Rallye smrti 2 (2010)

Snímek Rallye smrti 2 z roku 2010 jsem si koupil lednu 2020 na blu-ray disku za směšně nízkou cenu a tak jsme se doma na tento akční snímek samozřejmě časem podívali. Z názvu mi bylo celkem jasné, o co ve filmu hlavně půjde, ale pochopitelně jsem byl zvědavý, do jaké omáčky režisér Paul W.S. Anderson celý děj zasadil, což jsem zjistil už během sledování prvního dílu. Ten jsem si pochopitelně pustil před tímto druhým dílem, abych jaksepatří zachoval správný průběh děje, ale záhy jsem u dvojky pochopil, že tomu tak docela není. Dvojka totiž svými událostmi předcházela první části, která se odehrávala v roce 2012, kdy kolaps americké ekonomiky a následné zvýšení míry kriminality vedlo k vystavění privatizovaných věznic. Film začal představením velmi dobrého řidiče Carla "Luke" Lucase (Luke Goss), jehož si najal známý mafián Markus Kane (Sean Bean) na přepadení banky. Když však jeho komplicové banku vykrádali, do budovy náhodně vstoupili dva důstojníci. Luke jim vysílačkou řekl, aby vypadli ven, oni to ale odmítli. Vzápětí dovnitř padl také Luke, což mělo za následek smrt jednoho ze tří kompliců. Luke zabil jednoho z důstojníků a zmlátil jeho pomocníky, aby splnil Markusovo přání. Luke byl nakonec zajat policií po zběsilé honičce v autech a odsouzen na doživotí. O šest měsíců později byl Luke převezen na terminálový ostrov, který byl pod kontrolou Weyland Corporation. Ta pořádala Death Match, televizní soutěže pay-per-view, kdy byli vybráni dva odsouzení a byli nuceni bojovat proti sobě, dokud jeden druhého nezabil nebo se nevzdal. Vězňům byl umožněn přístup ke zbraním nebo předmětům k obraně, které mohly být použity během boje a to šlápnutím na označenou desku v aréně. Luke se setkal s muži, kteří se nakonec stali jeho posádkou v automobilovém závodě. Šéfem stáje byl Goldberg (Danny Trejo), dále Lists (Fred Koehler) jako nadšený sběratel dat, který se jako jediný herec objevil ve všech čtyřech filmech a Rocco (Joe Vaz), který je později zradil. Moderátorkou šílených závodů byla Jonesová (Lauren Cohan), bývalá Miss Universe, která ztratila svou korunu kvůli obvinění ze sexuálního vztahu se všemi porotci. Nyní pracovala pro Weyland Corp, aby vytvořila zisk od platících odběratelů za zhlédnutí Death Match. Luke byl ve sprchách osloven Jonesovou, aby bojoval také, ale on to odmítl. Jako pomstu Jonesová zmanipulovala jeden souboj, v němž se velkému černochovi jménem Big Bill měl postavit drobný Lists. Když to uviděl Luke, skočil do arény, abysvému příteli pomohl a k nim se připojila Katrina Banksová (Tanit Phoenix), odsouzená žena, která později jezdila s Lukem jako navigátorka. Během boje mezi Lukem a odsouzeným vypukly nepokoje kvůli rasovému napětí, protože Luke byl bílý a druhý usvědčený byl černý. Odsouzení rozbili plot, aby se dostali dovnitř, a někteří z násilníků zaútočili a snažili se znásilnit odsouzené ženy. Katrina se bránila a pomáhala ostatním ženám, které byly poté evakuovány. Když stráže zasáhly, Luke se vzdal. Markus, který se obával, že Luke bude vyměňovat informace o svých zločinech za imunitu, objevil jeho přítomnost na terminálovém ostrově a sledoval smrtící zápas. Markus na Lukovu hlavu vypsal odměnu 1 milion dolarů a přesvědčil některé vězně, aby ho zabili. Mezitím Jonesová přišla s plánem na zvýšení svých zisků přeměnou Death Match na „Death Race“, kde soutěžící budou muset závodit tři dny. Osoba, která by dokázala vyhrát pět závodů, bude propuštěna z vězení. Luke se připojil k závodu, během kterého se ho ostatní vězně pokoušejí zabít, aby získal Markusovu odměnu. Odsouzené ženy byly přivedeny zpět jako navigátorky pro každého závodníka a Katrina byla spárována s Lukem. Během prvního závodu Luke zasáhl mezi dvěma dalšími závodníky a zachrání život 14 K (Robin Shou), o kterém bylo známo, že je spojen s triádou. Na druhém závodě selhalo Lukovo auto (sabotáž) a havaroval poté, co byly zasaženy raketou vystřelenou Big Billem, který byl později zabit vlastní navigátorkou poté, co zabil svou posádku v garáži. Lukeova posádka spolu s Katrin přiběhla k hořícímu autu Lukea a snažila se ho zachránit, ale bylo příliš pozdě a všichni byli přesvědčení, že Luke je mrtvý. Ve skutečnosti přežil s rozsáhlými jizvami na tváři. Připojil se k závodu jako nová postava "Frankenstein" s maskou, která skrývala jeho identitu před ostatními. Když začal třetí závod, Lukeovi noví přátelé z triády zabili Markuse v jeho domě. Následně Lists zabil zrádce Rocca, který manipuloval s Lukovým autem a Luke zabil Jonesovou tím, že ji přejel autem , než začal závodit s ostatními konkurenty. A byl konec. Nic moc jsem od filmu po první části neočekával, snad kromě pořádné akční podívané a tak jsem nebyl zklamán, když se mi vlastně ani nic jiného nedostalo. Surové souboje, nemilosrdné zabíjeni a zběsilé honičky v upravených autech byly prostě tím nejvýraznějším prvkem filmu a mně bylo docela líto, že ten sci-fi prvek byl naprosto zatlačen do pozadí. Vadily mne také chaotické záběry kamery, takže jsem si nemohl řádně vychutnávat souboje na trati a samotný příběh bylo tedy pořádně otřepané klišé. Celkově to však mohlo dopadnout ještě hůře a tak jsem byl rád, že to režisér natočil tak jak to natočil. Suma sumárum, snímek Rallye smrti 2 ode mne získal tři rallyeové hvězdy ***.

Saw 5 (2008)

Snímek s poněkud divným názvem Saw 5 z roku 2008 jsem nemohl opomenout po shlédnutí předchozích čtyř dílů, které jsem ocenil třemi hvězdami a ten čtvrtý dvěma cípatými. Doufal jsem, že si i pátá část udrží nastavenou laťku a docela jsem se na pokračování těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně krvák Saw 5 pro mne byl určitou povinností, neboť jsem jej v prosinci 2019 získal za směšně nízkou cenu na blu-ray disku. Po uplynutí 92 minutového napínavého hororu Saw 5 jsem ale nabyl dojmu, že toto pokračování bylo celkem zbytečné, i když právě v něm bylo mnoho vysvětlování vzniku celé série ze všech částí. Film začal probuzením odsouzeného vraha Setha Baxtera (Joris Jarsky), jenž byl připoutaný ke stolu pod kyvadlem. Nahrávka ho informovala, že se může uvolnit rozdrcením rukou mezi dvěma lisy. Učinil tak, ale čepel se stále otáčela a nakonec ho rozřezala na dvě poloviny, což někdo sledoval dírou ve zdi. Pak jsme se přenesli do továrny na balení masa, kde agent FBI Peter Strahm (Scott Patterson) zastřelil Jeffa Denlona (Angus Macfadyen) ze třetího dílu a pak byl zavřený v nemocnici. Objevil skrytý východ a diktafon, který ho nutil, aby zůstal v nemocnici, ale ignoroval ho a v tunelu na něj někdo zaútočil. Probudil se s hlavou utěsněnou v krabici naplněné vodou, ale přežil provedením tracheotomie perem. Venku detektiv Mark Hoffman vzápětí předal zachráněnou malou Corbett Denlon (Niamh Wilson) policii a tvrdil, že jsou jediní přeživší, ale byl šokován, když se objevil na svobodě také kolega Strahm. Během pozdější tiskové konference byl Hoffman povýšen na poručíka a připisovalo se mu uzavření případu. Ve své kanceláři našel poté poznámku s nápisem „Vím, kdo jste“, a dozvěděl se o smrti Lindsey Perezové ze čtvrtého dílu (Athena Karkanis), zatímco sebral Strahmův telefon. V nemocnici Strahm řekl Hoffmanovi, že Perezové poslední slova byla „Detektiv Hoffman“ a ptal se, jak unikl z pasti sériového vraha. Strahma navštívil také jeho šéf Dan Erickson (Mark Rolston), který ho poslal na lékařskou dovolenou. Jenže ten začal silně podezřívat Hoffmana z účasti na vraždách a sebral v archivu spisy o minulých obětech a začal je zkoumat sám. V podzemní místnosti se pak pět lidí probudilo s límci spojenými s řeznými lištami uzamčenými kolem jejich krků, které se daly odemknout klíči, umístěnými ve skleněných krabicích na druhé straně místnosti. Videopáska jim sdělila, že všech pět bylo spojeno a byli vybídnuti, aby „dělali opak“ svých instinktů v průběhu hry. Bylo jim také řečeno, aby vyřešili hádanky a opustili místnosti dříve, než vyprší časovač a výbušniny v každém rohu místnosti jejich těla roztrhají. Mallick (Greg Bryk) byl žhář, který aktivoval časovač a všichni museli sáhnout po svém klíči, ale dráty byly spojeny s ostatními účastníky, takže museli jít jeden po druhém. Každý dokázal dosáhnout svých klíčů, s výjimkou Ashley (Laura Gordonová), bývalé hasičské inspektorky, které nože uřezaly hlavu. Čtyři pokračovali do další místnosti, kde se dozvěděli že nadzemní sklenice obsahují klíče ke třem úkrytům, v nichž se měli schovat před dalšími výbuchy. Charles (Carlo Rota), investigativní novinář, udeřil Mallicka a začal rozbíjet sklenice jednu po druhé. Brit (Julie Benz), viceprezidentka pro nemovitosti a Luba (Meaggan Good), urbanistka, každý našla klíč a Charles vyzval Mallicka, aby ho Luba udeřila a nechala zemřít, když ho pak zabily bomby. Ve třetí místnosti muselo být k plné vaně připojeno pět krátkých kabelů, aby se dveře odemkly. Z toho usuzovali, že někdo bude muset zůstat ve vaně, zatímco ostatní dva uniknou, takže Luba zaútočila na Mallicka, aby použila jeho tělo k uzavření obvodů, ale Brit ji bodla a pomocí jejího těla otevřeli dveře. Ve čtvrté místnosti Mallick a Brit našli stroj vybavený pěti kotoučovými pilami a kádinkou, která potřebovala k otevření dveří deset litrů krve. Brit se snažila použít klíče z první místnosti k otevření dveří, ale viděla, že všechny klíče jsou stejné, Mallick si všiml pěti děr a uvědomil si, že všech pět z nich mělo spolupracovat, aby přežilo hru: v první v místnosti, mohli použít klíče od sebe k odemknutí límců, ve druhé místnosti byly kryty dostatečně velké pro více než jednu osobu a ve třetí místnosti stačilo připojit kabel k sobě, aby se otevřely dveře. Brit také zjistila jejich spojení: všichni byli zapojeni do požáru budovy, který zabil osm lidí. Když neviděli jiné možnosti, obětovali své ruce, aby poskytli krev potřebnou k opuštění místnosti. Mezitím se Strahm dozvěděl, že Baxter zabil Hoffmanovu sestru a byl propuštěn z vězení. Aby se Hoffman pomstil, unesl a zabil Baxtera pomocí pasti kyvadla, aby vraždu svedl na Jigsaw. Z flashbacků se ukázalo, že byl později unesen Johnem Kramerem, který vydíral Hoffmana, aby mu ve vraždách pomáhal. Sestavili většinu her společně s tím, že Hoffman poskytoval policejní spisy. Strahm si nakonec uvědomil, že všichni měli v továrně zemřít, s výjimkou Corbetta a Hoffmana, kteří se zdáli být hrdiny. Jeho aktivity brzy přitáhly Ericksonovo znepokojení, když manželka mrtvého vraha Jill Tucková (Betsy Russell) obdržela krabici a videokazetu jako Johnovu poslední vůli a Ericksonovi tvrdila, že ji Strahm sleduje. Poté, co Hoffman zavolala Ericksonovi, aby mu řekl o Strahmově teorii druhého komplice, se Erickson pokusil zavolat Strahma, ale Hoffman, který měl Strahmův mobilní telefon, ho vypnul. Erickson se pak přes sledovací službu dostal do pozorovací místnosti a našel mobilní telefon a jeho vlastní personální složku, kterou obstaral Hoffman. Také našel Brit, které se podařilo doplazit se ze čtvrté místnosti poté, co Mallick omdlel ze ztráty krve. Erickson žádal telefonicky o jejich lékařské ošetření a mezitím Strahm následoval Hoffmana do zrekonstruované plynárny a našel podzemní místnost obsahující průhlednou krabici plnou střepů z rozbitého skla. Hoffmanova páska naléhala na Strahma, aby vstoupil do krabice, jenž mu měla poskytnout bezpečí. Ten ale radu neposlechl a zaútočil na Hoffmana. Po krátkém boji zavřel Hoffmana do krabice, která utěsnila východ z místnosti. Hoffman mu ukázal na diktafon a tak si Strahm poslechl celý vzkaz, který ho varoval, že pokud nevstoupí do krabice, zemře a Jigsawův odkaz se vzápětí stal skutečností. Krabice byla bezpečně spuštěna do podlahy a poté se stěny místnosti sevřely a rozdrtily Strahma, který se neúspěšně pokusil uniknout skrz stropní mříží. A byl konec děsivého příběhu, který mi však moc nepřipomínal horor, jako spíše hru na kočku a na myš. Podle mého názoru režisér David Hackl natočil celkem zbytečný film, a na první část rozhodně neměl tu správnou tajemnou atmosféru. Spíše se snažil vysvětlit, proč vlastně vrah své hrůzné dílo konal a také jaké okolnosti všemu předcházely a podobně. Na můj vkus bylo v pátém díle příliš mnoho prolité krve a nepracovalo se už s napínavou atmosférou jako na začátku. Také mi nemohly uniknout velké nelogičnosti, které byly nápadné jako ponorka na pláži. Podle mého názoru jsem právě viděl druhý nejslabší díl celé série, ale jednou to prostě muselo přijít. Suma sumárum, snímek Saw 5 ode mne získal dvě zabité hvězdy **.

Mumie se vrací (2001)

Dobrodružný film Mumie se vrací z roku 2001 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho natočení prostřednictvím DVD disku, který jsem si neváhal koupit asi o sedm let později. Stejně jako první díl, tak i toto pokračování mne okamžitě uchvátilo a já měl po dlouhých letech konečně pocit, že Indiana Jones dostal v tomto žánru důstojného nástupce. Podobný pocit ve mne zůstal i po druhém shlédnutí a když jsem si tento skvělý snímek koupil v červnu 2019 na blu-ray disku, tak jsme se na něj doma podívali potřetí. I po tolika letech jsem si pamatoval některé vtipné hlášky, které mi prostě utkvěly v mé hlavě, nicméně jsem se nijak nenudil a film si náležitě užíval. Příběh o délce 125 minut se začal odvíjet v roce 3067 př. n. l. v egyptských Thébách, kde válečník známý jako Král Škorpion (Dwayne Johnson) vedl svou armádu k dobytí známého světa. Ta ale byla poražena a prchal do pouště Ahm Shere, kde postupně vymíral jeden voják za druhým, až zbyl jen král. Když se blížila smrt, král Škorpion požádal boha Anubise o pomoc při porážce nepřátel výměnou za svou duši. Ten jeho přání vyslyšel a vytvořil oázu, kde se král zachránil a schoval v pyramidě. Následně jej Anubis postavil do čela armády a když Škorpion svého cíle dosáhl, Anubis si vzal jeho duši a jeho armáda se obrátila v prach, ze kterého vznikla. Asi o 5000 let později, v roce 1933, prozkoumávali Evelyn (Rachel Weisz) a Rick O'Connellovi (Brendan Fraser) spolu se svým synem Alexem (Freddie Boath) jinou pyramidu, kde nalezli Anubisův náramek a pak na ně zaútočili tři padouši. Když se jim ubránili, měli co dělat, aby se zachránili před vodou z Nilu, která do pyramidy vnikla poté, co sebrali náramek z podstavce. Potom se vrátili do Londýna, kde malý Alex nasadil na ruku Anubisův náramek a ten mu ukázal cestu do oázy Ahm Shere. Právě probíhal egyptský rok škorpiona, takže Alex měl sedm dní na to, aby se tam dostal, jinak by ho náramek, který si teď nemohl sundat, osmý den při východu slunce zabil. Ve stejnou chvíli oživl Král Škorpion a Anubisova armáda a do jejich domu vtrhla banda lotrů vedená Lock-Nahem (Adewale Akinnuoye-Agbaje), aby se zmocnila náramku. Následoval souboj mezi Evelyn a bandou, přičemž sympatické hrdince pomáhal starý známý z prvního dílu náčelník Medjai Ardeth Bay (Oded Fehr). Mezitím si v horním patře užíval Evelynin bratr Jonathan (John Hannah) s jakousi dívkou, když do pokoje vnikl proradný kurátor Britského muzea Baltus Hafez (Alun Armstrong) se svou společnicí Meel Naisovou (Patricia Velásquezová). Ti zase svedli napínavý souboj s Rickem, který sice zachránil švagra, ale nikoliv svou ženu která byla unesena do britského muzea. Vzápětí zde proběhlo oživení dalšího starého známého Imhotepa (Arnold Vosloo) a reinkarnace jeho lásky Anck-su-namun (Patricia Velásquezová). Ten měl Škorpiona porazit, což by mu dalo moc nad jeho armádou. Poté oživlá mumie přikázala Evelyn zabít, ale to už dovnitř vtrhl Eric a Bay, kteří ji zachránili před plameny. Jenže vzápětí byl unesen Alex proradným Lock-Nahem a byl donucen spolu s lotry cestovat do Egypta a ukázat jim cestu do pyramidy v Ahm Shere. Samozřejmě se za nimi vydali Alexovi rodiče a také Bay, kteří jednoho dne přišli do osady, kde se setkali s Ericovým starým známým Izzym. Chlapíka si najali i s jeho vzducholodí, aby jim lotři nezmizeli. Sám synek jim postupně na každém místě nechal stopu, aby jej snáze našli a zároveň Ardeth poslal zprávu svým medžájským přátelům, aby se připravili k boji proti vzkříšené Anubisově armádě. Během cesty vyšly najevo neznámé části Evelyniny i Rickovi minulosti. Evelyn byla v minulém životě dcerou faraona Setiho I. (Aharon Ipalé), která střežila Anubisův náramek, a Rick byl medžáj, který měl chránit Evelyn. Mezitím Imhotep povolal z podsvětí duši Anck-su-namun a umístil ji do Meely Nais. Když obě skupiny dorazily do oázy, kde se nacházela Škorpionova pyramida, lidé ze sekty byli napadeni mumifikovanými pygmeji a později také Rickem, Evelyn, Jonathanem a Ardethem. Všichni z příslušníků sekty byli zavražděni mimo jejich vůdce Hafeza. Rick potom zachránil Alexe a donesl ho do pyramidy těsně před svítáním, aby ho náramek nezabil. Alex pak byl konečně schopen ho sundat. Před pyramidu pak ale dorazil Imhotep a Anck-su-namun, která Evelyn probodla a ta zemřela. Hafez sebral náramek a použil ho k oživení Anubisovy armády, které se pak postavili medžájové. Když Imhotep vešel do pyramidy, aby se postavil Škorpionovi, přišel o svou moc - Anubis chtěl, aby se mu postavil jako smrtelník. Přidal se k nim i Rick. Král Škorpion byl nyní z poloviny člověk a z poloviny škorpion. Imhotep pak ztratil odvahu a slíbil Škorpionovi poslušnost, a tak se Škorpion zaměřil na Ricka. Mezitím Jonathan zaměstnal Ankc-su-namun, zatímco Alex použil Knihu mrtvých, aby oživil svou matku. Ta se pak dala do boje s Anck-su-namun. Ve stejné době Ardeth a další medžájové porazili první vlnu Anubisovy armády, ale pak se objevila její další část - tentokrát mnohem větší, ale i tak byli připraveni se jí postavit a položit svůj život. Rick mezitím podle nástěnných maleb přišel na to, že Škorpiona může zabít Osiridovým kopím, které měl celou dobu u sebe Jonathan. Když ho Jonathan Rickovi hodil, chytl ho Imhotep. Rick ho ale pak od Imhotepa získal a Škorpiona porazil a pak jemu i jeho armádě přikázal, aby se vrátili zpátky do podsvětí - těsně předtím, než se armáda dostala k medžájům. Škorpionův chrám se pak začal hroutit a všichni se chystali utéct, ale otevřela se brána do podsvětí - do které spadli Imhotep i Rick. Ricka zachránila Evelyn, i když on sám ji posílal pryč, aby zachránila sebe a Alexe. Oproti tomu Anck-su-namun nechala Imhotepa zemřít i přes jeho žádosti o pomoc. Sama pak byla sežrána masožravými skaraby. Rick, Evelyn, Jonathan a Alex se dostali na vrchol pyramidy, kam pro ně přiletěl Izzy. Rodina se potom rozloučila s Ardethem a byl konec perfektního dobrodružného filmu, který se mi velmi, velmi líbil. Tyhle honby za pokladem jsem miloval už od dětství, když jsem viděl první díl zmíněného Indiana Jonese. Ve filmu jsem podruhé zaregistroval britskou herečku Rachel Weisz, která čím byla starší, tím více se mi líbila, třeba v Agoře zcela excelovala. Suma sumárum, snímek Mumie se vrací ode mne získal čtyři mumifikované hvězdičky ****.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Americký dramatický snímek s kriminální zápletkou a názvem Talentovaný pan Ripley jsem si koupil v lednu 2020 na blu-ray disku spolu s dalšími 29 filmy za velice výhodnou cenu. Pochopitelně jsme se doma na tento film podívali, nicméně se dobrovolně přiznám, že bych asi normálně tento snímek z roku 1999 neshlédl, protože jsem nikdy neměl rád psychologické náměty ve filmovém průmyslu. Přesto mne potěšilo hvězdné obsazení Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett a hlavně moje kdysi oblíbená Gwyneth Paltrow, takže se docela brzy po koupi disk s tímto filmem roztočil v našem přehrávači a začal se odvíjet 139 minutový kriminální příběh, jehož hlavním hrdinou byl Tom Ripley (Matt Damon), který se snažil vydělat si na živobytí v padesátých letech v New Yorku tím, že využíval hojně svůj talent, spočívající padělání, lhaní a vydávání se za někoho jiného. Během práce na večírku ho oslovil zámožný stavitel lodí Herbert Greenleaf (James Rebhorn), kteří věřil, že Ripley chodil na Princetonskou univerzitu spolu s jeho synem Dickiem. Greenleaf proto najal Ripleyho k cestě do Itálie, aby zde přesvědčil Dickieho (Jude Law) k návratu domů do Spojených států a za to Ripleymu zaplatil 1000 dolarů. Ripley návrh přijal, ačkoliv na Princeton nikdy nechodil a s Dickiem se nikdy nesetkal. Krátce po svém příjezdu do Itálie Ripley zinscenoval náhodné setkání na pláži s Dickiem a jeho přítelkyní Marge Sherwoodovou (Gwyneth Paltrow) a rychle se vetřel do jejich životů. Na jednom ze svých výletů se Dickie a Ripley setkali s Dickieho přítelem Freddiem Milesem (hilip Seymour Hoffman), který se k Ripleymu choval se špatně skrývaným pohrdáním. Věci se začaly měnit poté, co místní dívka, se kterou Dickie čekal dítě, spáchala sebevraždu utopením poté, co ji Dickie odmítl finančně pomoci. Brzy nato měl Dickie už dost svého nového přítele, protivila se mu jeho neustálá přítomnost a dusivá závislost na něm, zvláště poté, co zjistil, jak Ripley lhal ohledně jejich společných dní na Princetonu. Ripleyho vlastní city byly zkomplikovány jeho vlastní touhou zachovat si bohatý životní styl, kterým žil Dickie a jeho rostoucí sexuální posedlostí ke svému novému příteli. Jako gesto k Ripleymu ho Dickie pozval na krátké prázdniny do San Rema. Najali si malou loďku a vypravili se na moře. Dickie vybouchl vzteky, když ho Ripley konfrontoval ohledně jeho chování a začali se na lodi prát, když Ripley udeřil Dickieho veslem. Dickie na něj zaútočil a chce ho vyhodit z loďky, která plavala v hlubokém moři, ale Ripley Dickieho ubil veslem k smrti. Chtěl skrýt svůj zločin, proto potopil loď, v níž stále ležel mrtvý Dickie a sám plaval ke břehu. Když si ho hotelový recepční spletla s Dickiem, tak si Ripley najednou uvědomil, že si může přivlastnit Dickieho identitu. Padělal jeho podpis, upravil svůj pas a začal žít z jeho příspěvků. Používal Dickieho psací stroj ke komunikaci s Marge a přiměl ji myslet si, že ji Dickie opustil. Dokonce se přihlásil do dvou samostatných hotelů, jednou jako on sám a jednou jako Dickie a poté posílal zprávy mezi "těmi dvěma muži" prostřednictvím hotelového personálu, aby vytvářel iluzi, že je Dickie stále naživu. Ripley si později pronajal drahý byt v Římě a strávil osamělé Vánoce tím, že si pro sebe nakoupil drahé dárky. Ve stejný den navštívil Freddie nový Dickieho byt a okamžitě se stal vůči Ripleymu podezřívavý, protože byt nebyl zařízen v tom, co on považoval za Dickieho styl, ačkoliv se zdálo, že Ripley perfektně zkopíroval Dickieho oděvy a způsoby. Při cestě z bytu se Freddie setkal s paní domácí, která o Ripleym mluvila jako o "signoru Greenleafovi". Freddie se okamžitě vrátil, aby konfrontoval Ripleyho, který ho ale přepadl a umlátil hlavou sochy. Během několika příštích týdnů se Ripleyho existence stala hrou na kočku a myš s policií a Dickieho přáteli. Jeho nesnáze byly komplikovány přítomností Meredith Logue (Cate Blanchett), dědičky, se kterou se setkal při příjezdu do Itálie a které se představil jako Dickie Greenleaf. Ripley byl donucen napsat Dickieho jménem sebevražedný dopis na rozloučenou a přestěhoval se do Benátek. V rychlém sledu ho konfrontovali Marge, Dickieho otec a americký soukromý detektiv Alvin MacCarron (Philip Baker Hall). Zvláště Marge podezřívala Ripleyho zapojení do smrti Dickieho a když vyjádřila své podezření, byl Ripley připraven ji zabít. Nepodařilo se mu to, protože do bytu vstoupil Peter Smith-Kingsley (Jack Davenport), jeden z Marginých přátel. Další den šel Ripley na schůzku a americkým detektivem, přičemž MacCarron prozradil, že se pan Greenleaf rozhodl Ripleymu dát podstatnou část Dickieho příjmů, aby se italská policie nedozvěděla o dřívějších ošklivých činech jeho syna, jako například na útok na studenta Princetonu. Ripley se vydal na plavbu se Smithem-Kingsleym, který byl nyní jeho milencem a zjistil, že na palubě je také Meredith. Ripley si uvědomil, že je nemožné zatajit před Smithem-Kingsleym to, že se vydával za Dickieho, protože se Meredith a Smith-Kingsley znali a určitě si během plavby vymění pár slov. Toto dilema nemohl vyřešit zavražděním Meredith, protože ona cestovala s rodinou, která by si velice rychle všimla jejího zmizení. Film skončil tím, že plačící Ripley škrtí Smithe-Kingsleyho v posteli a poté šel sám do své kajuty. Tenhle konec mne fakt naštval, jelikož nechal pootevřená vrátka tak, abychom si my, chudáci diváci sami domysleli, co se asi mohlo dít dál. Takové fantazírování nemám rád a považuji ho slabost spisovatelů, který napsal knihu, sloužící poté k ztvárnění filmového díla. A štáb s kamerami také neměl koule na to, aby nějakou verzi dokázal divákovi předložit. Nebavila mne ani první hodina filmu, během níž Ripley žil s Dickiem a Marge pod jednou střechou. Děj začal být zajímavý až poté, co mladík zabil svého kamaráda a začal žít jeho život boháče. Dalším negativem pro mne byly homosexuální narážky, při nichž mi vstávaly chlupy po celém těle hrůzou, co se bude dít. Naštěstí jsem byl nechutných scén ušetřen. Jako pozitivum vidím jednoznačně herecký výkon Matěje Démona, jehož postava nevýznamného Ripleyho byla opravdu démonicky zahraná. Opravdu jsem obdivoval, jak dokázal být i něčím jiným než mladým vzdělaným blonďáčkem s chlapeckým obličejem, vždycky tak usměvavým, sympatický a se vším souhlasícím. Byl přesně takový, jak si všichni přáli, aniž by si všimli, že je to až podezřelé. Talentovaný chlapík Tom Ripley měl totiž výjimečnou schopnost splynout s prostředím natolik, že za chvíli zapomněli, že se zjevil odnikud a že jej nikdy předtím neviděli. A pokud se jej pokusili vyhodit, nastaly potíže. Pro mne bylo vždy zatraceně těžké hodnotit tyhle psychologické filmy, jejichž průběh mne často nudil, přesto byl nějakým způsobem zajímavý. Musel jsem tedy udělat jakýsi kompromis, protože se závěrečnými titulky ve mne převládaly smíšené pocity. Suma sumárum, snímek Talentovaný pan Ripley ode mne získal tři talentované hvězdy ***.

Mumie (1999)

Dobrodružný film Mumie z roku 1999 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho natočení prostřednictvím DVD disku, který jsem si neváhal koupit asi o čtyři roky později. Film mne okamžitě uchvátil a já měl po dlouhých letech konečně pocit, že Indiana Jones dostal v tomto žánru důstojného nástupce. Podobný pocit ve mne zůstal i po druhém shlédnutí a když jsem si tento skvělý snímek koupil v červnu 2019 na blu-ray disku, tak jsme se na něj doma podívali potřetí. I po tolika letech jsem si pamatoval některé vtipné hlášky, které mi prostě utkvěly v mé hlavě, nicméně jsem se nijak nenudil a film si náležitě užíval. Příběh o délce 125 minut začal v Egyptě přibližně v roce 1290 př. n. l., kde měla žena faraona Sethiho I.(Aharon Ipalé) jménem Anck-su-Namun (Patricia Velásquez) milence velekněze Imhotepa (Arnold Vosloo), ačkoli se jí žádný jiný muž než faraon nemohl dotýkat. Když na to faraon přišel, jeho žena s milencem ho zabili. Anck-su-Namun spáchala sebevraždu s tím, že ji Imhotep později měl oživit. Ten proto unesl její tělo do Hamunaptry, města mrtvých, kde začal s oživovacím obřadem. Před dokončením byli ale odhaleni Sethiho vojáky a duše Anck-su-Namun se musela vrátit do podsvětí. Za svá provinění byli Imhotepovi kněží mumifikováni zaživa a samotný Imhotep byl postižen kletbou Hom Dai, takže mu byl vyříznut jazyk a byl zaživa pohřben s brouky požírajícími lidské maso. Kletba dávala Imhotepovi věčný život, aby své utrpení prožíval navěky. Jeho sarkofág pod sochou boha Anubise byl střežen medžaji, potomky strážců faraona. Pokud bude Imhotep někdy osvobozen, síly, které způsobily jeho nesmrtelnost mu dovolí spustit na Egypt vlny destrukce a smrti. Pak jsme se přenesli do roku, kdy potomci faraonových strážců medžájové čelili velké hrozbě. Do Hamunaptry se dostala cizinecká legie, na kterou museli Medjai vyslat velký počet lidí, aby je pobili. To se jito odmítl s tím, že zemřou v poušti. To, že je nechal žít, jim však přidělalo později potíže. V roce 1926 se britská káhirská knihovnice a budoucí egyptoložka Evelyn Carnahanová (Rachel Weisz) dostala ke složitému klíči a mapě, o nichž její bratr Jonathan (John Hannah) tvrdil, že je našel v Thébách. Když zjistil, že mapa odhaluje cestu do Hamunaptry, Jonathan prozradil, že vše ve skutečnosti ukradl od uvězněného Američana Ricka O'Connella (Brendan Fraser). Rick jim řekl, že ví, kde se město nachází, protože jeho jednotka Francouzské cizinecké legie náhodou našla legendární město, když utíkala před Araby. Rick se s Evelyn dohodl, že jí pomůže najít Hamunaptru pokud ho zachrání před oběšením. Rick potom vedl výpravu do ztraceného města, při které narazil na výpravu lovců pokladů vedenou slavným egyptologem Allenem Chamberlainem (Jonathan Hyde) a provázenou Beni Gaborem (Kevin J. O'Connor), zbabělým Rickovým kolegou z legie, jenž také znal polohu města. Po dramatické plavbě na lodi, která shořela po útoku medžajů, se výpravě podařilo dojít do Hamunaptry kde byly obě skupiny napadeny medžaji vedenými vojákem Ardethem Bayem (Oded Fehr). Ten je varoval před zlem, které ve městě číhalo. Místo aby se řídili jeho radami, pokračovaly obě skupiny ve vykopávkách, obě v odlišných částech města. Evelyn hledala knihu Amun-Ra, která dokázala vzít život, ale místo toho náhodou narazí na Imhotepovy ostatky. Druhá skupina zase narazila na truhlu obsahující Knihu mrtvých spolu s kanopami s orgány Anck-su-Namun. Každý z členů výpravy si jednu z kanop vzal jako kořist. V noci Evelyn vzala druhé výpravě Knihu mrtvých a nahlas přečetla jednu stránku, čímž probudila Imhotepa. Ačkoli se obě výpravy vrátily do Káhiry, Imhotep-mumie pronásledovala Američany, kteří otevřeli truhlu a pomalu se s každým zabitým regeneroval. Beni setkání s Imhotepem přežil díky tomu, že mu slíbil věrnost a pomoc najít Američany a kanopy. Společně s Benim se vydal do Káhiry, kam uprchli archeologové, kteří truhlu našli a otevřeli. Jedním z nich byl Burns (Tuc Watkins). Poté co ho Imhotep vysál a vzal si jeho kanopu, vběhli do místnosti Rick s Evelyn. Imhotep Ricka odhodil stranou, šel k Evelyn a chtěl ji políbit. Vzápětí za sebou uslyšel hudbu, ohlédl se a spatřil kočku chodící po klávesách piana. Vyděsil se (kočky byly ve starém Egyptě strážci podsvětí, a dokud se nezotaví, bude se jich bát) a utekl. Večer našel v ulicích Káhiry egyptologa Chamberlaina, vysál ho a sebral mu kanopu a knihu mrtvých. V okně za sebou uviděl Ricka a Jonathana a vypustil na ně hejno masožravých skarabů. Skarabové sice Ricka ani Jonathana nedostali, ale napadli všechny lidí na ulici, ti následně začali Imhotepovi sloužit. Sám Imhotep vniknl v podobě písečné bouře do hotelového pokoje a vysál hledače pokladů Hendersona (Stephen Dunham). Dostal se do vedlejší místnosti, kde spala Evelyn a začal ji líbat. Vzápětí byl vyrušen Rickem. Jelikož měl Rick u sebe kočku, byl Imhotep nucen uprchnout. Následně spolu se svými otroky napadl muzeum, kam Rick a ostatní uprchli. Těm se sice podařilo uprchnout v autě, ale nakonec byli imhotepovými otroky chyceni. Chvíli na to k nim přišel Imhotep, který mezitím vysál dobrodruha Danielse (Corey Johnson), čímž se kompletně zotavil. Nabídl Eveleyn, aby šla s ním, a na oplátku ušetří její přátele. Nicméně poté co Evelyn souhlasila, nařídil svým otrokům, aby je zabili. Evelyn se domnívala, že kniha Amun-Ra dokáže Imhotepovi znovu vzít život, když mu ho dokázala Kniha mrtvých dát. Imhotep Evelyn unesl do Hamunaptry, protože ji hodlal obětovat při oživování Anck-su-Namun. Rick a Jonathan ho pronásledovali v letadle, které pilotoval válečný veterán Winston Havelock (Bernard Fox), který byl pilotem v 1. světové válce, kterou přežil a zůstal v Káhiře, kde si neustále stěžoval právě na to, že nezemřel v boji a že "zahnívá chlastem a nudou". Když za ním přišel Rick O'Connell s Jonathanem Carnahanem a Ardethem Bayem s prosbou, jestli by je nevzal do Hamunaptry na nebezpečnou misi, neváhal a usedl s nimi do vlastního letadla. Během letu je ale napadl Imhotep v podobě hrozivé písečné bouře a kvůli němu letadlo havarovalo. Winston pád nepřežil a spolu s kusem letadla bylo jeho tělo pohlceno tekutým pískem. Ostatní však přežili a vydali se do města mrtvých zachránit Evelyn, což se po souboji s Imhotepovými mumiemi povedlo a Imhotep se stal smrtelným díky knize Amun-Ra, ze které Evelyn přečetla příslušnou pasáž. Rick ho pak zabil Když Imhotep opouštěl svět živých, sliboval odplatu. Beni omylem spustil starověkou past a byl sežrán brouky požírajícími lidské maso a Hamunaptra byla poté pohlcena pískem. Evelyn, Rick a Jonathan uprchli a odjeli pryč na velbloudech proti západu Slunce obtěžkáni poklady, které předtím Beni vynosil z podzemí. A byl konec perfektního dobrodružného filmu, který se mi velmi, velmi líbil. Tyhle honby za pokladem jsem miloval už od dětství, když jsem viděl první díl zmíněného Indiana Jonese. Ve filmu jsem poprvé zaregistroval britskou herečku Rachel Weisz, která čím byla starší, tím více se mi líbila, třeba v Agoře zcela excelovala. Suma sumárum, snímek Mumie ode mne získala pět mumifikovaných hvězdiček *****.

Vrásky z lásky (2012)

Českou komedii Vrásky z lásky jsem si koupil v květnu 2020 za velice výhodnou cenu na blu-ray disku a vzhledem k osobnímu převzetí v Olomouci jsem modrou krabičku získal opravdu za hubičku. Za pár dní jsme se doma na tento celkem slušně hodnocený film podívali a já byl hlavně zvědavý, jestli české dílo z roku 2012 obstojí v konkurenci s těmi o 30 - 40 let staršími. Velkou perličkou pro mne byl fakt, že se po čtyřiceti letech v jednom filmu opět sešli bývalí manželé Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Příběh začal představením postaršího učitele v důchodu Oty (Radoslav Brzobohatý), který se kvůli špatnému zraku přestěhoval do bytu k synovi Janovi (Ivan Trojan) a jeho manželce Martě (Lenka Vlasáková). Zde v Praze pár dní bydlel proti své vůli a čekal na plánovanou operaci zákalu, přičemž svým spolubydlícím značně komplikoval a znepříjemňoval život. Jednoho dne si vzpomněl na setkání s herečkou Janou Furtákovou (Jiřina Bohdalová), se kterou zažil před 40 lety milostný románek a rozhodl se ji vyhledat. Ta v té době žila v ústavu sociální péče v Jeseníku a stále vymýšlela něco, co zavdávalo příčiny ke stížnostem na její osobu. Vrchní setra Málková (Taťjana Medvecká) jí to neustále vytýkala, ale míjelo se to účinkem. Jednoho večera k ní na pokoj dali paní Jižnou (Jiřina Jirásková), což se paní Furtákové nelíbilo a tak jí začala vyprávět o krádežích, znásilnění a muži se sekerou v ruce. Druhý den opět vedla hudebně recitační kroužek a dosti lidem vynadala. A tak jí hlavní šéfka kroužek zakázala, načež Jana nasimulovala sebevraždu. A pak ji přišla pozvání na konkurs do Prahy, což jí dalo opět po letech naději, zahrát si ve filmu. Další den za ní dorazil Oto, který ovšem hledal paní Jeanne DeFuro, což bylo umělecké jméno paní Furtákové. Nebyl však puštěn šéfovou dovnitř, jelikož ta herečce podával sedativa, aby od ní měla pár dní pokoj.Teprve později odpoledne jej za ní pustila sestřička Táňa (Anna Geislerová). Oni si dali rande večer u brány a paní Jana toho využila k útěku. Ukradli služební dodávku, ale moc daleko nedojeli, když sjeli do příkopy. Ráno zkoušeli stopovat a když jim zastavilo policejní auto, odvezlo je na nádraží. Dále jeli vlakem, jenže pod ten někdo skočil a oni opět zamířili k silnici, kde marně čekali v dešti na autobus. Ze zoufalství se vetřeli do kabiny kamionu, jehož řidič (Marek Taclík) zastavil, aby si ulevil. Během jízdy se však s řidičem pohádali a tak je vysadil kdesi ve Východních Čechách u silnice. Večer konečně dorazili na hotel, kde společně přespali ve vší počestnosti a ráno Jana zmizela, aby včas dorazila do Prahy na konkurs. Mezitím Oto zavolal synovi, aby pro něj přijel, což se také stalo. Během cesty jej přinutil jet do Prahy, aby vyhledal Janu, která mezitím neuspěla na konkursu kvůli svému vysokému věku a kritice režiséra (Radim Špaček). Otovi se skutečně podařilo zklamanou Janu najít a aby si něco neudělala, najal ji na soukromou práci. Měla hrát jeho přítelkyni. Ona s tím souhlasila, ale pak Oto po operaci oslepl a vypadalo to, že Jana odejde pryč. Všechno nakonec dobře dopadlo a já byl po 101 minutách velice spokojen. Ostatně jsem ani nic jiného neočekával, protože film režíroval můj oblíbený jmenovec Jiří Strach, jehož díla se mi vždy líbila. Docela mne překvapilo, kolik známých a dokonce slavných hereckých jmen se v této komedii či road movie po česku objevilo. Jmenoval bych třeba doktora v sociálním ústavu (Viktor Preiss), asistentku režiséra (Tatiana Dyková-Wilhelmová), dva z mnoha policistů (Oldřich Navrátil) a (Robert Jašków), zaměstnance vrakoviště (Otmar Brancuzský), průvodčího ve vlaku (Radek Holub), ředitele divadla (Martin Stropnický), vrátného v divadle (Josef Somr), jednoho z důchodců v ústavu (Jan Skopeček), jednu z hereček na konkursu (Jaroslava Obermaierová), prodavače v autobazaru (Matěj Hádek) či cestujícího ve vlaku (Jiří Dvořák). Kolikrát to byly doslova štěky či několika sekundové záběry, přesto se tito a mnoho dalších herců neváhalo natáčení zúčastnit. Já byl opravdu velice spokojen a své malé investice do modré krabičky jsem nijak nelitoval. Suma sumárum, komedie Vrásky z lásky ode mne získala tři zvrásněné hvězdičky ***.

Cesta do lesa (2012)

Film Cesta do lesa jsem musel shlédnout, jelikož jsem předtím viděl jakousi první část s názvem Cesta z města, která byla natočena roku 2000. O dvanáct let později natočil režisér Tomáš Vorel starší volné pokračování a opět se v něm objevila celá škála známých herců. Tentokrát však hlavní roli neztvárnil Tomáš Hanák, který nikdy nepatřil mezi mé oblíbené herce. A je to škoda, protože jeho příjmení je mi sympatické, vzhledem k tomu, kde jsem se narodil. Každopádně mi ho bylo v prvním díle líto, pracovat v IT firmě bych nechtěl ani náhodou a tak se mu nedivím, že utekl na venkov, kde poznal naprostý opak toho, co dosud ve městě zažíval. Pokud by se tedy režisérovi povedlo přinutit nás k zamyšlení, zda je život v obklopení digitální techniky ten správný, nebo jestli je lepší žít jako naši předkové, možná film splnil svůj účel. Já si myslím, že pravda je někde uprostřed, nikdy není nic jen černé nebo bílé - podívejte se třeba na zebru. A víte, že její pruhy jsou nejen černé, ale i hnědé nebo šedé ? Ale to jsem odbočil do jiných končin, než je český venkov. Na začátku filmu jsme se dozvěděli, že Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracoval v lese jako pomocný dělník, spravoval cesty, oplocenky, těžil dřevo, pomáhal lesákům. Markéta se živila masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojížděli na chalupu. K tomu používala různé psychotropní rostliny a houby, což vedlo ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvovala přespolní ZDŠ, kde však stále propadala, protože se toulala po lesích a místo z učebnic se učila z přírody. Mezi starousedlíky patřila také zemědělská rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) měl svůj statek a polnosti, celý rok se staral o úrodu nebo chodil střílet divočáky nebo chlastal v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracovala jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sázela stromky, čistila les od náletových křovin, pálila dřevo, sbírala šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlel a s otcem sedlačit odmítal. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracoval jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlel na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodil střílet škodnou, když tu se jedné noci potkal s divoženkou Anynou, vegetariánkou, která ho za zabíjení lesních zvířat nenáviděla. Děj se odehrával během čtyř ročních dob a skládal se více méně z drobných epizod. – Zaťatá ochránkyně přírody Anyna a lesník Ludva se do sebe po četných sporech do sebe zamilovali, zatímco Marákovi se dostávali do problémů: samorostlá léčitelka Markéta byla obviněna z výroby drog a Honza byl přistižen při krádeži dřeva. Zdálo se, že jim nezbývá nic jiného, než opustit vesnici, kde je podle Maráka nikdo neměl rád. Nakonec zasáhli Papošovi a vše se urovnalo. Film tak po 110 minutách skončil a já měl pocit, že příliš brzy, neboť některé fakta nebyla zcela vysvětlena. Režisér Vorel se tentokrát natočil vážně míněnou komedii naplněnou křečovitým didaktismem. Mluvilo se zde o nejrůznějších nešvarech, spjatých se současným lesním i polním hospodářstvím (o kůrovci, o dotacích z Evropské unie, o přemnožené zvěři, o pěstování nenáviděné řepky), ale i o přírodním léčitelství a o potížích s úřady. Vcelku dobře podané mezilidské vztahy se tak bohužel utápějí v přívalu jiných informací. Výsledkem je pramálo důvtipná podívaná, jíž příliš nepobavila, ani mne nezklamala. Oproti prvnímu dílu jsem tak přidal ještě jednu cípatou. Suma sumárum, snímek Cesta do lesa ode mne získal tři lesní hvězdy ***.

Slečna Drsňák (2000)

Americká komedie Slečna Drsňák z roku 2000 se stala objektem mého zájmu hlavně kvůli dvojici herců, kteří ztvárnili hlavní role v tomto celkem povedeném oddechovém filmu. První byla agentka FBI Gracie Hartová v podání Sandry Bullockové a druhým zkušený stylista Victor Melling, jehož si střihl můj oblíbený herec Michael Caine. Volba tohoto filmu proběhla jednoho večera, když jsme dostali chuť na nějaký nenáročný snímek se slušnými herci a náhodou jsme tuto komedii objevili v nabídce HBO. Rozhodnutí pak bylo rychlé a tak se vzápětí začal na naší obrazovce odvíjet příběh kombinující kriminální zápletku a komediální prvky. Příběh začal krátkou scénou z dětství Gracie Hartové, která se na školním hřišti zastala chlapce, kterého měla ráda a jenž byl šikanován spolužáky. Ten se však cítil ponížen, protože byl zachráněn holkou, a naštval se na ni, přičemž ho dívka praštila do nosu. Pak jsme se přesunuli do současnosti, v níž byla Gracie Hartová zvláštní agentkou FBI. Uprostřed jedné akce se zločinec začal dusit jídlem a Gracie se rozhodla mu pomocinavzdory rozkazu nadřízeného Harryho McDonalda (Ernie Hudson). V důsledku toho byl její kolega postřelen a naše hrdinka pak byla převelena na kancelářskou práci. Krátce na to dostala FBI zprávu o plánovaném bombovém útoku na 75. ročník soutěže Miss USA v San Antoniu. Vyhrožoval známý domácí terorista, který si říkal Občan a své plány dával najevo pomocí šifer. Operace byla vložena do rukou Graciina spolupracovníka Erica Matthewse (Benjamin Bratt). Přestože se Gracie neměla zapojovat do vyšetřování, ukázalo se, že má lepší schopnosti, než Eric, který začal spoléhat na její rady. Jedním z Graciiných nápadů bylo nasadit do soutěže agentku v převleku. Eric s kolegy potom hledali vhodnou adeptku a Eric nakonec vybral právě Gracie. Přípravy Gracie na soutěž, která se chovala jako kluk, se ujal Victor Melling, jehož reputace byla poškozena poté, co si jeho poslední svěřenkyně stěžovala na jeho metody. Gracie dělalo problémy chovat se a oblékat jako účastnice Miss a zároveň měla vůči ostatním soutěžícím předsudky, jelikož byla velká feministka. Gracie reprezentovala New Jersey pod jménem Gracie Lou Freebushová a ohromila publikum hrou na sklenice s vodou a lekcí sebeobrany. Postupně se nečekaně spřátelila s dalšími soutěžícími. Během vyšetřování se objevilo několik podezřelých včetně ředitelky soutěže a dřívější vítězky Kathy Morningsideové (Candice Bergen), jejího nepříjemného asistenta Franka Tobina (Steve Monroe), tradičního moderátora soutěže Stana Fieldse (William Shatner), který měl být stejně jako Kathy nahrazen mladším, a Miss Rhode Island Cheryl Frasierové (Heather Burns), jež v minulosti působila jako radikální aktivistka hájící práva zvířat. Občan byl mezitím zatčen kvůli nesouvisejícímu případu. Gracie začala podezírat Kathy Morningsideovou a začala se bát o bezpečnost dívek. Její šéf se ale domníval, že se zatčením Občana byl případ vyřešen a odvolal ji z mise. Gracie se ale rozhodla pokračovat ve vyšetřování sama. Eric ji nejdříve nepodpořil, ale pak došlo k tomu, že její podezření byla správná a vrátil se za ní do San Antonia. Gracie nakonec skončila v soutěží druhá, zvítězila Cheryl. Gracie zjistila, že Frank Tobin je syn Kathy Morningsideové, což nikdo netušil, a oba se společně vydávali za Občana, když hrozili útokem na soutěž. Protože měla být Kathy po soutěži propuštěná, rozhodla se synem zabít na pódiu čerstvě korunovanou vítězku - výbušninu umístili do vítězné korunky. Gracie na vše ale přišla a společně s Ericem jejich plán během finálové ceremonie zmařili. Graciiny spolusoutěžící ji pak stihli zvolit ještě Miss Sympatie, než Gracie s FBI odjeli pryč. Potom komedie po 106 minutách skončila a jelikož jsem se v jeho průběhu několikrát od srdce zasmál, film tak splnil dokonale svůj účel. S trochou napětí v rámci vyšetřování se tak rozhodně nejednalo o podprůměrný snímek, jak by se mohlo zdát dle hodnocení ostatních diváků zde na ČSFD. Já byl rozhodně spokojen a rád se brzy podívám na další pokračování. Suma sumárum, Slečna Drsňák ode mne získal tři drsné hvězdy ***.

Saw 4 (2007)

Snímek s poněkud divným názvem Saw 4 z roku 2007 jsem nemohl opomenout po shlédnutí předchozích tří dílů, které jsem ocenil shodně třemi hvězdami. Doufal jsem, že si i čtvrtá část udrží nastavenou laťku a docela jsem se na pokračování těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Po uplynutí 92 minutového napínavého hororu Saw 4 jsem nabyl dojmu, že toto pokračování bylo celkem zbytečné, i když právě v něm bylo asi nejvíce vysvětlování vzniku celé série ze všech částí. Film začal pitvou Johna Kramera (Tobin Bell), který byl zabit na konci druhého dílu a před svou smrtí spolkl kazetu s nahrávkou, potaženou voskem. Ta byla při hnusné pitvě objevena a tak byl k tělu přizván detektiv Mark Hoffman (Costas Mandylor), který ke svému překvapení z nahrávky zjistil, že navzdory skládačkovy smrti budou hry pokračovat. Jinde se mezitím dva muži - jeden se zašitýma očima, druhý se zašitými ústy - probudil v mauzoleu , připoutaní u krku řetězy k navijáku. Oslepený muž zpanikařil a aktivoval naviják, pak zaútočil na druhého muže, který ho zabil, aby od něj získal klíč, kterým si odemkl řetěz a tak se osvobodil. Čtyři dny po smrti policistky Allison Kerryové (Dina Meyerová) v předchozím filmu našel tým SWAT vedený Hoffmanem a důstojníkem Danielem Riggem (Lyriq Bent) její tělo a Hoffman varoval Rigga, aby neprocházel nezajištěnými dveřmi, aby se k ní dostal. Vraždu také vyšetřovali agenti Peter Strahm (Scott Patterson) a Lindsey Perezová (Athena Karkanis). Strahm si všímal fyzických omezení Johna a Amandy Youngové a spekulloval, že byl zapojen třetí komplic a brzy se podezřelým stal Rigg, který si za šest měsíců od zmizení detektiva Erica Matthewse (Donnie Wahlberg) vytvořil posedlost neustále zachraňovat oběti. Tu noc byl Rigg napaden ve svém domě a když se probudil, sledoval video od Jigsaw, z něhož se dozvěděl, že Eric je stále naživu a má devadesát minut, aby ho zachránil a s ním také detektiva Hoffmana. Mezitím musel hrát svou vlastní hru, aby překonal svou posedlost. Rigg vzápětí našel prostitutku jménem Brenda (Sarain Boylan), přivázanou k židli v obývacím pokoji a omylem aktivoval past, která jí pomalu strhávala vlasovou pokožku. Dokázal ji osvobodit, ale pak ji zabil v sebeobraně, když na něj zaútočila nožem, aby se vyhnula zatčení. Rigg byl poté veden do motelu a instruován, aby unesl majitele Ivana Landsnessa (Marty Adams), jenž byl sériovým násilníkem. Přinutil Ivana zamknout se do pasti na hotelovém pokoji, která k úniku vyžadovala, aby si záměrně vypíchl obě oči jako odplatu za fotografování a videozáznam svých zločinů. Ivan však si oslepil jen jedno oko a tak ho past roztrhala na kusy. Dále byl Rigg veden do školy, kde jednou vyšetřoval zneužívání mladé žákyně, které spáchal její otec, ale nebylo prokázáno. Rigg záhy zjistil, že rodiče holčičky byli probodnuti kovovými hroty. Otec Rex (Ron Lea), již zemřel na vykrvácení a jeho také zneužívaná manželka Morgan (Janet Land) zůstala naživu právě na jeho úkor, když si vytáhla šípy z těla a tím ho zabila. Rigg jí dal klíč k uvolnění, poté zapnul požární poplach a odešel na místo svého závěrečného testu. Při vyšetřování v Riggově bytě agenti našli vodítko, které je vedlo k Jill Tuckové (Betsy Russell), Johnově bývalé manželce. Jill prozradila, že John pracoval ve stavebnictví a potratila svého syna Gideona po sedmi měsících, kdy ji Cecil Adams (Billy Otis), drogově závislý, bouchl dveřmi do žaludku, zatímco ukradl léky z její rehabilitační kliniky. Ztráta jejich syna zničila jejich manželství a přiměla Johna, aby se zbláznil a zahájil své zabijácké testy. V motelu se agenti dozvěděli, že místnost byla pronajata právníkovi jménem Art Blank (Justin Louis), Johnovu partnerovi z jeho předchozí práce a přeživšímu v mauzoleu na začátku filmu, který zmizel dva týdny před tím. Art byl odhalen jako muž, který dohlížel na aktuální hru, když Erikovi podal zbraň. Ve škole se agenti dozvěděli, že všechny tři oběti, spolu s Jill, byly Artovými klienty. Strahm a Perezová našli loutku a magnetofon v jiné místnosti, kde si agentka poslechla tajnou zprávu a předpověď, že Strahm zabije nevinnou osobu. Vzápětí tvář loutky explodovala a zranila Perezovou ve tváři. Po její hospitalizaci v nemocnici se Strahm zuřivě ptal Jill, co mu zatajila. Dozvěděl se, jak John ukončil svou práci s Artem poté, co upadl do deprese, a že se Cecil stal první obětí Johnových „her“. Strahm propojil svůj příběh a předchozí vodítko s Gideon Meatpacking Plant, místem Riggova závěrečného testu. Strahm dorazil do místnosti hned po Riggovi, přičemž se zde objevil také Jeff Denlon (Angus Macfadyen) , který hrál hlavní roli v Saw III. Našel ho v nemocnici z předchozího filmu, kde ležely mrtvé mrtvoly Johna, Amandy a dalších a byl nucen zabít Jeffa v sebeobraně, když žádal svou dceru zpět. Nyní bylo zřejmé, že k tomu došlo v okamžiku, kdy Jeff zabil Johna a Amandu v Saw III . Mezitím Art vytáhl zařízení, které ho osvobodilo. Rigg je našel a křičel na Erica a nakonec byl zastřelen Ericem, aby mu zabránil vstoupit do místnosti příliš brzy, ale když v poslední vteřině odpočtu vnikl dovnitř, uvolnil dva nadzemní ledové bloky, které se zhouply dolů a rozdrtily Ericovu hlavu. Rigg vystřelil a zabil Arta, protože věřil, že je za hru zodpovědný. Jenže vzápětí se z Artova magnetofonu dozvěděl, že jeho zásah a pokračující posedlost zachraňováním lidí způsobily Ericovu smrt. Hoffman, skutečný komplic, se uvolnil ze židle, ale nechal Rigga krvácet. Scéna se poté v márnici omezí na Hoffmana a odhalí, že po událostech filmu došlo k Johnově pitvě. A byl konec děsivého příběhu, který mi však moc nepřipomínal horor, jako spíše hru na kočku a na myš. Podle mého názoru režisér Darren Lynn Bousman natočil celkem zbytečný film, a na první část rozhodně neměl tu správnou tajemnou atmosféru. Spíše se snažil vysvětlit, proč vlastně vrah své hrůzné dílo konal a také jaké okolnosti všemu předcházely a podobně. Na můj vkus ve čtvrtém díle bylo příliš mnoho prolité krve a nepracovalo se už s napínavou atmosférou jako na začátku. Také mi nemohly uniknout velké nelogičnosti, které byly nápadné jako ponorka na pláži. Podle mého názoru jsem právě viděl nejslabší díl celé série, ale jednou to prostě muselo přijít. Suma sumárum, snímek Saw 4 ode mne získal dvě vražedné hvězdy **.

Scary Movie 5 (2013)

Pátý díl série Scary Movie 5 z roku 2013 jsem nemohl opomenout poté, co jsem shlédl všechny předchozí díly, které jsem ocenil dvěma hvězdami a druhou část jsem vhodil do odpadu. Donutila mne k tomu zvědavost, kam se páté pokračování zařadí a jelikož jsem předem věděl, že se jedná o parodii, neočekával jsem žádný hluboký umělecký zážitek, ale spíše jsem se chtěl zasmát a dobře pobavit. Při sledování prvního dílu jsem se opravdu několikrát zasmál, ale u toho druhého jsem byl znechucen sprostými scénami a velice, převelice pokleslým druhem zábavy. Třetí díl byl už zase slušný a překvapilo mne v něm slušné herecké obsazení. Bohužel čtvrtý díl mne velmi zklamal a získal ode mne jen jednu hvězdičku. Doufal jsem tedy, že kvalita pátého dílu naváže na úroveň těch lepších částí a že se sem tam zasměji, což se nakonec i stalo. Pátá část parodovala hlavně filmy Paranormal Activity, Mama, Lesní duch, Zrození Planety opic, Černá labuť, Počátek a Chata v horách. Objevily se zde i odkazy na film Den, kdy se zastavila Země a knihu Padesát odstínů šedi. Na začátku Charlie Sheen a Lindsay Lohan spolu podivným způsobem souložili a vše nahrávali na více než 20 kamer vedle postele. Oba vyzkoušeli několik prvků z gymnastiky, jízdy na koni a pak se u nich objevili klauni, kteří skočili pod prostěradla. Sheen byl přitahován do vzduchu paranormální silou a poté hozen na zdi, police a dveře, dokud znovu nepřistál na posteli. Lohan byla vyděšená, takže se rozhodla jít domů, když ji najednou posedl ďábel, vznesla se do vzduchu a zabila svého potřeštěného milence. Vzápětí jsme se dozvěděli, že Sheenovo tělo bylo nalezeno téhož dne, ale ještě několik dní se bavilo, přičemž jeho tři děti byly shledány nezvěstnými, Lohan byla znovu zatčena a za nalezení pohřešovaných děti byla vypsána odměna. O několik měsíců později kráčeli Ja'Marcus (Snoop Dogg) a D'Andre (Mac Miller) v lesích Humboldt County v Kalifornii, aby si zde ukradli konopí. Po úspěšné krádeži utekli a schovali se v chatě v lese. Po vstupu uviděli tři podivná stvoření, což byly Sheenovy děti a za odměnu je předali úřadům. Divoké děti byly umístěny v izolaci ve výzkumném středisku pro vývoj dětí na několik měsíců, dokud nebyly považovány za dostatečně schopné, aby se vrátily do rodinné péče. Když Sheenův bratr, Dan Sanders (Simon Rex) a jeho manželka Jody (Ashley Tisdale) je přišli vyzvednout, bylo jim řečeno, že je mohou získat, pokud budou souhlasit s pobytem ve velkém příměstském domově střední třídy vybavené bezpečnostními kamerami. Jody se zdráhala děti nejdříve převzít, ale brzy změnila názor. Ve snaze získat si náklonnost svých nových dětí, Jody začala chodit na konkurzy baletního představení Swan Lake a byla obsazena do hlavní role jako Černá labuť. Mezitím docházelo v jejich domě k bizarním paranormálním aktivitám a nakonec se od dětí dozvěděli, že útoky má na svědomí „ mama “, prokletá matka dětí, která se snažila se je dostat zpět, aby mohla obětovat sebe i děti. Maria (Lidia Porto), hispánská služebná v jejich domě, experimentovala s různými rituály, aby zahnala zlé duchy. Během dne byl Dan frustrovaný malým pokrokem svých testovaných subjektů ve výzkumném zařízení primátů, aniž by si uvědomil, že jeden z šimpanzů jménem Caesar byl ve skutečnosti mnohem chytřejší než on. Jody a Dan s pomocí její blízké kamarádky Kendry Brooksové (Erica Ash), která se Jody setkala v baletu, musela rychle najít způsob, jak zrušit kletbu a zachránit svou rodinu. Hledali pomoc u šílence Blaina Fuldy (Katt Williams), z něhož se však vyklubal podvodník. Poté zkusili štěstí u extraktora snů jménem Dom Kolb (Ben Cornish), který jim pomohl pochopit, že řešení jejich problémů spočívá v tajemné knize zla. Jody a Kendra knihu našli daleko od domova v jedné chatě, kde se setkali se čtyřmi lidmi. Když holky ve sklepení četly zaklínadla, nahoře se pak začala čtveřice mladých lidí mezi sebou požírat, ale naše baletky si toho vůbec nevšimly a odjely pryč. Když se vrátily k dětem, osvobozená Mama" vzala děti na útes, aby je obětovala. Jody nedokázala zrušit kletbu čtením z knihy, ale podařilo se srazit zlého ducha do Ja'Marcus a D'Andreho bazénu, kde plaval žralok, který ji potom sežral. Jody si uvědomila lásku k svým adoptivním dětem a svou velkou baletní roli věnovala Kendře, která tančila ve stylu striptérky. Představení bylo dobře přijato publikem, v němž seděly Jody, Dan, děti, rodina Kendry a Madea. Vypravěčem příběhu byl celou dobu Caesar, který potom divákům sdělil, že lidé by si měli užívat času, který mají na Zemi, a říká, že lidoopy jednoho dne ovládnou svět. Další potrhlé pokračování parodie mne naštěstí nezklamalo jako čtvrtý díl a dokonce jsem na něm našel pár pozitivních věcí. Překvapilo mne opravdu hvězdné herecké obsazení, i když si někteří herci či herečky zahráli pouhé štěky. Nejvíce mne potěšilo, že zase bylo čemu se zasmát jako v prvním díle a že scénář měl jakoustakous hlavu a patu. Suma sumárum, parodie na horory Scary Movie 5 ode mne získala dvě paranormální hvězdy **.