Zootropolis: Město zvířat (2016)

Nejdříve jsem viděl na youtube ukázku s lenochody a to mne donutilo podívat se na celý film Zootropolis: Město zvířat. Dá se říci, že mne naprosto dostal - a to nejen již zmíněnou scénkou s lenochody, která byla naprosto dotažená do konce se vším všudy. Vůbec celý snímek od začátku odsýpal jako dobře promazaný písek v přesýpacích hodinách, jedna akce střídala druhou, dojemné chvilky se rázem změnily v perfektní komediální úlet - zkrátka při závěrečných titulcích jsem měl pocit, že od dob nejlepších filmů od Pixaru jsme doma konečně viděli úžasný animák. Tento byl s detektivním dějem, v němž jsme sympatické králíčici s dlouhýma krásnýma ušima a jejímu parťákovi v oranžovém kabátu čili lišákovi drželi palce u rukou i nohou. Doporučuji Zootropolis shlédnout každému člověku v jakémkoliv věku. A lenochodi - ti jsou mi nyní o hodně sympatičtější. Určitě více, než ti na úřadech v naší malé zemičce. Velice rád dávám metropoli zvířat Zootropolis zasloužených pět hvězd *****.

Čarodějův učeň (2010)

Snímek Čarodějův učeň jsem si vybral k sledování z toho důvodu, že jsme dlouho jsem neviděl žádný filmový počin s mým oblíbeným hercem Nicolasem Cagem. A tak se jednoho večera u nás doma na TV obrazovce rozběhl snímek z kouzelnického prostředí z produkce Walta Disneyho, který sliboval slušnou zábavu. Nicméně jak postupně ubýval čas z celkových 105 minut, zažíval jsem stále větší zklamání a chvílemi mne film moc nebavil. A to i přes veškerou snahu filmového studia a nepomohlo ani to, že scénář napsali hned tři lidé - Doug Miro, Carlo Bernard, Matt Lopez. Příběh od začátku na mne působil jako ohrané klišé, na druhou stranu se mi líbily scény s košťaty při úklidu a pár dalších vtipných momentů. Dalším kladem bylo velké množství kouzelnických efektů, jejichž zpracování bylo na vysoké úrovni. V závěru snímku jsem byl rád, že finále proběhlo vcelku rychle a nebylo zbytečně natahováno. Závěr - do budoucna je asi zbytečné natáčet jakýkoliv film z kouzelnického či čarodějnického prostředí, neboť mám pocit, že vše bylo již řečeno ve skvělém sérii Harry Potter. Nicméně přes průměrné hodnocení tento film za podívání určitě stojí. I přes toto nepříliš pozitivní hodnocení jsem si za výhodnou cenu koupil v březnu 2019 tento film na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Jonu Turteltaubovi nepovedlo v roce 2010 natočit nijak výborný film, který spíše zapadl do šedivé škatulky v kouzelnické sekci. Vše začalo v Anglii kolem roku 700, kdy Merlin svedl boj s čarodějnicí Morganou. Pro záchranu Merlina i Baltazara se obětovala jeho učednice Veronika, kterou si zahrála Monica Bellucci a vzala Morganinu duši do svého těla. Čarodějnice ji však začala ničit a aby ochránil Veroniku a uvěznil Morganu, uzavřel Merlin obě duše do panenky, kterou na smrtelném loži předal druhému učedníkovi Baltazarovi s úkolem najít Merlinova nástupce, prvního merlinovce – chlapce, kterému má předat Merlinův dračí prsten. První merlinovec byl totiž jediný, kdo mohl Morganu zabít. Baltazar, kterého si zahrál můj oblíbenec Nicolas Cage, hledal celá staletí, ale neúspěšně. Ve hře byl ještě třetí Merlinův učedník Maxim Horvath, kterého si střihl Alfred Molina, ale ten svého učitele zradil a chtěl osvobodit Morganu. Svedl tak souboj s Baltazarem a jelikož dobro vyhrálo, tak Horvatha uvěznil na celé věky do Grimholdu, což byla skládací panenka, podobná Matrjošce. Pak přišel střih a ocitli jsme se v roce 2000 v New Yorku, kdy jsme se seznámili s Davidem, jehož třída šla na exkurzi k soše svobody. David náhodou došel ke starému domu, vešel dovnitř a v domě potkal Baltazara, který mu ukázal prsten s drakem, který ožil a ovinul se mu kolem prstu. Baltazar tak konečně našel nového žáka a řekl mu, se z něj stane veliký čaroděj. Jenže pak David rozbil vrchní část panenky a zlý Horvath byl vysvobozen, takže s ním Baltazar musel znovu bojovat. Při souboji oba spadli do velké vázy, která každého uvěznila přesně na 10 let a tak jsme se přesunuli do roku 2010. Oba kouzelníci se dostali z vázy a čaroděj Horváth ihned vyhledal Davida, který zatím vyrostl a vyspěl, aby mu předal panenku, kterou si o 10 let dříve odnesl z onoho starého domu. V těžké situaci jej opět zachránil Baltazar, který jej pak začal cvičit v kouzelnictví, aby na konci svedl rozhodující bitvu s čarodějnicí Morganou. Co se týče hereckých výkonů, tak bych vyzdvihl hlavně Nicolase Cagea, který měl ve filmu pěknou hřívu a jako čaroděj i připadal naprosto přirozený. Alfred Molina svého zlého čaroděje také zvládl na jedničku a věru bych ho nechtěl potkat na ulici s jeho kouzelnickou hůlkou v ruce. Naopak se mi vůbec nelíbil Jay Baruchel, čarodějův učeň David, který mi připadal takový neohrabaný a nesympatický, takže nechápu, co na něm viděla jeho dívka, studentka vysoké školy a moderátorka v malém rádiu Becky, kterou si zahrála pěkná Teresa Palmer. Prostě nebyl to celkově žádný zázrak, ale výhodné investice do modré krabičky moc nelituji, i když jsme už viděl lepší kouzelnické filmy. Suma sumárum, snímek Čarodějův učeň ode mne získal tři vyučené hvězdy ***.

Yes Man (2008)

Ano, ano, ano, ano, ano a ještě stokrát ano anebo jak zaznělo ve filmu milionkrát ano a pak ještě znova milionkrát ano. Jim Carrey zahrál už lepší role než ve filmu Yes man, v němž od určitého okamžiku musí na všechny otázky odpovídat výlučně ANO. Protože když jednou řekne NE, okamžitě se spustí na nebohého Jima tolik špatných věcí, že zase hned s každým souhlasí. A to je podstata filmu, v němž po vlažném začátku se od ANO chvíle začne odvíjet děj, který našeho hrdinu od podlahy změní a přinese mu jmění a navrch pěknou přítelkyni. Ač bych mohl snímku vytknout jednoduchý a snadno čitelný děj, od srdce jsme se doma zasmáli a drželi Jimovi palce, aby mu vše dobře dopadlo. A propó - já si tedy nedovedu představit, že bych na vše musel kývnout, odpovídat pouze ano, dokonce bych to nezvládl ani u většiny otázek. To prostě v reálném životě nejde, ale ve filmu ANO a je to sranda - a navíc z něj plyne určité poučení o našem chování vůči ostatním. Více jde však o tu legraci v podání Jima a také romantiku. Díky tomu všemu si Jim Carrey a jeho Yes Man u mne vyříkal čtyři hvězdy ****.

Vánoční únos (2007) (TV film)

Snímek Vánoční únos z roku 2007 mne příjemně překvapil a opravdu celou dobu mne dokázal udržet před TV obrazovkou. A to navzdory tomu, že zámořská produkce málokdy přijde s milým vánočním filmem, na který jsme zvyklí tady u nás v České republice a i podle průměrného hodnocení zde na ČSFD se mohlo zdát, že snímek Vánoční únos může patřit mezi pořádné průšvihy. Po uplynutí 86 minut si to však rozhodně nemyslím, jelikož když jej srovnám s jinými vánočními počiny, byl to diametrální rozdíl. Nechyběl zde sníh, což bylo důležité, protože se opravdu nedokážu vánočně naladit při pohledu na americké pláže a stromečky s cinkrlátky na prosluněné Floridě. Romantika si zde rovněž našla své místo a také mne potěšila krásná příroda, která se objevila v určité části filmu. Nejdříve jsme se ale seznámili s drobnou blondýnkou Trudie, která měl v životě zatím docela smůlu. Po studiích humanitních věd si nebyla schopna najít solidní práci ani partnera, což jí rodiče vyčítali nejen o vánočních svátcích. Ty její rodina slavila každoročně spolu a k tomuto účelu si pronajali srub daleko od města. Právě v den odjezdu na rodinné setkání se s Trudie, kterou si zahrála Melissa Joan Hart, rozešel partner a ona najednou neměla s kým odjet. Rodiče však počítali s tím, že se poprvé poznají s jejím partnerem a Trudie z rozchodu byla v šoku. V zoufalství unesla z restaurace, kde zrovna pracovala, náhodného muže a odvezla jej za dramatických okolností do srubu v zasněžené krajině bez otravných sousedů, kde nebyly žádné mobilní telefony, jen úzký rodinný kruh a vánoční stromeček až do stropu a tak dále. Trudie rodičům namluvila, že se její přítel David jmenuje Nick a že se bojí nového prostředí a lidí, takže bude všem říkat, že byl unesen. tato scénka vzájemného setkání byla jednou z nejzábavnějších z celé rodinné komedie, ale i další minuty nás dokázaly rozesmát. Navíc si Trudie získala naše sympatie, ačkoliv se vlastně stala zločincem a únoskyní. Také bohatý David byl velmi sympatický a pro každý snímek je určitě důležité. aby tomu tak bylo. Za nimi v ničem nezaostávali ani rodiče Trudie, kteří mezi sebou měli poněkud netradiční vztah a velmi legrační byla i stará babička. Film byl plný překvapení a vtipu, takže jsme se smáli skoro pořád, navíc měl opravdu romantický konec, což ale nebylo vlastně nijak překvapující. Vánoční únos se tak pro nás stal filmem pro navození pohody a často si jej pouštíme nejen o vánocích. Suma sumárum, v hodnocení jsem se možná nechal trochu unést, nicméně ode mne komedie Vánoční únos získal čtyři unesené hvězdy ****.

Šest dní, sedm nocí (1998)

Film s názvem Šest dní a sedm nocí jsme shlédli za hodinku a čtyřicet minut a byli jsme spokojeni, neboť přesně tu pohodičku jsme na večer u TV potřebovali. Snímek nám nabídl atmosféru plnou oddychu, pohody, vtipu, jiskření a nenáročného sledování. Vše navíc podtrhovalo místo děje na tropickém ostrovu kdesi u Tahiti, koktejly a nezávazná zábava. Můj oblíbený herec Harrison Ford a milá malá Anička Heche byli ve filmu skvělí a své role hádajících se trosečníků zahráli úžasně. Ani ti piráti moc nezlobili, hrdiny nám nezabili, prostě super pohoda. Šest dní a sedm nocí doporučuji všem unaveným lidem a nejlepší bude se dívat v zimě za plískanic.......rázem budete úplně někde jinde !!! Ani jsem nemusel přemýšlet šest dní a sedm nocí, abych udělil tomuto filmu romantické tři hvězdy ***.

Chalupáři (1975) (seriál)

Seriál Chalupáři se pro mne stal legendárním již v mém dětství, krátce po premiéře. Sice jsem ho tenkrát asi neviděl, ale rodiče o něm po dlouhá následující léta mluvili tak, jako by to byl nejlepší seroš na světě. Asi ho pak dlouho znova nevysílali, možná byl i zakázaný, nevím, zkrátka jsem si z něj nic nepamatoval. Nastal správný čas napravit tento nedostatek, neboť jsme si sami jednu chaloupku pořídili. Bohužel musím konstatovat, že velká chalupářská bublina splaskla již po třetím díle. Pochopil jsem, když seriál začal přestěhováním se dědečka na venkov a pokračoval prvním příběhem s rybím nádechem. Poté mne už přestal bavit, místo solidního sledování zajímavých příběhů venkovských postav jsem se nudil. Zajímavý byl sedmý díl, který byl o návštěvě venkovanů v Praze, ale celkově jej hodnotím velmi průměrně, moje očekávání byla asi příliš velká. Kvituji ale to, že na rozdíl od jiných socialistických počinů nešťastné doby se zde tolik rádoby komunismus nepropagoval - dokonce se v něm objevil jeden Američan v Mercedesu. Chalupáři si u mne tedy svým počínáním vysloužili velmi průměrné tři hvězdy ***.

První velká vlaková loupež (1978)

Film Velká vlaková loupež pro mne už předem představoval trefu do černého nebo-li sázku na jistotu - jeho děj odehrává v mé oblíbené zemi a časovém období, čili ve staré dobré Anglii a vlaky mám velmi rád. Scénky odehrávající se na ulici s pěknými obchůdky a nikam nespěchajícími lidmi ve mne vyvolávaly nostalgii staré doby, která poněkud utrpěla, když kamera zabrousila do křivolakých uliček plných špíny a domy s oprýskanou omítkou. Další jistotou pak byl samotný vlak, jelikož železné oře mám velmi rád od malička. Do třetice hvězdné herecké obsazení naznačovalo, že kvalita bude zaručena. Tak jsme si film doma pustili a i když samotná vlaková loupež proběhla až na konci filmu, 120-ti minutová předehra nás určitě nenudila. Od začátku jsme fandili lupiči gentlemanovi a drželi mu palce, aby se mu celý plán podařilo zdárně naplnit. A jak to dopadlo ? Pusťte si tento pěkný a nenásilný film a uvidíte.....No a já bych to viděl na pěkné čtyři hvězdy, začouzené od kouře lokomotivy ****.

Saturnin (1994)

Ještě jsem u žádného filmu neměl takový problém s hodnocením jako u Saturnina. Hvězdičky létaly z jedné strany stupnice na druhou a já absolutně nevěděl, jestli dát jednu nebo pět. Nakonec zvítězil šedivý průměr a to zejména proto, že Saturnin nebyl pro mne ani dobrý ani špatný, ani černý ani bílý, zkrátka šedý. Zkrátka jsem se nedokázal rozhodnout, jestli tento film je kravina o ničem nebo geniální ukázka humoru, nadsázky a satiry. Podle mého názoru Oldřich Vízner podal skvělý výkon, Ondřej Havelka byl také dobrý a protože nesnáším Janu Synkovou, tak mi vlastně v roli protivné tetičky padla do noty. Na film Saturnin jsem se docela těšil, ale trochu mne zklamal a manželku už vůbec nebavil. Však uvidíte sami, když si jej pustíte. Saturnin si u mne tedy vysloužil tři hvězdičky ***.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

David Suchet je v roli svérázného detektiva Hercule Poirota naprosto excelentní, dokonce to vypadá, jakoby mu Agatha Christie napsala roli přímo na tělo ! Zkrátka lepšího Poirota jsem neviděl. Co se týče samotných příběhů, některé jsou vynikající, se zápletkou tak šílenou, že by mne nenapadlo, kdo tím vrahem vlastně je. Jiné jsou pak pochopitelně slabší, nejméně mne bavily ty, které se odehrávaly v Egyptě. Ještě jedna poznámka - nejlepší byly ty první řady s inspektorem Japem a Hastingsem o délce do jedné hodiny, ty novější a delší byly již v určitých pasážích nudné. Celkově v nás však převažují pozitivní pocity a dojmy, vždyť jsme s tímto seriálem doma strávili mnoho příjemných večerů a tak ho rádi všem doporučujeme. Hercule Poirot si tedy u mne vyšetřil zasloužené čtyři hvězdičky ****.

Plechová kavalerie (1979) (seriál)

Na seriál Plechová kavalerie jsem si matně pamatoval z dětství, kdy byl vysílán snad poprvé. Byly to ale spíše takové střípky a tak jsme se doma na něj po dlouhých letech ze zvědavosti podívali. V prvním díle jsme se seznámili s postavami seriálu, centrálním hospodářstvím a začali nasávat atmosféru tehdejšího socialistického státu. Museli jsme se hodně přemáhat, abychom si pustili druhý díl. V něm jsme se přesunuli na Slovensko a začali jsme držet palce mladému inženýrovi, který musel jako vedoucí party kombajnérů zvládat problémy nejen s partou mazáků, ale i komunistickými funkcionáři. Nechyběla zde ani v dnešním světě směšně a pomalu vznikající láska mezi hlavním hrdinou a mladou brigádnicí. Celkově bych asi seriál sestříhal na dvouhodinový film a dalo by se na to dívat, mělo by to spád a napětí. Mladým asi bude Plechová kavalerie připadat jako nudná sci-fi a já vím, že se na osudy party kombajnérů už podruhé nepodívám.....Bohužel si u mne Plechová kavalerie vyjezdila pouhé dvě hvězdy **.