Poslední bohatýr (2017)

Tak dobré jak tady někteří píší, to zase není. Ale špatné také ne. Respektive je to dobré asi do 2/3, pak to ztrácí spád. Ale koukat se na to dá.

Heavy Trip (2018)

Když si dám vedle sebe Bohemian Rhapsody a tento film, volba je jasná. A to se mi Bohemian Rhapsody docela líbil. Ale zatímco Bohemian Rhapsody je nemastný neslaný filmeček o jedné legendě, který neurazí, ale ani nenadchne, tohle je čistá krása. Navíc se mi podstatně víc líbí i ta muzika. Flooding Secration je výborná death-metalová záležitost. Jedinou slabinou filmu tak je, že tam podobných kousků není víc.

Nevada Smith (1966)

Jak tak čtu ty negativní komentáře, tak se musím smát. Ono to v tom filmu od začátku je: že pomsta je problematická a že člověk, který se zaslepeně mstí, nakonec skončí na stejně straně jako ti, na kterých se mstí. Maxovi to říkají děvčata, říká mu to mnich. Ale on je neposlouchá. Tu marnost si uvědomí až v tom závěrečném okamžiku. Že je tam spousta věci neuvěřitelných? A od kdy je western chápán jako realistické dílo? Western, podobně jako akční filmy, většina fantasy, comicsové tvorby apod. vychází z klasické pohádky: boj dobra se zlem a hlavní hrdina má na své straně „pravdu“ (což je v tomto filmu specificky zdůrazněno, aby to i ti natvrdlejší pochopili). Jinými slovy, jedná se o silně moralizující western, který si neklade za cíl diváka pouze pobavit, ale snaží se ho i „vychovávat“ neboli klást mu nějaké otázky. A je nakonec dobře, že někteří hodnotíci si ty otázky kladou. Byť dávají pak filmu málo hvězdiček protože nepochopili, že režisér chtěl, aby si je kladli. :)

Červený trpaslík - Kryze (2016) (epizoda)

Zajímavé, že někdo považuje tuto epizodu za nejslabší. Já jsem jedenáctou sérii sledoval až do této epizodu s převažujícím pocitem: „Jako jo, dá se na to koukat, člověk to ale hlavně bere proto, že je fanda a není to vyloženě průser.“ Ale z této epizody jsem byl vyloženě nadšený. Možná v názoru na epizodu dost záleží na věku diváků. Je to halt epizoda spíš pro starší a pokročilé, kteří už vědí své :) A závěrečná pointa je mistrovská.

Brimstone (2016)

Komentář obsahuje spoilery! Spíš než western je to jakési podivné podobenství o útlaku žen. Postava reverenda působí až ďábelsky nadpřirozeně, čímž se snímek posouvá spíš někam k hororu. Nebo lze jeho postavu chápat jako čistě symbolickou, jako zosobnění tzv. toxické maskulinity. Kromě zbytečně dlouhé stopáže trpí film spoustu logických nesmyslů. A to od prvního okamžiku. Jenom tak namátkou: 1. ve filmu není nikde vysvětleno, jak se z Joanny/Liz najednou stala porodní bába. Vypadá to, že k tomu přišla jak slepá k houslím. 2. „Hlavička je moc velká, musíme se rozhodnout, zda zachráníme matku nebo dítě“ - nakonec o tom rozhodne sama, ani nepřizve otce. To je opravdu trestuhodné jednání. Kromě toho - císařský řez je docela starobylá praktika. 3. Zákazník si v bordelu může dovolit vše, prostitutka nemá žádnou ochranu. Naprostý nesmysl. Na Divokém Západě byl žen naprostý nedostatek (proto byli muži ochotní brát si prostitutky, trestankyně či ženy s handicapem). Takže byť by byl majitel sebevětší hovado, kdyby své prostitutky nechránil, brzy by mohl podnik zavřít. 4. Lze pochopit neochvějné postavení reverenda v původní komunitě náboženských fanatiků. Nikoliv však už v místě, kde byl nově příchozím. Je velmi nepravděpodobné, že bu mu brutální vražda a žhářství jenom tak prošly. 5. Joanna si dá práci s naaranžováním scény v bordelu, ale nakonec stejně zapálí, takže to předtím byla naprosto zbytečná práce. Současně se přitom aranžování zapomene ujistit, zda je reverend opravdu mrtvý. Ve městě je požár, ale všude je klid. Joanna má čas zajít si k felčarovi, uříznout si jazyk a v klidu odjet. 6. Samuel a typická vykecávací scéna, která vede k tomu, že je Samuel sám zabit. Reverend, jehož vypracované tělo sice můžeme v jedné scén obdivovat, nicméně je otázka, jak k němu přišel, když celé dny v podstatě nic nedělá, hladce přemůže zkušeného pistolníka. 7. Člověk s uříznutou špičkou není zcela němý. Nevysloví některé souhlásky, ale lze mu rozumět. 8. O superschopnostech reverenda již byla řeč. atd. Mám pocit, že Koolhoven se trošku inspiroval v Justýně od markýze de Sade. Tomu napovídá ten konec, kdy hlavní hrdinka poté, co zvládne veškeré útrapy a příkoří, naprosto zbytečně umírá v okamžiku, kdy už si myslí, že ji čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Tento film jsem rozhodně vidět nemusel. Ničím mne neobohatil a bylo utrpení ho dokoukat.

Rudá volavka (2018)

Taková těžko uvěřitelná slátanina.

Král Šumavy (1959) odpad!

Hrdinní pohraniční každou chvilku někoho hrdinně zastřelí. Je mi úplně jedno, jak dobře nebo špatně je to natočené. Je to ideologická odpornost.

Kruh (1959)

V roce 1959 se rozhodně nejednalo o obehrané téma. Tudíž se nejednalo ani o schématické zpracování. Naopak se jednalo o docela novátorský počin. Zajímavé jsou např. reakce dětí. Zatímco starší děti otce jednoznačně odsoudí, nejmladší syn v tom má zmatek a je třeba říci, že správně se nechová ani otec, který se snaží si syna koupit a dokonce ho použít k nátlaku na ženu, aby se vrátila, ani matka, která s přehnanou hrdostí odmítá od otce peníze, na které má právo, a dokonce synovi zakazuje od otce cokoliv přijímat. Všechny tyto věci jsou celkem reálné a v českém filmu viděny vůbec poprvé. Nereálně na mě působí pouze postava mužovy matky. Ta se totiž jednoznačně postaví na stranu snachy a dokonce ji nechá u sebe bydlet. Byť je to jedno z mála sympatických vyobrazení tchýně v českém filmu, tak tomu moc nevěřím.

Partyzánská stezka (1959) odpad!

„Film byl natočen u příležitosti 10. výročí založení pionýrské organizace.“ Právě proto, že film zneužívá dětí a přirozeného dětského nadšení, je to taková prasárna. Navíc se tam občas neříká tak úplně pravda. Například ve vápence v Nemcovej vraždily především Hlinkovy gardy. A nejenom partyzány, ale všechny, kdo byli podezřelí z podpory SNP, ale také všechny osoby „nepohodlné“, jako třeba Židy. Docela se divím, že tento film není za rok 1959 na posledním místě. Skaly a ľudia a První parta tento film převyšují o několik úrovní. Lepší jsou i Slečna od vody, Zkouška od vody a Zpívající pudřenka. A Prázdniny v oblacích a Přátelé na moři sice o fous, ale řekl bych, že také.