Láska nebeská (2003)

Nejpozitivnější film, co znám a nejlepší romantická (!) komedie, kterou jsem kdy viděla. Romantické komedie opravdu nejsou můj žánr (způsobeno hlavně Rosamunde Pilcher a Ingou Lindström) a většinou se jim snažím vyhýbat, ale tohle... to je něco ÚPLNĚ jiného. Tohle je naprostá pecka! Láska nebeská byla láskou na první zhlédnutí, která mi v topce nemohla chybět - po založení účtu zde na ČSFD v ní bez rozmýšlení skončila jako jeden z prvních filmů. A s naprostou jistotou vím, že tam i navždy zůstane. Naprosto mě uhranula svou atmosférou, a nemyslím si, že to je pouze Vánocemi. Láska nebeská je ohromně pozitivní už jen díky víc než tuctu moc sympatických postav od nového premiéra (nejlepší Grantův výkon), asistentky, spisovatele (od té doby je Colin Firth můj oblíbený herec), čerstvého vdovce (a to jinak Liam Neeson není zrovna můj oblíbený herec) a jeho roztomilého nevlastního syna až po stárnoucího rockového zpěváka a kluka jedoucího do Ameriky nebo manžele v podání Alana Rickmana a Emmy Thompson. Jejich příběhy jsou skvěle napsané tak, že aspoň trochu fandíte i tomu Markovi, který se zamiloval do ženy svýho kámoše. SPOILER: A když se potom (skoro) všichni sejdou v tý škole při velkym finále, já se rozplývám štěstím, to je něco neskutečně nádherného. Konec SPOILERu. Láska nebeská je přesně tím filmem, který dovede dokonale zlepšit náladu - slzy smutku se zaručeně změní v slzy smíchu. Při každém dalším zhlédnutí mě Láska nebeská znovu a znovu nabijí pozitivní energií jako máloco. Vždy mám při jejím sledování vyloženě radost. Zatímco se jiní o Vánocích těší v televizi na Sám doma, Popelku či jiné filmy, já se nemůžu dočkat Lásky nebeské. Bez ní si ty Vánoce nedovedu představit. P.S.: 15.11.2018 jsem konečně měla možnost Lásku nebeskou vidět na stříbrném plátně, čímž se mi splnil jeden můj filmový sen. Projekci spolu s Markem Ebenem a britským velvyslancem uvedl sám Bill Nighy (Billy Mack). V sále zaplněném do posledního místa byla naprosto úžasná atmosféra. Nezapomenutelný zážitek. "Měla jsem tušení, že první den nějak poseru." 10/10

Králova řeč (2010)

Ano, je to tak, první (a nejspíš i poslední) oscarovka, která mě fakt chytla za srdíčko a už nepustila. Nečekala jsem, že zrovna příběh o nějakým britským králi, kterýho jsem v době prvního zhlédnutí (tuším, že na ČT2 kolem Vánoc to bylo s perfektním dabingem Petra Rychlého - a pak, že dabing posledních let nestojí za nic... jen se musí dělat pořádně a dát do toho i kus sebe) vůbec neznala, mě může tak emočně rozsekat. Vlastně jsem vůbec nečekala, že by se mi mohl takhle líbit historický film, kde se v podstatě jenom mluví. Jasně, hlavní hrdina má nějaký handicap, který mu znesnadňuje život (takoví hrdinové se svými příběhy jsou celkem oblíbení, stačí se podívat na zdejší žebříčky oblíbených filmů) a je tak ideální pro to, aby jsme mu fandili při jeho cestě za zlepšením a při jeho cestě stát se opravdovým králem. A na mě to fungovalo, během filmu jsem hlavnímu hrdinovi fandila a držela jsem mu palce úplně neskutečně, hlavně při tom finálovým výstupu, to byly nervy! A pak jsem plakala dojetím, ten konec je fakt nádhernej. ----- Většinou se můj výběr filmů, které by si zasloužily ocenění (ať už v technických nebo hlavních kategoriích), od výběru Akademie dost liší. Nehledě na to, že mě s prominutím na*ralo, když jsem zjistila, že Akademie v tom samém ročníku udělování Oscarů v technických kategoriích ignorovala Tron: Legacy. Ale tady nastala u mě a Akademie zcela výjimečně shoda, tudíž mohu s nesmírným potěšením napsat, že všechny Oscary pro tenhle film jsou zcela zasloužené, asi nikdy jsem neměla z vítězného filmu takovou radost (nejblíž byl Parazit). Zvláště mě potěšil Oscar pro Colina Firtha, který předvádí neuvěřitelný herecký výkon - jakože naučit se mluvit s vadou řeči a pak zase normálně, to je něco. I ostatní postavy jsem si celkem oblíbila, např. Lionela Logua proto, že ta chemie mezi Firthem a Rushem je neuvěřitelná - i ten Rush by si ocenění zasloužil, a vůbec to obsazení je skvělé, hodně se mi líbili také Guy Pearce jako Eduard VIII., Timothy Spall jako Churchill a Helena Bonham Carter, která konečně hraje jiný typ charakteru, než jaký mívá u Tima Burtona (příjemná změna). Nádherně zfilmovaná část britské historie. 10/10

Rivalové (2013)

Sportovní filmy jdou obvykle totálně mimo mě (hlavně ty, kde je nějakej podceňovaněj hlavní hrdina, totální outsider) a vyhýbám se jim. Nebýt kámoše, asi bych se vyhla i tomuhle. ------------- Daniel Brühl Nikiho Laudu nehrál, on se jím stal – nejspíš neúžasnější herecká proměna, co jsem kdy viděla, ignorace tohohle mistrovskýho výkonu ze strany Oscarů jen ukazuje, jakou Oscary (ne)mají výpovědní hodnotu. Tohle bylo geniální a ještě je k tomu fajn storka o tom, jak se Brühl s Laudou seznamoval. Chris Hemsworth je samozřejmě taky super, určitě jeho nejlepší role, myslím, že tohle už asi nepřekoná. Bylo by fajn, kdyby s Waititim netočil dalších deset Thorů a třeba se zase spojil s Brühlem a Howardem kvůli nějakýmu dalšímu trochu serióznějšímu filmu. Osobně jsem fandila Nikimu, ale ani Jamese nejde nemít rád, tak nějak chápu, proč mu Niki záviděl. Laudu prý mrzelo, že film tolik nezachytil jeho přátelství s Huntem, ale kdo se pozorně dívá, vidí, že to není vyloženě nepřátelství, ale že ten vzájemnej respekt a řekla bych i obdiv, tam je celou dobu, akorát že to nejvíc vyzní a všechno do sebe zapadne až při závěrečným rozhovoru. Trochu škoda, že nevyšla třeba nějaká Extended Edition, kde by to přátelství víc bylo, ale to už by byl jen takový bonus. Celkově neuvěřitelně inspirativní film, kdyby se všichni s odlišnejma názorama a životním stylem dokázali respektovat jako Lauda s Huntem, hned by svět byl lepším místem.  Je skoro až k neuvěření, že je to real life story, kde umělecká licence příběh jen doplňuje a dovykresluje charaktery hlavních hrdinů, kritizovat tenhle film za to, že sem tam něco poupravil, by imho bylo vyloženě pozérství. Jeden z ukázkových příkladů, jak s uměleckou licencí a vůbec s reálným námětem pracovat, aby z toho nebyl další zapomenutelnej biopic, kterých je mraky. Rivalové mě dovedli nadchnout pro Formuli 1, pro Nikiho Laudu, ve kterým jsem našla jednu z nejzajímavějších osobností, a přiměl mě se o ten sport začít trochu víc zajímat. Rivalové jsou jedním z mála filmů, který mě semlely a nepopsatelně zasáhly. Zásah to byl už tehdy v kině a teď po deseti letech, kdy se zas Rivalové objevili v televizi, mě dokázali zničit úplně stejně, možná ještě víc než tehdy. Teď jsem si doopravdy uvědomila, jakej k tomu filmu mám vztah. God, that hit me really hard…  10/10

Sebevražedný oddíl (2016)

Po tom, co slibovaly trailery, je to pro mě velké zklamání. Zde jsem se nechala unést velkým očekáváním a to se mi zřejmě stalo osudným. Příběh mi přišel hodně slabý (a to nepotřebuji extrémně složitý plný filozofie jak někteří zdejší "experti") a je tu zatím nejhorší záporák v komiksovém filmu, kterého jsem kdy viděla (Cara Delevingne prostě hrát neumí). Akce byla při nejlepším průměrná, jediným highlightem filmu byla hudba. Možná jsem viděla jiný film, než jsem měla, a taky v horší kvalitě, než jsem měla - asi si seženu HD verzi, budu ráda, pokud budu moct někdy ještě jednu hvězdu přidat. Edit: Tak bohužel, ani po zhlédnutí v lepší kvalitě hvězdu nepřidám, ani ta akce se tím nezlepšila. 5/10

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Velmi povedené rozšíření potterovské ságy, na kterém oceňuji hlavně to, že dokáže fungovat i samostatně a představuje nám další část kouzelnického světa. Kromě Jacoba Kowalskiho vám sice postavy moc k srdci nepřirostou, jinak ale ve filmu nejsou žádná jiná hluchá místa. 8/10

Captain America: Občanská válka (2016)

Pro mě film roku. A to hlavně díky silnému příběhu, postavám, akci a dialogům. Takhle měli vypadat druzí Avengers. Mohlo to být ještě drsnější, vyostřenější, ale bratři Russoovi odvedli v rámci možností výbornou práci. 9/10

Warcraft: První střet (2016)

Na to, že jsem hru nikdy nehrála, ani nečetla žádnou knihu z tohoto světa, jsem si film užila. Příběh není nic převratného, ale neurazí a postavy Vás budou zajímat. Jen mě trochu zklamal casting (až na výjimky). Každopádně jsem zvědavá, co se stane v dalším díle, pokud někdy bude. 8/10

Anděl Páně (2005)

Nejlepší česká pohádka tohohle století. Velmi milé překvapení, na které se dobře kouká i po letech. 8/10

Anděl Páně 2 (2016)

Velmi povedený sequel který kvalitou převyšuje většinu pohádek z posledních deseti let. Děj je sice chvílemi předvídatelný, jinak ale film funguje bez větších problémů. 7/10

Iron Man (2008)

Tohle je pro mě ten film, díky kterému jsem se o filmy začala opravdu zajímat, a na který budu vždy mít ty nostalgické vzpomínky, když jsem ho viděla poprvé. Už tehdy jsem věděla, že je to moje srdcovka. A ani po letech se to nezměnilo a silně pochybuji, že se to někdy změní. Asi proto nikdy nebudu schopna tenhle film zkritizovat. Budu jenom chválit. Pro mě je Iron Man nejlepší superhrdinský origin, zejména díky skvělému castingu (hlavně Robert Downey Jr. a Jeff Bridges!), bez nějž by film nejspíš ztratil velkou část ze svého kouzla. Akce sice není všude tam, kde by si to mnozí přáli (holt nebyly peníze), ale když už je, tak rozhodně stojí za to (třeba Tonyho útěk z jeskyně nebo ty stíhačky...), protože je natočená výborně - poklona společnosti ILM za CGI efekty. K samotnému příběhu pak nemám, co bych vyčetla, já jsem s ním spokojená, ze všech zfilmovaných verzí Iron Manova originu, které jsem dosud viděla, je tenhle zdaleka nejlepší. Zvlášť musím vyzdvihnout soundtrack od Ramina Djawadiho, který Iron Manovi neskutečně sedl a je skvělý i na samostatný poslech (a žádný orchestr ho zahrát nechce!). Škoda že Djawadi nezůstal i u dalších dílů, přestože Djawadiho nástupci byli dobří, na jeho soundtrack prostě nemají. Co ještě dodat? Snad jen to, že díky Iron Manovi máme celý Marvel Cinematic Universe, který přinesl mnoho skvělých i horších filmů a seriálů. A potitulková scéna je geniální. 10/10