Démon (2015)

Je celkem obvyklé, že když se v hororech, detektivkách nebo mysteriózních kouscích objeví nějaký WTF moment, tak nám scénář dříve nebo později alespoň částečně situaci ozřejmí. V tomhle filmu to nečekejte. Nenudil jsem se, ta hodina a půl utekla celkem svižně, řemeslně je film odvedený skvěle a herecké výkony jsou velmi dobré (Itay Tiran je naprosto skvělý), ale musel jsem se řídit Trojanovým heslem z Medvídka "není potřeba tomu rozumět, stačí to přijmout". Měl jsem v hlavě několik hypotéz o tom, co se vlastně děje a proč se některé postavy chovají tak, jak se chovají, nicméně ani jedna se mi uspokojivě nepotvrdila. K pochopení tohoto filmu je klíčová jedna informace, kterou jsem se dozvěděl až z ČSFD - autor scénáře a režie po prezentaci svého díla na festivalu v Gdyni spáchal sebevraždu. Podobně jako si Lynch odžíval svou depresi v Mazací hlavě, odžívá si Wrona svou duševní poruchu v Demonovi. [potential SPOILER ALERT] Pocit odcizenosti, že člověk "není propojen se svým tělem", že žije život někoho jiného (posednutí dybbukem), že není schopen prožívat radost (ostrý kontrast mezi [docela vtipnou] veselicí nahoře a mezi ženichem, který je svázaný dole ve sklepě jako blázen), paranoia (zdá se, že ledaskdo ví detaily o tom, jak to tehdy bylo se zmizelou Hanou; nejasné tajnůstkářské chování bratra svatebního svědka, který na konci zlikviduje ženichovo auto), i pocity zmaru, absence osobní hodnoty (jakmile zmizí, tak jej sice chvíli hledají, ale nakonec už to nikoho nezajímá, svatba se anuluje a zdá se, že ani nevěstě to nijak zásadně nevadí - což vnímám jako paralelu s tím, že ač byl Wrona ženatý, tak ani jeho manželka mu nebyla schopna v jeho duševním stavu pomoci). Myslím, že Wrona nemohl natočit lepší film, který by vypovídal o tom, jaký vnitřní život vlastně vedl. Údajně je velmi podobně jako Demon laděný i jeho předešlý film Křtiny (nevím, neviděl jsem), ale to jen ještě víc dokládá, jak pro něj byla tato tematika osobně významná.

Labyrint (2015) (seriál)

Jedna hvězdička za snahu a druhá za lokaci v Brně. Jinak padá atmosféra, chybí napětí, dialogy jsou debilní a postavy se chovají divně, protivně. Kamera je kapitola sama pro sebe - chápu, že to je asi záměr a "moderní pojetí" - ale neustálé drobné pohyby, přiznané doostřování, atd, to mi prostě nejede. Oproti geniální Pustině je tohle druhá liga, bohužel :(

Musarañas (2014)

Výborná komorní psychologická záležitost ze španělské hororové školy. Taková španělská variace na Osvícení, jenže je tam zvrat! Macarena Goméz je naprosto úchvatná a když ne z jiného důvodu, tak už kvůli jejímu výkonu byste se jako fanoušci hororu na tenhle kousek určitě měli podívat.

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

První díl Hotelu jsem ani nedokoukal, bylo mi z toho na blití. Zmizelo napětí, záhadno, atmosféra a nahradilo je nechutná, explicitní, perverzní a psychopatická vizualizace násilí. Scénáristi už asi neví, co horšího by se na obrazovky dalo vyblejt, tak všude tečou potoky krve, kousků mozku, očí nebo čeho všeho. Nejvíc vtipné je to, že když uchyl bez obličeje šoustá ostnatým ocelovým strap-on dildem feťáka do zadku, tak je to ok, ale nedej bůh aby někde byla vidět bradavka - to musí mít lady Gaga na prsou nalepovací hvězdičky. To je opravdu ad absurdum.

Everest (2015)

Everest je bohužel špatný film, promrhaný potenciál. Příběhu zřetelně chybí sdělení mnoha kontextů, které dávají tomu, co se na plátně děje, smysl - např. chybí vysvětlení, proč umřel Scott Fischer (protože byl na antibiotikách, což ostatním zatajil), atd. Byl by to skvělý film, kdyby např. použili roli Krakauera, novináře, který tam byl a vše popsal v knize Into Thin Air, jako vypravěče, který by vysvětloval, co se nahoře vlastně dělo a co způsobilo takovou katastrofu. Bohužel bez podobného komentáře je film nepřehledný, chybí tam časové údaje v prostřizích dějem, často člověk ani neví, na koho je kamera zaměřena. Musím říct, že např. zpracování této tragédie na Everestu bylo líp (ačkoliv ne ideálně) zachyceno ve filmu Smrt na Everestu - r. 1997. Chápu, že film nikdy nebude obsahovat tolik informací, jako kniha, ale tenhle Everest je na zachycení podstaty tragédie tak skoupý, že je z toho zmatené povrchní drama. Dvě hvězdy jsou za to, že to opravdu natáčeli na Everestu a že i přes špatné provedení je ten příběh pořád dost silný.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Myslím, že námět se dal využít opravdu trochu líp. Když pětkrát nadstavíte polívku, tak to není úplně ono - v podstatě se dal konec filmu odhadnout po pár minutách, žádný plot twist, žádný nápad, a vlastně ani napětí moc ne. Škoda.

Tělo (2012)

Tak tomu, co se povedlo Oriolu Paulovi se říká "chytit býka za kule." Svižně natočená mrazivá detektivka, kde člověk pořád přemýšlí, jak to dopadne... a ono to dopadne. Bavilo mě to celou dobu a dost možná nejvíc za poslední dobu. Pokud bych měl porovnávat s podobně laděnými filmy (Např. Loft), tak se určitě povedlo lépe dávkovat příběh a držet napětí. Za mě pět bludišťáků.

Počátek (2010)

Já tady tudletu intelektuální masturbaci moc nemusím.

Purpurový vrch (2015)

119 minut nudy. Žádný plot twist, od začátku bylo jasné, o co postavám jde, atmosféra moc nefunguje. Ještě bych akceptoval o půl hodiny kratší stopáž, ale tohle byla pohádka pro 12letý holky. Guillermův dřívější horror Princ bez království je o třídu výš. Namísto filmu si radši dejte čaj!

Kouzlo měsíčního svitu (2014)

Rozhodně to nejlepší, co Woody natočil za posledních pár let. Rozhodně ne tak ploché a vpodstatě bez nápadu jako Jasmine Blue Eyes, ani ne tak "ulítlé" jako ta věc s Pařížskými flashbacky do minulosti, prostě přijemná Allenovka s příjemným scénářem, klasickými intelektuálními dialogy (btw české titulky pro Cinema City jsou příšerné, uplně zabíjí Allenovskou zálibu v bohaté slovní zásobě) a nechybí ani humor, romantika a dobré herecké výkony. Prostě dobře strávený čas. Jděte do toho.