Jestřáb kontra Hrdlička (1953)

Pro mě dost nevěrohodně napsané postavy: pan Hrdlička je tak neuvěřitelně naivní až hloupý, že lze těžko uvěřit, že by takový člověk měl kdy něco společného s financemi. Opakovaně se nechává tahat za nos stejnými lidmi. Manželka a jedna dcera jsou bezcitné bestie, zatímco druhá dcera je z nějakého neznámého důvodu učiněný anděl. Bezcitný Jestřáb má u sebe malého syna, který se však jeví jako naprosto v pořádku, nijak nedotčen otcovou povahou. Prostě taková jedna velká podivnost.

Měsíc nad řekou (1953)

Film, ve kterém všichni v jednom kuse vedou nějaké divné, abstraktní řeči, přičemž se střídavě dojímají, hněvají, udobřují a zase dojímají.

Nástup (1952)

Jedna hvězdička za to, že se v té totální komoušské propagandě a obhajobě odsunů sem tam mihne, byť opravdu málo, trošku lidský pohled na sudetské Němce. Jsou to celkem asi tři nebo čtyři scény. A pak za nechtěný humor. Asi nejhumornější z celého filmu je tento dialog: „Povídám, pěkná (továrna). Doufám, že ji znárodníme.“ (smích) „Náš táta by znárodňoval od rána do večera.“ (smích) „No a? Je ti to snad líto?“ „Ne.“ „No proto.“ „Já bych to znárodnila jedním vrzem, aby se to zase nějak nezvrtlo.“ „Nebuď tak horká. Tentokrát to nebude jako v osmnáctém. Soudruzi jsou ve vládě. A na Klému je spolehnutí!“..................................................................................... „Už tu máte stranu?“ „Ne.“ „Ne? Jak to, že ne? Strana měla být vaší první starostí. Co si tu bez ní chcete počít?“

Samuraj Gonza (1986)

Je to dost zvláštní film. Jednotlivé postavy nejdřív sledují každý svůj vlastní sobecký cíl: Gonza touží po povýšení, Išinočinova manželka v něm vidí výhodnou partii pro svou dceru (i když ve skutečnosti si na něj možná myslí sama), Gonzův rival hledá způsoby, jak nad oblíbeným Gonzou vyzrát. V určitém okamžiku však tyto sobecké iniciativy dostanou všechny do vleku událostí, které skončí pro všechny zúčastněné tragicky. Kromě výše uvedených sobeckých pohnutek na tom mají podíl i bigotní tradice a zvyklosti tehdejší japonské společnosti. Jinak ve filmu se především pije čaj. Pouze v přestávkách mezi pitím čaje se něco děje. Ale i to pití čaje tam má svůj význam.

Past (1950)

Koukatelné to je. Když odhlédneme od historických reálií, je to i docela napínavé okupační drama. Až na to, že okupanti jsou překvapivě blbí a odbojáři neobyčejně duchaplní. Ale pořád by to bylo ok. Bohužel v závěru se z filmu stává laciná fraška.

Revoluční rok 1848 (1949) odpad!

Naprostá a totální ideologická sračka bez přesahu. Historická hodnota nulová. Nebo spíš záporná. Po stránce filmařského řemesla také nula. Ráž v roli Friče je místy až groteskní. Ne. Tento film nemá ohledně roku 1848 naprosto nic co nabídnout. Je to pouze ukázka dobové komunistické propagandy.

Pan Habětín odchází (1949)

Je to výborný film. Škoda, že nemohl vzniknout za jiných podmínek. Dnes spousta věcí v tom filmu dostává jiné významy. Habětín nebyl hrdina. Nicméně Benetka byl od začátku do konce pěkná svině.

Pětistovka (1949)

Nejedná se vůbec o budovatelský film. Právě naopak. Přestože tam sem tam zazní slova jako „úderka“, je tam současně kritizován byrokratický přístup vedení a vlastně to pojednává o revoltě lidí, kteří věří své myšlence, proti tomuto byrokratickému přístupu. Nízké hodnocení ale chápu. Není to masový film. Je to film o motorkách, tedy hlavně pro motorkáře. Je to film o potenciálu českého motocyklového průmyslu, který byl v rámci RVHP zmařen. O tom ale, v době práce na tomto filmu, ještě nemohl Martin Frič nic vědět.

Dům z písku a mlhy (2003)

Nakonec byl tento film poněkud zklamáním. Poměrně značnou část filmu se buduje zápletka, vznikají zajímavé vazby mezi postavami, ale pak to najednou vezme úplně jiný spád a celé se to veze po úplně jiné vlně. Závěr filmu mi přišel hodně křečovitý, zbytečně melodramatický. Myslím, že něco decentnějšího by tomuto snímku slušelo víc.

Anthropoid (2016)

Není to kdovíjaký filmařský zázrak. Ale je fajn, že takový film byl natočen. Tím myslím zahraniční film o atentátu na Heydricha. Obsazení celkem fajn, po historické stránce jakž takž. Negativa: zbytečná love story a melodramatický konec velmi ploše a schematicky podaná postava Karla Čurdy Podivná angličtina Je to film, který člověk, který ty věci okolo atentátu zná, vidět nemusí. Film v tomto ohledu nepřináší nic nového. Ale pokud to uvidí lidé venku, tak OK.