Uprostřed ničeho (2023)

(85/2023) / Tešil som sa, strašne mám rád tieto mini survivaly. Ale bohužiaľ. Mám s týmto filmom viacero problémov. Ja by som možno aj nejako zvládol, že je všetko neskutočne pritiahnuté za vlasy, čo vlastne iné od podobného námetu čakať. Ale tá umelina čo z toho na sto kilometrov ide je moc. Vizuál, hercy, kecy, všetko je neznesiteľne lacné a pokazilo mi to v zásade film. Španieli vedia lepšie, možno bol Netflix v tomto prípade trochu skúpy na budget. (2/10)

První kráva (2019)

(84/2023) / Už ako film začal bolo jasné, že to bude svojská záležitosť. 1,37:1 pomer strán obrazu je fakt výrazný a vcelku zásadne mení pocit z filmu. Všetko je komornejšie, intímnejšie. Tentokrát ale okrem ocenenia originálneho spracovania som si toho moc nenašiel. Zvláštny príbeh, pomalé tempo, otvorený záver. Všetko veci čo mám v zásade rád, ale tentokrát to moc na mňa nefungovalo, aj keď v zásade chápem zmysel toho filmu. Toby Jobes na jednotku. (5/10)

Když promluvila (2022)

(83/2023) / Ale hej, nakoniec fajn. Páčilo sa mi, že si ide film tak trochu vlastnou cestou a namiesto prvoplánových emócií ide skôr cez poctivé stvárnenie práce novinárskeho teamu, ktorá nakoniec viedla k celkom šokujúcemu odhaleniu a aj k odsúdeniu. Mulligan je skvelá, poslednú dobu som ju videl ešte v pár filmoch a mám rád ako hrá svoje postavy, civilne, uveriteľne. Zoe Kazan je výborná tiež. Myslím si, že tento film bol potrebný, ja som sa čo to nového dozvedel a aj ako osveta to funguje. Dobrá filmárčina klasického strihu. (8/10)

Red Rocket (2021)

(82/2023) / Zbožňujem tieto indiečka z amerického vidlákova. Film je podľa mňa super napísaný a aj keď tempo je zdanlivo pomalé, stále sa dačo deje. Veľmi originálny námet a ale fakt perfektný týpek v hlavnej úlohe vystrelili túto v podstate bežnú nezávislácku žánrovku do top ligy. Sam Baker je nesporný talent v podstate si na tomto 'trash' žánri vybudoval slušnú povesť a je napríklad aj členom akadémie. Som veľmi zvedavý na ďalší film, pretože po The Florida Project a Red Rocket sú očakávania veľké. (9/10)

Příliš dokonalá podoba (1988)

(81/2023) / Po dlhšej dobe som šiel do Cronenberga. Jeho ranné veci mám rád. Dead Ringers je film, ktorý vo filmografii nasleduje po The Fly, tak som bol vcelku zvedavý kam sa režisér vyberie. No a zmena tu teda je. Tento film je o dosť civilnejší, témou aj stvárnením, ale tým samozrejme netvrdím, že toje divácky prívetivejšie. Práve možno naopak. Na Cronenbergove pomery je tu o dosť menej explicitných scén a všetko je viac psychologické a skôr v náznakoch. Samozrejme zvláštna záhadná, temná atmosféra tu stále je, ale skôr bublá pod povrchom. Samozrejme, Jeremy Irons je výborný, trochu mi tu pripomínal Day-Lewisa. Dead Ringers je zaujímavý počin, s trochu náročným tempom a príbehom. (7/10)

Meg 2: Příkop (2023)

(80/2023) / Bolo jasné, že tu sa bude rozhodovať medzi 2* a 3*. A teda uznávam, že také hrozné to nebolo. Vcelku vtipný akčňák , bez extra hluchých miest. Žeby to Statham nejako ťahal som nemal pocit, je to vyslovene marketingový ťah. Priemer, ale v tomto prípade celkom prekvapenie. (5/10)

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

(79/2023) / Krásne nakreslené a vôbec animácia 'top notch'. Zábavné pre malých aj veľkých. Puss je taká celkovo side kick postavička, prvý film nebol bohviečo. Ale tu si to kocúrik obhájil. (8/10)

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

(78/2023) / Treba na rovinu povedať, že bez DW by bol tretí (a každý) Equalizer o hodne slabším filmom. Tá postava s jeho ksichtom proste nemá chybu a dokáže poskytnúť protipól vcelku prehnane idylickej atmosfére talianskeho mestečka. Veľa scén by bez postavy McCalla bolo až príliš naivných a nereálnych, s ním však všetko dáva dokonalý zmysel. Film má dobré tempo a atmosféru, ktoré postupne gradujú a ja som sa tešil na každú ďalšiu minútu. Škoda, že úplný záver (nie zneškodnenie bossa, to ušlo) trochu zahaproval, nie že by tomu chýbala logika, skôr to narušilo dynamiku a kľudne sa mohlo končiť v Taliansku. Mňa tento tretí diel veľmi bavil. (8/10)

Solaris (1972)

(77/2023) / Prvé stretnutie s Tarkovskym. V pohode. Trochu som sa obával ako moc filozofické to bude, ale realita bol skôr jemne psychologický film s viacerými zaujímavými témami a dilemamy. Čo je na filme fascinujúce je tá vzťahujúca, zvláštne depresívna socialisticko-budovateľská atmosféra. A celkovo vizuálne a technicky je to veľmi špecifické, ale celé som to fakt hltal. (7/10)

Výstřel (1981)

(76/2023) / Najlepší de Palma? Som uchvátený týmto filmom. Atmosféra hutná 80tková. Záhadné, temné krimi inšpirované Blow-up od Antonioniho. Treba vidieť. (9/10)