všechno mě fascinuje, jaký je to sympaťák mimo hřiště, ale za profesionální kariéru je to odpad! 65%

Noční můra v Elm Street (1984)

Legendární kultovní horor, který se dočkal řady odkazů v nespočtu jiných projektech, dost možná jste nikdy neviděli tenhle film, ale jistě znáte postavu Freddyho Kruegera a přesně víte v čem spočívá příběh.  Ve snech se ocitáme ve světě, který je jen náš. - s dovolením si vypůjčím citát Albuse Brumbála - takže nikdo nemá právo nám do něj zasahovat a navíc nás v nich takhle trestat. Nikdo přesně neví, co jsou sny schopny vizualizovat a z čeho čerpají představu. Ale nejen z vlastní zkušenosti vím, jak je říše snů kreativní a nápaditá, takže bych si přál i jejich přenesení na filmové plátno vidět daleko odvážnější. Wes Craven je podepsán pod řadou skvělých filmů, z nichž nejznámější je pravděpodobně série Vřískot, ale tohle mě baví daleko více a určitě i tady přispěl do kinematografického soudku daleko větší měrou. Má to skvělý triky, fajn obsazení mimo jiné s mladičkým Deppem. Myslel jsem si, že z Freddyho a vůbec celého filmu budu daleko vyklepanější, ale nestalo se. Není to úplně nejděsivější horor, zkrátka z Freddyho se tady nerozklepu strachy, avšak atmosférický to je parádně, navíc podpořený skvěle rytmickou hudbou! 75%

Moon Knight - Hrobka (2022) (epizoda)

Okey, tak takhle má vypadat závěr před vstupem do finální části seriálu! Vše, co jsme doposud viděli, je rázem zahaleno velkým otazníkem, jak moc je to pro nás nakonec relevantní... Nejprve styl hodný Indiana Jonese, když pak se to zvrtne k něco na styl Klubu rváčů. Jakože jestli tohle není vrchol seriálu, tak budu extrémně překvapen. Tentokrát už se to bude těžko překonávat, ale vypadá to, že celý projekt má konečně smysl. Poprvé se nemůžu dočkat, co nám přinese epizoda za týden! Celá linka už drží ten adventure nádech, jaký to slibovalo. A ano, tohle chci vidět! Vidíte, že jsme schopní projít celou epizodu, aniž bychom viděli našeho obvázaného hrdinu...

Requiem za sen (2000)

Je to zhruba 30 hodin, co jsem zkouknul Trainspotting a asi jsem těch feťáků a toho jejich světa neměl dost, zkrátka napadlo mě mrknout i na Requiem za sen. Nelituji, ale jde o tolik nepříjemný a vážný film, že je opravdu potřeba se na něj dobře navnadit.. Upřímně, nechápu jak se tohle může někomu líbit na tolik, že je to jeho oblíbený film, že má třeba sílu to vidět jednou do roka, ba pak ještě častěji.. Když opojení z drog podlehnou naší mladí hlavní hrdinové jsem ještě relativně v poho, ale jak začne i ta matka, už nevím, jak reagovat. Mám brečet, zvracet nebo se snad smát? Moje pocity jsou zkrátka rozporuplné, a tak nějak mix všeho.. Obecně mám ve filmech nejradši romantičtější vztahy, ale to co tady mají spolu Harry a Marion nejde ani pojmenovat. Ty jejich upocený projevy jsou odpornost a přesto tak magické.. Právě Marionina linka je asi nejvíc k pláči, platí, že nejčastějším důvodem, proč holka začne obcovat s prostitucí jsou drogy. Jasně, asi se dá říct, že si za to může sama, ale já zkrátka nenávidím, když se s ženou takhle zachází. Vyvrcholení všeho je její závěr v klubu, kde jsem nebyl daleko od opravdové nevolnosti. Je mi z ní v celém filmu zle a přesto mě pořád nějak přitahuje. Tak perfektní herecký výkon, že už pro mě bude navždy "fetka".. Oproti ní je Harry looser, který se schovává pod maminčinu sukni! Geniální filmařská práce, jak působí střih, jak dobře je zvolená hudba do každé scény... Zkrátka z filmařského hlediska dokonalý snímek, který nesází jen na osvědčené způsoby, ale tvůrci si zkusí i něco odvážnějšího, za což jsou ve finále poctivé plusové body. Ale i přes relativně krátkou a svižnou stopáž se na to dívá obtížně, až jsem si to musel několikrát rozdýchávat.. Obzvláště závěr, kdy už mi bylo z Marion opravdu ouzko, jako z máločeho. Snímek jen pro otrlé povahy. Mimořádně nepříjemná kvalita! 80%

The Batman: Deleted Arkham Scene (2022)

Upřímně tohle ještě dostat, ba dokonce mezi závěrečnými titulky, tak mě šlehne! Naprosto epicky natočená scéna od A do Z, vrcholem je brilantní kamera. Barry jako Joker se poctivě drží komiksové předlohy a já z něj mám malinko hrůzu.. Navíc je ještě podepřen zatím jednoznačně nejděsivějším vzhledem, který klaun v Batmanovských filmech dostal. Brilantně zahrané a totálně propadám, tomu jak Joker převezme jakoby nic kontrolu i přesto, že je za mřížemi, nebo jak z pár řádků dokáže vycítit pravou podstatu situace. Asi chápu proč ve filmu nakonec není, když Joker je tak dobrá postava, že si to nějak vždy strhne na sebe, tenhle případ není vyjímkou... Nechci ho jako dalšího záporáka, zbytečné plýtvání času a energii, nakonec stejně nepředežene Heatha, ale dát mu v klídku třeba pár minutek zase zpoza mříží kvituji. Mám pocit, že kdyby to tehdy v kině tímhle končilo, bude mi ten jeho smích znít v hlavě ještě pár dní...

127 hodin (2010)

Slyšte, slyšte, Danny Boyle je naprostý král! Převést na filmové plátno událost, která je sice naprosto zdrcující, ale bohužel na poctivou stopáž spíše nezáživná. Avšak pak je tu Boyleových 127 hodin (tedy 5 dní a 7 hodin), které jsou ukázkou jak natočit v malinkatém prostoru příběh jednoho smolaře. Pro někoho životní výkon Franca, pod což se asi podepíší, ale jen z hlediska hereckých schopností, celkově ho mám radši jinde... Taky znáte ten pocit, když se někam zašprajcnete (často právě s rukou) a najednou jste v obavě, zda ji vůbec vytáhnete ven? Já myslím, že to v nějakém rozsahu zažil každý. Ale právě příběh Aarona Ralstona dodal téhle prkotině úplně jiný rozsah. Začíná to v podstatě nevinně, když Aaron skotačí po poušti, s lehkostí si skáče v kaňonech, že dokáže ještě oslňovat dvojičku teenek. Když se jakoby nic všechno pokazí a Aaron padá do fakt velké propasti. Každý by si říkal prosím zachyť se o něco, když asi tuší, že přímý pád na zem je konečná (asi nezemřete, ale dost možná si zlomíte nohy). Každopádně Aaronovo "přání" je vyslyšeno a pár desítek centimetrů nad zemí mu ruku chytne balvan. Jenže má to svoji cenu, ten velkej šutrák mu tu ruku už nechce pustit. A tak je Aaron kdesi v prasklině několik desítek metrů pod horizontem zoufale volajíce o pomoc. Odsouzen trávit čas v bolestech, prahem slunce na zátylku a jen s pár deci vody. Chytrý scénář nezapomněl zodpovědět řadu otázek, jako jak s zimou v noci, co déšť atd. Aaron střídá rozpoložení, zda se že situace může sám dostat nebo jeho nadějí volat z pukliny ve snaze, že ho uslyší. Samozřejmě kreativnější jsou řešení "udělej si sám". Aaron použije všechno, co má u sebe, a že je docela dobře vybaven - od sluchátek po nůž. Když už jde do tuhého a hladina vody v láhvi klesne na minimum, je rozhodnutí jasné, musí se vymanit se sevření za každou cenu. Tedy i za cenu si uříznout končetinu pomocí malého kapesního nožíku, nicméně i jeho tupost stačí na přepižlání všech vrstev v ruce. Celý příběh vstupuje do oné nejkritičtější fáze, tedy pokusu o amputaci. Schválně si zkuste říznout párkrát do ruky tím malinkým švýcarákem, no jak půjdete k vnitřním vrstvám moc to nepůjde, navíc Aaron si ho již dříve otupil o skálu, takže jakékoli řezání by mělo být mimo. I přes to všechno mu to jde poměrně dobře... Výsledkem je uříznutí zaklíněné paže a následně osvobození se útěkem zpět do pouště. Situace se zdá být vyřešená, ale otevřená rána vs. cesta za pomocí to teprve může být oříšek. Tady následuje masivní střih oproti realitě a Aarona už najde nějaká rodinka na výletě. Konec dobrý, všechno dobré a Aaron Ralston bez ruky žije dodnes.. Výborně odhadnutá stopáž, která je několikrát chytře osvěžena flashbacky. Ve výsledku velmi kvalitní film s opravdu šikovnou režií.. Jen z toho všeho mám děsnou žízeň! 80%

Živí mrtví: Počátek konce - Série 2 (2016) (série)

Rozhodně to je už koukatelnější a lepší než předchozí první série. Ale pořád na míle za mateřským TWD. První půlka na lodi Abigail je fajn jenže je znát, že to není úplně výživný materiál, takže se to po chvíli začne malinko vléct, což však tvůrci odhadnou, a tak se rozhodnou k několik klíčovým rozhodnutím. Původní skupinku rozdělí. Bývalý feťák Nick si jde úplně svojí cestou a místy šlo o nejlepší část série, hustý kam to tahle figurka dotáhne bez fetu. Madison se hodně proplete s Victorem Strandem, oba přidají na drsnosti a na zkušenostech, ale rozhodně to není příslib, jaký nabídl závěr série předchozí. Zatím pro mě platí, že když Strand neřeší něco ze svojí minulosti, tak mi tam úplně nesedí. Oproti Madison, která tu autoritu má a přes celou sérii ukazuje o kolik je lepší postavou než její manžel. Uvidíme, ale tahle žena si to vůdcovství v nějaké komunitě podle mě v budoucnu vybojuje. No a pak je tu samozřejmě naše hlavní duo po vzoru Ricka a Carla, tedy Travis a Chris Manawovi, kteří dokonale ukazují jak nemají vůbec šanci seriál utáhnout a často jen paběrkují. Chris se postupně vyprofiluje v totálně otravnou postavu, avšak vše pro diváka dobře dopadne a překvapivě to Travisovi i uvolní ruce k normálnímu fungování, Snad brzy přijdou i nějací zombieci, jelikož zatím se pořád spíše mluví o ničem, než pořádně něco řešit. Komunita není, chodci jim pořád dávají hrozně na prdel, no snad se to ještě nějak oklepe. 60%

Trainspotting (1996)

Šetřil jsem si Téčko hodně dlouho, kolikrát jsem už od někoho slyšel, jak má tenhle film rád, jak ho řadí mezi své oblíbené, jenže mně to téma nepřijde zkrátka dostatečně sexy a je potřeba si na něj najít správný rozpoložení. A ve finále musím tenhle film shledat divným x)! Již tradičně se můžu rozplývat nad tím, že jsem si zase spíše užil tu vztahovou stránku a příběhově mě to tolik neoslovilo a nelhal bych, ale tady je to tak nějak jedno. Krásně převedený na plátno, co jsou drogy zač, takže si cítíte to opojení, ale současně i jaký je to svinstvo. Je jednoduchý točit filmy o feťácích, kteří mají tendenci malinko filozofovat o životě, protože s drogama máte velký manévrovací pole a tohle spojení se zkrátka nabízí. Už kdejakýho pisálka napadlo, že s drogama vidíš všechno jasněji. Ewan McGregor si došel k doživotnímu uznání, jelikož tady ukazuje, jak schopným hercem umí být. Avšak nebýt celé té jeho party absolutně by to nefungovalo. Jasně u mě vede šílenec Begbie (Robert Carlyle), který si v celých těch sračkách našel i nějakou stylovost. Ale vychválit můžu vlastně i tu studentku. Výsledkem je tak jeden z nejkultovnějších - nejen britských - filmových fláků všech dob. Osobitý styl Dannyho Boyla, který nezapomíná na efektivní prostřihy a geniální hudební doprovod. Máte možnost se s filmem svést, jak to jen jde. Užít si to naplno, cítit to opojení, zvracet z těch nechutností. Ale vždy se na to nezapomenete povznést a i nad tím hovnem se rozřechtáte. Není to kampaň proti drogám ani to není film, který Vám ukáže jen ty sračky, jenž z toho plynou - je to zkrátka Trainspotting! 80%

Černé zrcadlo - San Junipero (2016) (epizoda)

Retro atmosféra 80ek a překvapivě asi jedna z nejoptimističtějších epizod vůbec. Víc než první půli, když jste v San Juniperu, tak to vůbec nevypadá jako Black Mirror, ale krásně si posloucháte dobový song a sledujete jak lidi mastí na automatu pacmana. Je to moc růžový, aby to byla pravda, asi takový poselství se nám mimo jiné Black Mirror snaží poslat. Takže když se pak zase dostaneme do futuristické vize tvůrců, přijdeme na to jak boží ten nápad je. Pěkná gradace a nádech tajemna. Ale oproti tradiční epizodě je to méně futuristické a spíše to hraje na emoční strunu.. Že je zrovna tohle něčím oceněno? No, tak nějak všichni chtějí žít v San Juniperu! Navíc LGBT+ složka, takže v cenách se jde nahoru. Za ty peckový songy mě až mrzí, že nemůžu být více spokojený, ale příběhově mi to přijde malinko ošizený, že to sazí jen na jeden twist.

Tísňová linka (2013)

Kdo by řekl, že novější Viník bude nakonec lepší! Úvodní část, kdy vidíme, jak Jordan (Halle Berry) pracuje, a že přílišné ponoření se do práce se vůbec nevyplácí, je rozhodně fajn. A z prvu se nám hlavní hrdinka vykresluje jako empatická a s tím vztahem k dětem, přesně tak by to mělo být, aby si k ní divák vytvořil kladný vztah. Navíc se nám ukáže, že chybuje, což je opravdu už ukázkové přilidštění postavy. Zlom nastává, když se nám do toho všeho zamotá Leah (Abigail Breslin), kterou unesl nějaký tatínek, který si jednoho krásného dne řekl, že bude dělat jakoby nic, ráno se rozloučil s rodinkou a namířil si to do práce. Když se rozhodne si den ozvláštnit a z nostalgie unese jednu dospívající dívku. V době kdy má telefon už zkrátka každý malý capart, našeho záporáka vůbec nenapadne okolnost brát v potaz. A tak výsledkem je, že "holčička" se v kufru probere a okamžitě zavolá 911, kde už si to přebírá velezkušená operátorka Jordan. A naše operátorka si vede velmi zdařile, okamžitě vyburcuje celý policejní a zpravodajský sbor, který rázem po dívce pátrá. V téhle části je snímek na svém vrcholu, napětí eskaluje a divák v očekáváním sleduje celou situaci "z první řady". Jenže únosce je sice magor, ale ne úplně blbej, a tak každý pokus unesené včas zhatí. Když pak jde celá situace až na hranu a ZSS už cítí malinko zmar, do popředí se opět dostává hlavní hrdinka se sluchátkem, která okamžitě zjišťuje klíčové informace. A tady nastává pro mě největší problém, když velezkušená Jordan nezavolá všechno policii (kde navíc pracuje její přítel, takže by ji určitě vyslyšlel), nýbrž se rozhodne naší unesené pomoc sama. Už jen z principu kdyby unesenou našla, jaká je šance, že přemůže poněkud všeschopného chlapa?! Samozřejmě Jordan jde správně (navíc ten zloun je podle ní tutově stejnej křivák, který způsobil situaci, kterou hrdinka na začátku filmu špatně řešila - jaká náhoda!) a vrcholí to vše tak, že Jordan zachrání unesenou dívku. Konec sluníčkový a všechno dobré? Ne, jelikož snímek skončí, že Jordan a už zachráněná Leah se rozhodnou na záporákovi asi pomstít! Poctivě budované drama i celkem zajímavý příběh se ve finálním aktu rozpadne do šílené béčkové voloviny! 55%