Duna (2021)

Kdyby neohlásili pokračování, resp. druhou půlku, byla bych celkem naštvaná, protože příběh skončil tam, kde skončil a já nemám ráda, když příběh nedostane řádný konec. Zvlášť, když mě ten příběh i jako nečtenáře zaujal a navnadil si knihu přečíst. ----- Z trailerů mě zaujal pořádně asi až ten předposlední, který sliboval opravdu hodně věcí. Ve filmu je ale reálně tak půlka, přičemž mnohé záběry z trailerů jsou i tady, jenže i tady opět plní funkci upoutávky, akorát na druhou část, nejsou to z hlediska děje plnohodnotné scény, jen sny (snad chápete, co chci říct), flashforwardy, které  do konce filmu nepřijdou – na události v nich vyobrazené nedojde. Samozřejmě je tu i tak dost audiovizuálně opojných a epických scén, ale ten pocit, že tu něco chybí, že mi tvůrci stále něco dluží, přetrvává. Je to vlastně takový pocit nedotaženosti, vcelku typický pro první poloviny obdobně rozdělených filmů, kdy se tvůrci ještě krotí a to nejlepší přijde až v polovině druhé (snad). Taky je pak podle mě trochu škoda, že spoustu těch záběrů vypálili zbytečně takhle dopředu, trochu se bojím, aby jim něco zbylo i do traileru na druhou část. ----- Za vizuálně nejopojnější film posledních let bych novou Dunu osobně taky nepovažovala, nicméně ve srovnání s verzí z roku 1984 se jedná o obrovský pokrok a film je ideální vidět v kině. Možná o to víc mě mrzí, že není komplet. Jasné, pětihodinový film by lidi nerozdýchali, ale Duna zjevně víc prostoru potřebuje a já se neubráním myšlence, že seriál by byl v tomto ohledu skoro i lepší. ------- Ze zkušenosti s některými předchozími filmy režiséra jsem se bála, že i Duna bude mít až příliš pomalé tempo a nebude mi vůbec utíkat. Tady se moje obavy naštěstí nepotvrdily a sama se divím, že mi film tak rychle utekl. Podobně mi však utekla i původní adaptace z 80. let, takže si říkám, jestli za to nemůže sama o sobě zajímavá předloha spíš než režisér, který měl v tomto případě vyloženě štěstí (podobně jako David Benioff a B.D. Weiss než jim u Hry o trůny došly knížky). 8/10

Duna (1984)

Hodnotím tříhodinovou rozšířenou verzi: Musím říct, že mi ty tři hodiny utekly dost rychle, nepřišlo mi to tak dlouhý, i když se třeba první hodinu moc nestalo. Vzhledem k menší nahuštěnosti děje v první půlce na mě pak zbytek působil až moc urychleně, skoro jako když píšete seminárku, krásně se rozepíšete a pak zjistíte, že když to nezkrátíte, nevejdete se do limitu. I když jsem zatím nečetla knihu, přišlo mi, že se v druhé půlce hrozně přeskakovalo a přibylo víc shrnujících, často halucinačních sekvencí, které vypravěč doplnil jednou dvěma větami. Vypravěč toho jinak namluvil možná až moc, občas až zbytečně dovysvětloval. Spolu s vnitřními dialogy mi film kvůli tomu občas připadal jako audiokniha s obrázky – žádný prostor pro to, aby si divák domyslel děj nebo hádal, o čem postavy zrovna přemýšlí, vše je mu polopatě  řečeno. Vnitřní dialogy byly navíc rušivé a celkem zdržovaly jednotlivé scény, jejich vynecháním by tvůrci možná získali víc času pro druhou polovinu a nemuseli pak tak spěchat (to pak i ty vnitřní dialogy zmizí). V rámci vyprávění mě ještě fascinovalo, jak prakticky na začátku vyzradili osudy většiny postav, veškeré napětí je pak to tam. ----- Film mi přijde přinejmenším zvláštní z estetické stránky. Výprava, praktické triky, kostýmy, to všechno je skvěle udělaný a je vidět, že si s tim dali práci, ale ty počítačové triky... ty to dost kazí. Najdou se ovšem světlé momenty jako např. červi nebo většinově sympatické obsazení. 7/10

Není čas zemřít (2021)

Správně osudová a osobní rozlučka s Craigovým Bondem. Craigův Bond mi bude chybět, ze všech Bondů jsem si ho oblíbila nejvíc, jeho bondovky jsem viděla jako první a hlavně všechny. Některé byly slabší, ale většina včetně této jsou přinejmenším dost dobré filmy. Co na tom, že je Není čas zemřít občas trochu předvídatelný film, střed je o něco delší než by musel a záporák je jen další z řady, když finále má ten správný emocionální dopad a já na konci zamáčkla slzu. K tomu opět skvělá akce, která mi vykouzlila úsměv na tváři a tradičně skvělý zimmerovský soundtrack zkombinovaný s tradičním Bondovým Theme. Úvodní song od Billie Eilish za mě nic moc, takovej Skyfall nebo GoldenEye od Tiny Turner jsou jinde. Kromě výborného Craiga mě svým způsobem zaujala i postava Lashany Lynch, i když byla v podstatě zbytečné (jako tak půlka postav). Tvůrci na ní zřejmě testují, co by na ní lidé řekli jako novou 007. Pokud jde jenom o číslo, tak s tím problém nemám, přecejenom tady vedle sebe byli 007 a Bond a v pohodě. Obsazení vedlejších postav jako Q, M nebo Monneypenny bych nechala tak, jak je, celou tuhle sestavu jsem si oblíbila a role jim sednou. U jednoho zhlédnutí pravděpodobně nezůstane a taky jsem ráda, že jsem Bonda mohla podpořit v kině. 8/10

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Postava Shang-Chiho mi přišla nezajímavá už ve své komiksové podobě, ve filmové podobě tomu není jinak. Simu Liu pro mě není kdovíjaký sympaťák, to i ta Awkwafina byla zajímavější, a to jsem si po trailerech myslela, jak mi bude její postava vadit. Představitele hlavního hrdiny zastínili i Tony Leung (jehož postava je bohužel podobně nevýrazná, neboť informace o něm jsou velmi kusé a já o něm vlastně pořádně nic nevím) a hlavně má oblíbená Michelle Yeoh, která dostala žalostně málo prostoru. Podobně je na tom i Tim Roth jako Abomination propálený už v trailerech, ten tu má jen malé cameo... aspoň že ten jeho redesign se povedl, vypadá mnohem líp než v Neuvěřitelném Hulkovi. Líbilo se mi, jak zapojili Wonga, takže nejspíš můžeme čekat spásné propojení s Doctorem Strangem a konečně zjistíme, co jsou ty kruhy vlastně zač. To Trevora Slatteryho z Iron Mana 3 bych nechala ležet ladem, je tu jen jako zdroj humoru a nepřijde mi úplně nejlepší přivádět zpět postavu, kterou tolik fandů nenávidí. ------ Zpětně mám pocit, že tam humoru nebylo zas tolik nebo nebyl tak trapný jako někdy, což je určitě plus. Musím ocenit i souboje, ty mě bavily (přiznávám ale, že asijskou kinematografii nemám moc nakoukanou, takže nemůžu srovnávat), jenom tou doprovodnou hudbou už si nejsem tolik jistá. Příběh pak je až hrozivě předvídatelný a na to, že je tu zase další organizace, které předtím ovládala svět pomocí převratů apod., tak je hodně komorní, film se odehrává asi jenom na třech výpravně ne moc zajímavých místech. To s tou organizací ovládající údajně celý svět už je to vyloženě trapné. Když nám pomalu s každým filmem přibývá další, každá další takové hrozba ztrácí na vážnosti a zavání to ztrácením kontroly nad bobtnajícím univerzem, tak snad si ji Feige udrží. Celkově takový průměr, neurazí ani nenadchne, po dalším zhlédnutí netoužím. 6/10

Sebevražedný oddíl (2021)

U filmu z roku 2016 byly skvělé trailery, ale výsledek těžce zaostal za očekáváním. Tady je to naopak: trailery mě vůbec nebavily a přitom výsledek určitě potěšil. Od dob Muže z oceli za mě asi nejlepší film a minimálně film, co mě z téhle éry DC filmů spolu s Mužem z oceli nejvíc bavil. Příběh jako takový nic extra, Corto Maltese i Starro by se snadno dali zaměnit za něco/někoho jiného, ale zase jsou tu dobré postavy. Je jich tu požehnaně a snad víc jak půlka jich umře. Oceňuji, že je tady člověk neví, kdy kdo zrovna zařve, vzhledem k velkému počtu postav je to ale spíš jenom tipovačka, protože někdo to bude určitě. Samotné smrti jsou často dosti bizarní a vtipné. Několik postav je vyprofilováno víc a o některé z nich jsem se i bála a fandila jim. Můj favorit je jednoznačně King Shark, který dovede být srandovní, roztomilý i děsivý. Pak asi na první pohled směšně vypadající Polka Dot Man a jeho promítání si matky do jiných věcí + střílení puntíků. Elbův Bloodsport je určitě lepší než Smithův Deadshot, takže Elbu rozhodně nechat i do případných pokračování. Proměnou prošla i Harley Quinn, která mě ve filmové podobě poprvé opravdu bavila. Konečně někdo dokázal využít potenciál její postavy. Jediný, kdo mě štval snad ještě víc než Wallerová (která tu byla vyloženě za svini), byl Peacemaker, nejspíš kvůli kombinaci charakteru postavy jako takové i Johna Ceny, který mi není sympatický. Celkově ten hlavní tým a jeho sehranost mi přijdou snad i lepší než ve Strážcích galaxie. S těmi má Oddíl dost společného, je celkem znát, že tohle dělal Gunn. Tady navíc pořádně využil Rko a občas se vracel v čase a ukázal některé scény z různých úhlů. To vracení se v čase osobně moc nemusím, mám radši křížový střih a přijde mi, že obojí beztak vyjde nastejno, jenom tohle vypadá zajímavěji, protože se to tak často nepoužívá. Jinak vizuálně uspokojivé, CGI King Sharka i mimozemské hvězdice se povedlo. Po dlouhé době zase super kinozážitek, tohle je přesně ten film, co si nejvíc užijete s ostatníma v kině. Pokračování bych brala, ale vzhledem k tomu, že se na Oddíl moc nechodí, to zatím nevypadá. 8/10

Black Widow (2021)

Ten často zmiňovaný předěl v půlce mi jako zas až tak dramatická změna nepřijde, ale kdyby se to celou dobu drželo ve stylu první půlky, bylo by to nejlepší (občas ta akce fakt ujede na lidi bez superschopností). Přirovnání s druhým Capem celkem sedí, a to nejen kvůli první půlce, vždyť i na konci druhého Capa nastala velká destrukce (snad ještě větší než tady), ale tam si na to nikdo nestěžuje, zajímavý. Tady mi v podstatě vadily spíš menší věci jako občas až moc mimo humor, Red Guardianovo zpívání anebo kecy o rodině (jestli to fakt měla bejt parodie na Rychle a zběsile, tak ok). Zklamal Taskmaster, odhalení jeho (ehm) pravé identity nakonec překvapivé vůbec nebylo a být ta postava přímo podle komiksů, tak jsem radši. Tyhle twisty by si do budoucna mohli odpustit. Taky to s tím bojem o vládu nad světem už mi přijde jako ohraný téma, akorát se střídají ti, co svět mají jakože pod kontrolou. A klasicky to záporáci vyžvaní. Ideálně tedy zklidnit akci v druhé půlce, vyměnit záporáky a zvolit u nich míň ohranou motivaci. Jinak ok a za mě jedna z těch lepších MCU sólovek. 7/10

Loki (2021) (seriál)

Možné SPOILERy. ------------------ PRVNÍ série: Zatím nejlepší z MCU seriálů na Disney+. Až na občasné zaváhání nejvyrovnanější kvalita. Zrovna tady bych si klidně představila těch epizod i víc, protože to budování světa MCU je tu z třech dosavadních seriálů zdaleka nejzajímavější – TVA a vše kolem ní mě bavilo hodně a hezky to i vysvětluje, proč doteď nedošlo na multiverzum. Ale na druhou stranu bych nechtěla, aby se množily přešlapy typu třetí epizody, kdy postavy jenom někde chodí a sbližují se, ale kolem jenom vata. Na rozdíl od WandaVision, tady se sliby plní a fakt se odehrají zásadní změny pro svět MCU a myslím, že spousta lidí se na MCU už nebude dívat stejně. Teď jenom doufat, že se jim nerozsype pod rukama, další fail typu DCEU tu nepotřebujeme. ------- Hodně se mi líbila práce s postavami, naprostá většina jsou sympaťáci s dobrým vývojem. Loki(ové) prominou, ale nejvíc jsem si oblíbila Mobiuse a i já mu přeju, ať se toho vodního skútru dočká (snad v příští sérii). Různé varianty Lokiho pobavily, hlavně aligátor. Sylvie podle mě nakonec přejde na temnou stranu, celou dobu jsem z ní měla pocit, že má skrytě nějaké svoje plány. První série bohužel končí cliffhangerem, skoro jak kdyby byla spíš v půlce než na konci. -------- O nejzajímavější seriál z Disney+ se jedná i po audiovizuální stránce. Hodně potěšil soundtrack, který hezky nese v duchu soundtracků Trona nebo Stranger Things a přitom připomíná hrátky s časem a je svůj. Stylizace TVA do 60: let je udělaná hezky, ale už mě upřímně ten trend stylizovat všechno právě do šedesátek začíná otravovat, chtělo by to ubrat.  Efekty jinak povedené, zvlášť se mi líbila Citadela na Konci času a vyvedení posvátné časové linie. --------- Trochu mě mrzí, že to „vymazání“ nakonec není definitivní, ale jen danou osobu přenese do Prázdnoty – ztratila se tak osudovost protože všechny důležité postavy se z prázdnoty samozřejmě vrátí (klasika plot armor). Dalo se to tušit už když na konci čtvrté epizody vymazali i Lokiho – sice zůstala jeho ženská verze, ale Toma Hiddlestona by se jen tak nezbavili. U Falcona a Winter Soldiera mě jakékoliv pokračování děsí, tady se ale celkem těším. 8/10

Dějiny Hollywoodu (2010) (seriál)

Výborný dokumentární seriál skvěle kombinující archivní záběry, fotografie, vyprávění pamětníků a potomků studiových velikánů a zajímavá fakta. Na informace neuvěřitelně bohaté, aby to člověk všechno vstřebal, je třeba víc než jednoho zhlédnutí, díky poutavému stylu vyprávění to ale vůbec nevadí. Škoda, že vyprávění končí na konci šedesátek, klidně bych takhle dala víc dílů. A nejen z dějin Hollywoodu, z dějin všech světových kinematografií, to by se na zkoušky z dějin světového filmu biflovalo o hodně líp :). 10/10

Rašómon (1950)

Film je zajímavý hlavně tím, kolik otázek vyvolává. Jsou všichni špatní a prolhaní sobci, nebo pořád existují dobří lidé, kteří nehledí jen sami na sebe? Dokáže hodný člověk přežít v (jen tehdejším?) krutém světě? Je lež milosrdnější pravdy? Ve filmu je hezky ukázáno, že pravdu často nikdo nechce přiznat a nikdo ji nechce slyšet. Samotný příběh ve stínu těchto myšlenek poněkud bledne, sám o sobě tak zajímavý není (postavy taktéž, možná až na Tadžómarua a mnicha), takže postupné odkrývání pravdy je mnohem zajímavější než to, co nakonec zjistíme. Myslím si tak, že napodruhé by mě film tolik nebavil, protože už znám ten postup odhalování. Kromě toho souboje jsou tu skoro až směšné, na japonský středověk bych čekala něco lepšího. Jasně, není to tady to hlavní, ale tohle mi skoro přišlo jak parodie. 9/10

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Dost zklamání. Seriál asi tak dvakrát delší, než by měl být (proč má každá epizoda skoro hodinu?). Všechny zajímavé scény a postavy jsou vyvážené nudným balastem a plochými charaktery. Je sice hezký, že chtěj ukázat běžnej život hrdinů, ale sledovat vždycky půl epizody, jak Falcon opravuje loď, to fakt ne (je dobrej důvod, proč se tohle jinak běžně přeskakuje). Falcon jako takovej mi už dost vadí, může za to hlavně jeho představitel, kterýho už od dob druhýho Kapitána považuju za miscast a kterej pohřbil i Altered Carbon. To poselství na konci mi tam přišlo naroubovaný vyloženě na sílu - nevadí mi, že tam je, ale ten způsob, jak ho tam dali. Jeho humor vážně není vtipnej a nějaká "chemie" mezi ním a Buckym se objeví až tak epizodu před koncem. Buckyho oproti Falconovi víc upozadili, klidně mu mohli dát prostoru víc, jako postava je určitě zajímavější. Vlastně kdyby tam nebyl, nic by se nezměnilo, což je dost smutný vzhledem k tomu, že je v názvu seriálu. Potěšil samozřejmě Zemo, i když jeho potenciál byl podobně jako u Buckyho zahozen. Škoda, že nebyl hlavní záporák, Flag Smashers byli dost bída a Karli je totálně nezajímavá, skoro až otravná. Za nejlepší postavu seriálu považuju Johna Walkera, ten měl fakt nejlíp napsanou dějovou linku a jeho ztvárnění bylo taky kvalitní. Rozhodně bych chtěla vidět film radši s ním než s Falconem jako Capem, který už ohlásili (ach jo). Potěšila i Praha, která sice suplovala Rigu, ale když jsem se při sledování nudila, tak jsem aspoň mohla chytat zapomenuté české nápisy. Akce, když už nějaká byla (což nebylo moc často), tak se na ni dobře koukalo a je jen dobře, že soundtrack pokračuje v tradici filmů s Kapitánem. Celkově zatím z těhle projektů pro Disney+ nejslabší seriál. 5/10