Kult hákového kříže (1998)

Velmi dobře zpracovaný film se skvělým Edwardem Nortonem v hlavní roli. Film se staví proti neonacismu, rasismu, xenofobii, ale na rozdíl od jiných filmů na podobné téma, problematiku rasismu nezjednodušuje nad únosnou mez, nepopírá zcela problém černošského rasismu, ani fakt, že příklon k agresivní ideologii nemusí jen být dán psychopatologií dotyčného či prostě jeho špatnou povahou, ale může být také přehnanou a nešťastnou reakcí na skutečné problémy společnosti. Hlavní hrdina uvěří nacistické ideologii poté, co byl zavražděn jeho otec při plnění svých pracovních povinností. Pomstí se zabitím černochů a s úsměvem na rtech a šťasten se nechá zatknout policií a jde do vězení. Tam díky přátelství s mladým černochem poznává, že kvalita člověka se nepozná podle barvy kůže, opouští svou rasistickou pozici a nacistickou víru a po návratu domů se dostává do konfliktu se svými bývalými soukmenovci, pro něž byl předtím hrdinou. Má možnost zaujmout vedoucí postavení v komunitě neonacistů, ale už to nechce. Nacismus je etapou jeho života, kterou prošel a kterou nyní odsuzuje.Ideologie silného bílého muže a velkého vůdce je zkarikována v postavě Derekova "kamaráda",tlustého a hloupého skina a v postavě ideologa hnutí, který sice má velkou hubu plnou velkých slov, ale když hrozí malér, nastrčí do průšvihu místo sebe dospívající kinderskiny. Režisér ukazuje ale i to, že jakmile se do vlaku náslilí a nenávisti jednou naskočilo, je těžké vyskočit zpátky. Silný a nesmírně emocionálně působivý je závěr. V okamžiku, kdy se Derek nejen vzdal sám rasismu, ale přesvědčil o nesprávnosti ideologie i svého bratra, je jeho bratr zavražděn černošským výrostkem pomstou za smrt černochů, jež usmrtil Derek. Skoro jako by film říkal, rasismus je špatný, ale když se ho úplně vzdáme, vystavíme se na milost a nemilost pomstě, která nebude brát v úvahu, jací jsme dnes, ale co jsme my, přesněji naši předkové dělali dříve.

Škyt (2002)

Tak přiznám se, že tohle jsem nepobral. Dědek škytá, škytá a škytá a jinak se nic neděje. Mám pocit, že režisér si chtěl udělat z diváka legraci nebo je to psychologický experiment na téma, co divák vydrží.

Taxidermia (2006)

Překrásná maďarská komedie. Nejkrásnější je prostřední povídka.Sport, v němž je hrdina(otec) šampionem, nám připadá bizarní, ale nejsou nakonec ostatní, reálně existující vrcholové sporty podobnou zbytečnou a leckdy nechutnou bizarností? Není nesmyslná existence vrcholového sportu samotná? A není ten sport vlastně disciplínou, která je v konzumní společnosti sportem nejběžnějším? Co nejrychleji co nejvíc zkonzumovat, pak to vyzvracet, aby bylo možno dále soutěžit s ostatními konzumenty?Není rychlá konzumace místo konstrukce klíčem k sociálnímu postavení v moderní společnosti?Co nejvíc nového značkového oblečení, aut, dovolených na druhém konci světa? Není to podstata konzumní společnosti. Není celá moderní společnost na tomto sportu postavena?

Muž z Acapulca (1973)

Vtipná parodie. Nejlepší jsou ty litry čevené tekutiny, co stříkají ze zabitých nepřátel. Taky telefonní budka puštěná do moře.

Prázdniny pana Beana (2007)

Docela příjemný film o jedné prázdninové cestě. Potěšil mě tam Karel Roden v roli ruského režiséra. Byl by to celkem fajn film. Až na jednu maličkost- během filmu jsem se ani jednou nezasmál. U komedie docela minus, nemyslíte?

Hra o královnu (1980) odpad!

Hrozně nepodařený snímek.Měla to být prý komedie, ale komedie to nebyla, historický film to taky nebyl. Co to bylo? Zmetek. Na výsledku se možná podepsalo i to, že režisérovi bylo v době natáčení už skoro 80 let a zřejmě nebyl v perfektní formě. Ale protože to nebyl obyčejný režisér, ale soudruh režisér, a to velmi uvědomělý a "zasloužilý" režisér možnost natočit tento film dostal a dokonce točil i po tomto propadáku další propadáky.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Klasický půvabný film. Jeden z vrcholů české kinematografie. Frič byl v té době čerstvě v KSČ, takže mu bylo umožněno tuhle parodii prvorepublikového filmového kýče natočit. Což je velké štěstí. I za tu cenu, že je tam přimícháno i trošičku dobové propagandy, což musíme odpustit, protože téměř všechny ostatní čs. filmy natočené v té době jsou propagandou prolezlé skrz naskrz. Však taky tvůrci filmu záhy upadli do nemilosti. Nový si ještě se sebezapřením zahrál pár vzorných úderníků, ale jinak čekal 15 let na Fantoma Morrisvilu, což byla shodou okolností rovněž parodie, než mohl naplno uplatnit svůj šarm a důstojné vystupování. Hana Vítová netočila snad vůbec. Martin Frič točil několik let bez problémů, pak ale přišlo, co dřív nebo později přijít muselo- několikaletý distanc. Pak se sice zase k filmování vrátil, ale jeho filmy z pozdější doby, přestože jsou řemeslně zdařilé, postrádají eleganci, lehkost a šarm jeho snímků prvorepublikových(do té kategorie počítám i Pytlákovu schovanku, ač byla natočena už za komunismu).

Půlnoční kovboj (1969)

Smutný příběh o velkých naivních představách o vlastní velikosti ve velkém městě. Když iluze narazí na realitu, hrdina se uprostřed města ztratí. Jediným společníkem je mu životní ztroskotanec, podivná existence z nejhlubšího dna společnosti. Dojemný závěr,kdy v autobuse, kterým oba putují za lepším životem a možná za dalším zklamáním během příjezdu do vysněného místa, Kovbojův jediný přítel, přezdívaný Krysa opouští tento svět a zamíří definitivně tam, kde snad doopravdy bude už jen lépe.

Maratónec (1976)

Vynikající thriller se skvělými herci.Laurence Olivier působí skutečně zrůdně.