Černé zrcadlo - San Junipero (2016) (epizoda)

Retro atmosféra 80ek a překvapivě asi jedna z nejoptimističtějších epizod vůbec. Víc než první půli, když jste v San Juniperu, tak to vůbec nevypadá jako Black Mirror, ale krásně si posloucháte dobový song a sledujete jak lidi mastí na automatu pacmana. Je to moc růžový, aby to byla pravda, asi takový poselství se nám mimo jiné Black Mirror snaží poslat. Takže když se pak zase dostaneme do futuristické vize tvůrců, přijdeme na to jak boží ten nápad je. Pěkná gradace a nádech tajemna. Ale oproti tradiční epizodě je to méně futuristické a spíše to hraje na emoční strunu.. Že je zrovna tohle něčím oceněno? No, tak nějak všichni chtějí žít v San Juniperu! Navíc LGBT+ složka, takže v cenách se jde nahoru. Za ty peckový songy mě až mrzí, že nemůžu být více spokojený, ale příběhově mi to přijde malinko ošizený, že to sazí jen na jeden twist.

Tísňová linka (2013)

Kdo by řekl, že novější Viník bude nakonec lepší! Úvodní část, kdy vidíme, jak Jordan (Halle Berry) pracuje, a že přílišné ponoření se do práce se vůbec nevyplácí, je rozhodně fajn. A z prvu se nám hlavní hrdinka vykresluje jako empatická a s tím vztahem k dětem, přesně tak by to mělo být, aby si k ní divák vytvořil kladný vztah. Navíc se nám ukáže, že chybuje, což je opravdu už ukázkové přilidštění postavy. Zlom nastává, když se nám do toho všeho zamotá Leah (Abigail Breslin), kterou unesl nějaký tatínek, který si jednoho krásného dne řekl, že bude dělat jakoby nic, ráno se rozloučil s rodinkou a namířil si to do práce. Když se rozhodne si den ozvláštnit a z nostalgie unese jednu dospívající dívku. V době kdy má telefon už zkrátka každý malý capart, našeho záporáka vůbec nenapadne okolnost brát v potaz. A tak výsledkem je, že "holčička" se v kufru probere a okamžitě zavolá 911, kde už si to přebírá velezkušená operátorka Jordan. A naše operátorka si vede velmi zdařile, okamžitě vyburcuje celý policejní a zpravodajský sbor, který rázem po dívce pátrá. V téhle části je snímek na svém vrcholu, napětí eskaluje a divák v očekáváním sleduje celou situaci "z první řady". Jenže únosce je sice magor, ale ne úplně blbej, a tak každý pokus unesené včas zhatí. Když pak jde celá situace až na hranu a ZSS už cítí malinko zmar, do popředí se opět dostává hlavní hrdinka se sluchátkem, která okamžitě zjišťuje klíčové informace. A tady nastává pro mě největší problém, když velezkušená Jordan nezavolá všechno policii (kde navíc pracuje její přítel, takže by ji určitě vyslyšlel), nýbrž se rozhodne naší unesené pomoc sama. Už jen z principu kdyby unesenou našla, jaká je šance, že přemůže poněkud všeschopného chlapa?! Samozřejmě Jordan jde správně (navíc ten zloun je podle ní tutově stejnej křivák, který způsobil situaci, kterou hrdinka na začátku filmu špatně řešila - jaká náhoda!) a vrcholí to vše tak, že Jordan zachrání unesenou dívku. Konec sluníčkový a všechno dobré? Ne, jelikož snímek skončí, že Jordan a už zachráněná Leah se rozhodnou na záporákovi asi pomstít! Poctivě budované drama i celkem zajímavý příběh se ve finálním aktu rozpadne do šílené béčkové voloviny! 55%

X (2022)

Natočit to v už v těch 70kách, tak je z toho dneska kultovní film, který by obstál třeba hned vedle Texaského masakru. První půle filmu se nese na totální atmosférické parádě! Nejde o to, jak vtipně to někdy působí, jak to satiricky naráží na téměř tabu žánr. Ovšem je to tak nevinný, až cítíte, že se to zákonitě musí pos*at. A když pak v druhé půli naplno dostanou prostor sešlí staroušci, ne a ne to stáhnout nohu z plynu! Už jen samotné záběry na ty ženskou jsou pro mě děsivý. Ale ona to posouvá dál a dál, když je zkrátka všude a ještě má tendenci se lísat. Každá další smrt dodá něco navíc, až to vygraduje do závěrečnýho aktu (a to bohužel i doslova! - jo tohle bylo mega creepy). Někdy je to už tak úchylný, že bych měl i opravdovou obavu i samotné tvůrce, zda jsou v pořádku. Trvat to o něco déle, rozpadlo by se to a  neudrželo moji pozornost, ale vyváženo dobře, takže proč ne. Fajn retro záležitost, která rozhodně nerazí nějakou puritánskou vizi. 65%

Smrt na Nilu (2022)

Před 5 lety dorazila do kin nová adaptace legendárního detektiva z pera Agathy Christie, vybrali si tehdy Vraždu v Orient expresu, která není vůbec špatná, ale přes závěrečné rozuzlení ala Fuente ovechuna, jsem se musel pár měsíců ještě šklebit. Nikdo asi nečekal, že budeme strádat takovou dobu, ale nakonec nevadí a asi nejznámější Belgičan je zpět! Když vynechám trapně vtipný úvod o původu extravagantního knírku (plus teda finální epilog), tak to šlape fantasticky a celá dramaturgická kompozice je zkrátka krásná ukázka, jak točit detektivky, o které je v posledních letech nouze (mladší generace už nepochopí to napětí z čekaní na rozuzlení ba dokonce proces fantazie, když si v hlavě tu mozaiku zločinu skládáte sami). Mimořádně chválím nápad dodat filmu více exotiky a zapracovat na vizuálním pojetí, které se při Smrti na Nilu zkrátka nabízí. Některé záběry na krajinou scenérii jsou holt omamující. Herecký ansámbl není lepší ani horší než v prvním filmu, je jiný a vsadil na zajímavější herecké talenty, či osoby, které na filmovém platně už jen tak nevidíte - mluvím o dvojici Russell Brand a Armie Hammer - leč oba ze zcela jiného důvodu, avšak ukazuje se, že ohromná škoda je to u obou. Podobně jako v prvním filmu tu největší hvězdičku nám odstřelí hned zkraje, proč taky ne. Diváka to překvapí a snímek je levnější ;). Přes pomalejší první půli se nám rozbíhá krásně podrobné představení postav a celý film dostává patřičnou atmosféru. Vše se pak stupňuje v druhé půli, což vede až k pořádně napínavému ryze detektivnímu závěru. Že dostaneme více než jednu vraždičku, mě zase jen nechává v napětí. Branaghův Poirot je totiž výborný, sice není tak ikonický jako jeho seriálový předchůdce Suchet, ale z hlediska hereckých kvalit mu víc než důstojně sekunduje. Ale nejvíce mě nakonec překvapuje Emma Mackey, která když už dostane prostor nakládá s ním jednoznačně nejlépe. A co dodat, já ji zkrátka chci vidět v těch větších projektech! Finální akt, kdy všechny naženou do stísněného prostoru a vy jen hltáte, jak ta jeho geniální hlava rozplétá ono pomyslné klubko, je výborný! Krásně a hned několikrát si hraje s gradací, že jsem prosil, ať nás ještě chvíli napíná. Odhalení vraha pro mě nebylo překvapením, byl to můj tip, tedy aspoň z části ;). Vzhledem k masivnímu rozpočtu na podobný film bude zázrak pokud se zaplatí a my tak třeba dostaneme i třetí film a Branagh sérii přes všechny překážky doklepe alespoň k trilogii. Baví mě to, jen nevím, zda má nový Poirot v dnešním světě ještě místo. 75%

Vyšehrad: Fylm (2022)

Psal se rok 2016 a zčista jasna doposud prakticky neznámá internetová televize OBBOD vyplázla seriál přibližující fotbalové prostředí skrze dnes už ikonickou postavu Julia Lavického. Velké plány tvůrců snad až přelomového seriálu o pokračování a následně o filmu se rojily ještě před koncem plánovaných desíti epizod. Rozhodnutí tvůrců udělat právě film mě hodně překvapuje, jelikož z těch dvou možností jde jasně o tu těžší, a navíc nebylo vůbec jasné, jestli a jak bude Vyšehrad fungovat jako celek, tedy jako celovečerák. Převést pár minutové epizodní příběhy na filmové plátno a dát domu více než 100 minut je úkol, kterého by se zalekl kdejaký zkušený tvůrce. Nikomu se takhle experimentovat vlastně nechce, a tak si pro film vytvoří prostou dějovou linku, že Lavimu dají odnikud syna. Dokonalé spojení pokud chcete dostat do kin daleko větší paletu diváků, avšak dramaturgická výstavba rozhodně není dobrá. Ano, díky tomu nemusíte být tak zapálený fanoušek českého fotbalu, aby se Vám snímek líbil, ale současně to spadne několikrát do bezmocné spirály, kdy to jde od klišé k trapně neoriginálnímu humoru. Ne, opravdu na tom malém frackovi je špatně úplně všechno. Malý blonďatý všeználek, který našeho Júlia drží na uzdě a to až tak, že mu až musí dělat služku.. Přijde mi, že Vyšehrad chtěl mít všechno. Hokejky, fotbalové legendy, svatbu a nějaký ten rozvoj postav. Výsledkem, ale je, že jak se tam objevuje jedna vedlejší postavu za druhou a svoje výkony odvádějí často na minimum prostoru až ikonicky (např. Tomáš Rosický, jenž si to holt krade pro sebe), nebo pak geniální dvojice vymahačů coby Jaroslav Plesl a David Novotný (hlavně teda první jmenovaný s ledovým klidem dodává i iluzi, že by to mohlo dojít k úspěchu), tak ten náš Lavi naprosto nefunguje a jakoby mi na tom plátně přišel jako totální vyhaslý lůzr, jenž je celému projektu ku škodě. I podle celého hereckého ansámblu je vidět, jak velká je Vyšehrad investice. Z hlediska humoru jde film jistojistě dál než seriál, už jen z toho, že velká masa narážek se opakuje a pokud neznáte seriál malinko Vás to netrkne. Nejlepší je celé setkání s rodiči Lucky! Překvapivě mi daleko více sedl třeba agent Jarda, který těží z kouzla Jakuba Prachaře a dodává v náležitém dávkování svoje kouzlo. Je to plný umělých penisů, silikonů a push-upek!  Aspoň se ale nezapomnělo na to, že jde hlavně o fotbal, tak dostaneme konečně více zápasů. Dovedu si představit, že to tady neskončí a díky šponování fanoušků se to jistojistě bohatě zaplatí a my dostaneme zase další projekty s ikonou JL. Ale pro tolik tvůrčích amatérismů bych se na filmy vybodl a ještě si radši glosoval v pár minutových sketčích. Není to špatný, ale když my na to čekali už skoro 6 let! /viděno v kině/ 65%

Propast (1989)

Monumentální scifíčko s totálně dechberoucím vizuálem! Spojení James Cameron a voda znamená naprostou záruku kvality a prakticky i vždy posun v kinematografii. Jeho spíše první pokus pořádně ponořit diváka pod hladinu a ukázat mu svět, který svojí přirozenou krásou a klidem fascinuje už několik generací. Krásný můstek mezi mistrovským Titanicem a revolučním Avaterem. Nádherná postupná dějová výstavba, pro kterou je tento geniální Kanaďan v osmdesátkách tolik proslaven. Tempo mi nepřijde až tak dobře nastoleno, ale omlouvá to fakt, že při podobných sci-fi projektech je to tradiční a naopak to dává možnost více se ponořit do příběhu. Jakým způsobem se tady pracuje s triky a technikou, která pak sežrala velkou část toho rozpočtu, je tolik revoluční, a ostatní tvůrci mohou jen děkovat, že jim Cameron zase posunul hranici, za kterou je potřeba se dostat. Když pak jde Bud do hlubiny atmosféra a napětí si Vás podmaní, ať už byl dosavadní názor na snímek jakýkoli! A pak to finále jako příjemné pohlazení diváka na duši! Ve jistých segmentech je to tak za 8* a jindy zase sotva za tři. Náročný film i pro diváka, který podobné filmy má nakoukané... Snad se někdy dostanu k režisérské verzi a potvrdím tady dost možná i režisérovo absolutórium. 75%

Amélie z Montmartru (2001)

Je šestnáctého dubna roku 2022, 19 hodin, 56 minut a 32 vteřin, venkovní teplota 8°C a zatímco já hodnotím Amélii narodí se nových 536 lidí a Země uběhne dalších 1800 km okolo Slunce. Pakliže jde o film jako ze života, svoje diváky si najde vždycky. Netradiční vyprávěcí postupy a specifický příběh ne-příběh. Miluji tu francouzskou stylizaci podobných filmů, to jsem si potvrdil již v Leonovi, už když jsem jako malý viděl jeho trailer na VHS. Amélie je pro mě film, který tu s námi je, navozuje příjemné pocity asi každému, ale není to film, který by někdo zmínil v nějakém žebříčku, není to film, na který si vybavíte při spojení nejlepší film. Absurdní archa osudového života jedné francouzsky, jejíž specifické ztvárnění hlavní postavy Amélie se zapsalo do historie filmografie. Cosi na té holce je, o tom žádná. Jakým způsobem se tváří, jak si prožívá každodenní obrazy, jak vnímá lidi okolo. Audrey Tautou už navždy bude tou Amélií s mikádovitě střiženými vlasy. Není to komedie ve svým tradičním smyslu, není to drama, já sakra nevím, co to je možná to není nic, anebo je to všechno. Přijde mi, že se tam děje naprosto kulový a zároveň hltám i pohyb ručiček na hodinách. Jeden z nejnádhernějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Mě tenhle film vlastně vůbec nebavil celou dobu se mi vleče a ta zvukomalebnost a líčivé postupy mě nehorázně vytáčejí. Ale ve současně jsem si film ohromně užil, žral jsem snad každý záběr a totálně propadl onomu zobrazovacímu přístupu. Že to vůbec nedává smysl? No, taky si myslím, ale stejně tak jen a jen proto to smysl dává. Za mě bravurní film, který Vás tak nasere, že ho milujete! Ale nebojte, stejně tak i totálně debilní film, jenž se Vám snaží i na zvracení najít něco pozitivního a magického. Působivost přenesená na velké plátno. 75%

Drsný Harry (1971)

Herecká ikona Clint Eastwood v nejlepší formě a navíc v roli, jenž mu tak perfektně sedí. Bez debat a jakéhokoli zaujetí je jeho Harry jedna z nejlepších policejních postav, jaké jsem za ty roky ve filmech viděl. Nekonvenční policista ozbrojen Magnumem (tu zbraň prostě nelze nemilovat) versus padouch z jednoho z mých nejoblíbenějších filmů vůbec - Scorpion - ale, kdo vidí malinko za roh pozná, že má jít o Zodiaca. Tím, že vrah Zodiac je skutečný, tedy s jistotou aspoň jeho případ, tak mám malinko problém, když se ho tvůrci pokoušejí ukázat v malinko jiném světle, a tak není věrný svému reálnému předobrazu. Nutno podotknout, že celý příběh stojí na onom lišákovi ze San Francisca. Perfektní charakterový archetyp, který pravidelně sklízí divácký úspěch, jen tady navíc podpořen ještě větší neotesaností a vzpurností. Geniální scény, jak nahání kohosi s tím obrovským kvérem a ještě k tomu stihne něco zahláškovat! Jo, Harry je skvělá postava! Jenže hážou ho do příběhu, který není originální, nemá překvapivé momenty a k mému zklamanému překvapení postrádá i opravdové detektivní napětí. 60%

Přepadení v Pacifiku (1992)

Typický devadesátkový akčňák! Za mého dětství jsem si myslel, že Steven Seagal je asi nějaká akční filmová superstar, jelikož TV NOVA mu dávala prostorový holt snad každý víkend. Ale ono to tak úplně neplatí, když pak vidíte, že je tak maximálně král béčkových filmů. Tohle je jeho jediný kousek, který to na ČSFD dotáhl k červené. A já tomu na jednu stranu rozumím, ale zase si říkám jaká škoda ta jeho kariéra je! Steven Seagal v životní formě je opravdu super týpek a ještě když je v postavě, která je zahalená tajemstvím a dávkou nadsázky - kuchař je bývalý supervoják - tak pro tyhle filmy mám přeci jen slabost. On sám funguje dobře a s přimhouřením obou očí i hlavní záporák Tommy Lee Jones, který na mě ale už působí jakoby celá tahle role byla jen příprava na konkurz na Batman navždy, jelikož ta šílenost mu tady vůbec nepomáhá a naopak mi strhává serióznost příběhu. Je to celý super a zároveň totálně škatulkový. Nakonec se ale musím smát, jaká seriózní volovinka to je! 65%

Moon Knight - Přátelský typ (2022) (epizoda)

První půle seriálu je za námi a až teprve teď to začíná působit, jakože by se mi to mohlo i líbit. A po dvou dílech, kde mi to nesedělo, hlásím spokojenost. Příběhově to válí neskutečný obrátky a až příjemně jsem překvapený jak oproti klasickému MCU to má velkou snahu odvykládat komplexní příběh, kdy pořád věřím, že mají ještě pár příběhových klíček v rukávu. Celá epizodní archa se odehrává v Egyptě, což zase krásně pomáhá příběhu a s zdejší atmosférou se daří více nasát tu mystickou schránku. Přestože úvod, kdy Steven vyřídí hrstku zlodějíčků ještě není úplně ono, tak choreografie je tam epesní s krásný příslib celé epizodě. Druhá znamenitá situace je s bohy, kde se nám dává patřičný background postavě Konsua, o němž zatím víme žalu málo. No a pak samozřejmě konfrontace na závěr, kdy se poprvé pracuje naplno s naším novým hrdinou, krásně vidíme kostým schopnosti, zkrátka standard na který jsme u MCU hrdiny zvyklí. Nepříjemný střih je minulostí, nepůsobí to chaoticky a konečně mě to celé bavilo!