Scary Movie 2 (2001) odpad!

Druhý díl série Scary Movie 2 z roku 2001 jsem si vyhledal na HBO, hned poté, co jsem shlédl první část, který jsem ocenil dvěma hvězdami. Jelikož jsem předem věděl, že se jedná o parodii, neočekával jsem žádný hluboký umělecký zážitek, ale spíše jsem se chtěl zasmát a dobře pobavit. Na rozdíl od prvního dílu jsem se už moc ze srdce nezasmál a namísto pobavení jsem byl znechucen sprostými scénami a velice, převelice pokleslým druhem zábavy. Chvílemi jsem se zelenal jako ty pověstné hory, jak mi bylo zle, chvílemi jsem se červenal jako lampička ve výloze vykřičeného domu, jak jsem se styděl. Film začal parodií na film Vymítač ďábla, když byla Megan Voorheesová (Natasha Lyonne) posedlá a na slavnostním večírku se objevila v noční košili, urazila matku a hosty a poté se značně vymočila na podlahu. V reakci na to Meganina matka (Veronica Cartwright) pozvala dva kněží - prvním byl otec McFeely (James Woods) a druhým otec Harris (Andy Richter), kteří z ní museli démona dostat. Exorcismus nevycházel, jak by měl, Megan začala urážet McFeelyho matku a on ji střelil do hlavy. O rok později Cindy Campbell (Anna Faris), Brenda Meeks (Regina Hall), Ray Wilkins (Shawn Wayans) a Shorty Meeks (Marlon Wayans) studovali na vysoké škole a snažili se žít nový život od doby, co přežili události prvního filmu, ačkoli všichni v předchozím filmu zemřeli. Cindy a Brenda se seznámily s Alex Mondayovou (Tori Spelling), Ray, který si stále nebyl jistý svou sexuální orientací, měl dva nové přátele - Tommyho (James DeBello) a Buddyho (Christopher Masterson) a Shorty byl stále stejný "vyhulenec". Příběh začal, když chtěl profesor Oldman (Tim Curry) spolu se svým asistentem na vozíčku Dwightem (David Cross) studovat duchy v domě na venkově. Studenty do strašidelného domu pozvali, aby je použili jako návnadu a oni s tím souhlasili, neboť měli slíbenou jedničku. Jednou z nich byla i Theo (Kathleen Robertson). Když na panství Cindy přijela, potkala vulgárního papouška a správce Hansona (Chris Elliott), který měl znetvořenou ruku a pak již konečně dorazili všichni ostatní. Později odešli do jídelny, kde se podávala večeře, ale brzy ztratili chuť k jídlu kvůli odpudivému chování správce, jako bylo olíznutí krůty a strčení rukou do veškerého jídla. Později v noci slyšela Cindy hlasy, které ji nasměrovaly do tajné místnosti, kde společně s Buddym objevila deník paní domu. Když viděli její portrét, všimli si podobnosti Cindy s ní. Mezitím také jiní zažívali bizarní setkání. Neviditelný duch majitele panství Hugh Kane (Richard Moll) měl sex s Alex v její ložnici a rychle odešel poté, co se do něj zamilovala. Cindy se zapojila do boje s kočkou, pane Kittlesem. Když se Cindy pokoušela říct profesorovi o nebezpečí, odmítl to a poslal Theo, aby vzala Cindy do postel. Později byla Cindy posedlá manželkou Huey Kane, v důsledku čehož měla téměř sex s Oldmanem. Následně se loutka klaun (Suli McCullough) pokusila zabít Raye, ale ten místo toho panáka znásilnil pod postelí. V jiném pokoji mezitím Shorty zalil svou konopnou květinku a šel spát, jenže rostlinka zničehonic vyrostla do obřích rozměrů, černocha zabalila jako cigáro a začala ho kouřit. Vše se nakonec obešlo bez následků. Příští ráno Oldman řekl Dwightovi, že navzdory útokům nikdo neopustí dům a dal mu jediné klíče od domu. Theo se pak pokusila vzít klíče od Dwighta tím, že se mu nabídla orální sex, ale Dwight si to udělal sám, zatímco zděšená Theo vzala klíče a utekla. Potom byl profesor zabit duchem Hughovy milenky a později se s ním setkal také Shorty, kterého duch svedl a měli spolu sex. Poté Dwight vybavil studenty zbraněmi, které mohly duchy zranit jejich a nastalo jejich pronásledováni po celém sídle. Alex se pokusila získat duchovu lásku, ale byla zabita duchem. Buddy a Cindy se zamkli v mrazáku, přičemž byl mladík jakoby zraněn a začal mrznout. Namluvil dívce, že když mu bude masírovat penis, tak ho zachrání, což se tak začalo dít. Když se Buddy udělal, mohutný výstřik odhodí Cindy ke dveřím a ona pak z náhodných předmětů v místnosti vyrobila traktor, jímž prorazila dveře mrazáku. Vzápětí byl Hanson posednut duchem a unesl zdrogovaného Shortyho do jídelny, kde mu uřízl hlavu. Namísto mozku byl uvnitř uvnitř malý Beetlejuice a v tom do jídelny vtrhli Cindy, Brenda a Theo, které Hansona pronásledovali do jiné místnosti. Zde se spojili a bojovali s Hansonem pomocí chvatů převzatých od Charlieho andílků. Na konci skupina použila Cindy jako návnadu do přístroje, který měl ducha zničit. což se také stalo. O dva měsíce později Cindy na procházce s Buddym znovu potkala Hansona. Ten zmizel, Cindy začala ječet "Ne!", Hanson "Ano!". Hanson byl poté sražen autem, které řídil Shorty, kterému se dostávalo orálního sexu od krásné ženy-ducha, Caroline Keneové a byl konec. Bohužel další potrhlé pokračování parodie mne velice zklamalo a nenašel jsem na něm nic pozitivního, skoro jsem se nesmál a celé mi to připadlo ještě nechutnější, než první díl. Také scénář mi připadal zmatený a nelogický, navíc byly zajímavé momenty často přehlušeny sexistickými vtipy nadrženého puberťáka. Vzhledem k tomu, že tento díl měl parodovat strašidelné duchařské horory, zůstal daleko, předaleko za mým očekáváním. Suma sumárum, Scary Movie 2 ode mne nezískal žádnou hvězdu, pouze odpad !

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

První díl série Scary Movie: Děsnej biják z roku 2000 jsem si koupil na DVD v trafice o osm let později a schoval jej do šuplíku. Tam ležel dalších 12 let, než jsem se na něj podíval a tak tuto parodii na horory paradoxně viděl dříve moje děti než já. Dalším paradoxem pak byl fakt, že jsem jej neviděl prostřednictvím disku, ale vyhledal jsem si jej na HBO. Jelikož jsem předem věděl, že se jedná o parodii, neočekával jsem žádný hluboký umělecký zážitek, ale spíše jsem se chtěl zasmát a dobře pobavit. Zatímco jsem se opravdu několikrát ze srdce zasmál, namísto pobavení jsem byl znechucen sprostými scénami a velice, převelice pokleslým druhem zábavy. Chvílemi jsem se zelenal jako ty pověstné hory, jak mi bylo zle, chvílemi jsem se červenal jako lampička ve výloze vykřičeného domu, jak jsem se styděl. Film začal scénou, kdy se dívka Drew Deckerová (Carmen Electra) chystala dívat se na film a dělala si popcorn, když vtom jí zavolala tajemný muž, který se jí zeptal, jestli má ráda strašidelné filmy. Muž jí řekl, že se na ni dívá a má v plánu na ni zaútočit nožem. Drew utekla do zahrady, kam ji vrah pronásledoval, postupně ji svlékl do podprsenky a kalhotek. Když ji vrah bodl do ňadra, na noži mu zůstal silikonový implantát. Následně ji omylem srazil autem její otec, který byl zaneprázdněn svou ženou, která mu prováděla orální sex. Nakonec ji vrah zabil. V další scéně se objvila hlavní hrdinka Cindy Campbellová (Anna Faris) se svým přítelem Bobbym Prinzem (Jon Abrahams) ve svém pokoji. Vtom do pokoje přišel Cindyin otec a Bobby se schoval pod postel. Otec Cindy řekl, že odjíždí z města obchodovat se strýčkem Escobarem. Druhý den ráno se u školy objevila policie a novináři, kteří chtěli zjistit něco o smrti Drew Deckerové. Aby získala nějaké informace svedla novinářka Gail Hailstormová (Cheri Oteri) retardovaného bratra Buffy Gilmoreové (Shannon Elizabeth) zvláštního strážníka Doofyho Gilmorea (Dave Sheridan). Skupina přátel Cindy, kterými byli Brenda Meeksová (Regina Hall), Bobby Prinze (Jon Abrahams), Shorty Meeks (Marlon Wayans), Greg Cox (Lochlyn Munro), Buffy Gilmoreová (Shannon Elizabeth) a Ray Wilkins (Shawn Wayans) se shromáždili u fontány a bavili se o tom, že se vražda odehrála právě rok po jejich autonehodě. Tehdy jela tato skupina autem, pila alkohol, a Bobby omylem srazil muže. Všichni okamžitě předpokládali, že je muž mrtvý, ale ten byl pouze omráčen. Cindy chtěla zavolat policii, ale Greg s ostatními se rozhodli ho hodit do moře. Muž se během přesunu do kufru auta několikrát probral, ale někdo ho vždy náhodně omráčil, aniž by si toho někdo jiný všiml. Poté, co ho hodili do moře se dohodli, že to nikomu neřeknou. Když Cindy seděla ve školní učebně, dostala vzkaz, že někdo ví, co dělala vloni o Halloweenu. Ta začala vzpomínat na svoje rande s Bobbym a hned na to dostala vzkaz: "Ne, ty huso. Myslím toho mrtvého chlápka." a vyděsila se. Během školní soutěže o královnu krásy chtěla Buffy předvést dramatickou etudu, ale během vystoupení před publikem viděla, jak vrah zabíjí Grega a žádala obecenstvo o pomoc. Všichni si ale mysleli, že to je její číslo, a nepomohli jí. Buffy nakonec vběhla do zákulisí, kde se dozvěděla, že vyhrála, přičemž náhle zapomněla na Grega a vrátila se na pódium, kde slavila svůj úspěch. Stejnou noc byla vrahem napadena Cindy, ale zavolala policii a vrah utekl. Pak byl nalezen se stejnou maskou a nožem Bobby a byl zatčen. Cindy šla spát k Buffy domů, vrah jí tam znovu zavolal, a Bobby byl díky tomu osvobozen. Druhý den se Buffy vysmívala Cindy kvůli jejímu strachu z vraha a když byla ponechána o samotě, vrah ji napadl. Buffy neměla strach a parodovala klišé horrorů devadesátých let. Předstírala, že je vyděšená, utíkala dokola, upadla, zlomila si nohu, prosila vraha o to, aby ji nechal, dovolila mu, aby jí usekl hlavu. I po tom stále mluvila, vrah nevěděl, co s ní má dělat, a hodil její hlavu do nádoby ztrát a nálezů. V další scéně byli Ray a Brenda v kině na filmu Zamilovaný Shakespeare. Ray odešel na záchod, kde již poněkolikáté během filmu ukázal, že je gay, a byla mu probodena hlava mužským penisem. Pak si vrah sedl v kině vedle Brendy, ta po celou dobu filmu mluvila a začala i telefonovat. Když si vrah pomalu chystal nůž, aby ji zabil, někdo z obecenstva mu ho vzal a Brendu probodl. Pak ji začali bodat všichni z publika a Brenda zemřela před filmovým plátnem. Protože nechtěla Cindy zůstat přes noc doma sama, uspořádala party. Během oslav vrah zavraždil Shortyho spolubydlící Tatum (Marissa Jaret Winokur) v garáži. Pak zaútočil na Cindy a Bobbyho. Oba utekli a Bobby řekl, že on a Ray, který přežil "vraždu penisem", jsou dva vrahové, kteří spolu chtějí začít nový homosexuální život v Los Angeles, ale předtím musí odstranit všechny své známé. Vzápětí Bobby zastřelil Shortyho, pak se s Rayem připravovali na vraždu Cindy. Ale když řekli, že napodobují reálného vraha, reálný vrah se objevil a oba je zabil. Pak Cindy a vrah předvedli souboj ve stylu Matrixu, během něhož vrah utekl. Na policejní stanici Cindy přišla na to, že vrahem byl ve skutečnosti Doofy. Následoval záběr na to, jak Doofy, zbaven svého šíleného vzhledu, skáče do auta Gail Hailstormové a společně ujíždějí. Film skončil scénou, v níž šerif Burke (Kurt Fuller) a Cindy vyběhli ven a uviděli unikajícího Doofyho. Cindy začala řvát "NEEEEEEE" a srazilo ji auto. A byl konec vskutku nechutného filmu, na němž jsem našel jen špetku pozitivních věcí, nicméně ty nechutnosti a sprostoty opravdu převažovaly, což uškodilo i mému závěrečnému hodnocení. Suma sumárum, parodie Scary Movie: Děsnej biják ode mne získala dvě děsné hvězdy **.

Rallye smrti (2008)

Na snímek Rallye smrti z roku 2008 jsem se podíval hlavně z toho důvodu, abych viděl tento první díl, jelikož ten druhý jsem si koupil lednu 2020 na blu-ray disku za směšně nízkou cenu. Z názvu mi bylo celkem jasné, o co ve filmu hlavně půjde, ale pochopitelně jsem byl zvědavý, do jaké omáčky režisér Paul W.S. Anderson celý děj zasadil a tak se jednoho večera tento akční sci-fi film z vězeňské prostředí rozběhl na obrazovce naší televize. Příběh se začal odvíjet v roce 2012, kdy kolaps americké ekonomiky a následné zvýšení míry kriminality vedlo k vystavění privatizovaných věznic. Jedním takovým vězením byl vězeňský ostrov, jehož ředitelka Claire Hennessey (Joan Allen) vydělává miliony dolarů vysíláním seriálu automobilových bojových závodů na internetu. V průběhu celé sezóny se vězni navzájem zabíjeli ve speciálně upravených autech na trati, která byla vybudována v areálu ostrova. V rallye smrti závodníci spolu se svými navigátory soutěžili vždy v třídílném závodě po dobu tří dnů na uzavřené trati. Trať byla plná tlakových desek, které aktivovaly buď útočné zbraně automobilů, obranné vybavení nebo smrtící hroty. Každému závodníkovi, který vyhrál pět závodů, byla slíbena svoboda a jeden z nich, populární a diváky oblíbený Frankenstein vyhrál už čtyři závody a právě závodil v tom pátém. Ke konci závodu se maskovaný řidič blížil k cílové čáře, přičemž jeho navigátorka Case (Natalie Martinez) hlásila, že veškeré jeho obranné vybavení nepracuje správně a zároveň ho pronásledoval jeho soupeř Kulomet Joe (Tyrese Gibson). Frankenstein odmítal nechat Joea dojet jako první a chtěl vyhrát za každou cenu, takže přikázal navigátorce, aby se katapultovala ven z auta a pak jej zasáhla raketa od nepřítele za ním a vůz Frankensteina začal hořet poté, co přejel cílovou čáru. Další děj pokračoval představením bývalého slavného automobilového závodníka Jensena Amese (Jason Statham), který pracoval jako dělník v ocelárně a vydělával peníze pro svou manželku Suzy (Janaya Stephens) a svou malou dcerku Piper. Jenže továrna byla zavřena a po vyplacení poslední mzdy byl on a jeho kolegové nuceni bojovat s pořádkovou policií. Později se Jensen vrátil domů za svou ženou Suzy a tentýž večer do jejich bytu vnikl maskovaný útočník, srazil ho na zem a z bezvědomí se Jensen probudil až po příchodu policie s krvavým nožem v ruce. Jeho manželka ležela mrtvá vedle něj a tak ho policie ihned zatkla a poté byl odsouzen na doživotí, zatímco Piper byla umístěna do pěstounské péče. O šest měsíců později byl Jensen převezen do vězení na ostrově Terminal, kde se okamžitě dostal do rvačky s vězněm Pachenkem (Max Ryan) a jeho gangem, který už vyhrál dva závody a zabil devět závodníků. Později Jensena hlavní dozorce Ulrich (Jason Clarke) jakožto pravá ruka ředitelky věznice Hennessey odvedl do její kanceláře, kde mu prozradila, že Frankenstein zemřel na své zranění po předchozím závodě a nabídla mu, že ho propustí, pokud bude závodit jako Frankenstein v jeho obrněném Mustangovi a vyhraje ještě jeden závod. Jensen nabídku přijal a setkal se s údržbářskou posádkou Frankensteina skládající se z trenéra (Ian McShane), odborníka na zbraně (Jacob Vargas) a Listsa (Frederick Koehler), vášnivého sběratele dat o závodech. Kouč vysvětlil Jensenovi, že ho ředitelka schválně dostala do vězení, aby se stal Frankensteinem a znovu tvořil zisky a nalákal publikum ke sledování závodů, které se od Frankensteinova zmizení zmenšilo na polovinu. Také ho informovali o vybavení automobilu, o jeho oponentech, navigátorech a o tom, že ředitelka nechala zavřít celý vězeňský bloku, kde na její příkazy stavěli něco velkého. První den se Jensen setkal se svým navigátorem Caseem. Během závodu obranné vybavení jeho Mustanga znovu záhadně selhalo během útoku Travise Colta (Justin Mader), jednoho z dalších konkurentů a tak Jensen zafixoval své sedadlo, aby navigátorka vypustila nádrž s hořlavou látkou nad Coltovo auto a pak ho Case zapálila zapalovačem cigaret. Coltovo auto pak bylo zničeno z kulometu Joea a vzápětí byla Jensenova pozornost rozptýlena, když Joe na něj udělal stejné gesto ruky jako maskovaný útočník, takže si Jensen uvědomí, že jeho manželku zabil Pachenko. Bohužel Jensenovo rozptýlení vedlo k tomu, že skončil na posledním místě mezi přeživšími řidiči, přičemž první etapa skončila třemi mrtvými závodníky - Siad, Grimm a Colt - a šest jich zbylo. Po rozhovoru s ředitelkou o jeho potenciálu, Jensen napadl Pachenka a během zápasu po něm chtěl, aby přiznal, že ho zabil jeho manželku. Ten se přiznal, ale současně prozradil, že mu to nařídila Hennessey, aby měla náhradu za Frankensteina. Druhý den se Jensen marně pokoušel zjistit, co se děje v uzavřené části dílny a pak začala druhá etapa závodu. Těsně před startem Jensen vyzpovídal svou navigátorku a pohrozil jí vyhozením, pokud mu neřekne pravdu o poruchách. Casey připoustila že sabotovala Frankensteinovo auto, aby mu zabránila vyhrát a vězení, výměnou za její doklady o propuštění. Krátce nato Jensen dohnal Pachenkovo ​​auto a vrazil ho do betonové bariéry, přičemž vzápětí zastavil, vystoupil z vozu a zlomil vrahovi jeho ženy vaz. Pak ředitelka přikázala vypustit z garáže ono tajemné velké vozidlo, z něhož se vyklubal těžce vyzbrojený 18-kolový tanker, který začal zabíjet závodníky, což odnesli Carson, Riggins a 14K, takže naživu zůstal jen Frankenstein a Joe. Jensen kontaktoval Joea, aby spolupracovali na spuštění pasti, která pak zničila tanker, což ředitelku velice naštvalo. Přesto po závodě nabídla Jensenovi svobodný pobyt ve vězení, pokud by vyhrál a zůstal dál závodit, což on odmítl. Ředitelka tedy nařídila Ulrichovi, aby umístil bombu pod jeho auto pro případ, že by vyhrál. Následně Jensen pochopil, že ho Hennessey nemá v úmyslu ho propustit a zjistil, že nikdo nikdy nevyhraje pět závodů a tak naplánoval útěk spolu s Joem. V posledním závodě Hennessey úmyslně zabránila Jensenovi v aktivaci jeho zbraní a umožnila Joeovi aktivovat jeho. Jensen a Joe však spolupracovali a projeli oslabenou zdí, objevenou během havárie v prvním závodě a zamířili k mostu na pevninu. Hennessey aktivovala bombu, aniž by věděla, že byla odstraněna a rozebrána trenérem. Když rozzuřená ředitelka vyslala k pronásledování útočné helikoptéry, Jensen a Joe zničily policejní auta na mostě, takže se dostali se na pevninu a rozdělili se, přičemž vrtulníky pronásledovaly Jensenovo auto na základě rozkazu ředitelky. Jensen vyskočil z auta oblečený jako Frankenstein a schoval se, zatímco řízení převzala Casey, která měla v ruce své propouštěcí papíry. Když byla chycena, Joe a Jensen nasedli na nákladní vlak a tak se jim povedlo utéci. Naštvaná ředitelka byla chvíli šťastná z opětovného chycení Frankensteina a z úspěchu závodu, což jí vydělalo další peníze. Následně jí Ulrich přinesl krabičku s dárkem a blahopřáním, jenže když jej otevřela, uvnitř byla bomba, kterou původně nechala umístit na Jensenovo auta. Vzápětí bombu odpálil trenér a tak zabil Hennessey a Ulricha. O půl roku později pracovali Joe a Jensen jako mechanici v Mexiku a žili spolu s malou Pipe, přičemž se k nim přidala Casey a byl konec. Nic moc jsem od filmu neočekával, snad kromě pořádné akční podívané a tak jsem nebyl zklamán, když se mi vlastně ani nic jiného nedostalo. Surové souboje, nemilosrdné zabíjeni a zběsilé honičky v upravených autech byly prostě tím nejvýraznějším prvkem filmu a mně bylo docela líto, že ten sci-fi prvek byl naprosto zatlačen do pozadí. Vadily mne také chaotické záběry kamery, takže jsem si nemohl řádně vychutnávat souboje na trati a samotný příběh bylo tedy pořádně otřepané klišé. Celkově to však mohlo dopadnout ještě hůře a tak jsem byl rád, že to režisér natočil tak jak to natočil. Suma sumárum, snímek Rallye smrti ode mne získal tři závodní hvězdy ***.

Bajkeři (2017)

Českou komedii Bajkeři z roku 2017 jsme si vybrali jednoho večera z nabídky NETFLIX, když jsme se doma chtěli podívat něco nenáročného, zábavného a ne moc dlouhého, přičemž délka 95 minut byla tak akorát. Naději dobré zábavy dával scénář Petra Kolečka, který byl v té době autorem několika šílených seriálů či filmů s bláznivou zápletkou. Už podle názvu bylo jasné, že se režisér Martin Kopp snažil navázat na úspěch obdobných snímků typu Snowboarďáků z roku 2004 nebo o dva roky mladších Rafťáků od režiséra Karla Janáka. Prázdninový příběh sedmnáctiletých kluků a holek se odvíjel jako cyklistická road movie v malebné letní krajině, což se mi pochopitelně líbilo, ale zároveň mi nemohlo uniknout vážnější téma, kterým byl problém závislosti dospívajících mladých lidí na mobilech. Příběh začal představením Davida (Adam Mišík), jeho nevlastního bratra Jáchyma (Jan Komínek) a jeho nejlepšího kamaráda a oblíbený blogera Sašy (Vojtěch Machuta). Všichni se výborně orientovali na sociálních sítích, avšak neměli žádné zkušenosti se skutečnými dívkami a zpočátku o ně ani nestáli. Teprve časem pochopili, že láska a sex v reálu jsou něco úplně jiného než to, co jim může poskytnout virtuální svět. Toto poznání získali, když proti své vůli museli vyrazit na pětidenní cyklovýlet s o něco starší přítelkyní Davidova otce (Tomáš Matonoha) Terezou (Hana Vagnerová) a během cesty se setkali se čtveřicí rychlobruslařek na cyklistickém soustředění, jež vedl zanícený trenér Záhorský (Pavel Nečas). Sedmnáctileté holky byly zastoupeny Slovenkou Hankou (Celeste Buckingham), černoškou Irčou (Esther Lubadika) a lesbickou dvojicí Alenou (Štěpánka Fingerhutová) a Monikou (Julie Šurková). Shodou okolností byly obě skupiny ubytovány ve stejném kempu u penzionu, který patřil Dagmar (Petra Jungmanová) a tak nebyla nouze o několik trapných situací mezi holkami a kluky. Chlapci se brzy začali snažit některé dívky sbalit, ale cesta k nim byla dlážděna spíše neúspěchy, neboť to byli nešikové, kteří absolutně neznali praktické věci, například jak posekat dříví na táborový oheň, což jim také nic naříkalo. Nicméně přes počáteční neúspěchy a nedorozumění, se třem klukům povedlo najít ty správné protějšky. Zdánlivě teplý blogger Saša se vybarvil, když sbalil exotickou černošku, Jáchym namísto sedmnácti virtuálních přítelkyň na internetu získal srdce jediné Hanky a k mému překvapení úspěch slavil také David, který svému otci přebral Terezu, které vadily úchylky jeho otce. Vedle těchto hlavních událostí se na pozadí odehrávala další rovina zábavy, kterou nejvíce obstarával úchylný podnikatel Patrik, Davidův otec a Terezin přítel, jemuž se vždy líbily dívky s čepičkami a drdolem a to ho stálo první manželství a později pobyt na policejní stanici, ze které ho dostala jeho bývalá manželka psycholožka Karolína, Davidova matka (Vanda Hybnerová). Ta si do druhého svazku vzala za muže Dušana, Jáchymova otce (Michal Suchánek), který v manželství dominantní partnerky značně trpěl. Z dalších rolí nesmím zapomenout na bývalého hráče kolové a podnikatele Pavla Kaňáka a otce Sašy (Václav Postránecký), který o dva roky později bohužel zemřel. Ve filmu se mihla také Jarka a Sašova matka (Dana Batulková), kombajnista Vojta/fotbalista Julius Lavický v televizi (Jakub Štáfek), kombajnista Jára a Vojtův kamarád cyklista (Vojtěch Záveský) či Zbyňa Tenkrát (David Suchařípa), který pronesl asi dvě věty, jimiž ale nikdo kromě zanícených cyklistů nemohl rozumět. Celkově to byl velmi jednoduchý příběh, postavený na situační komice, na předvídatelných vztahových proměnách, na charakterizaci jednotlivých postav a na zachycení pohodové letní atmosféry, což mi opravdu na ten večer vyhovovalo. Jelikož jsem nic víc než zábavu od Bajkerů neočekával, nebyl jsem ani zklamaný, jako většina diváků zde na ČSFD, kteří dali této ulítlé české komedii nízké ohodnocení. Suma sumárum, snímek Bajkeři ode mne dostal dvě cyklistické hvězdy **.

Já, kocour (2016)

Snímek Já, kocour jsme si jednoho večera vybrali z nabídky HBO na základě doporučení uživatele CommanderCZ, jemuž se tento kočičí film líbil a ocenil jej třemi hvězdami. Ne vždy jsem sdílel jeho nadšení a už několikrát jsem po shlédnutí nějakého filmu měl jiný názor, ale tentokrát jsme se shodli. Oba jsme totiž vždy měli rádi zvířata a kočky obzvláště ba dokonce se v době shlédnutí tohoto filmu v naší domácnosti pohybovali, ale spíše polehávali chlupatí mazlíčci plemene Ragdoll. A jeden takový exemplář se objevil právě v netradiční hlavní roli filmu Já, kocour. Příběh ovšem začal přestavením Toma Branda (Kevin Spacey), který byl jedním z nejbohatších newyorských obchodníků, který si pro svou pracovní zaneprázdněnost jen málokdy udělal čas na svou rodinu. Workoholismus mu zničil první manželství s Madison (Cheryl Hines) a stejná situace už nebavila druhou manželku Laru (Jennifer Garner), syna Davida (Robbie Amell), který pro svého otce pracoval a ani malou dceru Rebeccu (Malina Weissman). Tomova společnost se právě chystala na Manhattanu otevřít nejvyšší mrakodrap na severní polokouli, čímž měl porazit své obchodní rivaly z Chicaga. Rebecca slavila jedenácté narozeniny a Tom nevěděl, jaký dárek jí má koupit. Nakonec se přes vlastní odpor rozhodl splnit jí přání a koupit kočku. Náhoda ho zavedla do obchodu Felixe Perkinse (Christopher Walken), který mu jednoho kocoura prodal. Zároveň jeden z Tomových podřízených Ian Cox (Mark Consuelos) během projektu mrakodrapu udělal chybu a bylo jasné, že Tomův mrakodrap bude až druhý nejvyšší. Oba muži se na střeše budovy během bouřky pohádali a do Toma uhodil blesk a byl převezen do nemocnice. Když se probudil, zjistil, že jeho tělo leží v kómatu na nemocniční posteli, zatímco jeho mysl zůstala zakletá v těle kocoura. Nikdo to ovšem netušil kromě Perkinse, který mu naznačil, že aby mohl získat zpět lidskou podobu, musí změnit přístup ke své rodině. Tom tedy jako kocour Chlupáč začal trávit se svými blízkými svůj čas a uvědomil si, co všechno zanedbal. Ian mezitím za jeho zády a zády Davida plánoval prodej firmy. Tom to zjistil a snažil se různými způsoby své rodině naznačit, co Ian chystá, což způsobilo mnoho komických situací, které mne pobavily. V kůži kocoura se dozvěděl, že jeho manželka Lara měla poměr s modelem Joshem Myersem (Teddy Sears ) a to Toma motivovalo, aby se pokusil udělat manželku šťastnou. Také se dozvěděl, že se Ian snaží prodat firmu, přestože se ho David snažil zastavit. Ian pak Davida vyhodil ze společnosti a na slavnostním otevření věže plánoval oznámit, že společnost bude prodána. Zanedlouho si Rebecca uvědomila, že v těle kocoura opravdu žije její otec. Mezitím bylo Tomovo tělo v nemocnici a Lara, David a Rebecca tam chodily. Když tam jednoho dne přišla Rebecca, měla kočku ukrytou v batohu a během této návštěvy David otci řekl, že je mu líto, že se mu nepodařilo zachránit společnost a rozhodl se skočit z věže. Sebral otcovu identifikační služební kartu a odjel k věži. Mezitím v nemocnici plánovala Lara a Dr. Coleová (Jewelle Blackman) odpojit Tomův dýchací přístroj a nechat ho zemřít. Zoufalá Rebecca volala na kočku, aby předvedla své taneční umění, čímž by dokázala, že je to opravdu Tom. Jenže Tom si pamatoval, co řekl pan Perkins o lásce k oběti, a místo toho se rozhodl jít za Davidem, přestože věděl, že jeho lidské tělo zemře a bude navždy uvězněn jako kočka. Později David skočil z budovy dolů a kočka hned za ním se záchranným lanem v tlamě. Jenže David měl na zádech padák, který posléze otevřel, zatímco kočka dopadla až na zem a ...Když David přistál u řečnického stolku, přerušil slavností proslov zrádce Iana a oznámil, že nyní ovládá 51% akcií svého otce. Řekl, že společnost zůstane rodinnou firmou a propustil Iana. Vzápětí se Tom probudil z kómatu právě včas, aby viděl Davidovo oznámení v televizi. Vzápětí propuštěný Ian s někým telefonoval ohledně nové práce a potkal pana Perkinse, který mu řekl, aby vypnul svůj mobilní telefon. Ian ho ignoroval, ale ihned poté byl přejet autem a jeho vědomí se přeneslo do kočky, kterou pan Perkins vzal do svého obchodu. V závěrečné scéně Tom a Rebecca přišli do obchodu pana Perkinse, jehož se Tom zeptal, jestli nemá nějaké psy. Perkins odpověděl, že nikoliv a pak mu dal kocoura Chlupáče a byl konec. Jako milovníkovi koček se mi tedy film líbil a kromě toho mne několikrát rozesmála kočičí chytrost, které jsem byl osobně doma několikrát svědkem. Samozřejmě digitální kočka uměla ve filmu mnoho věcí, které ty naše živé doma nedokázaly zvládnout, ale mnoho situací bylo podobných těm, co tři ragdollové s modrýma očima u nás doma předváděly. Trochu nechápu nízké hodnocení zde na ČSFD, které si mohu vysvětlit jedině tím, že většina lidí má raději psy. Nicméně mně se film líbil a můj názor na něj se shodoval s ohodnocením uživatele CommanderCZ. Suma sumárum, snímek Já, kocour ode mne získal tři ragdollové hvězdy ***.

Denní světlo (1996)

Snímek Denní světlo jsem si koupil v roce 2009 na DVD disku hned poté, co se objevil na pultech trafik a s investicí necelé padesátikoruny jsem vůbec neváhal. Důvodem ke koupi byl jednoznačně představitel hlavní role Sylvester Stallone, kterého jsem zejména v mých školních dobách v éře komunismu za amerického hrdinu. Záhy jsme se na tento katastrofický snímek z roku 1996 podívali a pamatuji, že se mi velmi líbil. Stalo se tak v období, kdy světlo světa spatřilo několik jiných snímků podobného ražení, například Armageddon, Rozpoutané peklo, Drtivý dopad či Sopka, přičemž Denní světlo jsem si zařadil mezi ty povedenější. Od té doby uběhlo mnoho let a v řece Moravě proteklo mnoho vody a tak jsem se rozhodl podívat se na tento film znovu a napsat k němu zasvěcený komentář, popřípadě upravit mé původní ohodnocení třemi cípatými potvůrkami. Proto jsem si Denní světlo koupil v únoru 2020 za výhodnou cenu na blu-ray disku a o měsíc později se disk roztočil v našem přehrávači. Příběh se odehrával od začátku do konce v New Yorku, kde jakási společnost pro nakládání s odpady naložila tři nákladní vozy plné sudy toxického odpadu a hodlala je nelegálně zlikvidovat vhozením do oceánu. Kolona postupně dojela k tunelu, spojující New Jersey a Manhattan, k němuž postupně přijeli další důležité postavy snímku. Byli to Kit Latura (Sylvester Stallone), bývalý šéf pohotovostních lékařských služeb v New Yorku (EMS), který se snažil zachránit přeživší uvězněné v tunelu. Dále tu byla Madelyne "Maddy" Thompson (Amy Brenneman), neúspěšná autorka divadelních her, která se zrovna chtěla odstěhovat z New Yorku, když ji exploze tunelu uvěznila uvnitř. Dalším byl Roy Nord (Viggo Mortensen), bohatá sportovní celebrita známá výrobou reklam pro sportovní společnost Territory Beyond, namyšlený a sebevědomý člověk. Dále se v tunelu ocitla tříčlenná rodinka v čele s otce jménem Steven Crighton (Jay O. Sanders), který vzal svou manželku Sarah (Karen Youngová) a čtrnáctiletou dceru Ashley (Danielle Harris) do New Yorku, aby napravil napjatý vztah se svou rodinou. Druhou rodinou byla postarší dvojice Roger Trilling (Colin Fox) a jeho manželka Eleanor (Claire Bloom), kteří sebou měli svého psa Coopera, který jim nahradil dávno mrtvého syna. Dalšími aktéry byla čtveřice vězňů, kteří byli zrovna převáženi do nějakého zařízení - bylo to Vincent (Sage Stallone), bojácný Mikey (Renoly Santiago), černoška LaTonya (Trina McGee) a černoch Kadeem (Marcello Thedford) zatčený za ozbrojené loupeže. V okamžiku, kdy se všichni k tunelu sjížděli, gang lupičů přepadl obchodníka s drahokamy, ukradl mu auto a když je začala pronásledovat policie, zběsile ujížděli městem. Ve snaze uniknout spravedlnosti zloději vjeli do tunelu, kde řidič ztratil kontrolu nad vozidlem a to narazilo do jednoho z nákladních aut s toxickým odpadem. Následkem nárazu došlo k výbuchu všech tří kamionů a tunelem se prohnala ohnivá koule v okamžiku, kdy zde byli i všichni výše jmenovaní kromě Latury. Vstupy do tunelu byly zavaleny, oheň spálil většinu cestujících v autech a přežila jen malá skupinka spolu s hlídačem v tunelu jménem George Tyrell (Stan Shaw). Svědkem katastrofy se stal také bývalý šéf pohotovostní lékařské služby v New Yorku Kit Latura, nyní pracující jako řidič taxi. Okamžitě se zapojil do ošetřování lidí, kteří byli před tunelem nějak zraněni a při tom se setkal s bývalým kolegou Frankem Craftem, který o rok dříve přišel o bratra vinou špatného rozhodnutí šéfa Latury. Craft mu řekl, že tunel byl vážně poškozen a mohl by se zřítit, pokud by při odstraňování trosek byly použity výbušniny. Kit poté odešel do řídícího střediska tunelu, kde se setkal s dispečerkou Grace Callowayovou (Vanessa Bell Calloway), jejíž přítel George Tyrell byl uvězněn uvnitř tunelu a s vedoucím provozu tunelu Normanem Bassettem (Barry Newman). Na monitorech zkontroloval situaci, kterou pak probral ještě na starém modelu z počátku 20. století, kdy byl tunel postaven irskými dělníky. Bohužel většina starých východů byla uzavřena nebo byla považována za nebezpečná kvůli nestabilitě stěn a stropů. Nakonec tým přece jen našel jednu cestu do tunelu skrz ventilační systém, přes který se Latura rozhodl sám projít. Byl to velmi riskantní kousek, protože mohutné ventilátory bylo možné zastavit jen na krátkou dobu a pak byly počítačem opět spuštěny. Průchod mezi rotujícími lopatkami osobně považuji za nejvíce napínavou scénu z celého týmu. Mezitím se skupina přeživších shlukla kolem Norda, který věřil, že může najít cestu ven průchodem uprostřed řeky, servisní chodbou vedoucí mezi severní a jižní trubkou. Vzápětí konečně dorazil Kit a varoval ho, že průchod by se mohl kdykoli zřítit, ale sebevědomý Nord odmítl se vrátit a pokračoval ve výstupu po laně. Za pár vteřin se zřítil strop na Norda a Latura měl co dělat, aby z průchodu utekl zpět do tunelu k ostatním. Trosky, které vyletěly z průchodu zranily Kadeema, který vzápětí zemřel. Poté začala do tunelu prosakovat voda z řeky a tak Kit použil výbušninu, aby oddělil místo průtoku vody od zbytku tunelu. Pak se George Tyrell vrátil z průzkumu konce tunelu u Manhattanu a v tom se pod ním propadla silnice a zůstal uvězněn pod náklaďákem. Skupině se ho podařilo osvobodit a zachránit před utopením, ale jelikož měl zlomený krk, ležel ochrnutý. Hladina vody stále stoupala a zoufalí přeživší začali nadávat Laturovi. Ten tvrdil, že může vodu zpomalit, ale nikoliv nezastavit. Kit si vzpomněl, že vedle tunelů byly staré spací místnosti irských dělníků a zeptal se George, jak se k nim dá dostat. Vzápětí Kit našel jedno takové místo, když k němu proplaval pod hladinou. Vrátil se pro ostatní, které přivedl k místu, kde se museli ponořit pod vodu. Bohužel museli George nechat samotného v tunelu a tak dal Kitovi náramek určený pro jeho přítelkyni Grace a řekl mu, aby je "přivedl na denní světlo". Všichni lidé úspěšně proplavali do suchého místa, kde irští dělníci spávali při stavbě tunelu, jenže pes Cooper se ztratil. Starší Eleanor z toho byla zoufalá a odmítla pokračovat dál, když pak najednou tiše zemřela, pravděpodobně z podchlazení. Následně se do místnosti začala vlévat voda, která sebou přinesla i krysy, které proběhly kolem lidí a prolezly stěnou do další mstnosti, o které předtím nikdo nevěděl. Do ní se pak všichni přesunuli a objevili dřevěné schodiště, vedoucí ven na denní světlo. Když se dostali na vrchol starého dřevěného schodiště, Kit si všiml Coopera, jak plave ve vodě za nimi a vrátil se pro něho, aby ho zachránil. Pak ho předal lidem nahoru, ale v tom se spodní část schodiště zřítila a Latura zůstal dole ve vodě a nemohl se dostat za nimi nahoru. Maddy se snažila Kitovi pomoci, ale i ona spadla dolů. Potom hlavní skupina unikla průlezem za denním světlem, zatímco se chodba za nimi zřítila. Mezitím Kit a Maddy plavali dole a hledali možnou cestu ven. Kit si uvědomil, že bude muset použít své výbušniny, aby roztrhl střechu tunelu. Když tak učinil, výbuch tlačí Maddy k povrchu, ale Kit se zasekl v bahně. Nakonec se Maddy objevila na hladině řeky Hudson a po chvíli vyplaval také Latura, kterých se ujalo několik záchranářských člunů. Také skupina ostatních byla zachráněna a když Latura leže na nosítkách, uviděl Grace v davu a podal jí náramek od George. Maddy pak trvala na tom, že s ním pojede v sanitce, s čímž Kit souhlasil a byl konec celkem napínavého snímku. Jelikož jsem si pamatoval jen pár útržků z některých scén, další shlédnutí Denního světla jsem si docela užil. Investice do modré krabičky jsem tak rozhodně nemusel litovat a třeba se v budoucnu zase někdy na tento nepříliš dobře hodnocený film zde na ČSFD podívám. Suma sumárum, na svém původním ohodnocení jsem nic měnit nemusel a tak snímek Denní světlo ode mne získal tři denní hvězdy ***.

Zúčtování (2016)

Snímek Zúčtování z roku 2016 jsem shlédl na doporučení CommanderCZ, jemuž se tento akční, kriminální thriller velmi líbil a ocenil jej plným počtem cípatých. Je pravda, že jsem se už předtím chtěl na Zúčtování podívat, ale vždy dostal přednost jiný film a také se bez mučení přiznám, že mi Ben Affleck jako herec nikdy nevadil, na rozdíl od jiných uživatelů zde na ČSFD. Po uplynutí 128 minut jsem dokonce nabyl dojmu, že mu bylo Zúčtování napsáno na míru, protože zde bylo plně využito jeho absence mimiky v obličeji. Zkrátka Ben Affleck ve svých rolích často vypadá strnulý jako medvěd, ale mne to vážně nijak nevadilo a třeba film Výplata s tímto hercem v hlavní roli ode mne získal plný počet hvězd. Snímek Zúčtování začal představením hlavního hrdiny Christiana Wolfa (Ben Affleck) v dětství, kdy mu byla diagnostikována těžká forma autismu. Kvůli tomu jeho rodiče navštívil jeden doktor s dcerou Justine (Alison Wrightová), která byla stejně postižená a nabídl jim umístění syna do ústavu s přátelským prostředím. Chrisův otec (Robert C. Treveiler) nabídku odmítl a věřil, že syn musí překonat těžkosti sám, s čímž nesouhlasila matka (Mary Kraft) a svou rodinu opustila. Aby jiní lidé Chrise nezneužívali, zahájil jeho otec - důstojník americké armády - brutální režim výcviku stoicismu a bojových umění pro něj i jeho bratra Braxtona (Jon Bernthal). V dospělém věku se pak cesty obou bratrů rozešly a Chris pracoval jako forenzní účetní v malé kanceláři v Plainfield ve státě Illinois. Pod maskou obyčejného účetního se však skrýval člověk, který kryl finanční transakce zločineckých a teroristických organizací a také mafiánů. Chrisovi klienti s účetním komunikovali prostřednictvím Hlasu, neidentifikované ženy, která ho nazývá „Dreamboat“. Docela mne zaujalo, že se účetní se denně vystavoval hlasité hudbě a blikajícím světlům, aby tak získal imunitu vůči svému psychickému postižení. Prvním protivníkem účetního byl ředitel FinCEN, tedy oddělení pro boj s organizovaným zločinem ministerstva financí, který se jmenoval Ray King (J. K. Simmons). Tento mocný muž si do své kanceláře pozval analytičku Marybeth Medinovou (Cynthia Addai-Robinson), která mu měla pomoci najít účetního. Prozradil jí Chrisova krycí jména, pustil záznam z jeho zabití devíti členů rodiny zločinů Gambino a dal jí několik fotografií, na kterých byl většinou otočen zády a tak mu nebylo vidět do tváře. S postupným stahováním smyčky ze strany oddělení pro boj s organizovaným zločinem ministerstva financí, Christian přijal legálního klienta, kterým byla dobře zavedenou společnost zabývající se robotikou Living Robotics. Stalo se tak poté, co se zakladatel a generální ředitel společnosti Lamar Blackburn (John Lithgow) a jeho sestra Rita (Jean Smart) dozvěděli o rozporech v účetnictví od interní účetní Dany Cummingsové (Anna Kendrick). Chris zjistil, že ve společnosti bylo zpronevěřeno více než 61 milionů dolarů a pak se věci daly do pohybu. Pravou ruku majitelů firmy Eda Chiltona (Andy Umberger), navštívil večer zabiják se svou partou a donutil jej předávkovat se inzulínem, neboť Ed byl diabetik. Druhý den Lamar propustil Chrise ze svých služeb a a prohlásil, že se Chilton zabil kvůli zpronevěře. Chris z toho byl velmi rozrušený, protože nemohl dokončit audit a to ho jako autistu velmi stresovalo. Medina pokračovala ve svém pátrání a podařilo se jí izolovat Chrisův hlas na záznamu pořízeném při zabíjení Gambino a slyšela ho, jak opakuje dětský rým. Od odborníka se pak dozvěděla, že jeho hlasová kadence připomíná ty s autismem a že se v Chrisových říkankách objevovali samí slavní matematici, včetně jeho současné identity, Christian Wolff a s pomocí záznamů IRS našla Medina v Illinois účetního kancelář. Druhými protivníky Chrise byli zabijáci z party, jenž donutila Eda spáchat sebevraždu a právě oni měli nyní zájem na smrti účetního. Jenže ten se jim dokázal ubránit díky svému bojovému umění a když se s nimi vypořádal, pochopil že dalším cílem bude Dana. Naštěstí ji Chris v poslední chvíli zachránil a odvezl ji do svého příbytku na kolečkách, v němž si účetní schovával své jmění, například drahé obrazy či velké množství peněz. Když spolu dva účetní mluvili, Chris si uvědomil, že zpronevěra v Living Robotics nebyla vůbec běžnou krádeží, neboť odcizené peníze společnosti zloděj vrátil a tím zvýšil její zisk. Po tomto zjištění se Chris vydal za Ritou, ale našel ji mrtvou. Následně vládní agenti prohledávali Chrisův zabezpečený domov. King vysvětloval Medině, že Chris byl uvězněn v Leavenworthu kvůli rvačce na pohřbu své matky, na němž byl jeho otec zabit policistou, který na Chrise vystřelil a otec mu zachránil život tím, že skočil do střely. Ve vězení se pak naučil účetnictví od Francise Silverberga (Jeffrey Tambor), rodinného účetního Gambino, který se stal informátorem FBI. King byl Silverbergovým ochráncem, ale jeho nečinnost vedla k brutálnímu zabití informátora rodinou Gambi, kterou pro změnu povraždil Chris, který utekl z vězení, aby pomstil svého mentora. Při akci mohl Chris agenta Kinga zabít, ale nechal ho jít poté, co se zeptal, jestli byl dobrý otec. King začal získávat informace od Hlasu, když zločinci porušovali Chrisův morální kodex a díky svým úspěchům se stal ředitelem FinCenu. King řekl Medině, že někdo musí jeho místo převzít, když odejde do důchodu. Pak zazvonil telefon a Hlas řekne Medině o Living Robotics. Následně šel Chris do Lamarova sídla, kde čekal zabiják a jeho muži. Během přestřelky uviděl zabiják na kamerách Chrise, který při postupném zabíjení členů Lamarovy ochranky opakoval dětské rýmy a pochopil, že kdo přišel majitele robotické firmy zabít. Šéfem jeho ochranky a zabijákem byl totiž Chrisův ztracený mladší bratr Braxton, přičemž se bratři od Chrisova zatčení neviděli. Braxton zaútočí na Chrise a obvinil ho ze smrti otce. Během pauzy v jejich boji přišel Lamar a arogantně jejich rozmluvu přerušil, takže ho Chris zastřelil a ukončil tak bitvu. Chris přátelsky souhlasil že se za týden setká s Braxtonem a řekl mu, že si ho najde. V závěrečné scéně jsme se přenesli do domu pro péči o autisty, který zrovna navštívili jedni rodiče se svým chlapcem, který se setkal s Justine a dozvěděli jsme se, že ona byla Hlas, zatímco Chris financoval toto centrum svými účetními zisky. Potom Dana dostala poštou drahý obraz, který viděla v přívěsu a pak už jen Chris vyjel z města svým vozem s přívěsem a byl konec. Pro mne to byl hodně zamotaný příběh a chvílemi jsem se v něm ztrácel a netušil jsem, proč se v něm najednou objevily nějaké nové postavy. Postupně se však jednotlivé střípky skládaly dohromady a nakonec po 128 minutách byl složen obraz z poněkud smutných událostí, kterých je však běžný život bohužel plný. Režisér Gavin O'Connor mohl tento příběh natočit přímočarým způsobem, scénárista Bill Dubuque mohl děj popsat jednoduše, jenže tím by film ztratil všechno zajímavé, čím mne zaujal. Takže jsem rád, že to celé vlastně bylo natočeno tak, jak jsem měl možnost vidět na obrazovce mé televize. Suma sumárum, snímek Zúčtování ode mne získal čtyři zúčtované hvězdy ****.

Dokonalá vražda (1998)

Snímek Dokonalá vražda z roku 1998 jsem poprvé viděl asi o dvě zimy a dvě léta od jeho natočení a ihned mne tato kombinace romantiky s plánováním zločinu zaujala. V té době byl pro mne Michael Douglas oblíbeným hercem a Gwyneth Paltrow tenkrát z televizní obrazovky do našeho obýváku zářila jako anděl s blonďatými vlásky a pěkným úsměvem. Tenkrát jsem snímek od režiséra Andrew Davise ocenil čtyřmi hvězdami, jenže jak léta plynula a hektolitry vody protékaly v korytě řeky Moravy, hvězdy z tohoto filmu zestárly a já začal sledovat jiné herce a herečky. Nicméně jednou jsem si vzpomněl zase na Dokonalou vraždu a rozhodl jsem se na tento film opět po letech podívat. Samozřejmě jsem si spoustu věcí už nepamatoval a jelikož mi z hlavy naprosto vypadlo jak to celé plánování vraždy dopadlo, náležitě jsem si jeho průběh užil i na podruhé. Příběh začal představením hlavních postav filmu, které se daly spočítat na prstech jedné ruky, poněvadž byly celkem tři. Prvním z nich byl finančník z Wall Street Steven Taylor (Michael Douglas), který se před nějakou dobou oženil se s Emily (Gwyneth Paltrow), která se v manželství nudila a tak měla poměr s malířem Davidem Shawem (Viggo Mortensen). Jednoho dne přestaly Stevenovi vycházet jeho riskantní osobní investice a hrozilo, že se jeho firma propadne na samé dno. Proto začal přemýšlet, kde by získal peníze a pro něj bylo nejjednosušším řešením získat přístup k osobnímu majetku Emily ve výši 100 milionů dolarů. Jenže ta byla čerstvě zamilovaná a zvažovala dokonce odchod od svého manžela, který by tak přišel o všechno. O její nevěře se však Steven brzy dozvěděl a záhy zjistil, že David byl dvakrát ve vězení, když oklamal bohaté ženy a obral je o peníze. Steven proto pod záminkou koupení obrazu navštívil Davida v jeho velkém podkrovním bytě a nabídl mu 500 000 dolarů za vraždu Emily. Když David odpověděl, že on a Emily jsou do sebe zamilovaní, Steven mu připomněl, že jeho další zatčení bude znamenat 15 let vězení. Malíře tedy s vraždou souhlasil a vydal se další den do bytu Taylorových, kde mu finančník vysvětlil svůj plán. Steven schoval Emilin klíč od bytu před vchodem do svého luxusního bytu na Manhattanu, který měl David použít na vniknutí dovnitř jednoho večera, během něhož boháč tradičně hrával karty s přáteli. Emily pravidelně zůstávala vždy doma a kolem deváté si dopřávala koupel ve vaně. V karetní hře si Steven udělal přestávku a svým mobilním telefonem zavolal do automatizovaného bankovního systému kvůli vlastnímu alibi, zatímco pomocí druhého telefonu zavolal Emily. Emily vylezla z vany a šla do kuchyně, kde byla napadena maskovaným útočníkem, svedla s ním souboj na život a na smrt, který pro dopadl dobře, když ho bodla ho do krku teploměrem, který se obvykle zapichoval do masa pro sledování teploty uvnitř. Útočník se skácel na zem a po chvíli už nehnutě ležel v kaluži krve. Potom se vrátil domů Steven, který si myslel, že Emily bude mrtvá, ale místo jejího těla našel maskovaného muže na zemi. Emily zatím vzlykala šokovaná v ložnici a tak Steven vytáhl klíč mrtvému z kapsy a vložil jej zpět na klíčenku své ženy. Pak již přijela policie a vyšetřovacím týmem pod vedením detektiva Karamana (David Suchet). Bystrý policista si všiml, že Steven byl překvapený, když útočníkovi sundali masku z obličeje, protože tělo nepatřilo milenci jeho ženy. Když pak mrtvolu vynášeli koroneři vynášeli do pohřebního vozu, vše sledoval David, který si pro změnu myslel, že se v pytli nachází Emily. Další den Steven odvezl svou ženu k její matce Sandře Brandfordové (Constance Towers), u které měla pár dní zůstat, přičemž Emily brzy po svém příjezdu zavolala svému milenci, který byl poněkud překvapen, že není mrtvá. Potom David svému protivníkovi, dal si s ním schůzku, kde mu sdělil, že požaduje dalších 400 000 dolarů. Celý rozhovor mezi objednavatelem vraždy a ním si totiž David nahrál na diktafon a peníze chtěl za zničení pásky s nahrávkou. Následně Emily navštívila svou kamarádku Raquel (Sarita Choudhury) a řekla jí, že se rozhodla opustit Stevena. Emily se jí zeptala, co by Steven udělal, kdyby věděl o Davidovi a Raquel odpověděla, že by ji Steven mohl zabít, aby získal její jmění, protože Emily odmítla podepsat předmanželskou dohodu. Podle Raquel totiž peníze a láska byly vždy dva největší důvody k vraždám. V Emily začalo růst podezření a tak zamířila do dozorčí banky, aby zjistila Stevenovy finanční potíže. Poté o tom informovala Karamana, který řekl, že Stevenovo alibi díky telefonátu do Asie nemá chybu, pouze bylo detektivovi divné, že mrtvý muž neměl u sebe žádný klíč, ani od auta ani od svého bytu. Vzápětí se Emily vrátila domů, kde se marně pokoušela svým klíčem odemknout a tak si zjistila adresu mrtvého muže a vydala se do jeho bytu, kde klíčem odemkla jeho dveře. Vzápětí tuto skutečnost vmetla Stevenovi do tváře a také mu prozradila, že ví o jeho finančních problémech. Steven jí odpověděl prozrazením malířovi kriminální minulosti a obvinil jej, že ho vydíral a vyhrožoval mu, takže když viděl mrtvé tělo v jejich kuchyni, předpokládal, že je to David, a vytáhl mu klíč z kapsy, aby na Emily nepadlo nějaké podezření. Šokovaná Emily svému manželovi uvěřila a druhý den šel Steven s penězi do Davidova bytu, kde našel vzkaz, že se setkají v parku. V tom zazvonil malířův telefon zazvoní, který Steven zvedl a uslyšel prodejce jízdenek, který potvrdil Davidou rezervaci na vlak do Montrealu. Vzápětí se Steven potkal s Davidem v parku a vyměnil s ním peníze za audio pásku. Malíř se pak ihned vydal na nádraží, kde nastoupil do vlaku do Kanady, přičemž ho průvodčí posadil do soukromého kupé. Sotva se David usadil a pomyslel si, že vydělal spoustu peněz, otevřely se dveře do vedlejší koupelny, z níž vyskočil Steven a malíře několikrát bodl. Umírající David se smál a v křeči mu prozradil, že poslal kopii pásky Emily. Vzápětí Steven sebral mrtvému pistoli a peníze a pak spěchal domů, kde ihned prohledal poštu. Když našel obálku s páskou, odnesl ji s penězi a zbraní do svého trezoru. Emily pak přišla z balkonu a manžel jí navrhl, že by si mohli zajít někam na večeři. Zatímco se Steven oblékal, Emily najednou navrhla, aby místo toho zůstali doma a že ona skočí pro jídlo a přinese ho domů. Když se vydala pro jídlo, zmínila se, že by měly nechat vyměnit zámky, protože jí chyběl její klíč. Steven ihned zkontroloval druhý vchod do bytu, kde našel klíč, který skrýval pro Davida, a uvědomil si, že útočník jej vrátil zpět po odemknutí dveří. Náhle se objevila Emily a odhalila, že teď ví všechno, když našla pásku v trezoru, zatímco se sprchoval. Když se otočila k odchodu, Steven na ni zaútočil a ona použila Davidovu zbraň, kterou ho zabila. Později na místo přijel detektiv Karaman, jemuž Emily přehrála Davidovu pásku a poté mu vysvětlila, jak se to celé seběhlo, když manžela zastřelila. Karaman ji odpověděl, že neměla na výběr a byl konec filmu, který byl natočen podle divadelní hry a tomu odpovídal průběh tohoto romantického snímku. Film neměl zrovna velký spád, spíše byl kladen důraz na napětí a očekávání, jak to celé bude probíhat a jak to dopadne. Nicméně díky skvělému hereckému obsazení, skvělým překvapením a gradujícímu ději, jsem se skoro vůbec nenudil. Dokonce jsem si chtěl film pořídit na blu-ray disku, ale bohužel v Česku na tomto nosiči zatím nevyšel, tak se třeba někdy dočkám. Suma sumárum, snímek Dokonalá vražda ode mne získal čtyři dokonalé hvězdy ****.

Pravdivé lži (1994)

Snímek Pravdivé lži z roku 1994 jsem poprvé viděl několik let po jeho natočení v rámci vysílání nějaké televizní stanice a jelikož se mi tato akční komedie velmi líbila, koupil jsem si tento film roku 2008 v trafice na DVD. Samozřejmě jsem se na něj opět podívali a o pár let později znovu a nikdy jsem nebyli zklamáni, vždy nás pobavilo několik hlášek, které s v něm objevily a já osobně jsem byl ohromen hereckým výkonem Jamie Lee Curtis. Pravdivé lži jsem tak ocenil největším počtem cípatých, nicméně od té doby proteklo v korytě řeky Moravy mnoho vody a jelikož člověk s přibývajícími léty své názory mění, rozhodl jsem se na tento skvělý americký film podívat znovu a napsat také zasvěcený komentář. Příběh se začal odvíjet překvapivě ve Švýcarsku, kde probíhala tajná operace ještě tajnější americké protiteroristické agentury jménem Omega Sector. Jejím platným členem byl náš hlavní hrdina (Arnold Schwarzenegger), který zdánlivě vedl obyčejný nudný život s manželkou Helen (Jamie Lee Curtis) a dcerou Danou (Eliza Dushku). Navenek pracoval prodavač počítačové techniky, který často jezdil za obchody na služební cesty; ale ve skutečnosti se zúčastňoval nebezpečných akcí, při kterých šlo o život. Pracoval v tříčlenném týmu spolu s kolegou a kamarádem Albertem „Gibem“ Gibsonem (Tom Arnold) a nováčkem Faisilem (Grant Heslov), kteří v zemi helvétského kříže potají pronikly do domu podezřelého obchodníka se zbraněmi a teroristického aktivistu Jamala Khaleda (Marshall Manesh). Harry a jeho tým v domě ukradli finanční záznamy Jamala a zjistili, že americká obchodnice se starožitnostmi Juno Skinnerová (Tia Carrereová) nedávno obdržel od Jamala podezřelou platbu. Následoval divoký útěk z domu zasněženým lesem, při němž Harry zabil několik strážných aniž by se mu něco stalo a pak jej kolegové naložili do dodávky a odjeli na letiště. Když se vrátili do USA, začal Harry hrát zase svou roli manžela a prodavače, nicméně hned druhý den odešel do své tajné kanceláře a věnoval se své práci pod svým nadřízeným ředitelem Spencerem Trilbym (Charlton Heston). Ten tým zkritizoval za partyzánskou akci a nedostatek přímých důkazů, který se Harry rozhodl získat v jámě lvové. Odešel tedy do obchodu s uměním Juno a navenek se tvářil jako Harry Rehnquist, obdivovatel perského umění a obchodník, který měl zájem o nějaké zboží. Setkal se opět s asijskou majitelkou obchodu se starožitnostmi, která ho zjevně obdivovala a vůbec netušila, kdo Harry ve skutečnosti je. Jenže dělníci v obchodě byly členy teroristické skupiny známé jako Krvavý Jihad, vedené Salimem Abu Azizem (Art Malik). Když Harry z obchodu odešel, Aziz a dva jeho muži sledovali v autě Harryho a Giba, čehož si agenti všimli a zastavili u krajnice. Pak Harry odešel do obchodního domu, kde zamířil na toaletu a za ním se vydali dva zabijáci. Gib zatím seděl v autě a hlídal Azíze, který zůstal v druhém voze. Následovala přestřelka na záchodě, při které Harry zabil oba muže snědé pleti a pak do místnosti vrazil Azíz, kterého Gib na chvíli spustil z očí. Další minuty filmu byly věnovány nejprve vzájemnému souboji obou mužů a poté dlouhé honičce po městě, když Azíz osedlal motorku a Harry koně. Na nich se pak naháněli po ulicích, uvnitř hotelu, projeli se výtahem a celá divoká akce byla zakončena skokem Azíze ze střechy hotelu do bazénu vedlejší budovy na druhé straně ulice. A jelikož kůň odmítl motorku následovat, Azízovi se podařilo zmizet. Kvůli tomuto přesčasu v práci však Harry nestihl rodinnou narozeninovou oslavu, kterou pro něj připravila jeho manželka a dcera. ačkoliv slíbil, že bude večer s osm doma. Druhý den tedy Harry zamířil do kanceláře své manželky, aby ji pozval na oběd a omluvil se jí, jenže ke svému překvapení zaslechl, jak po telefonu mluví s mužem jménem Simon (Bill Paxton. Harry si myslel, že manželka Helen navázala s mužem poměr a rozhodl se přijít nevěře na kloub s použitím pracovních prostředků Omega Sectoru. Zahájil tak sledovací akci Simona a ke svému překvapení zjistil, že to není žádný tajný agent, na něhož si před ženami hrál, ale obyčejný prodavač ojetých vozů. Následně Simon volal Helen, aby večer přišla kvůli tajné akci pod most, což samozřejmě neušlo pozornosti Harryho a jeho týmu, kteří vše sledovali. Večer se tedy Helen sešla se Simonem a ten ji pak odvezl do karavanu za městem, kde jí přesvědčil, aby s ním v roli jeho manželky odjela do Londýna a Paříže. V rámci nacvičení manželských rolí se ji pak pokusil svést, ale to už dovnitř karavanu vtrhli maskovaní muži z Omegy a oba zatkli. Harry a Gib zastrašovali Simona, aby se od ní držel dál a pak zahájili výslech Helen s pomocí hlasového měniče vyslýchá Helenu, aby Harry zjistil, jestli ho má žena ještě ráda a zda jej se Simonem nepodvedla. Zároveň se dozvěděl, že kvůli své neustálé nepřítomnosti doma jeho manželka zoufale hledala nějaké dobrodružství či změnu životního stereotypu a tak se Harry rozhodl jí vyhovět. Zařídil, aby se Helen zúčastnila inscenované špionážní mise, když měla v hotelovém pokoji vystupovat v roli prostitutky, která se měla věnovat tajemnému muži, jímž byl vlastně samotný Harry. Následoval úchvatný striptýz hodný ocenění Oscarem a pak se již Harry své manželce odhalil, jenže vzápětí do pokoje vtrhli Azízovi muži. oba manžele unesli a letadlem je odvedli na ostrov na Floridě. Helen si však myslela, že byly uneseni kvůli ní a její nové roli špionky, nicméně když Azíz odhalil, že pašoval ukradené jaderné hlavice MIRV do země prostřednictvím antických soch dodávaných Junem a hrozil výbuchy ve velkých amerických městech, pokud americká armáda neopustí Perský záliv, pochopila že její manžel celá léta hrál úplně jinou roli než si myslela. Azíz pak nechal jednu z hlavic zalít betonem na ostrově a spustil časový odpočet do výbuchu. Vzápětí nařídil svým gorilám, aby manželský pár mučili a zabili. Před začátkem mučení byl Harry omámen drogou pravdy, čehož Helen využila k tomu, aby se jí manžel ke svému dvojitému životu přiznal. Než pak došlo na další mučení, Harry se dostal z pout a zabil dva muže, kteří je měli mučit. Osvobodil manželku a pak společně sledovali, jak byly tři zbývající hlavice naloženy na dva kamiony a vrtulník. Harry pak dal Heleně zbraň, aby ho kryla při útoku na stráže a chtěl zničit vozidla, odvážející hlavice. Při akci pochopitelně zabil spoustu teroristů, stejně se však činila Helen, jejíž samopal při pádu ze schodů střílel na všechno okolo sebe. Pak však Azíz odpálil raketu do cisterny s benzínem a zdálo se, že výbuch agenta zabil. Vzápětí byla Helen chycena Juno a ta ji vzala k sobě do limuzíny, která sledovala dva kamiony na dálnici, spojující ostrov s pevninou. Harry byl poté zachráněn agenty z Omegy a dal se s Gibem do pronásledování konvoje. Do akce povolal dvě vojenské stíhačky třídy Sea Harrier, které byly schopny vzlétnout kolmým startem. Letouny zničily nejen oba kamiony, ale také část mostu Seven Mile Bridge. Mezitím Helen a Juno bojovali mezi sebou v limuzíně a přitom byl řidič zastřelen, přičemž jeho noha zůstala na plynovém pedálu. Limuzína tak jela pořád dál vstříc díře v mostu a tak Harry nařídil pilotovi helikoptéry, v níž konvoj sledoval, aby se k neřízenému vozu přiblížil. Harry visel z helikoptéry jako pavouk a zachránil Helenu skrz střešní okno limuzíny, zatímco Juno spadla z poškozeného mostu v autě do moře. Po bezpečném návratu na pevninu vybuchla hlavice, která zůstala na ostrově a vzápětí se Harry dozvěděl, že Azíz a jeho muži převzali kontrolu nad rozestavěným mrakodrapem v centru Miami a navíc ještě unesli jeho dceru Danu. Dále vyhrožovali odpálením zbývající bomby a tak se Harry zmocnil jednoho z Harrierů a jako bývalý pilot s ním odletěl do města, aby zachránil svou dceru. Následně se agent Faisal jako součást zpravodajského filmařského týmu požádovaného Azizem, vetřel do místnosti s odpalovacím zařízením. Dcera Dana využila momentu, kdy Azíz dával rozhovor televizi, sebrala klíč k ovládání bomby a uprchla pryč na střechu mrakodrapu. Poté vylezla na jeřáb, kam ji pronásledoval Azíz, přičemž zrovna přiletěl ve stíhačce její otec z místnosti. Mezitím Faisal zabil několik teroristů v jednom patře budovy a Harry použil kulomety stíhačky ke zlikvidování ostatních v dalších místnostech. Následně Harry přesvědčoval dceru, aby skočil z věžového jeřábu k němu do pilotní kabiny, jenže se skoku bála, což úplně chápu. Naopak Aziz skočil na trup Harriera a napadl Harryho. Po napínavém boji Harry svého protivníka přemohl a ten zůstal viset za popruh samopalu na konci jedné z raket letounu. Tu poněkud zlomyslně Harry vystřelil na vrtulník teroristů a zabil Azize a zbytky jeho teroristického gangu. O rok později se rodina Taskerů šťastně sešla a Helen se stala dalším agentem Omega Sectoru. Harry a Helen se pak společně vydali na novou misi na formální párty, kde se setkali se Simonem, který sváděl jednu pozvanou ženu. Helen a Harry pak Simona náležitě postrašil a on se dal na útěk. No a pak film skončil tancem tanga, který si manželský pár dopřál. Se závěrečnými titulky jsem musel konstatovat, že ani po letech neztratily Pravdivé lži své kouzlo, ačkoliv byl ve své době vnímány spíše kriticky a to nejen pro svůj rasový podtext. Zdálo se mi, že i když pochopitelnou hlavní hvězdou filmu měl být Arnold Schwarzenegger, převyšovala jej jeho filmová manželka Jamie Lee Curtis. Líbil se mi také výkon Toma Arnolda, jehož vtip obstarával potřebné komediální koření filmu, což bylo vzhledem ke 135 minutové stopáži jistě potřeba. Jediné, co mne vlastně 26 let po natočení filmu mrzelo, že dosud nebyl v české verzi vydán na blu-ray disku, tak snad se někdy dočkám. Suma sumárum, snímek Pravdivé lži ode mne po zásluze dostal pět pravdivých hvězd *****.

Holky to chtěj taky 2 (2004)

Snímek Holky to chtěj taky 2 z roku 2004 jsem viděl poprvé více jak 15 let po jeho natočení, na rozdíl od prvního dílu, jenž mé oko shlédlo naopak docela brzy poté, co spatřil svět. Nicméně v obou případech mne okamžitě napadlo srovnání s americkým protějškem Prci, prci, prcičky, jenže všechno v něm bylo jaksi naopak. Zatímco se filmaři v zámoří věnovali problematice prvního sexu z chlapeckého hlediska, němečtí filmaři si vzali na paškál dívčí problémy s dosažením svého prvního orgasmu při milování s klukem. Společné měly obě komedie několik velmi komických situací, které mne sem tam dokázaly pořádně rozesmát, takže jsem 88 minut strávených před televizní obrazovkou nemusel litovat. Ještě bych rád poznamenal, že původní herečka Vicky byla nahrazena černovláskou Lucy v podání dřívější moderátorky německé BravoTV a pořadu MTV Alarm Jasmin Geratové. Příběh druhé části se opět točil kolem trojice dívek Inken (Diana Amft), Lucy (Jasmin Gerat) a Leny (Karoline Herfurth), které už měly za sebou první orgasmus a nyní hledaly třípokojový byt v Mnichově, kde by společně bydlely a mohly se nerušeně věnovat studiím na vysokých školách. Rodiče jim totiž dělali typicky rodičovské problémy a výše kapesného zdaleka neodpovídala železné disciplíně při kontrole pozdních příchodů. Nezbývalo jim, než se postavit na vlastní nohy, což se v případě studentek snadno naplánovalo, ale špatně realizovalo. Když se jim nedařilo nic sehnat, nastěhovala se Inken s Lucy ke starému známému Flinovi (Max Riemelt), který měl pronajatý pokoj na koleji a za sousedku francouzskou dívku jménem Beatrice (Nadja Petri). Studentka logopedie Inken se nemohla s cizinkou srovnat nejen kvůli její špatně výslovnosti němčiny, ale také podvědomě žárlila, že v blízkosti Flina žije jiná atraktivní dívka. Mezitím budoucí zubní lékařku Lenu naštval její přítel Lukas, který doma nic nedělal, do práce nechodil a v hudebním průmyslu se nedokázal prosadit. Lena už nemohla takhle déle žít a tak se od něj odstěhovala, aby se záhy zamilovala do svého kolegy Johana (Max von Thun). Studentka psychologie Lucy se pro změnu ve škole setkala se Sebastianem Bernsteinem (Sebastian Ströbel), bohatým mladíkem, jehož rodina vlastnila více než 2000 bytů. Lucy se s ním chtěla setkat, aby pro sebe a holky nějaké bydlení sehnala, ale jelikož se Sebastian vydával pouze za přítele sebe sama, chovala se k němu Lucy poněkud odměřeně. Jednoho dne při cvičení ve škole Inken ztratila kontaktní čočky a musela tak nosit své staré brýle s motýlky, nicméně se na ni přece jen usmálo štěstí, kdy pro ni jeden makléř sehnal byt za 480 eur. Nejednalo se však o nijak velký byt, ale o velmi malé a neútulné obydlí. Přesto se tam dívky chtěly nastěhovat, nejprve však musely získat potřebné peníze, a proto si našli různé brigády. Když se konečně nastěhovaly, zároveň s nimi se do obrovského sousedního bytu přistěhoval atraktivní Paul (Simon Verhoeven), který pořádal kolaudační párty a pozval ně ni také trio dívek. Krátce před začátkem akce si zavolal Inken k sobě, protože údajně potřeboval s něčím pomoci, ale místo toho měli spolu sex, který byl tak divoký, že to Lena a Lucy jasně slyšely skrz zdi. Během večírku přišel Flin s chilli con carne, které holkám sám uvařil, ale ty si ho nevšímaly a tak zklamaně odešel pryč. Na večírku se objevil rovněž Sebastian, který se snažil Lucy marně sbalit. Během večírku se Inken chovala jako paní domácí a stala hvězdou zábavy, nicméně na konci párty se dozvěděla, že a Paul je zasnoubený. O víkendu Lena a Johan vyrazili k jezeru Starnberg a ačkoliv pršelo, Johan chtěl vyjet s člunem na projížďku. Mě však problém s motorem a tak se vrátili do chaty na břehu jezera, kam záhy přijel Johanův nadřízený se ženou z bytové agentury. Lena se schovala v chatě s Johanem a z rozhovoru mezi starším párem zjistila, že její nový přítel je podvodníkem a měl již přítelkyni. Po tomto zklamání Lena zašla za Lukasem, se kterým se definitivně rozešla. Po zklamání z večírku šla druhý den Inken hledat útěchu k Flinovi, jenže ho přistihla při souloži s Beatrice. Přes další zklamání přece jen šla s Flinem na projížďku v gumovém člunu, který náhodou vypustila a tak spolu skončili schováni pod stromem, protože začalo hodně pršet. Když si vyříkali společné problémy, měli spolu konečně sex. Mezitím se Lucy vetřela jako servírka na oslavu šedesátých narozenin Sebastianova otce, kde zkoušel mladík hrát chvíli ještě svou roli někoho jiného, ale vše prasklo, když měl zahrát na klavír pro hosty koncert Rachmaninoff. Nejprve byla Lucy zklamaná, ale když Sebastian začal hrát jejího oblíbeného Bacha, vrátila se a začali se líbat. Po těchto zážitcích vstoupily tři dívky do svého nového, velkého bytu, který byl levný, protože Lena využila setkání s makléřkou na břehu jezera a byl konec lechtivé komedie, která mne přes svou nízkou uměleckou úroveň dokázala pobavit a to byl ten hlavní účel, proč jsem se na tento německý film podíval. Bohužel se opět potvrdilo, že první díly bývají v drtivé většině kvalitnější než další pokračování a tak tomu bylo i v případě holek. Na druhou stranu si nemyslím, že by děj byl tragický, jak by napovídalo velmi nízké hodnocení zde na ČSFD, protože jsem viděl už daleko horší propadáky. Suma sumárum, snímek Holky to chtěj taky 2 ode mne získal dvě holčičí hvězdy **.