Kmotr III (1990)

Ve srovnání se svými předchůdci je znatelně slabší, zejména díky tomu, že už nečerpá z původní knihy. Přesto se jedná o velmi kvalitní film. Když si uvědomíte že jste svědky závěrečné etapy života Michaela Corleona, padne na vás monumentálnost celé trilogie v plné síle. Zápletka o korupci ve Vatikánu je sice lehce nadnesená, první hodina lehce rozvláčná, ale potom, co se děj přesune na Sicílii, nabere film na obrátkách a zastaví se až při parádním závěru v opeře. Skvělá režie, scénář, herecké výkony...prostě vše na svém místě. Jen na konec si neodpustím malou poznámku : Sofia Coppola vážně neumí hrát!!! Tak jsem si ulevil a jsem spokojen :)

Kmotr II (1974)

Není co řešit, ve všech ohledech vypilované mistrovské dílo, které se vyrovná a v několika aspektech i překoná první díl. Není zde jediná scéna, kterou byste považovali za zbytečnou, vše je součástí promyšlené a vybalancované mozaiky. Po filmařské stránce překonává první díl, citelně zde ale chybí postava s charizmatem Marlona Branda. Jistou náhradou je Robert de Niro v roli mladého Vita, jehož výkon je zejména v druhé půli filmu ohromující, přesto se Brandovi nevyrovná. Film ( a zejména dějová linka s mladým Vitem ) disponuje neopakovatelnou atmosférou, kterou si budete pamatovat ještě dlouho po zhlédnutí. Výborný film s nezapomenutelným a drsným koncem.

Ali G Indahouse - Film (2002)

Je to perverzní, úchylné, trapné, dětinské...ale funguje to! Sexistický a fekální humor mi ve většině filmech vadí, ale tady jsem se při něm skoro válel po zemi. Je to jedna velká zábavná jízda, prošpikovaná fekálem vydařeným i méně vydařeným. Pokud ale očekáváte druhého Borata, musíte být zákonitě zklamáni.

Okno do dvora (1954)

Můj druhý nejoblíbenější Hitchcock. Dostalo mě víceméně vše, od hereckých výkonů, skvěle promyšleného příběh a scénáře. Nejvíce mě ale zaujalo zachycení atmosféry "dvora". Po několika minutách podlehnete iluzi, že se skutečně koukáte z okna společně s hlavním hrdinou. Pro mě to tedy není ani moc napínavý thriller, ale ukázkové zachycení atmosféry jednoho místa. Skutečně cítíte to horko, to místo, všechny obyvatele toho jednoho bloku. To vše se vám dostane pod kůži a jakmile film skončí, nebudete mít chuť svět, který vám byl představen, jentak opustit. Ke všem těmto kladům si ještě přičtěte skvělé dialogy mezi Stewartem a Kellyovou a dostanete jeden z nejlepších a nejatmosféričtějších filmů.

Forrest Gump (1994)

Tenhle film má obrovskou výhodu...můžete ho vidět kdykoliv, kdekoliv a třeba tisíckrát, ale stejně nikdy neomrzí. To se mi u jiného filmu ještě nestalo. Krásný, lidský, sladký film. Možná až moc sladký...ale čas od času sladkosti neuškodí, že?

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Tak u tohohle filmu jsem měl chuť řičet blahem...konečně zase STAR WARS!!! Teď musí být každému jasné, o co Lucasovi celou dobu šlo. V první epizodě nám je představen rozotmilý dětský příběh o malém chlapci, který se má stát spasitelem Galaxie. Ve druhém díle jsme svědky teenagerovské love story. Tak a teď si to postavte do kontrastu s třetí epizodou. Docela rána, co? Dusná, temná atmosféra by se dala krájet světelným mečem a Anakinova zkáza visí nevyhnutelně ve vzduchu. Mě osobně ani moc nepřesvědčily souboje a vizuální stránka, ale první polovina filmu a závěr. Ne že by soboje byly špatné, to vůbec ne, ale do ságy nepřináší nic nového. Scénář a některý dialogy ( Anakin a Padmé ) jsou na zabití, ale tady jde hlavně o zábavu a jsou tu momenty, které dají na kiksy v logice a scénáři zapomenout. Ale to nejdůležitější napsalo už několik lidí pode mnou: po shlédnutí třetí epizody mátu chuť pustit si čtvrtou a to je u spojovacího článku nejpodstatnější...

Matrix Revolutions (2003)

Třetí díl musím hodnotit vzhledem k předchozím částem V prvním díle nám byla představena zajímavá vize světa, v Reloaded do ní tvůrci zapadli jak do bahna, nahodili hromadu zajímavých zápletek a charakterů, načež ve třetím díle se na vše z vysoka vy víte co... V porovnání s dvojkou tak Revolutions vychází jako bezmyšlenkovitá ( ale efektní, to klobouk dolů... ) řežba. Závěrečný díl sráží dojem z celé trilogie, protože si uvědomíte, že nás celou dobu tahali bratři Wachowští za nos. Proč? Myšlenková prázdnota Revolutions evokuje dojem, že filozofickými kecy a hromadou postav v předchozích dílech se tvůrci snažili překrýt absenci hluboké myšlenky. Škoda nevyužité šance dát největší sci-fi trilogii posledních let důstojný závěr.

Sunshine (2007)

Rozhodně nejsem tak nadšený jako všichni ostatní. Na filmu mi nejvíce vadilo, jakým způsobem nám jsou prezentovány postavy. Nevidíme mezi nimi žádné vztahy, žádné jiskření, působí jako skupina lidí, které někdo náhodně naházel na palubu kosmické lodi. Nemáme šanci si k nim vytvořit vztah, postavy začnou relativně brzy umírat. S tím se ovšem pojí velký klad, a to, že se zde víceméně neřeší to nevyhnutelné sebeobětování, které je bez keců provedeno. Hlášky typu "Amerika je s tebou, synu", pětiminutové proslovy, záběry na americkou vlaku a podobné zrůdnosti tu opravdu nenajdete. Patosu je tu naprosté minimum a snímek to posouvá o třídu výš. Nějakou hlubší myšlenku tu ale nehledejte. Film se skvělým audiovizuálem a skvělou atmosférou, o to tu jde. Být postavy lépe prokreslené ( a prostor zde hlavně ze začátku byl ) a méně sázet na audiovizuál, měli bychom tu po dlouhé době parádní sci-fi. Takhle se jedná "jen" o solidní film, který vám v paměti moc dlouho nezůstane.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Průměrná zábava. Přehnaně natahovaný příběh, obohacený o nejzbytečnější zápletku ( bohyně Kalypsó ) jakou jsem kdy viděl. Přidejte si k tomu proslov Elizabeth, 20 metrovou černošku, v tomto díle trapné xichty a tiky Johnnyho Deppa, otřesné herectví Orlanda Blooma a Keiry Knightley a kopu pro příběh naprosto nepodstatných postav a vyjde vám film, kterému chybělo málo k tomu, aby byl špatný. Filmu se nedá upřít audiovizuální zpracování a bitva na konci je efektní, posledních 45 minut mi ale nepřipadalo tak dokonalých, aby napravily špatný dojem z předchozích 2 hodin. 50%

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Kombinace atmosféry prvního dílu a akce druhého dílu vyprodukovala jeden z nejpůsobivějších filmů ( nikdy nezapomenu na útok Rohirů, při němž mi běhá mráz po zádech a derou se mi slzy do očí :)) Patos mi nevadil, spíš mě mile překvapilo, že je ho zde oproti knize o mnoho méně ( kniha na něm víceméně staví ). Jen nemůžu odpustit Jacksonovi Legolasovy akrobatické kreace a to, že z Gimliho udělal jen komickou figurku ( viz závody v pití piva v prodloužené verzi; to tam fakt nemuselo být... ). I přes to patří do mého TOP 5