Utajený seznam (2018) (TV film)

Televizní film Utajený seznam jsme si vybrali z nedělní nabídky TV stanic, abychom si po náročném týdnu odpočinuli a případně se trochu zabavili. Naším cílem bylo prostě tupě zírat na televizní obrazovku a sledovat alespoň trochu zajímavý děj filmu, který trval celých 87 minut. Naše očekávání se nadmíru podařilo, protože se u Utajeného seznamu nedalo nic jiného ani dělat. Leccos napovídal i originální název Sleeper tedy Spáč, přičemž se v tomto duchu odehrával celý děj. Za celou dobu jsem u sebe nezaznamenal žádné rozrušení, jak by se na thriller slušelo, dech jsem měl pravidelný a i když jsem tedy ani na chvíli neusnul, moc mne to celé nebavilo. Fil začal představením manželské dvojice Jonesových Jennifer (Kara Killmer) a Freddyho (Brett Donahue), která zrovna slavila sedmé výročí svatby. Freddy svou ženu ujišťoval, že je naprosto šťastný, proto ji zarazilo, když ho náhodou spatřila na ulici, jak se hádá s jinou ženou. Přitom jí lhal, že je zrovna v práci. Jennifer musela přijít na to, co všechno před ní její muž skrývá a tak se také dělo v následujících minutách filmu. Dosud bylo manželství pro Jennifer Jones jako žít v pohádce, ale když zjistila, že je těhotná, začala pochybovat, jestli je opravdu šťastná a jestli už láska mezí ní a manželem Freddym dávno nevyhasla. Nakonec takové myšlenky zahnala a brala je jen jako známku sedmileté vztahové krize a byla ráda, že Freddy se s ní cítí dobře. Jenže události nabraly nečekaný spád, když Jennifer odhalila několik Freddyho nevinných lží. A když následkem náhlé nehody Freddy upadl do kómatu, Jennifer se musela s jejich neshodami vyrovnávat sama. Zatímco Freddy ležel bezvládně v nemocnici, Jennifer se ocitla v centru mnohem komplikovanějšího příběhu. Během pátrání po tom, jakou minulost její manžel vlastně měl, ji přivedlo mezi ruské agenty KGB, o kterých neměla dosud žádné potuchy. Záhadně se také chovala maminka jejího manžela Barbara (Barbara Gordonová), která syna navštívila v nemocnici a pak hledala něco v garáži u jejich domu. Záhy se setkala s ruskou agentkou Annou (Rayisa Kondracki), která byla onou záhadnou ženou, s níž se pohádal na ulici její manžel. V té chvíli jí šlo o život a byla ráda, že měla po ruce svou kamarádku Connie (Mylène Dinh-Robic), která k ní ráda zašla na pokec a které se mohla se vším svěřit. Totéž však neřekla detektivovi Brentovi (Mark Camacho), který přejetí jejího manžela vyšetřoval a teprve později se mu svěřila. Bylo zjištěno, že manžela přejel bohatý internetový podnikatel Arthur Stern (Joe Cobden), kterého Freddy vydíral. Policistu však mezitím vystřídala FBI a ta nakonec nešťastné Jennifer pomohla. A nejen jí. Dopadlo to pro některé zúčastněné dobře, ale já jsem většinu filmu nudil a s radostí jsem přivítal konec. Děj jsem lehce předvídal a kdybych byl stejně úspěšný u čísel do sportky, byl bych bohatší než Babiš. Nicméně podruhé už tento film vidět nechci. Suma sumárum, nepovedený televizní film Utajený seznam ode mne získal jen jednu utajenou hvězdu *.

Kožené slunce (2002) (TV film)

Snímek Kožené slunce z roku 2002 jsem si jako bývalý hráč fotbalu a jeho současný pozorovatel a kritik nemohl nechat ujít, zvláště když takových kopacích filmů je jako šafránu na hřišti. Byl jsem zvědavý, jakou formu režisér Karel Kachyňa zvolí, čili jestli se děj bude věnovat pouze fotbalu nebo i jiné problematice života na vesnici. Po 82 minut jsem musel konstatovat, že to vlastně bylo tak nějak napůl, když třeba takové vztahy v rodinách přímo s kopáním do míče souvisely. A myslím si, že se film povedl na výbornou co se týče zábavy, jisté logiky a objasnění toho, jak to v takovém vesnickém fotbale chodí, i když vše bylo hodně směřováno do komediální formy. Bohužel více se film už chválit nedá, bylo to právě jen o té legraci na fotbalovém pozadí, ale to mně vůbec nevadilo, jen to nestačilo na lepší hodnocení, než tři hvězdy. Film nám představil fotbalový tým SK Vrátno, který se pohyboval na posledních pozicích tabulky okresního přeboru a bojoval tak o přežití. Aby se nepropadli do poslední ligy, byli jeho funkcionáři ochotní snad úplně ke všemu - koupit nového brankaře Šlemendu (Kamil Halbich), na kterého ovšem neměli peníze a problém byl také s jeho nadměrným holdováním alkoholu. V předposledním zápase neváhali podplatit kapitána protivníka ze Semic (Daniel Tůma), aby zápas pustili a dokonce si málem za sponzora vzali majitele pohřebního ústavu Ryšánka (Rudolf Hrušínský). Ale všechny snahy nebyly nic platné, poslední prohraný zápas ještě ztvrdila insultace rozhodčího Bivoje (Roman Skamene). Funkcionáři i fandové dali fotbalu vše, co mohli. Řidič rozpadajícího se autobusu Škoda 706 RTO Vlastimil Rokos (Milan Šimáček) dojezdil a svůj vůz odevzdal do šrotu, předseda klubu Jaroslav Vazač (Jan Hrušínský ml.) se hodlal věnovat své rodině dceři Aleně (Lucie Vondráčková), manželce (Simona Stašová) a nastávajícímu zeti Slávkovi Žemličkovi (Jan Teplý), který jakožto útočník ze sousední vsi gólem v posledním zápase poslal v derby Vrátno do pralesní ligy. Dále tu byl věrný fanoušek, jemuž nikdo neřekl jinak než docent (Jan Hraběta), který při zápasech pokuřoval doutník a diskutoval s rozhodčími, dále děda a bývalý předseda klubu Stehlík (Lubor Tokoš), jenž neunesl sestup a zemřel přímo v autobuse. Nemohu vynechat ani Miroslava Hracha (Zdeněk Palusga), který dělal pomezního rozhodčího a pro klub žil svým srdcem či na babku Zobalku (Jiřina Jirásková), která totéž dělala úplně jiným způsobem. Z hráčů nejvíc vynikal útočník Zdeněk Zobal (David Novotný), který si zahrál také v seriálu Okresní přebor o několik let později, stejně jako Ondřej Vetchý, jenž si v Koženém slunci střihl roli trenéra klubu Bíny. Pro trénování byl tak zapálený, že si ani nevšiml, jak mu manželku (Pavlína Mourková) přebral jeho soused a opravář aut Tonda Hájek (Pavel Nečas). Objevil se tu nestárnoucí Jan Skopeček jako otec syna fotbalového brankáře z Vrátna Lojzy Švece (Jiří Ployhar), Mojmír Maděrič v roli dozorčího Lišky z fotbalového svazu, Jaromír Dulava jako místní farář, Alena Mihulová jako manželka řidiče autobusu a nakonec bych ještě jmenoval Barboru Hrzánovou jako manželku opilce Šlemendy. Ale beznaděj a deprese všem po sestupu do pralesní ligy dlouho nevydržela, za pár týdnů zase vyráželi za tím magickým kusem kůže neboli za fotbalovým míčem, když začala nová sezóna. Pro to byla celých 82 minut zajímavá podívaná, pro mnoho jiných nefotbalových diváků to musela být docela nuda, i když hodnocení zde na ČSFD nebylo až tak úplně špatné. Suma sumárum, fotbalový snímek Kožené slunce ode mne získal tři kožené hvězdy ***.

Ve stínu (2012)

Na snímek Ve stínu z roku 2012 jsem se chtěl podívat už dříve a to pěkně ve světle našeho obývacího pokoje, ale teprve když jsem jej našel v nabídce společnosti NETFLIX, rozhodl jsem se už jeho shlédnutí neodkládat. Druhý den po sobě jsem tak viděl film, věnovaný obětem politických procesů z padesátých let 20. století, které vykonstruovala komunistická mašinérie. Upřímně, vždycky mi bylo z takových věcí špatně a ta nespravedlnost mne doháněla k zoufalství, takže ani po Tmavomodrém světě a poté po filmu Ve stínu mi nebylo vůbec dobře. Druhý jmenovaný film mne navíc deptal skvělou hudbou od dvojice Jan P. Muchow, Michal Novinski a celé to skvěle podtrhl režisér David Ondříček, jemuž se podle výborného hodnocení zde na ČSFD podařilo vytvořit opravdu hodnotné dílo. Vše začalo v Československu v roce 1953 v období před měnovou reformou. Po smluveném znamení se v noci za deště vloupali dva muži do zlatnictví a jeden z nich, tlusťoch Janata (Norbert Lichý) násilím rozbil trezor a druhý Kirsch (Miroslav Krobot) ukradl zlato. Druhý den ráno poručík Beňo (David Švehlík) z pražské kriminálky vyzvedl svého šéfa, kapitána Jaroslava Hakla (Ivan Trojan). Detektiv se rozloučil s manželkou Jitkou (Soňa Norisová) a synkem Tomem (Filip Antonio) a odjel na místo činu, kde podle stop potu odhadl, že pachatelem byl kasař Janata. Našel tu také malé kožené pouzdro. Beňo hádal účel pouzdra, ale kapitán šel najisto. Oba dorazili do bufetu v továrně a chytili tu kriminálníka Karlose (Hynek Čermák). Přinutili ho prozradit někdejšího kasaře Kirsche. Na toho se pak ptali na Židovské obci a vzápětí Hakl muže objevil pod postelí. Pouzdro bylo na kasařův amputovaný prst. Kirsch tvrdil, že strávil včerejší noc na záchytce, avšak když kapitán našel ukryté šperky, byl zatčen. Následně Jitka doma mluvila o strachu z měnové reformy, ale manžel to bagatelizoval a odjel na záchytku. Ráno se na stanici Bezpečnosti objevili estébáci v čele s primitivním Barešem (Marek Taclík) a přebrali Kirschův případ. Podle Haklova velitele, plukovníka Pánka (Jiří Štěpnička), šlo o politiku, když se přes Židovskou obec údajně pašovaly ven cennosti na financování sionistického teroru v Palestině. Kapitán nadřízenému tvrdil, že Kirsch má alibi, jelikož byl opravdu na záchytce a získal svolení na případu dál tajně dělat. Kirsche, zpracovaného estébáky, vyšetřoval major Zenke (Sebastian Koch) z východoněmecké kriminálky, přidělený do Prahy kvůli akci proti sionistům. Muž všechno přiznal, ale podle majora bylo jeho svědectví k ničemu. Velitel Státní bezpečnosti (Richard Stanke) trval na tom, že operace musí být dovedena do úspěšného konce. Potom Beňo ke kapitánově nelibosti ubytoval Zenkeho u jeho sousedky Bárové (Jaroslava Adamová). Jitka měla pocit, že se jí manžel odcizuje a když se s ní chtěl pomilovat, vyrušil je muž na pavlači. Tím byl Karlos, který Haklovi prozradil, že Janata žije se ženou, která se ve výzkumném ústavu stará o pokusné psy. Kapitán za ní hned odjel a družka (Simona Babčáková) kapitánovi přiznala, že Janata odešel s nějakými muži a ukázala mu poloprázdnou krabičku s náboji a nápisem Ottova. Ráno Janata, ozbrojený samopalem, přepadl s komplicem poštu v Ottově ulici, kam právě přivezli peníze. Při střetu s policistou z doprovodu peněz vyšla ze samopalu rána, která zabila komplice. Vzápětí na místo dorazí řidič z tatraplánu, jenž přivezl lupiče. Zabil policistu svou pistolí, vydloubne kulku z jeho těla a svědky postřílel samopalem. S Janatou a lupem zmizel těsně předtím, než na poštu dorazil Hakl. Ten na místě činu objevil další kulky z pistole. Záhy sem dorazil Bareš se Zenkem a Beněm. Estébáci opět přebrali případ. Potom řidič shodil Janatu i se samopalem z viaduktu pod vlak a Hakl požádal balistika Víťu (Kryštof Mucha), aby mu tajně udělal analýzu střel z pošty. Pak šel za Janatovou přítelkyní a objevil ji zabitou na půdě, přičemž ho vzápětí někdo omráčil. Když se probral, byly stopy zločinu zahlazeny. Doma předstíral před Jitkou, že se nic nestalo. Druhý den Bareš se Zenkem zajistili na hranicích osádku sanitky Židovské obce, v níž byly „objeveny“ peníze z poštovního lupu, takže následovalo zatýkání na Židovské obci. Velitel StB ocenil Zenkeho pomoc, ale zároveň mu vyhrožoval, že ho může kdykoliv poslat do Moskvy. Podle Víti vyšly střely z pistole, používané u StB, přesto se balistik navzdory riziku pokusil zjistit, komu patří. Jitka se v domovní prádelně sblížila s německým sousedem. Pak se Hakl sháněl na patologii po mrtvé ženě, ale sem přivezli jen Janatovu mrtvolu. Cestou domů viděl kriminalista ze schodiště Zenkeho při holení a pod jeho podpažím zahlédl vytetovaný znak SS. Doma se kvůli sousedovi pohádal s Jitkou a řekl jí, že je to esesák. Manželka předtím mluvila o tom, že chce za vyzvednuté úspory koupit Slavíčkův obraz. Muž odešel na oslavu šéfova povýšení a od Beňa se dozvěděl, že případ přepadení pošty bylo uzavřeno s tím, že pachatelem byl Janata s komplicem. Kapitán oznámil Pánkovi, že chce svědčit u soudu s Kirschem a poté ho nadřízený ho představil sovětskému veliteli Morozovovi (Sergej Reiter). Hakl se později na dvoře porval se Zenkem, který mu tvrdil, že věci někdy nejsou takové, jak na první pohled vypadají, a doporučoval mu, aby především chránil svou rodinu. Po ošetření na pohotovosti šel Hakl přespat k Beňovi a náhodou našel jeho průkazku StB. Ráno odešla Jitka s Tomem do školy, přičemž jí u vchodu dal Víťa obálku pro manžela. Žena se později rozmyslela a vrátí se domů. Když sem přišel Hakl, viděl odjíždějící sanitku a pak se dozvěděl, že podle sousedky Jitku přepadl v bytě lupič. Hakl spěchal do nemocnice, ale žena spala, vzápětí mu někdo vyhrožoval. Při návratu narazil kapitán na Pánka, který sám vedl vyšetřování vloupání. Ten mu řekl, že prokurátor nedovolil jeho svědectví a že bude vypovídat jen Zenke. Kapitán po jeho odchodu našel v šuplíku peníze a dal je policejnímu fotografovi Jílkovi (Martin Myšička), jemuž důvěřoval a jenž mu sdělil, že ho sháněl Víťa. Požádal ho, aby za ně koupil obraz od Slavíčka. Kapitán doma učil Toma prát se a ráno s ním marně hledal v práci Víťu. Tajně sebral jeho sešitek a začal se obávat o svůj i o synkův život. Napadl nevinného řidiče, který ho na ulici kvůli jeho nepozornosti málem i s dítětem přejel, protože věděl, že ho sledují estébáci. Doma synek řekl otci, že maminka mluvila s nějakým pánem a pak Hakl našel obálku s důkazy v jeho školní tašce, kam ji Jitka dala. V soudní síni Bareš povídal Zenkemu o průběhu procesu, s tím, že po svědectví bude Němec odvezen na hranice se SRN a vyměněn. Hakl řekl Tomovi, že ho ráno pošle k babičce a vyprávěl mu, že musí bojovat s podobnou krakaticí, o níž mu četl v knížce; možná to bude jednou právě on, kdo krakatici definitivně zničí. Kapitán se na chodbě domu bavil se Zenkem, který mu ukázal fotku své ženy a dcerky. On po válce skončil na Sibiři a teď dostal šanci vrátit se k rodině. Hakl mu dal důkazy a chtěl, aby je použil ve svědectví a zachránil tak pět nevinných židů. Ale Němec věděl, že systém si nemůže dovolit prohru a opět varuje kolegu - k čemu mu bude, když se zachová čestně, ale zemře kvůli tomu, když ho synek potřebuje živého. Ráno Hakl unikl sledovačům do bufetu za Karlosem. Při procesu proti „sionistickým kontrarevolucionářům“, kteří chtěli propašovat uloupené peníze do ciziny, aby Izrael mohl páchat na Blízkém východě teroristické činy, Zenke svědčil podle dohody. Všichni obvinění přiznali vinu. Soudce (Ondřej Malý) odložil vyhlášení rozsudku na druhý den. Pánek zapíjel úspěch s Morozovem a Barešem, když se tu objevil Hakl. Měl důkazy o vrahovi z pošty a měl je dobře ukryté. Vzápětí obvinil ze zločinů svého nadřízeného. Ten volal na hranici, ale dozvěděl se, že Zenkeho výměna právě proběhla. Němec měl Haklovu obálku. Naštvaný Morozov přikázal zrušit proces. S plukovníkem si to prý vyřídí Moskva. Bareš s kolegou odvedli Hakla a později ztýranému muži píchli injekci, po níž zemřel. Později se Jitka vrátila se Tomem domů, přičemž ji doprovázel Jílek. Žena doma uviděla Slavíčkův obraz. Druhý den byla vyhlášena měnová reforma. Na Jitku se na ulici snášejí bezcenné bankovky. Tom se chystá pomoci šikanovanému školákovi a byl konec filmu, jenž byl věnován obětem politických procesů 50. let a všem statečným lidem, kteří se rozhodli bojovat proti nespravedlnosti. Podle mého názoru režisér David Ondříček natočil čistý žánrový snímek, jenž je v naší současné kinematografii výjimečný. Tento film by se měl zařadit do školních osnov a nahradit hrdinské eposy o husitech a jiných devastujících hnutích našeho národa. Brr, ještě teď mne při psaní komentáře mrazí v zádech. Suma sumárum, detektivní příběh s politickým pozadím a názvem Ve stínu ode mne získal čtyři stínované hvězdy ****.

Tmavomodrý svět (2001)

Snímek Tmavomodrý svět z roku 2001 jsem viděl poprvé asi o 3 roky později v autobuse, s nímž jsem cestoval na firemní školení značky MIELE, které probíhalo po tři dny na krásném Šiškově mlýně. Sledoval jsem jej pozorně, ale mé myšlenky rovněž odbíhaly ke školení a můj oblíbený bowling, který jsme si po dva večery ve mlýně zahráli. Když se Tmavomodrý svět objevil na konci roku 2008 na DVD nosiči, neváhal jsem a koupil si jej, přičemž jsem jej strčil doma do šuplíku, kde ležel dalších 12 let. Obal jsem nikdy neotevřel, i když jsem se na film chtěl ještě jednou podívat, abych jej správně ohodnotil a napsal k němu zasvěcený komentář. Objevil jsem jej totiž v nabídce společnosti NETFLIX a tak jsem neváhal a mimořádně povedené válečné drama s milostným příběhem od Jana a Zdeňka Svěrákových jsem shlédl podruhé. Film vyprávěl o československých letcích za druhé světové války ve Spojeném království, pro které měl být poctou za jejich hrdinství. Začátek filmu mne zavedl do roku 1950, kdy byl František Sláma (Ondřej Vetchý) vězněm na hradě Mírov a bojoval se zápalem plic. Na marodce se setkal s německým lékařem MUDr. Blaschkem (Hans-Jörg Assmann), který ho ošetřoval, a dalším vězněm Vildou Houfem (Miroslav Táborský), jimž vyprávěl svůj příběh válečného pilota bojujícího za svoji vlast ve Spojeném království. Děj vyprávění začal okupací v roce 1939 po Mnichovské dohodě. Hlavním hrdinou byl důstojník československého letectva František Sláma (Ondřej Vetchý), jenž musel spolu se svou posádkou předat olomoucké letiště německé armádě při okupaci Československa v roce 1939. Opustil svou lásku Haničku (Linda Rybová), které nechal svého psa, aby se o něj starala, což pro mne byla nejvíce dojemná scéna celého filmu. Jak ten pes hleděl a nechápal, proč jej jeho páníček opouští, to mi vehnalo slzy do očí a rázem jsem byl rád, že naše tři kočičky doma můžu kdykoliv pohladit. Sláma s mladým nadějným letcem Karlem Vojtíškem (Kryštof Hádek) následně utekl do Spojeného království, kde se s dalšími Čechy a Slováky připravoval na boj proti nacistům. V týmu dále byli bojácný zrzek Bedřich Mrtvý (David Novotný), hudebně nadaný Jan Machatý (Oldřich Kaiser), svérázný moravák Jura Sysel (Radim Fiala) a malíř Tamtam (Lukáš Kantor). Přátelství obou mužů později rozdělil osobní spor, vzniklý ze vztahu k půvabné Angličance Susan (Tara Fitzgeraldová), nad jejímž domem byl sestřelen mladší z pilotů při souboji s Němci. Ač bylo jejich přátelství zasaženo náklonností k Susan, která se po seznámení zamilovala do Františka, zachránil Karel Vojtíšek svého druha Františka Slámu, kterému se při návratu z Francie přes Kanál zadřel motor poškozený buď střepinou flaku nebo v nějakém předchozím leteckém souboji. Sláma vyskočil na padáku, spadl do moře a začal nafukovat záchranný člun, který ale praskl. Bez člunu by v ledové vodě brzy ztratil vědomí a utonul. Vojtíšek, ve snaze pomoci svému druhovi shozením vlastního člunu, zachytil při nízké ostré zatáčce koncem křídla o vlny a zřítil se. Prudkým nárazem zřejmě omdlel, zůstal v letounu a zahynul. Člun zůstal na vodě, což Slámovi umožnilo přežít a byl konec velmi dojemného příběhu, který mne téměř rozplakal. Se závěrečnými titulky ve mne zůstalo mnoho smutku, zlosti z nespravedlivého komunistického vězení a také z hrůz války, kterou bych nikdy nechtěl zažít. Když jsem tak přemýšlel o průběhu filmu, bylo to vlastně velmi smutné 112 minut dlouhé dílo, které se podařilo velmi dobře natočit a to za poměrně hodně peněz. Hlavní hrdina Franta totiž postupně přišel o všechno. Nejdříve o iluze, když se rozhodnl pro útěk z obsazovaného protektorátu do Polska, po smrti Karla o nejlepšího přítele, pak o svou anglickou milenku, které se vrátil její dlouho nezvěstný manžel, o svou českou princezničku Haničku (Linda Rybová), která na něj nedokázala čekat, psa Barču, která už chtěla zůstat s novým pánem a o svobodu, když ho komunisté zavřeli do vězení. A nakonec také o posledního ze svých kolegů a pozdějšího vězně Jana Machatého (Oldřich Kaiser), který zemřel po zmlácení dozorci na krvácení do mozku. Už předtím však v Anglii zahynuli všichni další piloti. Přesto jsem rád, že bylo jeho prostřednictvím poukázáno na nelidské zacházení s válečnými hrdiny ze západní fronty druhé světové války. Jedinou výtku bych měl snad jedině k leteckým scénám. Piloti létali na stíhačkách Supermarine Spitfire proti německým Messerschmitt Bf 109, sestřelovali střední bombardér Heinkel He 111, též doprovázeli Boeing B-17 Flying Fortress a chránili poškozený North American B-25 Mitchell. Podle mého názoru mohly být scény delší a lepší, ale vzhledem k náročnosti celého projektu chápu jejich krátkost. Suma sumárum, válečný film Tmavomodrý svět ode mne získal pět tmavomodrých hvězdiček *****.

Vražda na jachtě (2019)

Snímek Vražda na jachtě jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého slušného filmu a to se nám také splnilo jen částečně. A ještě jeden důvod jsem ke shlédnutí filmu měl, neboť jsem zjistil, že si hlavní role střihla dvojice dobrých komiků Adam Sandler a Jennifer Aniston, které jsem měl vždy celkem rád. V té chvíli byla volba výběru jasná a děj se rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili s Nickem Spitzem (Adam Sandler), což byl průměrný newyorský policista, který se svou manželkou Audrey (Jennifer Aniston) měl brzy oslavit patnáct let od svatby. Audrey si vždy přála výlet do Evropy, který se ovšem nikdy neuskutečnil. Nick jeden večer pod nátlakem souhlasil, že pojedou, čímž odstartoval soukolí nečekaných událostí. Během letu do Evropy v letadle potkali šarmantního Charlese Cavendishe (Luke Evans), anglického vikomta, který je pozval na luxusní jachtu svého strýce a miliardáře Malcolma Quince (Terence Stamp). Na palubě jachty se Nick a Audrey setkali s Cavendishovou bývalou snoubenkou Suzi Nakamura (Shiori Kutsuna), jeho bratrancem Tobeyem Quincem (David Walliams), herečkou Grace Ballardovou (Gemma Arterton), černošským plukovníkem Ulengou (John Kani), jeho bodyguardem Sergejem (Ólafur Darri Ólafsson), Mahárádžou (Adeel Akhtar), řidičem závodního automobilu Juana Carlosem (Luis Gerardo Méndez) a samozřejmě jejich hostitelem Malcolmem Quinceem. Na setkání v salonku starší miliardář všem oznámil, že jeho nová manželka Suzi bude jediná, kdo obdrží jeho dědictví, protože věřil, že ostatní o něj předstírají zájem jen kvůli jeho penězům. Než však mohl změnit závěť a podepsat svou novou vůli, světla zhasla a když se znovu roozsvítila, ležel Quince mrtvý na podlaze, probodnut vlastní dýkou. Nick, který lhal Audrey o tom, že je detektivem NYPD, nařídil uzamčení místnosti a hosté se vrátili do svých pokojů. Později v noci našli hosté Tobeyho, Quinceho jediného syna, mrtvého kvůli zjevné sebevraždě. Po příjezdu do Monte Carla byly hosté vyslýcháni inspektorem de la Croix (Dany Boon), který věřil, že Nick a Audrey jsou vinni z vraždy. Na Grand Prix v Monaku, se Nick a Audrey vyptávali ostatních hostů z jachty, co si sami myslí o vraždě. Té noci je Sergej zavolal do svého pokoje, kde jim řekl, že se Quince oženil s plukovníkovou snoubenkou, zatímco plukovník byl v kómatu. Žena pak zemřela a spolu s ní údajně mrtvě narozené dítě. Tak měl voják motiv k vraždě, nicméně vzápětí někdo klepal na dveře a záhy byl Sergej zavražděn. Naši hrdinové statečně vylezli z okna a vysoko nad zemí lezli po římse. Cestou spatřili plukovníka, jak si čistí zuby a pak vlezli do vedlejšího volného pokoje. Do něj však záhy vstoupil Maharádža a herečka Grace, kteří se líbali a málem se začali milovat. Tím byli všichni tři vyloučenu z podezření, že by někdo z nich zabil Sergeje. Potom dvojice odešla z pokoje pryč a naši hrdinové je brzy následovali. Odešli do restaurace, kde ve zprávách viděli, že de la Croix na ně vydal zatykač. Audrey z relace zjistila, že Nick není vlastně detektiv a také že lhal o jejich cestě do Evropy. Sympatická Audrey zklamaně opustila restauraci a odjela pryč s Cavendishem. Nick následoval Suzi do knihovny, kde znovu potkal Audrey, která mu řekla, že v budově je také Cavendish. Uvědomili si, že Cavendish a Suzi jsou stále zamilovaní a pravděpodobně vrahové. Pár pak byl nucen uprchnout z knihovny, když na ně střílel skrytý útočník a pak se setkali s Juan Carlosem. Vzápětí byla na ulici zabita Suzi, kterou zabil maskovaný vrah. Nick a Audrey šli do Quinceova domu, aby čelili Cavendishovi, ale našli ho otráveného. Pár pak svolal de la Croix a zbývající hosty, plukovníka, Grace, Mahárádžu a Juana Carlose, kteří všichni měli alibi. Nick a Audrey usoudili, že Grace je vrah, protože pomohla Tobeymu zhasnout, ten zabil strýce a sama ho pak zabila tak, aby to vypadalo na sebevraždu. Grace se pak přiznala, že je Quinceovo dítě, které „zemřelo“ a že jeho peníze jí skutečně patří, i když popírala, že je vrahem. Audrey však prokázala její vinu, když si herečka musel sundat klobouk, pod nímž ukrývala zranění, které jí Nick způsobil v roli maskovaného zabijáka a byla zatčena. Zatímco slavili, Nick a Audrey se dozvěděli, že Grace měla další alibi a musel tam být další vrah. Uvědomili si, že Juan Carlos je druhý vrah, který vinil Quince za nehodu, kterou měl jeho otec, když ztratil obě nohy. Závodník držel jako rukojmí de la Croix a snažil se ujet autem. Za nimi se pustil Nick a Audrey a nastala divoká honička, která skončila havárií vraha. Juan Carlos však ještě z vraku vystoupil a mířil na všechny pistolí, jenže jej vzápětí srazil autobus. De la Croix děkoval páru za záchranu a pomohl Nicka povýšit na detektiva. Film skončí tím, že Nick a Audrey pokračovali ve své dovolené na palubě legendárního Orient Express s laskavým svolením Interpolu. A byl konec ztřeštěné komedie, která rozhodně nebyla nijak špatná, ale na můj vkus byla příliš ukecaná. Dialogy zabily takřka celý děj a tím mi tato komedie připomínala francouzské Návštěvníky. Škoda, mohlo to být ještě lepší. Na závěr si ještě dovolím podotknout, že to zde Jennifer Aniston moc slušelo. Suma sumárum, komedie Vražda na jachtě ode mne získala tři monacké hvězdy ***.

Jedna ruka netleská (2003)

Snímek Jedna ruka netleská jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám splnilo jen částečně. A ještě jeden důvod jsem ke shlédnutí filmu měl - před lety jsem viděl jen jeho část a to zrovna, když si Isabela Smečková-Bencová v roli Martiny nechala od svého psa olizovat svoji vagínu. To mne sice v té chvíli zaujalo, ale poté celý děj upadl do zapomnění až do okamžiku, kdy jsem jeho název uviděl na NETFLIXU. V té chvíli byla volba výběru jasná a děj se rozběhl na obrazovce naší TV. Hned na začátku nám byl představen mladík Standa (Jiří Macháček), který se v nákladním voze cestou ze Slovenska vyptával nevrlého řidiče Jana (David Matásek), proč vezou v několika klecích pro kuřata jiné ptáky. Řidič ho nabádal, aby se o tom na hranicích nezmiňoval, nebo mu usekne ruku. Nicméně celníci si toho všimli… – Šéf Zdeněk (Ivan Trojan), majitel vegetariánské restaurace Magická zahrada, Standovi navrhl, aby vzal vinu za pašování dravých ptáků na sebe. Za to dostane po vypršení trestu náležitou peněžní odměnu. A tak byl Standa odsouzen na tři roky. Poté v televizi zval moderátor (Vladimír Dlouhý) diváky ke sledování pořadu Načapám tě! – Ostříhaný Standa po propuštění (za vzorné chování mu byla polovina trestu prominuta) okamžitě zavolal Zdeňkovi. Ten se opětovně ujišťoval, že mladík určitě nikomu nic za celou dobu neprozradil, a domluvil si s ním schůzku. Právě jel autem a manželka Sandra (Klára Pollertová–Trojanová) se zlobila, že používá mobil, když je s ní a jejich dětmi Davidem (Martin Janda) a Nikolkou (Sára Voříšková). – Standa, který neměl kam jít, se ohřál v zahrádkářské kolonii u ohně přátelského bezdomovce (Radek Holub). Zdeněk ráno cvičil na terase na hrazdě a Sandra kárala desetiletou dcerku, že se obléká podle svého. Jako její matka ví, co je pro ni nejlepší. Standa se probudil do chladného rána. Zahlédl prchajícího zloděje (Dimo Lipitkovský) s videem, pronásledovaného ochrankou. Prostrčil plotem klacek a podrazil muži nohy. Zloděj spadl a video se rozbilo. Standa pak muži z ochranky Ondřejovi (Marek Taclík), před vedoucím supermarketu (Zdeněk Suchý) měl dosvědčit, že zloděje dohonil on. Cestou se však lupiči podařilo želízka odemknout, spoutat Standu a Ondřeje k sobě a utéci. Vedoucí neschopného Ondru vyhodil z práce. Zdeněk se na schůzce se Standou opětovně ujišťoval o jeho mlčenlivosti a řekl, kde mu večer předá peníze. Kladl mu na srdce, že musí přijít sám. V neosobním interiéru Zdeňkovy vily ukazoval Sandřin bratr (Martin Myšička) neteři počítačovou hru. Sandra to neviděla ráda. Byla proti počítačovým hrám i proti televizi. Bratrovi se zdála podrážděná a nervózní, a dal jí proto prášky. Muž byl psycholog a vyprávěl o tom, že mnoho případů šílenství začíná tím, že dotyčný chce být někým jiným. Standa se v hospodě Ondřejovi svěřil, že má večer dostat peníze a plánoval cestu do Mexika. Na opuštěném továrním dvoře se za tmy podle plánu sešel se Zdeňkem. Ten mu peníze předal, ale vše překazil Ondřej, který ho sledoval a chtěl ho „chránit“. Zdeněk přivolal z úkrytu Jana, ten mladíky svázal a naložil do auta. Když se začali po cestě hádat, zalepil jim ústa. Ondřej vyskočil za jízdy z vozu. Rozvázal se a zastavil auto, řízené moderátorem pořadu Načapám tě! Vyhodil překvapeného muže z vozu a usedl za volant. Přítelkyně Martina (Isabela Smečková-Bencová) a Andrea (Kristina Lukešová), hledali v lese s baterkami muchomůrky. Chtěli si uvařit houbový čaj. Zaslechli hlasy a vzápětí viděli spoutaného Standu vysoko nad řekou na staré přehradní hrázi. Ve chvíli, kdy se Zdeněk rozhodl, že už Standu vystrašili dost, pustil Ondřej prázdné auto směrem k nim. Chtěl opět zachránit přítele, avšak vůz narazil do zábradlí, Standa se zřítil dolů a vyděšení Zdeněk s Janem jen zírali do černé tmy pod sebou. Standu našly sběračky hub. Odlepily mu z úst náplast, ale k tomu, aby ho vytáhly z vody, se neměly. Standa začal volat o pomoc a zbrklý Ondra se rozběhl a skočil za ním. Moderátor našel své auto na mostě. Ondra si v podkroví za asistence Andrey zašíval obyčejnou jehlou a bez nitě ránu na čele. Když Zdeněk bral u pumpy benzin, zahlédl v televizi rozhovor s moderátorem pořadu Načapám tě! Redaktorce (Tatiana Dyková) se nelíbilo, že pořad narušuje soukromí a že jeho autoři snímají lidi skrytou kamerou. Vyptávala se moderátora, zda jemu by to nevadilo. Muž se místo odpovědi klidně svlékl donaha a řekl tazatelce, že v jednom pořadu použil i záběry své dcery. Moderátor dotlačil vůz k chatě. Martina byla jeho dcera. Když ho Ondra zahlédl, zpanikařil, vyskočil zavřeným oknem ven a zmizel v lese. Omámený Standa se po houbovém čaji připravoval na střeše chaty ke vzlétnutí, ale místo toho se zřítil na moderátora, který se ho snažil uklidnit. Zlomil mu ruku a rovněž zmizel v lese. Sandra se zlobila, že Zdeněk přišel domů pozdě, ačkoliv byl čtvrtek. Dvojice se pak chladně milovala. Pro moderátora přijela sanitka. Standa se vzpamatoval vysoko na stromě. Vyděšeně se spustil dolů, kde narazil na Ondřeje. Vrátili se spolu k dívkám. Standa vyprávěl, jak se dostal do vězení. Čtveřice se zavázala přísahou, že vypátrá, co za činností bývalého Standova šéfa vězí. Sandra chtěla u snídaně na manželovi vysvětlení, co znamená vzkaz, že má připraveného medvěda. Muž zmateně vypráví cosi o cirkusu. David by tam chtěl jít, ale Sandra o tom nechce ani slyšet. Cirkus je podle ní zlá a odporná atrakce, kde se týrají zvířata. Čtveřice mladých lidí našla v seznamu adresu Zdeňkovy restaurace Magická zahrada. Báli se, aby je tam nepoznali, a tak navštívili Standova otce (Jan Tříska), herce, aby jim pomohl s převleky. Ochotný muž při tom s gustem recituje Shakespeara. Sandra vyučovala děti doma. K záhadně mizejícím věcem v domácnosti (nářadí, sekyrka, lano) přibyla i Davidova učebnice fyziky. Syn musel za trest zůstat „po škole“. Když Standa, Ondřej a dívky v Magické zahradě zjistili, že je to vegetariánská restaurace, nechápali, proč Zdeněk dovážel kuřata a dravce. Ondřej z toalet vlezl oknem do jakési chodby a posléze se v podzemí dostal do mrazáku s masem. Popral se tu se dvěma kuchtíky (Pavel Kuřák, Karel Vávrovec). Ti ho zde zavřeli a řekli to Zdeňkovi. Když se Ondra neobjevil, šel Standa ohlásit jeho zmizení na policii, ale tam ho nebrali vážně. Standa v zákulisí travesty show, kde účinkoval jeho otec, viděl pořad Načapám tě!, v němž moderátor nechal natočit Martinu při masturbaci se psem. Pochopil, proč dostal od dívky facku, když jí na ulici ukazoval bílého pudla. Půjčil si od vstřícného otce videokameru a šel hledat kamaráda. Zdeněk poslal Jana do mrazáku vyslechnout Ondru a komplic měl vetřelci useknout za trest ruku. Sandru probudil zlý sen. Vtrhla do dětského pokoje. David visel hlavou dolů z mučícího stroje, který sestrojila Nikolka. Matka ihned odvezla děti k bratrovi. Jan nešťastnou náhodou usekl ruku sobě a Ondřej utekl. Zdeněk našel v mrazáku končetinu, zatímco Jan zmizel. Psycholog byl nadšen Nikolčiným „tvůrčím myšlením“. Doporučil Sandře, aby dětem koupila televizi jako další komunikační prostředek pro rozšíření obzoru. Standa se při hledání kamaráda dostal v podzemí do hodovní síně. Zdeněk zde za doprovodu Wagnerovy hudby promlouval od řečnického pultíku k tichým hostům u bohatě prostřeného stolu. Vizáží i gestikulací připomínal Adolfa Hitlera a při projevu občas přecházel do němčiny. Řeč přerušil příchod rozčilené Sandry s dětmi. Ty začaly nadšeně oždibovat upečenou ruku, kterou našly pod stříbrným poklopem na stole. Byly zde i medvědí tlapy. Sandra omdlela. V prázdné síni Zdeněk vztekle likvidoval zbytky hostiny. Standa vylezl z úkrytu a ukázal mu, že vše natočil otcovou videokamerou, schovanou na stole v míse s ovocem. Zdeněk zapálil místnost politou benzinem. Zapalovač strčil Standovi do ruky. Na policii sledoval zatčený Standa z cely televizní pořad Načapám tě! Moderátor nechal pustit kazetu, kterou mu donesla dcera, ačkoliv nevěděl, co na nahrávce je. Byl šťastný, že za ním dívka po letech přišla. Zatčený vykřikoval, že teď všichni uvidí důkaz jeho neviny, ale na obrazovce se objevila travesty show s jeho otcem. To viděla i Nikolka s Davidem, kterým právě Sandra pustila novou televizi, i Jan s ovázaným pahýlem v nemocnici. Ondra se sblížil na lavičce v parku s Andreou. Zdeněk popíjel u bezdomovce, kde před pár dny našel útočiště Standa. Martina ve vězení navštívila rozpačitého Standu, který se jí omlouval za omyl s kazetou. Až ho pustí, má jí zavolat. Na rozloučenou mu dala pohlednici z Mexika, na které je z druhé strany přilepen malý pilník. A byl konec černé komedie, která sice získala nějaké to ocenění, ale mně se líbila tak nějak napůl. Měl jsem totiž v sobě smíšené pocity - kladného hrdinu smolaře hrál mně nesympatický Macháček, záporného nacistu zase můj oblíbený Ivan Trojan. Samotný děj mi připadal jaksi neuspořádaný a moc rozlítaný, spousta věcí skončila bez vysvětlení. Humor nebyl špatný a některé absurdní situace mne hodně rozesmály, takže až tak špatný film to nebyl. Nejvíce mi líbil Ivan Trojan, když předváděl před večeří Hitlera, byl v té roli naprosto perfektní a to zvedlo moje hodnocení o jednu cípatou. Suma sumárum, komedie Jedna ruka netleská ode mne získala tři netleskající hvězdy ***.

Doblba! (2005)

Snímek Doblba! jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám bohužel nepodařilo z této komedie vůbec vytáhnout. Přiznám se, že jsem se předem vůbec nedíval na hodnocení tohoto filmového počinu ze života a teprve při psaní komentáře jsem vlastně zjistil, jak nevalné zde na ČSFD vlastně je. Bohužel musím s většinou hodnotících diváků souhlasit, neboť film nesplnil vůbec svůj účel, navíc komedie Petra Vachlera zrovna moc nemusím. Tato černá komedie se odehrávala o vánocích v rozvětvené rodině Mukových a začala představením této podivné famílie. Hlavním hrdinou byl Karel Muk (Jaroslav Dušek), obyčejný chlapík s jednoduchými sny, žijící poněkud stereotypním manželským životem s Terezou (Lenka Krobotová), nevlastní matkou Karlovy dcery Valinky (Valerie Vachlerová). Karel pracoval dlouhá léta jako správce hřbitova a s oblibou říkal : Jistá je jen smrt, ale nikdy si nepřipustil, že by se ho mohla nějak dotknout. Nebylo toho moc, za co by se ho dalo pochválit. Bratr Robert Muk (Petr Čtvrtníček) byl naopak sebevědomý a praktický podnikatel a jeho manželkou je peníze nade vše milující Věra (Nela Boudová). Nejmladší Pavel (Marek Daniel) tíhl k východním filozofiím a jakoby se stále nemohl rozhodnout, zda najít smysl života v ochraně šumavských hvozdů nebo v erotických hrátkách se sekretářkami. Jednoho dne, krátce před Vánocemi spadla rodině Mukových do klína nečekané dědictví. Babička (Olga Schmidtová), matka Karlova otce Josefa (Vlasta Dušek), dostala totiž jednoho dne dopis z Vídně, v němž jí jakýsi šlechtic odkázal hrobku v Čechách. Jelikož nikdo nevěděl, kdo byl otcem jejího jediného syna Josefa, Karel s Robertem usoudili, že by to mohl být právě zmíněný šlechtic. Zároveň je ale napadlo, že by babičce nemuseli nic říkat a hrobku tiše zpeněžit. Dokonce vymysleli fintu, aby babička podepsala listinu o jejím prodeji, když údajně podepsala přihlášku na zájezd k pyramidám do Egypta. Když Karel s Robertem řekli svým manželkám o podfuku s hrobkou, Tereza i Věra byly ostře proti a nakonec odmítly jet na Vánoce k rodičům svých manželů a rozhodly se Štědrý den oslavit jen s Valinkou. K rodičům odjel Karel a Pavel, Robert měl přijet později. Nepřítomnost žen omluvili bratři Valinčinou nemocí. Rodina se ale začala hádat, hlavně když Pavel vybalil dárek pro babičku, kterým byl náhrobní kámen, který si vždy přála. Otec Josef, který měl slabé srdce, začal pořádně ze vzteku popíjet tvrdý alkohol a nakonec s láhví vyrazil do tmavé noci. Poté co spatřil Ježíše ho na rohu ulice postihl infarkt a zemřel. Karel se ho vypravil hledat a našel ho mrtvého ležet na sněhu. Nemohl tomu věřit a na místě se motal tak dlouho, až do něj málem narazilo auto, kterým přijížděl Robert. To sice narazilo jen do zdi, ale Karel se lekl tak, že upadl a vypadal jako mrtvý. Zděšený Robert se okamžitě vrátil do Prahy a manželce namluvil, že nikam kvůli náledí nejel. V novinách se pak psalo o dvojnásobné smrti v rodině Muků a Robert se snažil tvářit, že se ho neštěstí hluboce dotklo. Přiměl dobráckého Pavla, aby mu natlučené auto dovezl do servisu a ten měl po cestě oplétačky s policií. Otec Josef a syn Karel zatím vedle sebe leželi v mrazicím boxu krematoria, kde se Karel nečekaně probudil. Polozmrzlý se dostal ven, bloudil městem a nakonec se rozhodl jet domů. Tam ale oknem spatřil Roberta a brzy pochopí, že jeho žena je mu s bratrem už dlouhou dobu nevěrná. Tato pro něj šokující skutečnost mu konečně otevřela oči a pochopil, co má v životě skutečně smysl a hodnotu. Následně odjel Robert se svou milenkou Terezou na jakýsi večírek v luxusní restauraci, kde se zúčastnili sezení s vědmou a v té chvíli začala Tereza partnera podezírat, že měl v nehodě prsty. Pohádali se a z restaurace odjeli jeho druhým autem, přičemž měli cestou nehodu. Tereza ji odnesla jen zhmožděninami a škrábanci, které ji ošetřil její známý doktor Čepek (Tomáš Matonoha), zato Robert zůstal upoutaný na invalidní vozík a všechny jeho peníze mu byly k ničemu. Tímto způsobem tak i on poznal skutečné důležité hodnoty života. Karel se po pohřbu svého otce ujal výchovy své dcery Valinky novým způsobem a tak vlastně jen Josef neměl šanci zlepšit své puntičkářské chování, kterým otravoval život své matce a také manželce Anně (Věra Křesadlová). z dalších rolí vynikali zejména dva pohřebáci (Cyril Drozda a Josef Polášek), kteří byli naprosto excelentní. Jinak se mi film líbil jen tak napůl, rozhodně nebylo moc se čemu smát, spíše to bylo celé takové smutné a některých postav mi bylo opravdu líto, takže jsme se moc nezasmáli. Nicméně já jsem si vzal významné ponaučení, že jsou v životě důležité věci a pak je všechno ostatní. Celkově se mi líbil film až o smrti tatínka Josefa, do té doby to bylo smutné a zdlouhavé. Až poté dostal děj náležitý spád a na scénu se dostali i zmínění dva pohřebáci. Ti byli super, jinak nic moc. Suma sumárum, černá česká komedie Doblba! ode mne získala dvě zblbnuté hvězdy **.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018)

Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám bohužel nepodařilo z této komedie vůbec vytáhnout. Přiznám se, že jsem se předem vůbec nedíval na hodnocení tohoto filmového počinu ze života a teprve při psaní komentáře jsem vlastně zjistil, jak špatné zde na ČSFD vlastně je. Bohužel musím s většinou hodnotících diváků souhlasit, neboť film nesplnil vůbec svůj účel, navíc komedie Filipa Renče zrovna moc nemusím. Tato trapná komedie začala narozením smolařky Olgy Halíkové (Klára Issová), která prodělala bez následků unikátní čelní porod, u něhož malý Michal Benda, syn gynekoložky Bendlové. (Václav Vašák). Měla svéráznou rodinu v městečku Pecka, přičemž pro ni v dětském věku měly význam jediní dva kluci - Benda a chlapec, kterému říkali Borůvka. Ale ti měli zájem jen o starší děvčata. Olga měla matku (Alice Bendová), která měla radši trpaslíky a sestru Romanu (Sarah Aratóová), které se bála. Babička (Zdenka Procházková) se vyžívala ve čtení o živelných katastrofách a otec (Jiří Dvořák) se bál stáří. Nejlepší kamarádka Milada byla asi jediná, se kterou si rozuměla. Když šli spolu na zábavu, Olga se tam opila, byla poté odtažena domů, kde Milada přišla na to, že Olga opilost simulovala. Měla totiž potíže se spodním prádlem, a než aby to přiznala, raději se dělala opilá. Záhy po maturitě unikla s kamarádkou Miladou (Aneta Krejčíková) do Prahy, kde se obě živily jako prodavačky v oddělení dámského spodního prádla v obchodním centru. Právě tady se setkala Olga s Ondřejem Kalendou (Matouš Ruml). Vzali se a měli spolu syna Martina (Jindřich Žampa). Manžel ji pak vzal s sebou na podnikovou oslavu, kde se Olga představila jako psycholožka, i když byla devět let doma na mateřské. Potom tedy vystudovala psychologii, ale během studií se s ní manžel rozvedl, když si našel milenku Veroniku (Marie Renčová). Zoufale toužila nalézt dalšího muže a marně hledala mezi náhodnými známostmi. Pak Olga náhodou potkala Bendu a v taxíku, jako řidiče, Borůvku (Martin Kraus). Ten se stal režisérem, ale občas si musel přivydělat jako taxikář. Olga si s ním užila velmi divokou noc. Oba si spolu začali užívat, ale na jedno další „užití“ se Borůvka nedostaví. Přišel až o hodně později, kdy si Olga pozvala kolegu psychologa PhDr. Daniela ( Petr Vacek), ale Borůvka ji přemluvila na natáčení filmu – dokumentu o Huculech. A tak se Olinka ocitla až kdesi na Ukrajině, kde si užila s hlavním představitelem role Orestem (Marián Mitaš). Následovalo dobrodružství se synem na vodě a pak domácí oslava, na které došlo k pádu z kola. A tak se Olga ocitla v nemocnici. Aby toho všeho nebylo málo, následovaly další zážitky, během nichž došlo na další setkání s Michalem Bendou, nyní již doktorem. Tou dobou Olga zjistila, že její syn je již dospělý a musí se ženit. Jen jí drobet vadilo, s kým, neboť to byla Veronika, bývalá milenka jejího bývalého manžela. Když se Olga uzdravila, dala se dohromady s Bendou a následoval další porod, tentokrát synovy manželky Veroniky. A byl konec pro mne docela špatné komedie, kterou bych nazval spíše smutnou, jelikož popisovala příběhy smolařky Olgy. Její životní strasti opravdu nebyly příliš k smíchu a navíc mám raději příběhy více vymyšlené a bezstarostné. Tady těch strastí bylo až příliš. Dalším problémem pro mne byla celá plejáda vyloženě nesympatických herců, mezi něž bych zařadil tyto jména : Klára Issová (prodavačka, později psycholožka Olga Halíková), Matouš Ruml (Ondra Kalenda, Olžin manžel), Lenka Vlasáková (doktorka Bendlová, Michalova matka), Alice Bendová (Olžina maminka), Pavel Kříž (farář/démon/svatý Petr), Petr Vacek (psycholog PhDr. Daniel), Gabriela Ježková (pacientka Ševčíková), Petr Koza ( PhDr. Stoklásek, malý muž na přednášce), Halina Pawlowská (ruská zákaznice). Takový výčet negativ prostě nemohl v mém případě přinést dobré hodnocení. Suma sumárum, hořká komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci ode mne získala jednu zoufalou hvězdu *. Kaňkou na kráse pro mne byla řada nesympatických herců v čele s Klárou Issovu

Malé dohazovačky (1995)

Snímek Malé dohazovačky jsem kdysi zahlédl v televizi a jaksi mi utkvěl v paměti, když jsem malinkou část děje chvíli sledoval. Od té doby uběhlo pár měsíců a vzpomněl jsem si na něj poté, co jsem na tuto rodinnou komedii náhodou narazil na youtube. A protože mne tenkrát průběh filmu docela zaujal, okamžitě se rozběhl na obrazovce naší televize. Vše začalo představením devítiletého sirotka Amandy Lemmonové (Mary-Kate Olsenová), kterou se chystala adoptovat rodina Butkisesových, známá svým sbíráním dětí (Harry - Ernie Grunwald ) a Fanny Butkis - Ellen-Ray Henessy). Malá dívka si přála, aby ji adoptovala hodná sociální pracovnice sirotčince Diane Barrows (Kirstie Alley), která by to chtěla udělat, ale úřady by ji nesvěřily kvůli jejímu nízkému platu a také nebyla vdaná. Jednoho dne děti ze sirotčince odjely na letní tábor, který na svých pozemcích u jezera nechal postavit bohatý vdovec Roger Callaway (Steve Guttenberg), který bydlel ve velkém domě naproti jezeru. Netrvalo dlouho a Amanda potkala jeho dceru Alyssu (Ashley Olsen), která jakoby jí vypadla z oka a která se právě vrátila z internátní školy, jen aby zjistila, že se její otec chce oženit s Clarice Kensingtonovou (Jane Sibbett), které šlo hlavně o jeho peníze. Obě dívky se ihned domluvily na výměně svých pozic, aby poznaly jiný život. Zatímco Amanda prožívala bohatý životní styl Alyssy, ta se nastěhovala do tábora. Obě se zároveň seznamovaly s rodiči druhé a zjistily, že Roger a Diane by byly perfektní pár. V zoufalé snaze je spolu seznámit, dívky naplánovaly setkání mezi Diane a Rogerem a doufaly, že se do sebe zamilují. Po tom, co se Roger a Diane jednou odpoledne skvěle bavili a koupali spolu v jezeře, Clarice donutila Rogera, aby posunul svatbu z příštího měsíce na další den. Amanda v roli Alyssy zjistila, že Clarice plánuje její odeslání do internátní školy v Tibetu po svatbě s Rogerem. Mezitím Alyssa jako Amanda byla odvezena do rodiny Butkisů, přičemž vzápětí vyšlo najevo, že jejich adoptované děti využívají jako lacinou pracovní sílu v rodinné firmě na zpracování kovů. Zhruba dvě hodiny před svatbou Amanda prozradila rodinnému komorníkovi Vincenzovi (Philip Bosco) , že není Alyssou. Vincenzo pak navštívil Diane v sirotčinci a vyprávěl jí o tom, co se dozvěděl. Diane dorazila do kovošrotu Butkisů pomocí vrtulníku, aby vyzvedla skutečnou Alyssu a přivedla ji na svatbu. Mezitím se Vincenzo a Amanda snažili svatbě zdržováním zabránit. U oltáře Roger váhal, aby řekl: „Já ano,“ a přitom vzpomínal na všechny dobré časy, které měl s Diane a uvědomil si, že se do ní zamiloval. Diane najednou vtrhla do kostela s Alyssou a v tu chvíli Roger přiznal svou lásku k vychovatelce ze sirotčince. Poté ponížená Clarice obvinila Alyssu, že sabotovala jejich svatbu, ale Vincenzo ji zastavil. Když Clarice odcházela pryč uličkou, skutečná Alyssa vystoupila zpoza Diane a Clarice pochopila, že existují dvě Alyssy. Pokusila se dívce dát facku ale Diane včas vystoupila vpřed a klidně ji řekla, že má něco na zubech. Ponížená Clarice pak odcházela z kostela, přičemž jí Alyssa ještě více ztrapnila tím, že jí roztrhla svatební šaty. Překvapený Roger tak pochopil, že měl celou dobu u sebe Amandu a uvědomil si, že obě dívky uspořádaly jejich setkání. Poté se Roger a Diane políbili a nastoupili na kočáru taženém koňmi a řízeným Vincenzem, aby projeli Central Park. A byl konec svěží komedie, která mne velice bavila a ze srdce jsem se několikrát zasmál. Nevědomky jsem malým dívkám držel palce a přál si, aby vše dobře dopadlo, což se také stalo. Z toho jasně vyplývá, že mě děj do sebe vtáhl jako mohutný šluk kuřáka, který si vychutnával svou oblíbenou cigaretu. Zkrátka mne film velmi bavil a určitě se na něj s odstupem času zase někdy podívám. Suma sumárum, komedie Malé dohazovačky ode mne získala čtyři dohozené hvězdy ****.

Tenkrát na východě (2000)

Komedie Tenkrát na východě z roku 2000 mne nedlouho svém natočení zaujala a velice pobavila, ovšem od té doby se mi jaksi ztratila z očí. Po letech jsem si na ni vzpomněl a rozhodl se na ni podívat podruhé. Po uplynutí 110 minut jsem musel konstatovat, že jí roky roky neubraly nic na kráse a opět jsem se výborně bavil. Vlastně mne komedie s Jackie Chanem skoro vždy pobavily a osobně považuji tuto westernovou komedii za jednu z nejlepších, kde se tento mistr bojového umění, herec, režisér, producent, kaskadér, komik, akrobat, filmař, scenárista, podnikatel a zpěvák objevil. Navíc zde dostal výborného parťáka v osobě Owena Wilsona, který byl v podstatě jeho přesným filmovým opakem. Zkrátka si myslí, že se celé toto dílo zasazené do Nevady a dalších částí amerického Západu 19. století, režiséru Tomovi Deyovi povedlo. Film se začal odehrávat v roce 1881 v Číně, kde žil Chon Wang (Jackie Chan) jako člen čínské císařské gardy v Zakázaném městě. Poté, co princezna Pei-Pei (Lucy Liu) za pomoci svého zahraničního lektora Andrewse (Jason Connery) utekla do Spojených států, čínský císař poslal tři ze svých strážců (Cui Ya Hi, Eric Chen, Jü Žung Kuang) a královského tlumočníka (Henry O), aby ji získal. Když Wang nedokázal zastavit její útěk, trval na tom, aby se připojil k misi. Královský tlumočník, Wangův strýc, mu umožnil je doprovázet, ale po příjezdu do Nevady přepadl jejich vlak psanec Roy O'Bannon (Owen Wilson) a jeho gang. Wallace (Walton Goggins), nový člen Royova gangu, zabil Wangova strýce a Wang, zručný válečný bojovník, se odtrhl od gangu před odpojením vlakových vozů a ujel na lokomotivě. Wallace převezal gang a Roy zůstal pohřben až po bradu v poušti. Mezitím si Pei-Pei myslela, že unikla z dohodnutého manželství v Číně, ale po příjezdu na jedno místo zjistila, že ji ve skutečnosti unesl Lo Fong (Roger Yuan), zrádce, který kdysi také uprchl ze Zakázaného města. Wang našel Roya a chtěl od něj zjistit kudy se vydat do Carson City. Roy mu řekl, že město je na druhé straně hor a Wang nechal Royovi v ústech dvě hůlky, aby se sám vykopal. Na druhé straně hor Wang zachránil chlapce Siouxů z kmene Crow a nevědomky si vzal dceru náčelníka Siouxu Falling Leaves (Brandon Merrill) během divokých oslav. Poté Wang odjel na koni se svou manželkou do malého města a setkal se s Royem v hospodě, čímž vyvolal rvačku v baru. Oba byli posláni do vězení a navzájem si vyprávěli své příběhy. Roy tak uslyšel zmínku o zlatém výkupném a nabídl Wangovi, že mu pomůže najít princeznu. Poté, co jim Falling Leaves pomohla uprchnout z vězení, Roy trénoval Wanga střílet a jiné kovbojské triky. V Carson City, Roy zjistil, že na něj i na Wanga byla vypsána odměna za dopadení, což se vzápětí stalo, protože je našel spojenec Lo Fonga maršál Nathan Van Cleef (Xander Berkeley). Za dramatických okolností se jim podařilo uniknout a schovali se v nevěstinci, do něhož Roy často chodil. Zde si odpočinuli a také řádně opili, což využil Van Cleef k jejich snadnému zatčení. Následně měli být oběšeni, ale znovu je zachránila indiánka Falling Leaves. Za městem se zastavili a protože Wang v bordelu zaslechl, jak Roy prostitutce říkal, že Číňan není jeho přítelem, rozhodl se hledat princeznu sám. Tu našel v pracovním táboře, který vel Lo Fong a řekl jí, aby s ním utekla, ale to nemohla udělat, protože by Lo Fong začal zabíjet ostatní vězně. Vzápětí byl Wang objeven a zaútočil na něj proradný Lo Fong, před nímž ho zachránil Roy, který svého přítele sledoval. Další den, císařská gardyapřinesla zlato do kostela v Carson City, aby vykoupila Pei-Pei ze zajetí, ale výměna byla komplikována Wangem a Royem, kteří se ve svatostánku zničehonic objevili. Wang řekl svým kolegům ze stráže, že jim nedovolí vzít princeznu proti jejímu přání. Když stráže a Lo Fong bojovali, přijel Van Cleef a zapojil se do přestřelky s Royem, který vše přežil bez úhony a zastřelil Van Cleefa přes šerifskou hvězdu. Wang bojoval s císařskými strážemi, když Lo Fong pronásledoval Pei-Pei do zvonice kostela, ale Wang přesvědčil své stráže, aby ho místo toho nechali jít na pomoc Pei-Pei. Wang a Lo Fong dosáhli zvonice a Pei-Pei byla zraněna. Wang demontoval zvon a způsobil tak, že lana uškrtily Lo Fonga. Císařská garda souhlasila s tím, že umožní Pei-Pei zůstane v Nevadě a odměnila Wanga a Roye zlatem. Vzápětí Wallace a jeho gang dorazili do kostela a požadovali, aby Roy a Wang vyšli a bojovali, ale ocitli se obklopeni Siouxy. Na čínské kulturní oslavě Roy sdílel vášnivý polibek s padajícími listy, zatímco Pei-Pei objala Wanga. Roy, který pak prozradil své skutečné jméno Wyatt Earp a spolu s Wangem se stali šerify. A byl konec perfektní komedie, která mne opravdu potěšila svým kvalitním dějem, napínavými souboji a ostrým vtipem. Suma sumárum, komedie Tenkrát na východě ode mne dostala čtyři východní hvězdy ****.