• Pohádka
  • Romantický

Na konci světa (2017)

Dlouho jsem váhal, zda dát pět hvězd či čtyři hvězdy. Film je krásně natočený, dokonce může být i reálný, ale přeci jen možná až trochu nad snesitelnou míru stylizovaný (zvláště co se týká do znázornění potřebné drsnosti obou představitelů, aby o to lépe vynikla jejich skrytá něžnost). Což ovšem nesnižuje úžasné herecké výkony, krásu skotské krajiny a vůbec pozitivní ladění filmu.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Doooost velká nuda. Obyčejný příběh, který se odehrává snad na každé vesnici - ovšem bez přesahu, bez myšlenky, s nudnými záběry. Ani jednomu z herců se jejich role nedala věřit. Škoda, mohlo to být pěkné sociální drama. Zatím to však byla jen jakási nepovedená "vážná" verze Cesty z města - tedy aspoň podle stejně znějícího hudebního doprovodu, ovšem bez šance se zasmát.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Tak trochu jiná komedie... Musím přiznat, že nejsem divákem seriálů a proto mi možná uniká, jakým způsobem lze pojmout černý humor. Líbilo se mi vypointování jak jednotlivých scén, tak samozřejmě celého filmu. No a některé hlášky zůstanou nezapomenutelné. Prostě film je originál a je třeba jej vidět minimálně ještě jednou.

Černobílý svět (2011)

Velmi vtipný a přitom tak drsný film o tom, jak to měli černoši ještě před pár lety na jihu Spojených státu těžké. Jsem rád, že to nesklouzlo do optimistických a nereálných líčení skvělých a prosluněných zítřků. A můj obdiv mají samozřejmě ti, kdo se s nazazením vlastních životů pustili do boje za rovnoprávnost - často při tom o svůj život přišli, ztratili své přátele, svou rodinu, ale dokázali nemožné. Díky.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Film byl tak trochu zklamáním. Zejména se jedná o chabý scénář. Ve skutečnosti se toho ve filmu zas až tak moc neděje. A to, co se na plátně odehrává, mě nedokázalo vtáhnout. Dnešní filmy jsou plné animací, triků, akčních scén... a asi to má někdo i rád, ale já si myslím, že kladení důrazu na vizuální efekty a upozadění kvalitního scénáře je zabiják filmů. A přitom Hvězdné války nabízí tolik možností, jak rozpracovat příběhy mnoha postav. Vlastně zatím o tom po dvou dílech o hlavních hrdinech moc nevíme, ani o tom, proč se ocitli v situaci, ve které jsou... a mám takové tušení, že se to nedozvíme ani v následujícím díle. Jediné, co mě uspokojilo, bylo to, že se jedna linie příběhu odehrává na ostrovech Skellig, kde jsem mohl před 9 lety prožít úžasnou dovolenou a vlastně jsem si to chtěl tímto filmem tak trochu připomenout. Vůbec se nidivím, že právě na těchto ostrovech si Jediové vybudovali svou duchovní základnu. :))

Coby (2017)

Šel jsem do kina s jistou nedůvěrou, jak se podaří zachytit příběh tranzice - pár záběrů před operací, pár záběrů po operaci a do toho slova, jak je to všechno skvělé. Promítnutý dokument však nabízí něco více - hlubší pohled do Cobyho rodiny, rozhovory s jeho rodiči, kteří tuto informaci nepřijímali zrovna s nadšením. Ale také zachycení vnitřních bojů uvnitř člověka, který popisuje své zmatení z mužských i ženských pocitů. Přínosný je též pohled do partnerského vztahu, který přes všechna ta úskalí s tranzicí spojených vydržel a byl Cobymu posilou. Každý takový dokument mě vždy přesvědčí o tom, jak to mají trans kluci a holky v životě těžké, jak těžká musí dělat rozhodnutí. Škoda, že je tento dokument jen festivalový.

Svět podle Daliborka (2017)

Zajímalo by mne, jak se takové "dokumenty" natáčejí. Přišlo mi to spíše jako hraný film. Co je realita a co je scénář? V každém případě výroky, které ve filmu zazní, jsou děsivé. Předpokládám, že všichni protagonisté filmu jsou již za mřížemi, nebo že probíhá alespoň jejich trestní stíhání. Nedělám si iluzi - je mi jasné, že takto podobně žije mnoho lidí v mém okolí - zavření ve svých panelákových bytech, ve svých kobkách, se svým vztekem, televizí a facebookem. Je mi jich líto. Ale nejvíc ze všeho je mi líto té paní, která přežila Osvětim. Takovou konfrontaci si nezasloužila. Film si pak nezasloužil onen vstup Deus ex machina pana režiséra... Během těch skoro dvou hodin tam zaznělo tolik hrůzných výroků... a žádný zásah... tak proč až Osvětim? Kdo byl tedy hlavním hrdinou?

O těle a duši (2017)

Po technické a herecké stránce nelze filmu nic vytknout - je to pastva pro oči. Ale přesto mi po odeznění titulků a závěrečné písně zůstalo něco nevysvětleného, něco prázdného... Něco tomu filmu chybí a není v mých silách to pojmenovat. Samozřejmě hned na úvod musíme přijmout hru autorů na to, že se nejedná o reálný příběh, ale o snové vyprávění - prostě film je o snech a proto je celý takovým jedním velkým snem, kde se může stát cokoliv. Chlad prostupující filmem i postavami zalézá divákovi pod kůži. V tomto je film dokonalý. Zmrzlý. Strohý. Snový... Ale stále mi chybí rozluštit jeho poselství. :)

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Obrovské zklamání. Z prvního dílu jsem byl nadšen, druhý díl je však zcela jiného ražení. Chybí zde tak v prvním díle oceňovaný inteligentní britský humor, chybí zde přijatelně moderně zpracované sociální téma, chybí zde charismatický záporák a hlavně - celý ten film je jedna velká slátanina, která nemá hlavu ani patu. Možná by neškodilo vrátit se zpět do staré dobré Anglie, nebo ještě lépe do Skotska. :)

Velký Gatsby (2013)

Film mne na první pohled zaujal svou výraznou barevností, až pohádkovou výpravou. No a samozřejmě propojení klasického 100 let starého prostředí s moderním pojetí doprovázející hudby. :) Příběh Velkého Gatsbyho asi nikdy nepřestane být aktuální, tak jako nikdy nebude ve společnosti chybet sociální rozdělení, rozlišný pohled na morálku. Je to úžasná ukázka světa, který není černobílý, kde každá z postav má svá negativa, nikdo se nechová zrovna ideálně. Naše každodenní dilemata jsou přenesena do velkého světa. :) Prostě pěkný film. Doufám, že si někdy přečtu knihu.