• Western

Starosta Kingstownu - Starosta Kingstownu (2021) (epizoda)

Další Šeridanova neuvěřitelná sračka pro debily nebo pro děti do 12ti let, plná nesmyslů, ukazující lidi jako zvířátka řízená svými základními  pudy a Ameriku jako zemi bez zákona.

Yellowstone (2018) (seriál)

Recenzi by měli především poskytnout Cyril Höschl a Radkin Honzák, ale zejména Sigmund Freud, kdyby žil, protože tak vysokou koncentraci psychopatických ubožáků v jednom snímku asi už nikdy neuvidíme. Téměř všechny postavy jsou psychicky poškozené z dětství a ryze nesympatické, teda mimo Jimmiho a toho psa, kterého najdou. Dějová linie naprosto neuvěřitelná, možná odpovídající chování lidí na Divokém západě před stopadesáti lety. Všichni úředníci jsou připosraní, zkorumpovaní a úplatní, zákon a právo neexistuje, všechno se řeší pěstmi a pistolemi, málokterá věta je bez fucku. Vzduchem létají sklenice a šálky s pitím, sofistikované urážení druhých je povýšeno nad zákon. Nejvíc k smíchu je, když ti magoři večer v posteli, když ve dne oddělali  pár lidí, jako by pokorně filosofují o lásce (opičí) životě, bohu a dobru. Brrr! Dobro tam není žádné, tento paskvil farizejsky adoruje rodinu,  (jak podobné Kmotrům)  což je v tomto případě kumulované zlo od začátku do konce. Hlavní myšlenkou je, když něco velkého vlastníte (ranč) musíte si to udržet za jakoukoli cenu, a když máte rádi (bojíte se) svého šéfa-fotra-manipulanta, tak pro něho klidně i zemřete. Jenže to se tady nestane, a když vás náhodou rozstřílejí jako řešeto, dá vás americký zdravotní systém rychle dohromady a vy můžete (s kanylou v žíle) kout pomstu a odvetu. Hrůza. Všemu vévodí potrhlá postava Beth, neskutečně přehrávající Kelda,zřejmě zatížená z dětství komplexem ze svého policajtského fotra, který ji denně seřezal obuchem, (asi málo) než  šla ráno do ZvŠ. Její postava se navenek projevuje všemi psychickými poruchami  a nemocemi co jsou uvedeny v lékařským lexikonu,a v normální společnosti by po týdnu skončila v pakárně ve svěrací kazajce na uzavřeném oddělení ve vypolstrovaný cele, a to  i kdyby její fotr byl třeba prezident USA. Nakonec vyvstává otázka: proč?  Tento seriál plánovitě cílí na nejnižší lidské pudy, takže se určitě dobře prodává a mnohé pobaví. Kdyby tvůrci více rozvinuli 1883,  mohlo to být lepší.

Vlak do stanice Nebe (1972)

Film působil depresivně, někdy zdlouhavě, ale co mě zaujalo, byly úžasné herecké výkony dětských herců. Byly totiž velmi přirozené a uvěřitelné. Bravo! A samozřejmě Liškova hudba a kamera. Takový klenot mezi ranými normalizační snímky. No, pan Kachyňa ve formě  a jeho lyrický rukopis. Tleskám.

Po čem muži touží 2 (2022)

Čekal jsem sračku, ale musím uznat, že jsem se dost nasmál. A o to jde!

Okres na severu (1981) (seriál)

Dá se to šmahem odsoudit, ale i kriticky posoudit. Dietlův příběh, Máchova hudba a naprosto přesvědčivý herecký výkon Jaroslava Moučky a krásná Renátka. Tohle bohatě stačí strčit do kapsy současné jihoamerické telenovely apod. hrůzy. Zlatej Dietl!  Ovšem některá patetická vyřvávání poplatná režimu odpovídají spíš padesátkám než  osmdesátkám a působí směšně. Nejstrašnější postava je panský kočí - neurotický buran-řidič herce Bláhy. To je fakt element! Pozitivní je, že scénárista si překvapivě  dost “dovoluje” soudruhy kritizovat, což bylo zřejmě umožněno vlivem počínajících změn v SSSR s pozdějším nástupem Gorbačova. Takže objektivně bych tento seriál až tak nezatracoval.

Poločas štěstí (1984)

Povedený, dobrý, lidský. Žižkovská romance osmdesátek. Vždycky, když to vidím, tak si vzpomenu na svého tátu, vedoucího úředníka, vyhozeného v 69 roce z práce, jak šel pak dobrovolně dělat do uranových dolů v Příbrami, protože mu nic jiného nezbývalo, a protože chtěl rodině udržet životní úroveň. Je to krásně smutnej film, asi nejlepší Vinklář.

Smrt si vybírá (1972)

Docela dobrý, když si uvědomíte, kdy to vznikalo. Dobrá hudba, slabší scénář. Šulcová byla kóča. Líbil se mi Libíček, Tokoš a Šmída. Dnes by to zmákli s pětinou toho obrhereckýho ansámblu.

Smích se lepí na paty (1986)

Ten název je hodně zavádějící a myslím, že i dost diváků odradil. Mě také. Nicméně je to skvělý snímek o možné budoucnosti některých důchodců. Bróďa hrál ve filmu prý sám sebe.  Tak věřím, že takhle podobně neskončím. Sto bodů!

Hombre (1967)

Jeden z nejlepších amerických westernů s výrazně prokreslenými charaktery, s vynikajícím Pavlíkem Newmanem, zajímavou kamerou a se skvělým československým dabingem.