Král sokolů (2000)

Jedna z nejlepšich pohádek, co jsem kdy viděl. Originální děj bez trapnejch pohádkovejch klišé. Točeno v krásnejch exteriérech. Zahrané kvalitními herci. Místama jsem si aji řikal, že to ani moc klasickou pohádku nepřipominá, spíš takovej pohádkovej příběh. Fakt se mi to libilo i jako chlapovi, co pohádky nemusí a rač si pustí nějakou akčňárnu...

Kouzelná chůva a Velký třesk (2010)

Jakože pokračování, o něco horší než první díl, ale né tak moc, aby se to nějak extrémně projevilo v hodnocení. Nemám rád takovou tu starou herečku, která vypadá jak Michael Caine - Maggie Smith - a navic jsem ze začátku myslel, že hrála i v jedničce tu jejich tetičku, ale to se mi jenom spletla s "Jessicou Fletcher" Angelou Lansbury - jinou hnusnou starou bábou. K ději: zakomponování do 2. svět. války se mi moc nelibilo, ale něco jo, ale spiš ne. Taky ty kouzla a prasátka a nevybuchlá bomba a tak... Nehodilo se mi to tam. Ale co už. Přišel, viděl, vickrát už nechtěl.

Dešťová víla (2010)

Normálně pohádky nesleduju, ale tahle se mi libila. Živly byly pěkně udělany, akorát Labuda vypadal jak slunko z Teletubbies... Příběh docela originální a to je to, co česká pohádka potřebuje...

Lazebník sibiřský (1998)

Jeden z velkých ruských historických filmů. A povedených - atmosféra carského Ruska z toho jenom sálá, Menšikov hraje jak kdyby za to chtěl Oscara. Samotnej stroj mašína na kácení docela blbost, ale to je jedno... Zatim to je jediný, co jsem viděl od Nikity Michalkova, ale líbí se mi to.

Okamžik zlomu (2007)

Co k tomu říct - vychytralej chlápek, kterej umí a chce obejít právní systém. A na druhé straně prokurátor, kterej si o sobě moc myslí. Děj plyne a člověku docela dochází, k čemu se tam schyluje a k tomu se taky schýlí a člověk si pak řekne, že se tam určitě schyluje k nějakýmu zvratu a taky že jo. No ale jinak se to celkem dalo. Takovej průměrnej filmek, kterej si fanoušci Hopkinse a Goslinga užijou a ostatní jenom tak napůl...

Ožralý Štědrý večer (2011)

No, pravda, moc vtipny to nebylo a nevim, proč tam hráli takoví známí herci, když ani oni to nezachránili. Fakt nuda a ještě že to trvá jenom 5 minut. Ten ožralej dement - nic neřikám.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Chch, je škoda, že často byli ti tučňáci moc digitální, ale bez toho by to asi nešlo natočit. Carrey byl skvělej, jakoby nikdy neztratil nic ze svýho komediálního umu a uplně bylo vidět, který fórky do toho filma vymyslel on, prostě sranda, chch. Čutňáci roztomilí a hraví, příběh suchej a ne moc originální (až na ty tučňáky). Pobavil jsem se a to je hlavní.

Kamarád taky rád (2011)

Ty kecy při sexu, chchch, a celkově to je docela vtipny, fakt že jo! Timberlake i Kunis mě překvapili a role jim seděly a byli vtipní, do toho vtipnej teplej Woody Harrelson, ten taky bavil, chch. Bylo jasný, kam to spěje (romanticky zakončení) a to byla docela škoda, ale jako celek hodnotím tuhle komediu kladně, dooost kladně.

Akta X (1993) (seriál)

Od prvních sérií až po devátou to postupně směřuje do čím dál větších kravin. Ale neřikám, že by to bylo uplně trapny. V každé sérii se našly dobrý a horší díly, ale nikdy to nedosálo dna největších žump. Konspirační teorie, mimozemšťani a další záhady jsou a budou dycky skvělejma námětama a tenhle seriál u mě má status otce a matky (Muldera a Scullyové) všech podobně zaměřenejch pokračovatelů. Sjíždím po letech seriál znovu, takže tentokrát se to pokusím ohodnotit podrobněji po sériích. 1. série: i když některé díly byly dost rozpačité (a nebyl to jen jeden rozpak, bylo vich víc), najdou se zde i skvosty, které dělají z Akt X ty proslulé Akta X. Viděl jsem v tom spoustu inspirace různými sci-fi a horory, ale jestli to tak opravdu je, to nevím (teda u E08 docela vím) - konkrétně E07 Ghost in the Shell, E08 Věc, E11 Hoši z Brazílie atd. Tato série si zaslouží poctivé 4 hvězdy, ale nadržoval bych tomu a dal bych 5 (protože vím, že se to zhorší). 2. a 3. série - tak jako opět zde jsou nadmíru kvalitní díly (plus pár vyloženě odlehčených, k zasmání) i ty úplně pojebané a nesmyslné (třeba jak zestárli na té lodi nebo když stín pana Monka byl černá díra nebo co). Dost mě zaráží Scullyové příklon k bohu, když se většinou ohání vědou... a víra v boha je přece vědecky nesmysl. Taky ten její únos proběhl nějak moc brzo, ale jinak ty konspirační díly jsou to nejlepší z celých Akt X. Jedeme dál. Tak nějak se mi zdá, že se 4. sérií přišlo kvalitativní zlepšení, jak zpracováním, tak námětem epizod (no, ale i tady jsou některé dost psycho). Ale byla tady moje oblíbená Domov, na jejíž hororově incestní atmosféru vzpomínám už od puberty, kdy jsem to viděl poprvé (akorát jsem žil v domnění, že jí ty ruce nohy usekali synáčci). Ale podobných skvostů je v sérii více (minulost Kuřáka plus všechny konspirační epizody, El Chupacabra nebo vtipná Malé ryby). Pak je tu jedna nic moc o golemovi, ale její název Kadiš mi připomněla, že musim jít na záchod. Poslední epizoda skončí takovým vyvrcholením, že okamžitě nastupuje skouknutí dalších 2 dílů z 5. série! Bomba! 5. série a klasika - jednou jsme nahoře, jednou dole. Najdou se tu některé opravdu stupidní epizody, někdy dost přitažené za pubické ochlupení (třeba ta s tou panenkou nebo ta, kde Scullyová myslí moc nábožensky, ale je jich víc...) a konspirační díly se zamotávají někdy až moc. Na druhou stranu tu máme i několik vynikajících kousků, jako třeba Lone Gunmen origin nebo legendární ultra vtipný Bad Blood s upírskou tématikou. Nezbývá, než skouknout film a pak pokračovat šestou. V té musím hlavně ocenit díly Two fathers a One son, s kterými dostaneme konečně nějaké rozuzlení všech těch konspiračních dílů o mimozemské invazi. A nejen to. Také zpětné sesumírování a vysvětlení některých souvislostí, které mi i přes veškerou snahu unikly. Je to snad nejdůležitější dvojdíl celých Akt X. Jako chuťovku tady máme vtipnou narážku na Simpsonovi, když se jeden spící pracovník v jaderné elektrárně jmenuje Homer (E01 Začátek), chch, E03 Trojúhelník z 2. světové války, odlehčený (a opravdu velice vtipný) dvojdíl E04-05 Země snů nebo E07 Něžnůstky s kultovním Brucem Campbellem. Jinak je tato série přehlídkou opět dobrých, ale také několika dost špatných epizod. A samozřejmě skvělé zakončení dílem Biogeneze, který pěkně navnadil na další sérii. A kromě toho, že je to série sedmá, tak ničím obzvlášť nevyniká. Vyniká možná leda epizodou Z pohledu střelce (E13), ale vyniká právě tím, jak moc je špatná. Dále mohu snad říct už jedině to, že Scullyová je sérii od série čím dál hezčí. A jak známo, osmička dost upozadila Muldera a vyskočil na nás John Doggett... a já proti tomu nic nemám. Je to nová voda na eksfajl mlejn, se skeptičnem v hlavě, na rtech a všude. Naproti tomu Scullyová musela najednou trochu otočit a ona být ta, která často vymýšlí šílenosti. A to tak trochu podkopává všechno, na co jsme byli zvyklí a je tak trochu cítit, že to všechno jede z kopce. Herecky proti Robertu Patrickovi nic nemám, ale když už i logika hapruje, tak to není dobré (teda ona haprovala vždy, ale tak jinak,... snesitelněji). Ono ani to těhotenství není zrovna výhra v loterii, aspoň co se scénáristické stránky týká. A tak vydržím ještě tu devátou, abych se konečně dostal k těm dvěma novým sériím... Zdá se, že v deváté sérii chtěli vytáhnout esa z rukávu, ale to se snad povedlo jedině v poslední epizodě, pěkně symbolicky nazvané Pravda. Ano, ještě pár dílů za něco stojí, ale opravdu jen pár. Některé byly tak špatné, až to bylo trapné. Rozlučka s Osamělými střelci je vlastně pokračováním toho, co bylo utnuto v seriálu, tak jsem rád alespoň za nějaké zakončení. Monica Reyes (Annabeth Gish) mě vůbec neoslovila a ani ostatní postavy nepředvedou nic světoborného. Vše kolem jejich syna Williama mě nechávalo chladným a většinou jsem kroutil hlavou, když se na mě vyhrnula nějaká nuzná scénáristická berlička. Scullyová mi připadá sice hezká, ale postava je tak asexuální, že ji to hrne kamsi pod koberec. A o Mulderovi už se jen mluví nebo archivní záběry, jinak se ho zbavili nadobro, tedy kromě zmíněného finálního dvojdílu. Pořád nechápu tu chorobnou fascinaci Terry O'Quinnem, kterého opět dosadili do další, úplně jiné role. Divím se, že kvůli poslední sérii vytvořili i nové úvodní titulky, které se mi ale teda líbí - škoda, že je nepředělali už dřív. Co říct na závěr? Trochu jsem se s nima za těch 9 sérií skámošil, tak myslím, že jim můžu říkat familierně Malda a Skalda. Ale bohužel to dotáhli někam, kam jsem snad ani nechtěl. Je vidět, že to zamířilo do dosti nesmyslných vod a ani ta nostalgie už pro mě není, co bývala. Vlastně mi vůbec nevadí, že seriál měl být touto sérií ukončen. Ale jsem zvědavý, co vymysleli do "Chci uvěřit" a do dvou obnovených sérií - moc nadějí si nedělám. Protože 10. a 11. série jsou krátké, z novější doby a podobné, budu je hodnotit společně. A mám z nich poněkud rozporuplné pocity. Některé epizody jsou ty nejlepší z celého seriálu. To ale nemluvím o těch konspiračních. Nelíbí se mi, že Mulder se Scullyovou se někdy chovají dost nelogicky, až to do očí bije. Ale vyzdvihuji epizody z 10. série: S10E03 Setkání s příšerodlakem, která je jedna z nejvtipnějších, S10E04 Návrat domů, která je laděná hororově a velmi krvavě s trháním těl. A pak mě potěšilo, že do role agentky Einsteinové vybrali Lauren Ambrose, mou oblíbenou zrzku. V 11. sérii už žádné větší nadšení nepociťuji. V těchto dvou obnovených opět otevíráme Akta X, abychom je nakonec mohli znovu uzavřít, což už zní tak trochu jako klišé. Taky to, že Kuřák je pořád naživu... hlavně naposledy, když umřel, to už mělo opravdu být definitivní... ale ne. Zdá se mi, že scénáristy by měli kopnout do řiti, když zas udělali na diváka takovej podraz. David Duchovny i Gillian Anderson zestárli, to je jasné, ale i s věkem jí to pořád sluší. Mitch Pileggi s bradkou taky teď vypadá jako mnohem větší bouchač. A pak tu máme i návrat agentky Reyesové a já se ptám, proč se tam rovnou nemohl objevit i John Dogget? No ta konspirační zápletka s vypuštěním mimozemského viru a opětovné ohánění se Roswellem, to už jsou prachsprosté pakárny. A použití původní znělky jako by nám říkalo: asi tak od 7. série to ignorujte a soustřeďte se hlavně na to, co se stalo před tím. A moje slova zní, že kolem té sedmé to mělo skončit. Sympatické je to, že se to stalo nyní mnohem víc akčnější a gore. Mulder se Scullyovou stihli za dvě série zabít mnohem víc lidí, než za všechny předchozí dohromady. Také technické zpracování chválím. Ale jinak spíš doufám, že už nic dalšího nevznikne, protože z toho nic kloudného nekouká. Nerad bych šel s hodnocením ještě níž, než na 3 hvězdičky.

Chlupatá odplata (2010) odpad!

Brendan Fraser hrál dycky v samejch sračkách a tímhle se to opět potvrdilo. Navíc na nás pořád vystrkuje svůj pupek, což pěkně zapadá do ostatních trapností, kterejch se v tomhle filmu dočkáme. Ta myšlenka mstících se zvyřátek neni uplně k zahození, ale to zpracování a zprasení je do pekla volající. Třeba ty převleky, do kterejch se Fraser navlíkl (pračlověk, kdosi ala Rambo, indián, jakejsi amish nebo kdo...), mě vyloženě ničili psychiku. Stejně jako opakované patálie se smradem skunka, toi-toikou nebo různejma nehodama a pádama. Tvůrci si tohle možná uživali, ale normální divák nemůže... a nebo je stejnej idiot jak oni. Ne, tohle nemá cenu nijak okecávat a je lepší se na to rači rovnou vychcat.