Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Na rozdíl od DOBYVATELŮ vsází KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA více na humor a nadhled. Zároveň ale Spielberg přitvrzuje i v rovině dramatické a scény, kdy se oba prvky propojují, jsou zároveň těmi nejlepšími. Mým osobním NO.1 je scéna nad propastí, kdy všichni truchlí nad "zesnulým" Indianou; na to se prostě nezapomíná... Král dobrodružných filmů - jen má místo koruny fedoru a místo žezla bič.

Život Briana (1979)

Přesně ten typ humoru, u kterého chrochtám blahem. Tady není o čem diskutovat - film, který MUSÍTE vidět, než zemřete. P.S.: Pilát Pontský rulezz.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

První Indy oživil žánr klasických dobrodružných filmů, kterému ve své době docházel dech. Klasické hudební téma, Harrison s koženou brašnou, bičem a otrhanou bundou, perfektní zálpetka. Co víc si přát? Třetí díl dává jednoznačnou odpověď - tatínka.

Mlčení jehňátek (1991)

Legenda. Jodie Foster a Anthony Hopkins ve svých nejlepších rolích korunují chytrý scénáři a promakanou režii Jonathana Demma. Zkrátka téměř bezchybné, o absolutní vrchol žánru psychothrillerů se ale nejedná - ten totiž leží někde jinde, že Davide Finchere?? ;-)

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Akční nářez, jaký nemá obdoby. Arnold ve své nejlepší roli opět dokazuje, že k přesvědčivému herectví stačí jeden zarputilý výraz a 200kg svalové hmoty. Osobně nesouhlasím s všeobecným názorem, že dvojka překonává jedničku - oba filmy jsou rozdílně pojaty (jednička - hutný psychothriller, dvojka - akční exploze). To ale nic nemění na tom, že dvojka změnila pravidla akčních filmů a ve své době předvedla neuvěřitelnou trikovou smršť.

Zelená míle (1999)

Přemrštěná slzopudnost opravdu není nic pro mě a tento film na schopnosti vyždímat i poslední slzu v podstatě staví. Ještěže měl Darabont k dispozici herce Hanksova kalibru, který výsledný dojem zachraňuje.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tarantinovo veledílo, minimálně co se profláknutosti týče. Z hlediska kvality to ale PULP FICTION projíždí na plné čáře ve srovnání s Quentinovým debutem - RESERVOIR DOGS. Na rozdíl od něj PF bohužel obsahuje spoustu nudných, křečovitých dialogů a hromadu detailů, které místy fungují (tj. dokreslují atmosféru), místy ne (nudí). Na druhou stranu se nedá nic vytknout hereckým exhibicím všech zúčastněných; výkony dua Travolta - Jackson ostatně dosáhly statutu legendy. Nutno říci, že na rozdíl od filmu, oprávněně...

Kmotr (1972)

Neuvěřitelný snímek, jehož překonání není v lidských silách. Vystižením atmosféry, přesným výběrem herců, hudbou, inovativní režií - tím vším KMOTR převyšuje všechny ostatní filmy, které jsem měl doposud tu čest vidět. Můj osobní NO.1